Покупка на автомобил от дилър на Рено-въпрос

  • 1 916
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 268
Здравейте! Харесах един употрябван автомобил, който се продава от представител на Рено в София. Колата мина през сервиз и всичко е ок, но за съжаление като тръгнахме да уговаряме подробностите по сделката, представителят ми каза, че трябва да преведа парите предварително срещу проформа фактура от тяхна страна. Едва когато техният мениджър види парите по тяхната сметка, ще подпише договора и ще отидем при нотариус. За пръв път чувам за такава практика. Досега сделките, които сме правили при покупка на автомобил и имоти са били винаги при нотариуса-подписваме договора, превеждаме парите и след това нотариусът дава договора на купувача. В този случай мениджърът, който подписва договора, не може да присъства при нотариуса и затова се изисква предварителния превод.
Някой сблъсквал ли се е с подобен казус? Такава ли е практиката наистина? Има ли някакъв начин за подсигуряване на купувача чрез някакъв документ? Проформа фактурата нищо не значи в случая.

# 1
  • Мнения: 2 998
Това е стандартна практика при закупуване на нови автомобили. Щом е от представителство, това си им е начина на работа. Новите коли си продават със сигурност по така. Дори с проформа фактура парите ще се преведени по банков път.

# 2
  • Мнения: 1 970

Някой сблъсквал ли се е с подобен казус? Такава ли е практиката наистина? Има ли някакъв начин за подсигуряване на купувача чрез някакъв документ? Проформа фактурата нищо не значи в случая.

Да, така процедират вносителите на автомобили, плащаш сумата на базата на проформа, и на другия ден като стигнат парите, отиваш да си вземеш колата, а те викат нотариус при тях и подписването на договора с техния мениджер става на място, след което или си взимаш ключовете и качваш колата на транспорт за регистрация, или оства при тях и с  документите, които сте подписали те я оформят и регистрират на твое име в КАТ ( струва 100-тина лв).

Разбира се, има начин за подсигуряване, ползва се при недвижимите имоти, но не пречи да се ползва и тук, стига да искате да платите нещо отгоре - става дума за Ескроу сметка или за доверителна сметка на нотариуса, в единия случай гарант за изпълнение е банката, във втория - самия нотариус.
Ето информация за какво Ви говоря: http://lexsofia.com/bg/2016/10/12/%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80 … 0%B4%D0%B2%D0%B8/ 

Но дали си струва - преценете сама, все пак нямате работа с джамбазин, а софициален вносител или негов дилър, някак си не ми се връзва да искат да ви завлекат, напротив, интересът им е да си продадат реното.... Сега им е паднало....

# 3
  • Мнения: 2 998
Разбира се, има начин за подсигуряване, ползва се при недвижимите имоти, но не пречи да се ползва и тук, стига да искате да платите нещо отгоре - става дума за Ескроу сметка или за доверителна сметка на нотариуса, в единия случай гарант за изпълнение е банката, във втория - самия нотариус.
Ето информация за какво Ви говоря: http://lexsofia.com/bg/2016/10/12/%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%80 … 0%B4%D0%B2%D0%B8/ 
И аз мисля, че това е излишно в случая.

# 4
  • Мнения: 268
Стефан, благодаря!
Ескроу сметка наистина е скъпа, но и май невъзможна, защото за откриването й ще е необходимо да присъства въпросният управител, заради който всъщност парите трябва да се преведат предварително и който не присъства при нотариуса. Толкова измами стават в България и се чудя как е възможно да се позволява такова нещо. Чисто хипотетично фирмата може да обяви фалит на следващия ден.
Както и да е, явно така ще правим сделката, защото вече загубих седмица време и разходи да проверявам колата в сервиз. Представям си, ако си купувам кола за 250000 примерно, да ме карат да превеждам сумата предварително срещу някаква хвърчаща проформа  ooooh!

Бубата, колата е употребявана, но това не мисля, че е от значение в случая.

# 5
  • Мнения: 2 998
Бубата, колата е употребявана, но това не мисля, че е от значение в случая.
Аз разбрах, че е употребявана. Идеята ми беше, че в официалните представителства практикуват по този начин от години и няма значение дали купуваш нова или употребявана кола.

# 6
  • Мнения: 1 970
Стефан, благодаря!
Ескроу сметка наистина е скъпа, но и май невъзможна, защото за откриването й ще е необходимо да присъства въпросният управител, заради който всъщност парите трябва да се преведат предварително и който не присъства при нотариуса. Толкова измами стават в България и се чудя как е възможно да се позволява такова нещо. Чисто хипотетично фирмата може да обяви фалит на следващия ден.
Както и да е, явно така ще правим сделката, защото вече загубих седмица време и разходи да проверявам колата в сервиз. Представям си, ако си купувам кола за 250000 примерно, да ме карат да превеждам сумата предварително срещу някаква хвърчаща проформа  ooooh!

Бубата, колата е употребявана, но това не мисля, че е от значение в случая.

Za 250 бона не знам, но от опит - за 70 Порше чакаше превода за да извика нотариус за заверка на договора за покупка продажба, който естествено се подписва пред него.
Вижте, говорим за сериозни фирми, а сделка за 20К евра не е като такава за 1000 на Горубляне - кеш в брой и на ръка. Става дума за превод срещу издадена проформа фактура - перфектен счетоводен документ, който приложен към платежното Ви е необоримо доказателство кога колко и на кого сте платили.
Всъщност никой няма да Ви върне, ако отидете с куфара с 50- 70-100 бона и ги изсупете да ги броите на масата.
Но ще нарушите Закона и наредбите - първо за разплащанията и второ че според нормативите за такива суми сте длъжна да работите с инкасо. Риска да Ви пребият по пътя е отделна екстра.
Тук говорим за друг тип бизнес, при който шикалкавенията веднага могат да върнат клиента и да увредят сериозно бизнеса на официалните вностели, които са много чувствителни, най-малкото защото имат строги мами на един телефонен звън разстояние, които при всеки сигнал яко дърпат уши..
Нито Рено Нито Пежо Нито Фолксваген са останали на Вашите 50 бона.... Тук залога при търговията на дилърите на голеите марки е за милиони и това се вижда по инвестициите, хората, мащаба, салоните, отстъпките ( 5-10 бона нерядко и повече, ако си сериозен клиент...)  и т.н.

За ескроуто сте права, бенефициента трябва или да присъства при откриването, или да е надлежно представен от изричен за тази банка (не генерален) пълномощник. Както казах по-горе - сложно скъпо и безсмислено ми се вижда.
Така че - гаранция - Франция. Ако искат да Ви ушият, тяхна сте. Но няма да го направят, поне не и на такова ниво.... Да не са луди...

Последна редакция: пт, 12 май 2017, 10:56 от StefanB

Общи условия

Активация на акаунт