Първи клас 2018/2019г - набор 2011

  • 71 592
  • 736
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 2 058
Здравейте, присъединявам се с първолак. Втори път ми е и съм доста по -спокойна. Първо, защото детето е по -оправно и второ, защото вече съм наясно с това, което ми предстои.
Раница ще вземем от баткото. За моя изненада самият малчуган го предложи. Колко ли си е мечтал и той да носи тази раница, гледайки батко си 😁.
Телефон няма да му давам за сега. Мисля, че няма да има нужда. Училището е малко, учителките ги обгрижват, за сега тревоги нямам. Но нямам нищо против, ако други деца носят. С големия син ни се наложи да му дадем още втория срок. Беше в голямо училище, на другия край на града. Случвало се в задръстване да седя един час и ужасът, че нямам телефон да предупредя детето да не се тревожи още ми държи влага...
Пожелавам на всички дечица много успешен старт, да си намерят добри приятели, а на родителите - да попаднат в обкръжение, което им допада и се разбират.

# 241
  • Мнения: 445
Здравейте, записвам се в темата с бъдеща първокласничка,имаме и кака , която ще е 11 клас. 
Започнахме подготовката малко по малко.Раница купихме на ARS UNA заедно с всички принадлежности  като несесер,  шише за вода  и кутия за храна .Униформата също е купена .Друго за сега не смея да купувам, ще изчакам родителската  среща септември месец.Майки часовниците  не ми харесват и най- вероятно ще  се вземе някой по  обикновен телефон.

# 242
  • Мнения: 1 345
И аз се включвам с бъдещ първокласник. И на мен ми е за втори път-откъм социализация нямам никакви притеснения този път/много е общителен и оправен /, но пък тръгва доста неподготвен-почти не може да чете/само кратки думи/, не е писал почти нищо, освен заложеното по програма в детската. Брат му в това отношение тръгна в първи клас със знания почти като за трети и в начален курс изобщо не се е налагало да помагам.
Нищо още не сме купували.Детето ще е в училище на две минути от вкъщи, даже и раницата не я мисля. Училището е малко и спокойно

# 243
  • София
  • Мнения: 13 206
Както и да е, вече съм го играла това хоро, та исках просто да кажа, че освен всичко друго, наистина е много важно да имате късмет и да случите на среднонормални родители. Защото каквото и да е училището, каквато и да е класната, някои зрънца просто опропастяват всички общи усилия :/

Ааа, това е задължително Simple Smile И аз се надявам да са свестни родителите. Засега в детската градина и с другото ми дете попадаме на разбрани хора Simple Smile

diamondlady, каката ще помага ли? За съжаление нашата няма да мога да я включа с логистика, виж с уроци по математика ще е идеална Wink

Аmanda моите деца са обратното. Каката не можеше изобщо да чете преди 1 клас. Бабите натискаха да се занимавам с това, аз се инатих и не сбърках. Просто мозъкът й в 1 клас направи нужните връзки и детето не е имало никога проблем в училище, с изкл. на английския, който явно не може да понася :Smiling Imp Малкото пък се научи да чете само. Никой не го е учил. Почна от сричките в градината дето се учат да се изговарят и едно табло над леглото й с буквите. Разглеждаше го и в един момент много интересно свърза сричка и така постепенно... Сега сигурно покрива норматива за четене във втори клас Simple Smile)) Но тя е упорита и иска да чете, т.е. има и практиката. Въпрос на узряване е това четене, на който когато му дойде времето.

# 244
  • Мнения: 445
diamondlady, каката ще помага ли? За съжаление нашата няма да мога да я включа с логистика, виж с уроци по математика ще е идеална Wink

С воденето и взимането само аз и баща и ще се  оправяме. Силно се надявам каката  да помага особено по математика и  езиците.Сега лятото ми е голяма помощница гледат се двечките , сякаш като са само двете се разбират много повече.

Каката  тръгвайки в първи клас четеше все едно е четвърти клас . Малката  и тя чете  много добре  , но пък е толкова мързелива , колко по- добре е да си гледа филмчета на таблета Simple Smile Как ще се борим с този мързел  не знам ...

Последна редакция: чт, 16 авг 2018, 11:52 от diamondlady

# 245
  • Мнения: 29 323
С първи клас някак ще се справим с помощ в ученето. Ама натам.... newsm78  Като гледам 2-ри - 3-ти клас вече нищо не разбирам от задачи и подобни. Всичко съм забравила.... Crazy Blush

# 246
  • Мнения: 427
Момчурлякът чете почти гладко, няма особено желание. От време на време отваря една книга, нещо като енциклопедия за футболисти и прочита за някой футболист. Оставил си е за накрая най - любимите. Поразпитвам го като прочете нещо дали е разбрал какво е чел.
Пише печатно имената на футболистите без да глада как се пишат, съответно има грешки. Пише и разни други "негови си неща", случва се да греши звучни с беззвучни съгласни в края на думата, зависи как ги чува за момента.

# 247
  • София
  • Мнения: 18 698
Моят не може да чете,искаше да го науча,но аз не иаках Но пък смята до 100 Аз мисля отделно на абглийски да го запишем,че това в училище е нищо работа.

# 248
  • София
  • Мнения: 4 035
С първи клас някак ще се справим с помощ в ученето. Ама натам.... newsm78  Като гледам 2-ри - 3-ти клас вече нищо не разбирам от задачи и подобни. Всичко съм забравила.... Crazy Blush

Да не мислиш, че аз помнех нещо Simple Smile А пък в 5ти клас стана страшно, наново се учи да намирам най-малък общ делител, общо кратно, да обръщам смесени дроби в неправилни, да смятам проценти и формули за лице на различни фигури (за трапец нищо не помнех)
Пък да видиш колко добра станах с античната история, с ветровете в Африка Sweat SmileSweat Smile
Та сега съм много отракана, щото още помня от каката Grinning

Малката чете, напоследък доста по-добре, смята до 10 в прав и обратен ред и пише елементите на ръкописните букви.

# 249
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
А защо си правите отсега сметки да им помагате в първи, втори, трети клас? Повечето деца би трябвало да се справят сами.
А ако не помните нещо, четете веднъж урока и си припомняте. Simple Smile

Аз нямам намерение зорлем да се бутам в ученето, най-много да поглеждам написано ли е домашното. Ако каже, че не разбира нещо, ще обяснявам, разбира се.

Към момента може да чете, но няма особено желание, смята с + и -, както и някои по-сложни задачи. Ако питате кое дете само иска да решава задачи - ами моето. Simple Smile

# 250
  • София
  • Мнения: 4 035
Аз сметки не си правя, имам някакъв опит, който във всички случаи не е релевантен за всички, но пък и твърдения като "повечето деца би трябвало да се оправят сами" хич не ми допадат, защото на някои родители, на които сблъсъка с нашето "образование" им е за сефте, заради такива изрази може да решат, че на децата им нещо им има, тъй като за разлика от повечето, не се справят сами.
Зорлем надали някой трезвомислещ ще се набута, но в занималнята редовно домашните бяха грешно написани, при все, че под тях стоеше подпис на възпитателя и се налагаше да се пишат наново вкъщи, а за да мога да ги проверя и да знам ок ли са или не, разбрала ли е или не, се налагаше да си припомням много неща по различни предмети.
 

# 251
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Говорим за първи клас, нали? Simple Smile
Много кусури си има обр. система в България, но в първи-втори клас нещата не са чак толкова сложни, че родителите да се налага отново да си спомнят толкова много неща по различни дисциплини, за да успее детето да изкласи.
На мен това ми звучи като излишно наплашване.

Но мисля, че визираш малко по-горните класове, където нещата се усложняват повече и помощта от родител е доста обичайна, особено ако учителят не успява да предаде добре информацията.

# 252
  • Мнения: 29 323
Дано да се справят сами и в занималнята. Силно се съмнявам обаче....

# 253
  • София
  • Мнения: 4 035
Натали говореше за след 1ви клас, а пък аз си казах, че визирам конкретно 5ти. Но истината е, че и доста по-рано ми се налагаше да си припомня, честно казано въобще нямах спомен кое движение какво е или как да помогна в обяснение на разликата между минало свършено и минало несвършено време примерно.

# 254
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Натали споменава и "ще се справим с помощ с първи клас", това визирах и се учудих защо отсега се навивате, че ще трябва помощ в първи клас. Няма защо да го мислим отсега пети клас за сегашните първокласници, програмата се мени почти всяка година. Колко вода ще изтече дотогава. Simple Smile

Най-голямата ми критика към материала в първи клас беше към ДБТ - цяла година изрязване с ножичка от една книжка и лепене на някакви глупости. Няма кученца от жълъди и кестени, няма събиране на листа, няма креативност - каквото има за изрязване в книжката, това се прави и резултатът при 26 деца е един и същ. Поне преди 7 години беше така, не знам дали оттогава има промяна.

Общи условия

Активация на акаунт