Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 28 апр. 2017, 23:53 ч.

Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 2

• 66 532
  • 755
  •   1
Отговори
# 705
  • Варна
Здравейте!

Включвам се с моя проблем и ще бъда много благодарна за съвети и насоки.
Преди 3 месеца, докато стоях в офиса, беше мрачно и много тъмно /като сега/, изведнъж ме втресе и получих силно сърцебиене. А по това време, често чувствах замайване, болка във врата, гърба /плексуса/и ръката, крака.  Отидох на лекар, той ме прегледа, пусна изследвания и ме прати на невролог. Изследванията ми бяха в норма, невролога ми изписа лекарства за болката, консултация с ревматолог и физиотерапия. Ревматологът каза, че ми няма нищо - предписа топли /минерални/ бани, масажи и т.н., а физиотерапията започна и свърши след 10 дни - докторката заключи, че не вижда нищо тревожно. Ходех на масажи, на зъболекар, въобще всичко, което ми беше предписано спазвах. Но през цялото време изпитвах ужасна умора, апатия и липса на мотивация /с 2 деца съм на 8 и 6 г./, виждах като в мъгла - съзнанието ми беше замъглено /минах през очен лекар също, но всичко е ок/ и така в началото на април вече не можех да стоя в офиса изобщо. Постоянен мой спътник през цялото време е и тревожността. От тогава трудно се храня, без апетит, всяка сутрин ми се гади докато си мия зъбите. В средата на април, посветих 2 дена на обикаляне по доктори, за да разбера какво ми има в крайна сметка. Ендокринолог за щитовидната жлеза - всичко е наред, но когато си пуснах изследване на хормона, реших да пусна и Вит. Д, фолиева киселина и В12. Така разбрах, че вит. Д ми е в латентен дефицит - 15ng/ml. Веднага посетих ЛЛ и той каза, че всичко е наред, малко е нисък, но не е нищо фатално, да пия 2 пъти по едно хапче Остеопрам, което е комбинация от вит. Д, калций, магнезий и цинк и ми набавя около 1000iu на ден вит. Д. Аз обаче си купих Вигантол /последното шишенце в аптеката/, защото с хапчетата ми се видя прекалено малко - вече бях изчела някои статии и започнах по 8 капки на ден /4000 iu/ на ден. Така го пих седмица и половина /а през това време имаше известно подобрение, но ми дойде цикъла и пак се влоши /, и отидох на контролен преглед при ендокриноложката, която ми каза, че е  много 8 капки всеки ден - да пия 2 пъти седмично по 15 капки. Вече 2 седмици го пия, но нещата не са по-добре. Много се тревожа, имам сърцебиене, проблем с храненето отново, гаденето, мускулни схващания и треперене. Днес отново посетих ЛЛ и той ми каза, че ми препоръчва среща с психиатър, вече имам насрочен час за утре.
Моля за съвет, тези, които от по-дълго време вървят по пътя на вит. Д дефицита - имали ли сте подобни на моите оплаквания? Миналата седмица пих разни успокоителни - Симпатил, Неолексан, но ги спрях, защото не видях ефект.
Чета в чуждестранни форуми за този проблем и разбирам, че е дълъг процес, надявам се обаче да има добър край!
Благодаря, че ме изчетохте до край!

Здравей, това което описваш не ми прилича точно на дефицит на вит.Д. Би ли споделила резултата от изследването на вит. Б12 и взимала ли си непосредствено преди изследването някакви витамини, които биха могли да повлияят на стойностите, като например Милгама или нещо друго с б-комплекс? При неврологични проблеми и такива със стави винаги изписват и б-комплекс под някаква форма.
Всички симптоми, които описваш са много характерни за дефицит на Б12.

# 706
Витамин Б12 ми е в норма - 349,40, при референтни - 191 - 663. Пиех Милгама N февруари и март, но не непосредствено преди изследването, а преди него - Суправит витамини.

# 707
  • Варна
Витамин Б12 ми е в норма - 349,40, при референтни - 191 - 663. Пиех Милгама N февруари и март, но не непосредствено преди изследването, а преди него - Суправит витамини.

Оле, ти си в сериозен дефицит на Б12, изобщо не си в норма, не знам кой те е заблудил че като стойността е по средата значи всичко е наред. Изобщо не се учудвам от симптомите ти аз бях с по-тежка симптоматика при стойност 450 на Б12.

# 708
Аз си купих Акти К2, а сега и вит Д с К на Нау. В офиса пия вигантол и Акти К2, а у дома- комбинирания на таблетки. Държа едни неща в офиса, други у дома, че иначе все забравям Simple Smile Със сигурност има и по-добри варианти.
На слънце не излизам, 10 часа плътни в офиса зад щори Trollface

# 709
  • Варна
Ето да се ориентираш какви стойности трябва да гониш, но ти сама ще усетиш разликата след като започнеш прием. И като пускаш контрола не трябва да си приемала съответния витамин поне 15 дена.
https://vitaminb-12.com/%D0%B8%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0% … %82-%D0%B212.html

# 710
  • София
Не съм съгласна, че е в "в сериозен дефицит". Едно е да кажеш, че стойността е ниска, съвсем друго да го определиш като сериозен дефицит

# 711
Относно б12
B12 < 200 pg/ml – тежък дефицит
B12  200 – 350 pg/ml – умерен дефицит
B12 350 – 450pg/ml – начален дефицит

# 712
Didito, можеш ли да ми разкажеш за твоя случай? И ти ли си имала подобни симптоми. Витамин В12 на таблетки ли си приемала или инжекции? Имаше ли подобрение след приема? Всяка информация ще ми бъде от огромна полза! БЛАГОДАРЯ!

# 713
  • Варна
Не съм съгласна, че е в "в сериозен дефицит". Едно е да кажеш, че стойността е ниска, съвсем друго да го определиш като сериозен дефицит
Добре, не е сериозен, но си е дефицит, ето от тук изхождам:

"Изглежда обаче, че тези маркери показват дефицит на В12 най-вече при пациенти със серумен В12 в „сивата зона“ (200 – 450 pg/ml). Смятаме, че прагът на нормата трябва да бъде повишен от 200 pg/ml поне на 450 pg/ml, тъй като дефицитите започват да се проявяват в гръбначно-мозъчната течност под 550 pg/ml.

Понястоящем смятаме, че нормалните нива на серумен В12 следва да бъдат над 550 pg/ml. С оглед на здравето на мозъка и нервната система и превенцията на заболявания при хора в по-напреднала възраст, серумните нива трябва да се поддържат около и над 1000 pg/ml."

# 714
Нали има тема за Б12
Аз също не съм фен на прекалено големите дози Б12, защото пък сваля желязото и т.н.
Нека си прочете подробно в другата тема и да си прецени
Инжекции не, но прием на комбиниран препарат витамини Б според мен е по-добре да си вземе

# 715
Много ти благодаря за отговора! Пробвах какво ли не, по едно време, преди месец, бях на път да си купя В12 на своя глава, защото и аз четох за дефицита и симптомите се припокриваха с моите. Обаче след резултата, реших че съм в норма, всички лекари, през които минах го намираха за нормален. Още днес ще си купя и ще започна приема. Аз съм в непрестанна тревожност, умора, треперене - днес не успях да отида на работа. Кошмар!

# 716
Много ти благодаря за отговора! Пробвах какво ли не, по едно време, преди месец, бях на път да си купя В12 на своя глава, защото и аз четох за дефицита и симптомите се припокриваха с моите. Обаче след резултата, реших че съм в норма, всички лекари, през които минах го намираха за нормален. Още днес ще си купя и ще започна приема. Аз съм в непрестанна тревожност, умора, треперене - днес не успях да отида на работа. Кошмар!
Много е важно какъв точно витамин да се купи. Повечето са цианкобаламин, които не се усвояват добре. Трябва да е метилкобаламин. При това най-добре да са подезични таблетки, защото червата на много хора не успяват да го усвоят.
И в Бг има подезични таблетки метилкобаламин:

# 717
Didito, колко време ти отне, като срок, да се почувстваш по-добре и колко, да се почувстваш като преди?

# 718
  • Варна
Didito, колко време ти отне, като срок, да се почувстваш по-добре и колко, да се почувстваш като преди?

Писах ти на ЛС, за да не спамим темата тук

# 719
Никъде вече по аптеките не се намират капките Вигантол Sad Моля, предложете адекватна алтернатива. В аптеката за 17лв ми показаха на Джеймисън. Аз май не съм в час с цените, но ми се струва скъпо.

Общи условия

Активация на акаунт