Сбъркал ли е царят като осъдил Вапцаров на смърт?

  • 18 056
  • 363
  •   1
Отговори
# 45
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Вапцаров не е бил предател.
...
Но Вапцаров не е бил предател.
В конспирация с врага във военно време за сваляне на правителството, но иначе не бил предател?

Сещам се за един герой дето разправяше: "Аз, гей?!? Изключено! Ам мога да имам пенис в устата си + да държа по един пенис във всяка ръка и пак няма да съм гей!"  Laughing

# 46
  • Мнения: 15 960
Абе кой ги пуска такива във форума? #Cussing out

# 47
  • Мнения: 2 069
Отвратителен въпрос

# 48
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
zemonti доста хора в днешно време правят терористични актове,получават пари от идил,трупат оръжие,в интернет призовават за джихад,пък ''демократична'' Европа ги толерира,спазва всичките им права...
Европейски гражданин финансиран от  ИДИЛ за терористична дейност да си бил запазил всичките права... Имаш впредвид правото на мълчание, адвокат и свиджане?

# 49
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не е имал друг избор. Той наистина е извършвал подривна дейност, срещу праввителството по време на война, финансирана от СССР. Не е можел да го оправдае, само защото е бил уникален поет. Има си закон за защита на държавата по това време.

# 50
  • Мнения: 25 600
....Не знам какво би се случило с Вапцаров.
В. Андреев? В. Маяковски? О.Манделщам?

Или в лагер. Или при горяните. Или загинал на фронта. Или при "нещастен" случай. Или окалян и забравен от всички.
Варианти много за един идеалист.

# 51
  • Мнения: 22 036
Аглая, много обичам да те чета. Винаги поднасяш интересна информация, а и го правиш доста безпристрастно, което повечето хора не умеем, а на историята, според мен, трябва да се гледа аналитично, а не емоционално. Харесвам поезията на Вапцаров, макар че възгледите му са диаметрално различни от моите.

# 52
  • Мнения: 25 600
Не е имал друг избор. Той наистина е извършвал подривна дейност, срещу праввителството по време на война, финансирана от СССР. Не е можел да го оправдае, само защото е бил уникален поет. Има си закон за защита на държавата по това време.

Не е точно така. Неслучайно в съда са разпитвали свидетелите дали е добър поет Вапцаров. Ако е бил обявен за такъв, е можело да отърве смъртната присъда като национално богатство. (Ако не се лъжа, имало е дори такава международна практика за подобни случаи.)
Затова са били и упреците към Багряна и Щъркелов – не са убедили съда, че осъждат на смърт един талантлив поет.

Факт е, че не е бил особено известен по това време, да не кажа хич. Писал е поезия, изпреварила времето си, и може би затова неоценена от съвременниците му. Ако не беше разстрелян, едва ли някога щяхме да сме чували за него. Ако не се беше случил 9 септември, пак нямаше да сме чували за него, освен може би като един от терористите, позволили си да посегнат на държавата и царя.
Емоциите са си емоции, но когато се говори за исторически личности и събития, особено от разстоянието на годините, трябва да сме по-обективни.

# 53
  • Мнения: X

Факт е, че не е бил особено известен по това време, да не кажа хич. Писал е поезия, изпреварила времето си, и може би затова неоценена от съвременниците му. Ако не беше разстрелян, едва ли някога щяхме да сме чували за него. Ако не се беше случил 9 септември, пак нямаше да сме чували за него, освен може би като един от терористите, позволили си да посегнат на държавата и царя.

С две думи, за колко ли талантливи поети не сме чули нищо, защото не са били терористи по царско време, а после взел че дошъл 9 септември.

# 54
  • Мнения: 25 600
Талантливи поети, за които никой нищо не е чувал поради различни стечения на обстоятелствата, винаги е имало и ще има.
Трагичната смърт също винаги добавя някакъв ореол към твореца. И Петя Дубарова малко хора я знаехме, ама като се самоуби – цяла България. Аз например бях чела нейни стихотворения и разкази в "Родна реч" и "Жената днес". Ако не ги следях, нямаше и да съм я чувала.

# 55
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Таланта няма общо, ако извършваш държавно предателство. И Хитлер е бил добър художник. Това е доста крайно сравнение, но разбирате, че няма как тези неща да влияят върху присъдата. Все едно, съдът да взема предвид колко талантлив е убиеца, за издаване на присъда. Обожавам поезията а Вапцаров. И много ми стана тъпо, когато прочетох племенниците му какви ги вършат Sad

# 56
  • Мнения: 25 600
Все едно, съдът да взема предвид колко талантлив е убиеца, за издаване на присъда.

Първо, Вапцаров лично никого не е убил, та е пресилено да го наричат убиец.
Но дори и да вземем за пример един талантлив убиец, не виждам нищо нередно съдът да се съобрази с таланта му и да замени смъртната присъда с доживотна, ако има това право и съществува такава практика.

Ето едно интересно интервю, което хвърля светлина върху събитията и историческата обстановка тогава:
http://glasove.com/categories/interviuta/news/plemennikut-na-vap … daden-ot-svoite--

Последна редакция: пн, 24 юли 2017, 09:14 от Как` Сийка

# 57
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Те добре са знаели какво вършат и какво е наказанието за това. В крайна сметка СССР е финансирала не просто раздаването на агитационни листовки, а паравоенни формирования за извършване на атентати и убийства, с цел идването на власт на една престъпна партия, под нейно управление . Ако Вапцаров не беше се борил за идване на власт на БКП, то ние вероятно нямаше и да сме чували за огромния му талант. Освен това неговите брат и сестра, племенници добре са си поживяли по време на соца в негово име.

# 58
  • Мнения: 25 600
Ахам, точно за идването на власт на БКП се е борил...  Laughing
Вземи прочети поне интервюто, там си пише кой какъв е и за какво се е борил.

# 59
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
"През 1941 г. става ръководител на Централната военна комисия при ЦК на БКП. Задачата на тази комисия е да осигурява оръжие, квартири и документи на нелегалните комунистически функционери."

от тук:
http://policefiles.archives.bg/dosieta/2013-01-21-13-41-03?start=4


И протокол за изпълнение на смъртната присъда : http://policefiles.archives.bg/dosieta/2013-01-21-13-41-03/89-2013-01-15-20-37-31

Sad

На осма страница от делото, можете да прочетете присъдата на Вапцаров:
http://policefiles.archives.bg/dosieta/2013-01-21-13-41-03/87-2013-01-15-20-36-51

Последна редакция: пн, 24 юли 2017, 10:08 от Роузи

Общи условия

Активация на акаунт