Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 798
Звъннете ми на тел.: 0889 634 252, за да уточним ден и час за преглед.

# 286
  • Мнения: 439
Здравейте д-р Чавдаров.
Имам дете на 2 год почти. Все още походката й не е стабилна. По - скоро бяга отколкото върви. Като цяло лесно пада, нестабилна е. Имаме изследване трансфонтанелна ехография, където пише че е практическа нормална ехограф ска находка, но особеното още тогава ни каза, че трети вентрикул е 3,1 мм, четвърти в норма. Лв фронтално рога - с леко степенна асиметрия. Има ли значение това в походката й и по - скоро върху какво оказва влияние?

# 287
  • София
  • Мнения: 798
Астреа,
В медицината 2 + 2 не винаги е 4.... в превод: не винаги при структурни отклонения има функционална такива, както и факта че при идеална мозъчна структура на МРТ се наблюдава тежка парализа....
Походката "зрее" за около 6-12 мес. след самостоятелното прохождане, понякога по-бързо, понякога по-бавно.
Един невро-кинезиологичен статус, би разсеял Вашите съмнения или обратното.
Успех.

# 288
  • Мнения: 17
Здравейте доктор Чавдаров,не знам дали тук е правилното място да задам въпроса си.Извинявам се предварително.Бременна съм в 2 месец.Братът на мъжа ми имаше дцп пирамидна.Интересува ме има ли опасност за бебето ни и наследствено ли е заболяването.И може ли предвариително да се направят излседвания.Благодаря

# 289
  • София
  • Мнения: 798
НЕДИ,
ДЦП не е наследствено заболяване.
Предварителни изследвания няма.
Успех.

# 290
  • Мнения: 17
Много Ви благодаря

# 291
  • Мнения: 1
Здравейте, доц д-р Чавдаров.
Не знам дали е най-подходящото място да попитам, но ще запиша въпросите си, а вие ще ме насочите.
Имам момиченце на 9 месеца и половина. Не лази, не пълзи, не иска да стои на колене, не иска да се навежда, със свити краката. Иска да я държим да скача или ходи, но нищо самостоятелно. Не обича още от малка да стои по корем и не мога да и направя упражнения, които евентуално да я подтикнат към пълзене. Опитва се да се хваща и да се дърпа да става, но краката и са опънати през цялото време и е невъзможно…Крачи иначе доста уверено като я държим.
Много се притеснявам, че няма самостоятелна мобилност и особено от това, че не желае да я насоча…не ми позволява да и покажа, да я преместя, да разбере как трябва да стане.
Може би няма място за притеснения или аз някъде греша. Ще бъда благодарна на отговор.
Поздрави!

# 292
  • Мнения: 847
Здравейте, д-р Чавдаров. Имам близначки, на 15 месеца, родени в 35 г.с. с ниско тегло - 1800 и 1650 гр. Около месец бяха в неонатология, едната в кувьоз 30 дни. Все още не са проходили. Придвижват се по мебелите и стените, пускат се за секунди, ходят като ги държим да ръце (знам, че не трябва, но децата много искат, правим го рядко). Необходимо ли е да бъдат прегледани и от какъв специалист? Благодаря!

# 293
  • Мнения: 2
Здравейте др Чавдаров.Имам внук който навърши 1г и 6м но все още не може да ходи стабилно залита и се олюлява.От месец ползваме коланче и така е по стабилен но пак залита разбира се не винаги.Като го държим за ръчичка върви ,сам се изправя,кляка и става даже си играе много често клекнал и е много стабилен.Какво бихте ни препоръчали да предприемем и какви консултации да направим.Благодаря ви предварително.

# 294
  • София
  • Мнения: 798
Женя Димитрова,
След като внукът Ви е проходил го оставете да се придвижва самостоятелно, овладявайки гравитацията, което изисква време, а при някой деца - повече.
Не го ли оставите сам, удължавате процесът на овладяване на координацията на придвиване.
Успех.

# 295
  • Мнения: 2
Женя Димитрова,
След като внукът Ви е проходил го оставете да се придвижва самостоятелно, овладявайки гравитацията, което изисква време, а при някой деца - повече.
Не го ли оставите сам, удължавате процесът на овладяване на координацията на придвиване.
Успех.


Благодаря ви др Чавдаров.В желанието си да го предпазим да не падне понеже върви нестабилно и по отпуснато постоянно го придържаме и хващаме като залитне и така му пречим да се справи сам.Вашето мнение беше много важно за нас.Весели празници.

Последна редакция: чт, 21 апр 2022, 15:01 от Jenq Dimitrova 717547

# 296
  • Мнения: X
Здравейте д-р Чавдаров,
Имам дете на 2 години, роден нормално, на термин, от нормално протекла бременност.
Пролази войнишки на 7м, изправи се на 8м, проходи на 11м.
От прохождането до днес пада много, над 20 пъти на ден, при което много често си удря главата. Понякога залита, понякога се спъва в краката си.
Личната лекарка отначало не се притесняваше, но след като няколко пъти падна пред нея започна да ни праща при специалисти. До тук сме били при ортопед, очен лекар и невролог. Според всички тях, няма причина за това падане и ще го израсте.
Аз разбирам, че е нормално малко дете да пада, но както споменах, той си удря главата, случвало се е да повръща, да губи съзнание и да стигаме до Пирогов.
Имаме направление за УНГ следващата седмица, ако евентуално е нещо свързано със средното ухо, но реших да се допитам и до Вас. Имате ли насоки и предположения на какво може да се дължи?
Предварително благодаря!

# 297
  • София
  • Мнения: 798
Сандпейпър
Странно е моторното поведение на детето Ви.
Направете консултация с невроотолог, направете и един магнитно ядрен резонанс.
Кой детски невролог Ви гледа, без при тези падания да назначи МРТ.
Ако Ви е гледал невролог за възрастни, потърсете съдействие от детски невролог, като Ви препоръчвам проф.Божинова от детска неврологична клиника на "4-ти километър" София.
Успех.

# 298
  • Мнения: 1
Здравейте доц. д-р Чавдаров, обръщам се към вас относно моите притеснения. Имам момче на 5 месеца, родено нормално тежи 6 430 и все още сам не се обръща по корем( когато правим упражнения въртя го в двете посоки успява), а от скоро прави опити и то успешни от корем към гръб. Когато е по корем опората му освен на ръце  и е на гърди и корем, а крачетата и ръчичките ги вдига високо горе, сиреч огъва се назад. А когато е гушнат ръцете са му изпънати назад като супермен така да го нерека. Много съм притеснена за поведението му и моля, за вашето компетентно мнение. Благодаря предварително!

# 299
  • София
  • Мнения: 798
ема хема,
Изпращам Ви приложено линк ( https://www.cpcentresof-bg.com/files/custom/video/bg/2015_Dvigat … _razv_karma4e.pps ) към "двигателно развитие на кърмачето", където може да видите ключовите умения от двигателното развитие на всяко дете.

Ако притесненията Ви остават, звъннете за да уточним час за преглед, защото само по Ваши думи, немога да преценя нищо.

Общи условия

Активация на акаунт