Варицела - 5 част

  • 82 022
  • 943
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 9 276
Malechka, аз също смятам, че трябва да се обърнеш към лекар. Пожелавам ти бързо да се оправиш.

Иначе аз днес забелязах няколко пъпчици и по другото близначе -дъщеря ми, то детето само ми показа. Вече минаха точно 2 седмици откакто брат й се разболя. Той го изкара много леко с малко пъпки и без никакви други симптоми. При нея също няма никакви други симптоми, затова чакам вече утре със сигурност ще се види за какво точно иде реч, но тъй като вече имам опит и ги разпознавам, мисля че е точно това. Дано и тя да изкара леко и с малко пъпки, защото тези пъпки са доста гадни, синът ми все още има корички, направо не мога да си представя какъв ужас е да си покрит навсякъде с това. На всички боледуващи пожелавам бързо оздравяване.

Edit: Да, няма съмнение вече, че това при дъщеря ми също е варицела. Тя има малко повече пъпки от брат й, но по същия начин няма нито температура, нито някакви други симптоми. Дано всичко да минава бързо сега.

Последна редакция: нд, 19 яну 2020, 12:24 от LillyM

# 346
  • Варна
  • Мнения: 1 366
При Варицела се компрометира целия организъм, нормално е да се подуят големи групи лимфни възли.
Ако в пъпките вече има гной това говори за бактерииална инфекция, би трябвало да се консултираш вече с кожен лекар. А що се отнася до Т,нормално е докато избият всички пъпки така ще е

# 347
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Мъжа ми държа 10 дена температура над 39. Първите пъпки му излязоха на 27април, на 6 май температурата не спадаше и от хексалгин даже и се наложи да я сваляме с лед под мишниците. Тогава избиха последните пъпки. Водих го в инфекциозна клиника. Доктора му каза, че щом няма пъпки с големината на циреи, значи няма усложнение.
Щом имаш подутини по-добре иди да те видят.

# 348
  • Мнения: 4 706
И после нямало нужда от ваксина. А аз с две деца и мъж неболедувал какво да кажа? Редно е да има ваксина в България, пък всеки да се консултира с лекар и да си преценява.
По този повод от тази година четох, че е регистрирана ваксината срещу варицела, къде мога да прочета повече информация - дали ще е по ЗК, дали трябва аз да си я купя, откъде се купува, ей такива неща.

# 349
  • Мнения: X
Четох, че няма да е задължителна, следователно всеки желаещ да си я сложи, ще си я купува предполагам от аптеките. Никъде не прочетох обаче откога, а живо ме интересува този въпрос.

# 350
  • Мнения: 10 514
Кунчев все още не е казал от кога ще я има по аптеките. Само каза, че вече е официално препоръчителна. Демек, лични лекари не би трябвало да отказват поставянето й, ако си я внасяме индивидуално (по спешност).

ЗК няма да я покрива, докато не се реши, след дебат, да влезе в имунизационния календар като задължителна.

# 351
  • Мнения: 1 295
Момичета, здравейте! Дъщеря ми от вчера е с варицела, на 5г. Не са избили много пъпки. Вдига не много висока температура, но се оплаква от доста силно главоболие, което ми е голямото притеснение? При вас имаше ли такова? Много я боли и при смяна на позата(легнало, седнало положение). Като е в покой е по - добре. Давам й панадол не толкова за температурата, колкото за глвоболието. Вчера попремина само след като спа следобяд и вечерта пак започна. И още един въпрос, казаха ми, че Нурофена е неподходящ в случая за това давам Панадол, дали правилно съм разбрала?

# 352
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Да, избягвай нурофена. Моят син не се е оплакал от главоболие, но той и температура не вдигна.

# 353
  • София
  • Мнения: 8 131
Не са имали главоболие моите. Но те я караха много леко. Знам, че при някои деца се случва.
Нурофенът е противопоказен само при силно инфектирани пъпки, иначе няма проблем да се дава.

# 354
  • Мнения: 1 295
Благодаря! Само още едно питане, нещата се поуспокоиха, но първата пъпка е много задебелена, страхувам се да не остане белег, че е видимо над устната. Какаво мога да предприема?

# 355
  • Мнения: 61
Здравейте,
Минавам да разкажа как протече варицелата при нас с надежда, че дори на един човек да помогна ще съм направила добро. Както писах по-рано голямата ми дъщеря -на 10 г се разболя точно за Коледа миналата година. В началото имаше само две пъпки на шията. Стояха си така 2 дни.На третия ден бяхме на преглед при личния лекар, пъпките бяха около 10. Каза ни, че такова чудо не е виждала и явно леко ще изкара. Искам да подчертая, че и аз бях удивена, поради факта, че ни извикаха в кабинет. Попитах няколко пъти, но явно домашните посещения и карантината на вратата са отживелица от нашето детство. Детето ми се движеше с маска на всякъде, това беше единственото, което можех да направя. В нощта на третия срещу четвъртия ден избиха пъпки навсякъде. Имаше по дланите, в устата, на гениталиите. Беше ужас. Започна силна болка в гърлото плюс температура и кашлица със зелени храчки. На следващия ден лекар повикан вече в къщи установи, че детето е с гнойна ангина. Пихме антибиотик, противоалергично, мазах с Осмофорс и комплекта на Биодерма за варицела. Доктора каза, че няма нужда от спирт и пудри, защото горят кожата и може да останат белези. Възстанови се бавно, добре,че бяха ваканция...
След нея точно на 6.01, 17 дни след каката може да се каже едновременно избиха обриви на бебето на 1г и баща им на 45 г. За таткото беше изненада, защото мислехме, че е карал, но явно е било рубеола. При него всичко започна от афти в устата. На следващия ден бяхме вече при инфекционист. Лекарката изписа на таткото ацикловир по схема, биозин, витамини и мазила. Каза, че ако спазва всичко точно няма да има никакъв проблем. Бебка мина най-леко, с 20 пъпки и увеличени лимфни възли на шията, които са заради обрива в главата, така ни обясни лекарката. Таткото полежа 5 дни, имаше температура около 38 градуса, силна кашлица със зелени храчки и много пъпки. На десетия ден беше в идеална форма, тук там с някое петно от пъпка и даже се обръсна. След 14 ден тръгна на работа. Кашлицата и при детето и при таткото отшумя с времето. Гърдите им бяха чисти през цялото време.
Инфекциониста, педиатъра и личния лекар бяха категорични, че трябва да се спазва диета от началото на болестта. Без яйца, ядки, ягоди, кафе, шоколад, цитруси и месото да е малко. Инфекциониста беше категоричен задължително всеки ден да се взема душ с приятна чиста вода. Каза, че е безумие да не се къпят с дни хората и после да търсят лек за загноени пъпки.
Използвах Рус Токсикодендрон 15 СН за голямото дете и мисля, че заради него се влоши. Но си признавам, че го взех на своя глава от всичко прочетено и прехвалено за него.
И тримата лекари изписаха сиропи за имунитета, защото след болестта нещата не са добре.
Това в всичко! Извинявам се, че стана доста дълъг пост.

# 356
  • София
  • Мнения: 861
Да се включа и аз, детето хвана варицела в детската градина средата на януари, но я изкара доста леко. Имаше си пъпчици, но нищо фрапиращо, беше весела и жизнена през цялото време. Не вдигна температура, нито каза нещо да я боли, кашлици и сополи също не е имала.

Тя бързо се оправи, после почна голямото чакане, защото знаех, че аз със сигурност не съм карала болестта.
Десет дни по-късно видях няколко ситни червени пъпчици по врата и гърдите ми. Не чаках, почнах веднага Ацикловир 400 мг 5 пъти х 2 тб. Личната лекарка ми изписа Изопринозин после на прегледа, но във всички клинични проучвания, които съм чела, пише, че Ацикловир дава по-добри резултати при лечение на този вирус, освен това има по-малко странични ефекти и като цяло е по-безопасен, затова реших да си продължа с него.
Е, първата вечер беше кошмар. Всеки мускул ме болеше, имах зверско главоболие и вдигнах температура 39,5 градуса, която не спадна с парацетамол, ибупрофен и аналгин. Принудих се да си правя студени компреси с вода, лед и оцет да я сваля.
И с това всичко отшумя. Лекарството започва да действа след 24 часа и общо взето симптомите бързо отшумяха. Пъпките си останаха малко и супер дребни, не успяха да се развият и да пораснат кой знае колко. По лицето имам 1-2 и те едвам се виждат. Общо взето ако не кажа, че съм болна трудно ще познае някой на тоя етап, така че съм доволна Simple Smile

Бързо оздравяване на всички и възрастните гледайте да почнете лечение веднага щом видите първите пъпчици! :*

# 357
  • Мнения: 113
Здравейте и от мен Simple Smile
5ти ден от първата.
Пия Изопрinozin
CICABIO лосион 1-2 пъти/ден, повечето хванаха кора на 3-4 ден, мисля че вече трябва да го сменя.
 Въпроса е след тази фаза с какво да го мажа за зарастване (стоят тъмночервени, с кора)
След това ще ми трябва ли някакъв крем за белези?
/Щраусова маз с подходящи етерични масла - добра идея ли ще е?/

Иначе някои по ханша, рамото, където има повече триене през нощта са се разранили - с лепенки ако ги предпазя?
Освен прости захари - какво друго да се избягва?

Тази ме притеснява все още, беше като кратерче в началото заради фоликул - после от неволно почесване заболя и 3-4 дни беше с червен ореол 2см, сега не е толкова възпалено.
Разликата е 3 дни и тройно уголемяване.
Скрит текст:

# 358
  • Мнения: 698
Здравейте. Чета ви с инетерес и съм под напрежение. Детето ми за втори път е контактно с друго болно дете от варицела. Първият път беше в градината, ден преди да се проявят симптомите на детето. Бях убедена че ще хване, и нищо. Сега отново са под карантина, отново е бил контактен ден преди да избият пъпките и пак ще чакам... Този път обаче с детето са играли много, плюли са се. Та шансът е почти 100%.

# 359
  • Мнения: 4 706
Здравейте. Чета ви с инетерес и съм под напрежение. Детето ми за втори път е контактно с друго болно дете от варицела. Първият път беше в градината, ден преди да се проявят симптомите на детето. Бях убедена че ще хване, и нищо. Сега отново са под карантина, отново е бил контактен ден преди да избият пъпките и пак ще чакам... Този път обаче с детето са играли много, плюли са се. Та шансът е почти 100%.
Шансът е 50/50. Моята последният път изкара цял ден с приятелка вкъщи, дрехи разменяха, прегръдки целувки, след 3 дни приятелката се оказа с варицела, обаче моята мома пак пропусна.

Общи условия

Активация на акаунт