МОН - промените продължават

  • 129 865
  • 1 526
  •   2
Отговори
# 135
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 530
И аз съм против удължаване на учебната година. На много места оценките са оформени 1-2 седмици преди края на учебната година, а през м. май повече от дните са неучебни, отколкото учебни.
Намирам за неуместно сравняването и сляпото подражание на практиката в други европейски страни с различен климат от нашия, различен учебен материал и методики на преподаване.

# 136
  • София
  • Мнения: 1 052
Очевидно почти всички в темата са против промените, които предлага МОН за удължаване на учебната година.
Такова е и мнението на родители, с които я обсъждахме на живо и всъщност освен всяка да напише становище до МОН, може да им пусна и линк към темата:blush:

# 137
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Против съм да се удължава учебната година. Дори и в момента сред 20.06. се чудят какво да правят в училище понеже вече са оформени.
Абе как са оформени преди 20 юни? Нямам спомен да съм оформяла оценки преди рождения си ден (на 26). Даже много често оформям точно на 26ти.
Можете да ме смятате за изперкала даскалица, но хиляди пъти предпочитам да учат в жегата, вместо да газят в преспите, да им рискуваме живота, превозвайки ги в 6 и 30 сутринта в лед и преспи и вкарвайки ги в все още не добре стоплените класни стаи.

# 138
  • Мнения: 667
И аз съм против удължаване на учебната година. На много места оценките са оформени 1-2 седмици преди края на учебната година, а през м. май повече от дните са неучебни, отколкото учебни.
Намирам за неуместно сравняването и сляпото подражание на практиката в други европейски страни с различен климат от нашия, различен учебен материал и методики на преподаване.



Ами оформят, защото през годината се блее много често. Зелени и пембени училища, избори, балотажи, празненства, спортни полудни, но не и учене. На финала-ама не сте оформени, и се дават по 3 теста на ден, със затворени очи за преписването. Така бълваме отличници, чийто балон се пука при външните оценявания (ако случайно и там не успее някой да препише, защото качествен контрол няма), но пък имат на разположение прием не по бал, а с писма от министри, по странни критерии. Има борби за униформи, отново неприложими за нашите климатични условия и чести големи температурни амплитуди. Има ужасно много гнили неща, че със слагането на още 10 учебни дни нито не училия цяла година ще навакса и научи, нито училия ще кипи от желание и енергия да попива още знания (то не се и преподава, в тези дни се дреме, докато оформят неоформените)

Против съм да се удължава учебната година. Дори и в момента сред 20.06. се чудят какво да правят в училище понеже вече са оформени.
Абе как са оформени преди 20 юни? Нямам спомен да съм оформяла оценки преди рождения си ден (на 26). Даже много често оформям точно на 26ти.
Можете да ме смятате за изперкала даскалица, но хиляди пъти предпочитам да учат в жегата, вместо да газят в преспите, да им рискуваме живота, превозвайки ги в 6 и 30 сутринта в лед и преспи и вкарвайки ги в все още не добре стоплените класни стаи.

Не те знам теб. Моето дете дори съм го спирала от училилще, защото няма какво да прави в тези дни-да, оформят ги, а то седи и си бърка  в носа. Изпитите са минали (7 клас), материалът, който не са успели да вземат-не се взима. Тази година не взеха например притурките по част от предметите. Предходна година беше оформено детето и без изпити-просто го спрях с фалшива (редовна, издадена от педиатъра, но без реална причина, не фалшифицирана от мен) бележка, беше издевателство да виси без нужда. Неоформените пък - част от тях бяха неоформени, защото ходиха на ски зимата, вместо да учат.

# 139
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не разбрахте ли, че не се добавят учебни дни. Учебните седмици са си същите, само ваканциите са разместени.

# 140
  • гр.София
  • Мнения: 4 148
 Против съм да се учи от 1 септември до средата на юли. Против и децата да учат на климатици!
 Целият май е полуучебен, точно когато децата са набрали скорост, а месец юни се превръща в мъка.
Синът ми завърши 11 клас, девойката- 4-ти.
 Големите-половината деца са се хванали на работа, прекрасно, но време за почивка няма да остане.

# 141
  • Мнения: 11 870
      Изпратих писмото с моето име и мейл и тези, които получих на лични.

Надявам се на малко разум в главите на министерските чиновници.

# 142
  • Мнения: 47 898
Разбрах, че се тръби за ваканциите, чудя се какво прикриват с този шум
Не съм толкова веща в законодателството, касаещо образованието, и не мога да преценя. Но се опитват нещо да пробутат
В най-добрия случай просто вдигат безсмислена патардия и симулират дейност . Това бива, обичайно е.

# 143
  • София
  • Мнения: 4 949
Не пропускайте анкетата в края на статията:

http://www.nenovinite.com/ne/neuka/boryat-negramotnostta-s-lyatn … hene-do-45-i-klas

# 144
  • Мнения: 14 899
Учебните седмици са си същите, само ваканциите са разместени.
Това по добре ли е?  Thinking

# 145
  • София
  • Мнения: 1 082
Да вземат да поговорят с някой доктор, има астматици на които е противопоказно да стоят в стаи с климатици.
Понеже съм сигурна, че още следващото лято ще заговорят за климатизиране, да го имат в пред вид.
Трябва постоянна дезинфекция, която се съмнявам да се случи.

# 146
  • Мнения: 3 867
Да вземат да поговорят с някой доктор, има астматици на които е противопоказно да стоят в стаи с климатици.
Понеже съм сигурна, че още следващото лято ще заговорят за климатизиране, да го имат в пред вид.
Трябва постоянна дезинфекция, която се съмнявам да се случи.

Това са пълни глупости. Никой няма да климатизира нищо. Те не могат отопление да осигурят навсякъде, какво остава за климатици, които, ако трябва да сме честни, ще бъдат счупени и със загубени дистанционни още в началото. Да не говорим, че я разреши учителката да се пусне, защото и "духа на кръста", я не. Никой няма да климатизира. За съжаление, живеем на място, където се сблъскват такива сезони и скачаме рязко от -15 на +10, от +40 на +20 за една нощ само. Това е бич за здравето по принцип, бич е и за семейния бюджет-набавяне на всесезонни дрехи/обувки/гуми/дори настилките ни не издържат заради това-заради резките температурни разлики, нямат време за аклиматизация. И без климатици не живеем на прекрасно място за живеене, че да си вкарваме допълнително мухи в главата.

Проблемът е съвсем различен. Аз съм против да няма контрол (от външни лица) по време на провеждане на изпити, а бих желала да се увеличи. Камери и контрол. В момента цялата пародия, наречена НВО след 7 клас и т.нар. кандидатстване е силно опорочена. Да има ясен и прозрачен извънпланов прием.

# 147
  • Мнения: 9 123
За мен това се прави за облекчение на някои родители , заради оплакванията, че  била дълга лятната ваканция и не могат да се организират и гледат децата. Оттам и работодателите скачат да искат започване от 1 септември. Сега по новините даваха пак за ваканциите и сякаш са сменили идеята да удължат към юли , а да почва от 1 септември. Но...тогава също е горещо, дори повече според мен. Така и някаква почивка да намериш с намаление и да отидете семейно отпада напълно (за хора с по-ограничени доходи или не им разрешили  в пиков летен сезон да вземат отпуска).

# 148
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 530
За мен това се прави за облекчение на някои родители , заради оплакванията, че  била дълга лятната ваканция и не могат да се организират и гледат децата.
Проблемът с гледането на децата си остава, тъй като ще имат малко по-дълги ваканции през учебната година, за сметка на скъсената лятна. Не мисля, че това е сериозен аргумент в подкрепа на  нововъведенията.

# 149
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Учебните седмици са си същите, само ваканциите са разместени.
Това по добре ли е?  Thinking

За мен не е. Като учител ще имам по-малка почивка и повече загубено учебно време в жегите. Като родител - аз нямам проблем с обгрижването на децата и предпочитам да почиват повече. Тези, които се радват, че през годината ваканциите се увеличават, напомням, че тогава обичат да слагат състезания и олимпиади.

Общи условия

Активация на акаунт