МОН - промените продължават

  • 130 283
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 120
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Повръща ми се, и с дълбока погнуса ще изчета проектите им, за да видя какви точно промени се опитват да пробутат тихомълком покрай парадирането с ваканциите, защото съм сигурна че това с ваканциите е само прах в очите за отклоняване на вниманието...

И аз подозирам, че това с ваканциите е за да замажат нещо, но какво?

И имам предложение. Намаляване на учебната година- да учат от 15.09 до 24.05. И без това, тези които учат в повечето случаи го постигат не в, а въпреки ходенето на училище. Изпити и ДЗИ - след това. Ако някой иска да му гледат детето - зелени училища преди и след това, по желание. В края на годината - изпити за всички. Като не знаеш - повтаряш. Като повтаряш - си плащаш. Като си неграмотен - не гласуваш и няма кебапчета.
И ако може единни критерии за оценяване за всички училища.



Последна редакция: пн, 31 юли 2017, 11:21 от julisa

# 121
  • Мнения: 3 048
Не одобрявам измислените процедури, за да освободиш детето си при нужда.

В общия случай на класния ръководител са му ясни родителите и децата и кога твърде много освобождавания от родител са въпрос на безотговорност и кога се налагат. Виждала съм и злоупотребяващи родители.
Разковничето е в премахването на делегираните бюджети.
Когато училището не се чувства притиснато да задържи всяко дете - идва/не идва, учи/не учи и родителят е наясно с това ще е различно и за дисциплината, и за учебния процес.

А захващането с ваканциите, не е дълбок промисъл, според мен, а яловост. Толкова са се сетили.




# 122
  • Мнения: 11 908
В наборната тема пуснах проект на възражение срещу промените, ще изчакам някой да се присъедини, ако не- ще го пусна сама.


http://old.bg-mamma.com/?topic=954831.660

# 123
# 124
  • Сандански
  • Мнения: 1 696
Това дозиране на материал все едно сипват на учениците в главата с каничка. 😂😂😂

# 125
  • Мнения: X
Не мога да се съглася с удължаването на учебната година и другите поредните други тъпоумни промени. Има далеч по-важни неща за оправяне - тотално идиотското учебно съдържание; ученето по учебници, които освен неверни факти, имат и съдържание, граничещо с малоумие, липса на каквато и да било възможност за контрол върху поведението на децата, невъзможност за контрол върху дейността на учителите. НО липсва и какъвто и да било авторитет на учителите - за което, разбира се и те са допринесли...
Това е поредната пародия и имитация на дейност, която за пореден път ще рефлектира върху децата и нас.  newsm48 newsm11 smile3512

# 126
  • Мнения: 9 124
Здравейте!
Също съм против промени и удължаване на учебната година отпред, отзад , откъде и да е.
Попаднах на тази статия и затова пиша да я споделя
Вече има и мнение на работодатели да почва учебната  годината от 1 септември
До 28 август МОН ще приема предложения и мнения по въпроса
http://www.teacher.bg/Article/Details/78481?utm_source=dlvr.it&a … m_medium=facebook

# 127
  • Мнения: 2 837
За учебните програми за съжаление МОН няма основна вина, а външните експерти. Програмите се одобряват от експертни групи, които се състоят обичайно и преди всичко от учители, университетски преподаватели и специалисти от РУО. След като вече са утвърдени учебните програми за учебно съдържание, се обявяват конкурси за учебници, проектоучебниците се оценяват отново не от експерти, работещи в МОН, а от външни експерти - учители, преподаватели във ВУЗ и експерти в РУО. По принцип тези групи могат да не пуснат определен учебник само ако учебното съдържание формално не отговаря на учебната програма. Най-често отхвърлените учебници обжалват и съдят МОН, което бави продължаването на процедурите, затова например учебниците за първи и пети клас тази година закъсняха допълнително. След оценката от експерти, учебниците се дават за оценка на приложимостта от страна на учителите в различните училища. След това училището решава с кои точно учебници ще работи. Т.е. работа на МОН е да организира процедурите, решаващите фактори нерядко са извън МОН.
Новите учебни програми, които влизат в сила от следващата и по-следващата учебна година, са качени на сайта на МОН, те няма да се променят, така че учебното съдържание е ясно. Учебниците зависят от избора на училището - има по-добри и не чак толкова добри, зависят, разбира се, и от учителите. Много пъти съм споделяла личната си позиция, че трябва да се облекчи и промени учебното съдържание, да има повече часове за упражнения за сметка на тези за нови знания, в интерес на истината не срещам особена подкрепа от страна на дългогодишните учители, които пък от своя страна най-често са канени в експертни групи. Според тях, ако учениците искат да научат, ще се справят. В същото време масово в началния курс за сметка на часовете по музика, рисуване, физкултура се правят упражнения по математика и БЕЛ, за да се наваксат пропуските.

Последна редакция: пн, 31 юли 2017, 16:48 от Румцайс

# 128
  • Мнения: 11 969
А защо за консултанти се канят опитни учители от елитни столични училища. Поканете и такива от селата, от смесените региони, от непопулярните училища в гетата... Те дали ще кажат за усложнения материал "ще се справят"?

# 129
  • Мнения: 47 973
Тогава МОН да насочи законодателните промени към това, да се спре безумието с учебниците и външните експерти. Така и така правят законодателни промени, нека са по същество- да се промени процедурата по изготвяне и одобряване на учебниците и плановете, неофициална "хранилка" на бая народ . Да направи законодателни промени, свързани с доживотната власт на Директора. Дори президент избираме през няколко години, а Директор се седи доживот, ако ще да затрие училището....Да помислят над безумията, които сътвориха с целодневното обучение, ама уж "ако има ресурс и желаещи"...ма желаещи много, но в пръскащи се по шевовете училища няма как просто...
Така и така се меси в други закони и си прекрачва правомощията- визирам критерият "уседналост", защо не заложи задължителен брой училища на брой новопостроени сгради?! Та ние почти единствени учим на двусменен режим, и пак няма места, ама не, дай да въведем още бюрокращина и проблема е решен, воала...
Не, съжалявам, но няма как да съжалявам МОН, та това е цяло министерство, чиято роля е да гледа на системата като цяло, и да решава тези проблеми, а не да ги задълбочава...
Дори не ми се почва да пиша всички проблеми, които виждам като родител...а учителите, вярвам, могат да изпишат стотици страници практически съображения...но какъв е смисъла, МОН е култово министерство, просто уникално...личи си, че там се работи целенасочено...в посока против...

# 130
  • Мнения: 2 837
А защо за консултанти се канят опитни учители от елитни столични училища. Поканете и такива от селата, от смесените региони, от непопулярните училища в гетата... Те дали ще кажат за усложнения материал "ще се справят"?
Защо не бих могла да отговоря, защото никога не съм работила в МОН.
Разговорите ми не са с "елитни столични учители", аз не живея в София. Но щом като провинциални учители, макар и ценени, са консервативно настроени, какво да кажа за тези от елитните училища.
Нямам никакво намерение да оправдавам никого, опитвам се да бъда обективна. Темата ме вълнува - учителско дете съм, бях учител, познавам и съм приятелка с много учители, имам едно дете в училищна  и едно дете в предучилищна възраст.

# 131
  • Мнения: 1 855
Здравейте, гледам много информация има и не си поплювате хич от към писане. Та искам да питам нещо съществено има ли за 12 клас и по-специално за това дали вътрешните изпити за примерно трето ниво на квалификация по еди си коя специалност ще стават задължителни за втора матура тази учебна година или като миналата - учениците си избират дали това им е втора матура? Peace Peace Чета, чета и то само за ваканциите става на въпрос ако може поне да ме насочите къде да кликна, за да се информирам за това, което ми трябва.  Hug Hug

# 132
  • Мнения: 21 455
Здравейте, гледам много информация има и не си поплювате хич от към писане. Та искам да питам нещо съществено има ли за 12 клас и по-специално за това дали вътрешните изпити за примерно трето ниво на квалификация по еди си коя специалност ще стават задължителни за втора матура тази учебна година или като миналата - учениците си избират дали това им е втора матура? Peace Peace Чета, чета и то само за ваканциите става на въпрос ако може поне да ме насочите къде да кликна, за да се информирам за това, което ми трябва.  Hug Hug
Уредено е в Закона за предучилищното и училищното образование.
(6) Учениците по ал. 2, които се обучават за придобиване на професионално образование, по тяхно желание може да не полагат втория държавен зрелостен изпит по чл. 24, ал. 3 от отменения Закон за народната просвета, а вместо него в дипломата за средно образование в графата за положен втори държавен зрелостен изпит се вписва средноаритметичната оценка от оценките от държавните изпити за придобиване на професионална квалификация.

Скрит текст:
§ 24. (1) Учениците, които през учебната 2016 – 2017 г. постъпват в І и в V клас, учениците, които през учебната 2017 – 2018 г., учебната 2018 – 2019 г. и учебната 2019 – 2020 г. постъпват в І, в V и в VІІІ клас, както и учениците, които през учебната 2020 – 2021 г. постъпват в VІІІ клас, се обучават по училищни учебни планове и учебни програми, утвърдени при условията и по реда на този закон.
(2) През учебните години по ал. 1 учениците, извън посочените в ал. 1, се обучават и завършват обучението по училищни учебни планове и учебни програми, утвърдени при условията и по реда на отменените Закон за народната просвета и Закон за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план. Училищните учебни планове на учениците, които се обучават за придобиване на професионално образование, се
изменят, като учебното време за учебните предмети от професионална подготовка в ХІ и ХІІ клас се разпределя само в годишен брой часове
.
Накратко - дванайсетокласниците са ученици по ал. 2. Simple Smile

# 133
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Против съм да се удължава учебната година. Дори и в момента сред 20.06. се чудят какво да правят в училище понеже вече са оформени.

# 134
  • София
  • Мнения: 1 082
Да..... учителите не обучават, те ..оформят.
"Оформят" ли те и последните уроци може и да не се преподават.

Общи условия

Активация на акаунт