Истанбул [тема 41]

  • 91 487
  • 755
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 434
Така е, Истанбул винаги е на дневен ред. Където и да ходя, само там се чувствам така "на място", абе като у дома си. Неописуемо е чувството Simple Smile

# 46
  • Мнения: 487

Дворецът на Ибрахим паша въобще не ми хареса...Мисля, че миналата или по - миналата година го отвориха, вътре има изложени разни ръкописи и вещи от онова време, във витрини, в отделните стаи няма и следа от атмосферата на онова време..И няколко огромни килима в предполагам приемната зала...
Карие е уникално изживяване, дори и да е в реставрация в голяма част...
Иначе просто за разходка е много живописно из Джанкуртаран(което е около Топкапъ и Кумкапъ) и Зейрек - красиви дървени къщи , кълдъръмени улички...И дане забравяме Кузгунчук близо до Юскюдар - поне за мен това са много живописни квартали...

Последна редакция: чт, 29 юни 2017, 22:10 от Du

# 47
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Нови цени на градския транспорт от утре 1 юли 2017
(за голям размер - десен бутон и Отвори изображение...)



Последна редакция: пт, 30 юни 2017, 19:38 от Nikolija

# 48
  • Мнения: 316
Още живея със спомените за видяното преди една седмица в любимия град. Искам да го споделя и с вас: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1388003844622166.10737 … &l=f4df46686a
Препоръчвам ви да си закупите музейната карта, за да имате стимул да обикаляте на различни места и да видите безброй красоти . Аз, лично останах особено впечатлена от Археологическия музей. Може би е най-богатият в света на уникални находки! ... и от двореца Топ капъ и харема, разбира се . На края на албума съм снимала кои забележителности могат да се разгледат с музейната карта. Тя важи 5 дена. Знае ли някой, за календарни дни ли става въпрос или въобще, защото аз само 2 дена имах възможност да разглеждам и има още няколко места, които просто физически не успях да видя?

Последна редакция: пт, 30 юни 2017, 21:21 от amareto eto

# 49
  • Мнения: 6 031
amareto eto, чудесни снимки!
Благодаря, че ги сподели с нас!  bouquet
Картата важи пет последователни дни.

# 50
  • София
  • Мнения: 413
Amareto Страхотни снимки с удоволствие ги разгледах.  bouquet

# 51
  • Мнения: 316
Преди малко научих за още едно интересно за посещение място в Истанбул, което се нарича Yuşâ Tepesi , Address: Anadolu Kavağı Mahallesi, Anadolu Kavağı, 34825 Beykoz/İstanbul, Turkey там има едно много загадъчно оградено място с размери 17/2 метра и според една от версиите, на това място е била Голгота и е разпънат Исус Христос, а според друга версия, тук е погребан Исус Навин, приемник на Моисей, който в Корана е с името Юша Бин Нун. Гледката от там към Босфора  е много живописна. Включвам това място в плановете си, още и църквата на Първият ден. Някой посещавал ли е това място? До него разбрах, че се стига от пристанището на Анадолу каваджъ като се хване автобус 15А и се слезне на спирка Yuşâ Tepesi

# 52
  • София
  • Мнения: 13 131
Amareto еto, като погледнах снимки в Гугъл, май живописната гледка е подобна на тази при Hidiv kasri - твърде много дървета, за да се види Босфора. Не съм религиозна и по-скоро ме впечатляват гледките на подобни места. Ако някога отидеш, ще чакам с нетърпение да кажеш как е.

За църквата на Първия ден има писано няколко пъти в темите и поне 3-4 човека от нашите са ходили. Simple Smile Пусни търсачката и погледни.

Май въпросът ти е бил за Yuşâ Tepesi, а не за църквата. Wink Никой не е казвал, че е бил там. Поне аз не помня. 

# 53
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Погледнах го в нета, честно казано, не ме впечатли и лично за мен не си заслужава биенето на пътя. Едно посещение на Ота тепе ми се струва по-рационално.

А относно историята - звучи просто като легенда, на която да кръстят мястото - Хълма на Юша.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Привет! bouquet
Скрит текст:
Жегата не успя да ни опече в Одрин и пак съм тук.

Amareto еto, аз съм една от посетилите църквата на първия ден. Наскоро (в предната тема) цитирах разказа си, така че лесно ще го намериш.


Ivelina666, стана ми приятно, като видях, че си запазила част от разказа ми. При това доста време. Grinning


Колкото до "кюлот сокак", това е просто кодово наименование на тази търговска зона. Дължим го, ако не се лъжа, на redemi. Разбира се, че там има много други стоки, а уличките са някак тематично разпределени, не без изключения.

Шебечко, благодаря за информацията.
За пръв път, струва ми се, цената на жетона за метрото остава по-ниска от останалите. В същото време пътуването с карта е на една цена... Какво ли ще постигнат с това?... При еднаква цена на пътуването с Истанбулкарт...


Карие наистина си заслужава всеки куруш. Въпреки отдалечеността и смяната на транспорт.
След нея спускането към Златния рог е приятно. Ние не попаднахме чак в такава мизерия, каквато видяхме под Сюлеймание. Кварталът беше поносим. Отидохме и в кафенето, споменато по-горе. Казва се Molla Aşki Cafe и има уникална гледка към Златния рог и "Св. Стефан". Не опитах кюнефето, май. Аз, предвид бедния си поглед върху турските филми, съм виждала сцени в кафенето във филма "Езел".

# 55
  • Венера
  • Мнения: 858
Нося една прекрасна(поне за мен) новина. Почти през час ще има корабче от Еминьоню до Саръйер, като за сега тези курсове ще са само за през лятото, но ако има много хора, които ги използват, ще ги направят и зимата. Този курс ще се движи само в европейската част. Ето разписание

# 56
  • Мнения: 6 031
Нося една прекрасна(поне за мен) новина. Почти през час ще има корабче от Еминьоню до Саръйер, като за сега тези курсове ще са само за през лятото, но ако има много хора, които ги използват, ще ги направят и зимата. Този курс ще се движи само в европейската част. Ето разписание
Чудесна новина!  Peace

Допълвам, че всъщност са 4 нови линии:
Освен  Sarıyer-Eminönü, нови са още: Beykoz-Üsküdar, Bostancı-Karaköy и Ortaköy-Üsküdar.

И още нещо допълвам - цялото разписание в pdf формат.

# 57
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Беличке  Hug
Как е по Одрин, има ли хапване-промоции?
А сбъдна ли ти се желанието от Църквата на първия ден, трябва ли да връщаш ключето?


Чудесно, нека има нови линии, не заменям ферито за метро. А Саръйер, ех...той ме си ме чака!  Heart Eyes

# 58
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Шебечко Hug

Хапване - бол, ама този път основно пийване - води, лимонади, айрани... на 46 градуса основно ти се пие.

Не, не ми се сбъдна. Вече няма и как, поне не по начина, който си пожелах. И другото желание - с уговорки. Та засега няма да връщам нищо. Laughing

# 59
  • Варна
  • Мнения: 495
Нося една прекрасна(поне за мен) новина. Почти през час ще има корабче от Еминьоню до Саръйер, като за сега тези курсове ще са само за през лятото, но ако има много хора, които ги използват, ще ги направят и зимата. Този курс ще се движи само в европейската част. Ето разписание

С откриването на тази линия май вече напълно се обезмисля разходката по Босфора .

Общи условия

Активация на акаунт