Турска кухня *6*

  • 69 041
  • 273
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 298
Здравей,

Прилича ми на смес тархана. Прави се супа с тази смес. Турците много я консумират през зимата и твърдят, че е много полезна.
Аз я готвя по мой си начин, тъй като техния не ми харесва особено:

1 малка глава лук
1-2 скилидки чесън
1 ч.л. салча (може и лютеница)
3 с.л. от тарханата
Половин кафяна чаша (от малките чашки за турско кафе) ориз
1 ч.л. мента
Сол на вкус
Чер пипер на вкус
Червен пипер на вкус
1.5л. Гореща вода
По желание може да сложиш и малки топчета кайма, както ние си слагаме в супата топчета. Това в оригиналната рецепта го няма, но аз така си я правя.

Приговяне: запържвам  много ситно нарязаните лук и чесън. След това добавям лютеницата. Преди това разтварям сместа на тарханата в отделна купичка с топла вода и бъркам докато стане хомогенна смес подобна на боза. Добавям сместа в тенджерата и бъркайки постепенно добавям топлата вода. Трябва да се бърка постоянно, докато заври, тъй като става на топчета, ако не се бърка постоянно. По-късно добавям топчетата от кайма, подправките и ориза. След като омекне ориза и месото, супата е готова.



Момичета, моля за помощ Simple Smile Някой запознат, да каже какво е това и за какво да го ползвам. Като трохи с накакви червени подправки/пипер е.
Скрит текст:
Купихме го от пазара в Одрин, там където жени, продават ръчно правени храни.
Благодаря Simple Smile

# 166
  • Варна
  • Мнения: 1 557
Много благодаря момичета Hug
Ще пробвам и по двата начина.

# 167
  • Мнения: 9 092
А аз да питам, някой знае ли как се готви  "пиле по трабзонски"

# 168
  • Мнения: X
Да се допитам до вас.
Търся рецепта на едно ястие - месо в кори за баница.
Мисля, че беше нещо Султан..
Много ми хареса.

# 169
  • Мнения: 2 394
gerda1 линка е на Султан кебап
http://kulinar.bg/%D0%A1%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%B0%D0%BD-%D0%BA%D0 … _l.a_i.82509.html
Аз замених патладжана с тиквички и лукът с гъби.
За мен  тази рецепта ми е много вкусна

# 170
  • Мнения: X
Корите има ли значение какви ще са?

# 171
  • Мнения: 2 394
Корите има ли значение какви ще са?
Най-много съм го правила с на Бела -Фамилия корите, последните пъти правих с Одрински ( не се сещам на коя фирма са) Харесва ми и с двата вида. Корите дават различен вкус на яденето.
 Ако правите с Одрински не трябва да сгъвате кората понеже тя е по-дебела. Оставям малко по-рядък Бешамела да попият хубаво.
 Също слагам само описаните подправки.
 P.S един съвет, оставете плънката да поизстине за да не подлокви корите и да се скъсат Simple Smile .

# 172
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Здравей,

Прилича ми на смес тархана. Прави се супа с тази смес. Турците много я консумират през зимата и твърдят, че е много полезна.
Аз я готвя по мой си начин, тъй като техния не ми харесва особено:

1 малка глава лук
1-2 скилидки чесън
1 ч.л. салча (може и лютеница)
3 с.л. от тарханата
Половин кафяна чаша (от малките чашки за турско кафе) ориз
1 ч.л. мента
Сол на вкус
Чер пипер на вкус
Червен пипер на вкус
1.5л. Гореща вода
По желание може да сложиш и малки топчета кайма, както ние си слагаме в супата топчета. Това в оригиналната рецепта го няма, но аз така си я правя.

Приговяне: запържвам  много ситно нарязаните лук и чесън. След това добавям лютеницата. Преди това разтварям сместа на тарханата в отделна купичка с топла вода и бъркам докато стане хомогенна смес подобна на боза. Добавям сместа в тенджерата и бъркайки постепенно добавям топлата вода. Трябва да се бърка постоянно, докато заври, тъй като става на топчета, ако не се бърка постоянно. По-късно добавям топчетата от кайма, подправките и ориза. След като омекне ориза и месото, супата е готова.



Момичета, моля за помощ Simple Smile Някой запознат, да каже какво е това и за какво да го ползвам. Като трохи с накакви червени подправки/пипер е.
Скрит текст:
Купихме го от пазара в Одрин, там където жени, продават ръчно правени храни.
Благодаря Simple Smile

Без да съм чела тук, сега на 07.12.19г. си купих от Одрин 1 торбичка с трахана. Продава се в BIM-а в нещо като ленена торбичка. Струва 10 лири.
Чувала съм за ядене, което правели македонците/нашите баби и дядовци/. Наричало се "Пиле траано"/Пиле с трахана/. Правих го веднъж. Хареса ни, но не съм го повтаряла от тогава.
Сега на нашите им се е прияло Солена Попара/"Конска Попара"/ и искам да им я направя с трахана. Позната ми каза следната рецепта:
 Сваряваш си траханата в подсолена вода, но така, че да стане по-водна/рядка за да може да начупиш хляб за попара в траханата. После във всяка чиния с попара от трахана и хляб натрошаваш сирене и заливаш със запържен в масло червен пипер.

Изглежда така/снимката не е моя/:

Последна редакция: вт, 10 дек 2019, 12:21 от sylya

# 173
  • Мнения: 3 341
Не знаех, че някъде му казват конска попара на това. Като деца редовно го ядяхме за закуска. В същност до ден днешен това е единственият мокър хляб, който мога да ям, никога не съм яла друга попара. На времето баба ми правеше домашна трахана, сега я купувам от разни пазари в Гърция и Турция.

# 174
  • Мнения: 2 394
Някой чувал ли е за Тарана?
Това е пак вид попара. Баба я правеше като "сваряваше" топчета от  брашно ( ей това не мога да се сетя точно как го приготвяше) в тава, натрошаваше хляб и джъсфаше отгоре му загрято олио с червен пипер.
 Много ще се радвам, ако някой ме светне Simple Smile в приготвянето на тестените топчета.

# 175
  • Мнения: 3 341
Това е трахана ,,траана,, мога да попитам за рецептата, но помня, че беше трудоемка. В БГ не знам дали се продава, както казах аз я взимам от Гърция или Турция

# 176
  • Мнения: 298
Преди баба ми на село правеше домашна тархана и я ядяхме с натрошен хляб и сирене, но нейната тархана беше на топчета и има разлика във вкуса на тази прахообразната, която я предлагат в Турция. Според мен са различни видове двете тархани. Тази в Турция съм виждала само на супа. Не съм срещала да я правят на попара със сирене. Може да се пробва, но според мен няма да се получи много добре.
Здравей,

Прилича ми на смес тархана. Прави се супа с тази смес. Турците много я консумират през зимата и твърдят, че е много полезна.
Аз я готвя по мой си начин, тъй като техния не ми харесва особено:

1 малка глава лук
1-2 скилидки чесън
1 ч.л. салча (може и лютеница)
3 с.л. от тарханата
Половин кафяна чаша (от малките чашки за турско кафе) ориз
1 ч.л. мента
Сол на вкус
Чер пипер на вкус
Червен пипер на вкус
1.5л. Гореща вода
По желание може да сложиш и малки топчета кайма, както ние си слагаме в супата топчета. Това в оригиналната рецепта го няма, но аз така си я правя.

Приговяне: запържвам  много ситно нарязаните лук и чесън. След това добавям лютеницата. Преди това разтварям сместа на тарханата в отделна купичка с топла вода и бъркам докато стане хомогенна смес подобна на боза. Добавям сместа в тенджерата и бъркайки постепенно добавям топлата вода. Трябва да се бърка постоянно, докато заври, тъй като става на топчета, ако не се бърка постоянно. По-късно добавям топчетата от кайма, подправките и ориза. След като омекне ориза и месото, супата е готова.



Момичета, моля за помощ Simple Smile Някой запознат, да каже какво е това и за какво да го ползвам. Като трохи с накакви червени подправки/пипер е.
Скрит текст:
Купихме го от пазара в Одрин, там където жени, продават ръчно правени храни.
Благодаря Simple Smile

Без да съм чела тук, сега на 07.12.19г. си купих от Одрин 1 торбичка с трахана. Продава се в BIM-а в нещо като ленена торбичка. Струва 10 лири.
Чувала съм за ядене, което правели македонците/нашите баби и дядовци/. Наричало се "Пиле траано"/Пиле с трахана/. Правих го веднъж. Хареса ни, но не съм го повтаряла от тогава.
Сега на нашите им се е прияло Солена Попара/"Конска Попара"/ и искам да им я направя с трахана. Позната ми каза следната рецепта:
 Сваряваш си траханата в подсолена вода, но така, че да стане по-водна/рядка за да може да начупиш хляб за попара в траханата. После във всяка чиния с попара от трахана и хляб натрошаваш сирене и заливаш със запържен в масло червен пипер.

Изглежда така/снимката не е моя/:

# 177
  • Мнения: 727
Elin peyniri какво ще рече ?
Гледам не е марка . Рецепта няма . Във филма е едни малки парченца като пържено с подправки , но може и да е топено , може и да е панирано . На закуска го ядат

# 178
  • София
  • Мнения: 14 512
Това е трахана ,,траана,, мога да попитам за рецептата, но помня, че беше трудоемка. В БГ не знам дали се продава, както казах аз я взимам от Гърция или Турция
Трахана има в Кауфланд. По македонския край се прави както е описано по-горе-вари се с повече течност, натрошават се хляб и сирене и се залива със запържен в масло червен пипер.
Скрит текст:

# 179
  • Мнения: 298
Това е вид сирене - Хеллим пейнири

Elin peyniri какво ще рече ?
Гледам не е марка . Рецепта няма . Във филма е едни малки парченца като пържено с подправки , но може и да е топено , може и да е панирано . На закуска го ядат

Общи условия

Активация на акаунт