Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 2

  • 87 558
  • 754
  •   1
Отговори
# 600
  • София
  • Мнения: 808
veseto5775, не би предпочела магнезиевия оксид, заради малкото му усвояване от организма ли? Или има някакви странични действия?
И аз пия Еутирокс, обаче учудващото е, че болките ми започнаха именно след приема на Вигантол.
Основно заради слабото усвояване, да. Но и защото гледам да си спестявам ненужни допълнителни вещества. Wink

Относно болките, не мога да гадая какво ги причинява.. Дано успееш да разбереш. Simple Smile

Kalina, мисля, че и двата продукта Д3 съдържат Холекалциферол от ланолин. Останалото са рекламни трикове.. Магнезият ти за мен е добър. Цитратът е добра форма. Има малко разхлабващ ефект при някои хора. Но няма нужда чак от три капсули на ден, според мен. И една от 400 мг е достатъчна, но вероятно зависи от случая.

Ако ТСХ падне много под 2.0, още повече под 1.0, жлезата се потиска прекалено. Т.е. предозирането също може да доведе до "хипо" симптоми.. Може би ти трябва доза по-ниска от 125 мгр и съвсем малко по-висока от 112.5 мгр чрез някаква схема на редуване. Ако искаш, пиши в другата тема.

Christiana, за нищо! Simple Smile

Последна редакция: пт, 01 фев 2019, 13:41 от veseto5775

# 601
  • София
  • Мнения: 963
Имам предвид например този на Джеймисън - https://apteka.framar.bg/30022676/%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%B9%D0%BC … D0%BF%D0%BA%D0%B8 Пише Натурален витамин Д, каквото и да означава това. И на други добавки съм го виждала...

Магнезия ми е този - https://naturesplus.bg/magazin/source-of-life/nervna-sistema-moo … magneziy-kapsyli/
пише: 3 пъти по 1 капсула, което прави 1200 мг дневно. Не е ли много?

Ще си проверя хормоните скоро, но дозата може да ми е висока по - скоро, а не ниска. То при мен е голяма драма с тоя хормон. Последно със 112,5 не бях ок, ТСХ ми беше над 3 и вдигнах на 125. С тази доза след месец бях с 1,3 и останах така. Това преди 2 месеца. Предполагам, че и сега хормона е ОК, защото винаги като вдигна на 125 пада дори под 1...

Здравей,
В линка, който си дала за магнезия пише, че 400g се съдържат в 3 капсули. Провери си на твоята опаковка. Обикновенно пишат дозата на дневния прием.

# 602
  • Мнения: X
Имам предвид например този на Джеймисън - https://apteka.framar.bg/30022676/%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%B9%D0%BC … D0%BF%D0%BA%D0%B8 Пише Натурален витамин Д, каквото и да означава това. И на други добавки съм го виждала...

Магнезия ми е този - https://naturesplus.bg/magazin/source-of-life/nervna-sistema-moo … magneziy-kapsyli/
пише: 3 пъти по 1 капсула, което прави 1200 мг дневно. Не е ли много?

Ще си проверя хормоните скоро, но дозата може да ми е висока по - скоро, а не ниска. То при мен е голяма драма с тоя хормон. Последно със 112,5 не бях ок, ТСХ ми беше над 3 и вдигнах на 125. С тази доза след месец бях с 1,3 и останах така. Това преди 2 месеца. Предполагам, че и сега хормона е ОК, защото винаги като вдигна на 125 пада дори под 1...

Здравей,
В линка, който си дала за магнезия пише, че 400g се съдържат в 3 капсули. Провери си на твоята опаковка. Обикновенно пишат дозата на дневния прием.

О, да, така е! Благодаря много! Не съм обърнала внимание. Значи досега с 2 таблетки нищо не съм правила, почвам по 3! Кой да чете...

# 603
  • Мнения: 1 117
  В кои храни се съдържа витамин К, за да наблягам децата да приемат повече от тях? Доскоро им давах Саностол, който съдържа 5 μг вит.Д3, без да обърна внимание, че рибеното масло, което им давах по същото време съдържа 200 IU  или още 5 μг за дозата, която те приемат. Децата са на 5 и почти 4 години. Колко вит.Д е добре да приемат на ден, при условие, че не са изследвани за дефицити?

# 604
  • Мнения: X
Здравейте, искам да попитам вит д ,успива ли🙄

# 605
# 606
  • София
  • Мнения: 808
  В кои храни се съдържа витамин К, за да наблягам децата да приемат повече от тях? Доскоро им давах Саностол, който съдържа 5 μг вит.Д3, без да обърна внимание, че рибеното масло, което им давах по същото време съдържа 200 IU  или още 5 μг за дозата, която те приемат. Децата са на 5 и почти 4 години. Колко вит.Д е добре да приемат на ден, при условие, че не са изследвани за дефицити?
Πpoдyĸти oт живoтинcĸи пpoизxoд ĸaтo млeчни пpoдyĸти, яйцa, мacлo
Hяĸoи фepмeнтиpaли xpaни ĸaтo ĸиceлo зeлe, ĸиceлo мляĸo, япoнcĸoтo тpaдициoннo яcтиe нaттo и дpyги пoдoбни
Гъши дpoб
Oпpeдeлeни видoвe cиpeнa ĸaтo бpи и гayдa

„Oтнocнo cиpeнaтa e вaжнo дa cпoмeнeм, чe cиpeнeтo e бaĸтepиaлнo извлeчeнa фopмa нa витaмин K2. He мляĸoтo, ĸoeтo ce пpeвpъщa в cиpeнe пpaви витaмин K2, a бaĸтepиятa пpaви oт мляĸoтo cиpeнe. Toвa oзнaчaвa, чe нямa знaчeниe дaли щe ce cнaбдитe cъc cиpeнe бpи oт Фpaнция или щe cи гo пpигoтвитe y дoмa. Бaĸтepиятa, ĸoятo пpaви cиpeнeтo, щe нaпpaви витaмин K2” – ĸaзвa Peъм-Блy.


https://herbamedicabg.com/kakvo-tryabva-da-znaete-za-vitamin-k2- … amin-d-i-kaltsiy/

На моя син (5 г) давам по 3 капки Вигантол зимата (даже от есента до пролетта) без да съм го изследвала. На бебенца изписват по 1 капка - 500 IU. Т.е. D3 от Саностол + РМ не е много.

Здравейте, искам да попитам вит д ,успива ли🙄
Някои хора са споделяли, че ги успива. Но не при всеки действа така. Hands V

# 607
  • Мнения: 4 584
  В кои храни се съдържа витамин К, за да наблягам децата да приемат повече от тях? Доскоро им давах Саностол, който съдържа 5 μг вит.Д3, без да обърна внимание, че рибеното масло, което им давах по същото време съдържа 200 IU  или още 5 μг за дозата, която те приемат. Децата са на 5 и почти 4 години. Колко вит.Д е добре да приемат на ден, при условие, че не са изследвани за дефицити?

За витамин К, знам че има най- много в магданоза и зелето, по принцип го има в почти всички листни зеленчуци -маруля, спанак, пресен лук, рукола и т.н. Лесно е да се набавя ежедневно от храната.

# 608
  • София
  • Мнения: 808
К1 е в зеленолистните. Hands V

# 609
  • Мнения: 78
Здравейте момичета, снощи попаднах на темата и прочетох голяма част от нея, но да си призная се оплетох...имам следните въпроси и ще бъда благодарна на всеки отзовал се.

Преди около 20 дни си направих изследване за Д и Б12 / и той е нисък , но за него ще попитам в друга тема/. Оказа се, че витамин Д ми е 32,38 ng/ml , което си е дефицит.

Помолих личният си лекар за коментар, той си призна, че не разбира и ме изпрати на ендокринолог. Ендокринологът само дето не ме наби - каза, че му е омръзнало от пациенти самоназначили си изследвания и след това търсят консултация и ме изпрати по живо по здраво с думите, че нямам дефицит.....

АГ-то ми / репродуктивен/ след много настояване от моя страна ми назначи 10 капки Вигантол  / дневно в продължение  на 3 месеца и след това контрола.

След прочетеното снощи в темата у мен възникнаха следните въпроси :

1. трябва ли задължително да приемам витамин К2 и магнезий и каква е тяхната доза?

2. Видях на няколко места, че е написано да не се приема витамин Д при камъни в бъбреците. Аз съм имала два пъти малки камъчета 3-4 мм/ разбивани са ми с литотриптер/  и сега се чудя, ще ми навреди ли приема на витамина, много искам да вдигна нивото на вит.Д до оптималното?
Прочетох,че при камъни в бъбреците е добре да се приема бор / стафиди или сини сливи/ - обичам и двете, но по колко да ям за да има необходимия ефект?

3. Трябва ли да спра приема и за колко време ,когато настъпи момент за контролно изследване?


Извинявам се за дългия пост и предварително благодаря .

# 610
  • Мнения: 32
Здравейте,  следя  темата  с  интерес и  трябва  да  сме  благодарни, че  има толкова  отзивчиви хора,  които  ни дават  много  полезни  съвети  . Вчера  взех  изследванията , които  бях  си  пуснала
Vit B 12   резултат-586.9   pg/ml  при реф.стойности 197-911
Vit D3(25-OH -  резултат -36.75   ng/ml    при реф. стойности -сериозен дефицит<20 /дефицит от 20 до <30 /задоволително.
  Мисля  че  не  са  лоши  резултатите,  споделих  и  в  темата  за  витамин В12 ,но все  пак  да  попитам  и  за  Вашето  мнение   трябва  ли  да  приемам поне  в  малки  дози вит.D

# 611
  • София
  • Мнения: 808
Mama4, 32.38 ng/ml със сигурност не е тежък дефицит. Някои хора биха били щастливи да имат такива стойности и то без добавки. Все пак оптимално е да са 40-70 ng/ml. Малко по-назад някой беше качил една табличка показваща дадени изходни нива коя доза с колко ще ги покачи, потърси я. Примерно от 30 ng/ml за да се качат на 50 ng/ml дозата е около 3000 IU, или 6 капки Вигантол. Ако пиеш по 10 капки, или 5000 IU, може да стигнеш и до 60 ng/ml (което не е лошо принципно). Но това е теоритично, всеки организъм е различен и усвояването е индивидуално. Внимавай да не предозираш, следи нивата (особено предвид идващото лято, когато нивата на вит. Д нормално се покачват и без добавки).

При такива дози D3 е силно препоръчително да се приемат К2 и магнезий паралелно. D3, K2 и магнезий взаимно се допълват. Дози и форми на магнезия обсъждахме няколко коментара по-назад. Относно К2, аз пия по 100 mcg всеки ден.

За камъчета в бъбреците и аз имах притеснения преди време. Но стигнах до извода, че недостигът на витамин Д е по-опасен за образуване на камъни от умерения и внимателен прием на D3. Причината е, че D3 подобрява калциевия обмен и е по-вероятно при по-високи нива всъщност да се предпазиш от образуване на камъни. К2 в случая също е много от полза, тъй като именно той насочва калция към костите и предотвъртява натрупването му в меките тъкани.

Преди контролата можеш да направиш 10-на дни пауза.

А ендокринолозите явно много се дразнят, че ги караме да работят или по-скоро, че им се бъркаме в работата.
Би трябвало да четат разни нови препоръки, ама.. Щеше да е супер да бяха и по-вежливи. Но е прав, че нямаш дефицит - щом не е под 30 ng/ml нивата са достатъчни, макар и не съвсем оптимални. Въпреки това, пациентите имат право да се интересуват от здравето си и да са по-активни. Това е възможно най-нормалното нещо.

Неза, и аз мисля, че резултатите ти са доста добри. Нямаш драстична нужда от допълнителен прием. Ако целиш още по-оптимални нива, и 1000-2000 IU ще ти свършат работа може би. Но вероятно през лятото и без добавки нивата ще се вдигнат сами, след като сега в края на зимата са ти толкова прилични. Както решиш! Simple Smile

Последна редакция: чт, 21 фев 2019, 19:51 от veseto5775

# 612
  • Мнения: 78
Veseto5775,много благодаря! Много хубаво си го описала.
Купих вече Витамин К2 и магнезий ( изчаквах адекватен отговор в темата) и започвам да ги пия от утре!
Бъдете здрави!

# 613
  • Мнения: 4 770
Здравейте. Мога да допълня, че добри количества бор има и в ябълките, поради което са много полезни и за костите.

# 614
  • Мнения: 5 365
Аз да се похваля, че за 1,5 месеца прием на 2000 (4 капки) имам леееко подобрение. От 11,2 съм вече на 14,4.
Знам, че още съм в сивия сектор, но поне има ефект от пиенето на витамина. Как мислите, дали мога да увелича дневната доза на 4000 единици (8 капки на ден) за следващите 2 месеца?

Общи условия

Активация на акаунт