МОН - промените продължават

  • 129 883
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 21 440
Аз все повече си мисля, че предложеното удължаване е с цел началото на учебната година да бъде изместено на първи септември, но идеята да не дойде от МОН. Видяхме, че работодателите едва дочакаха проектът да се появи и веднага предложиха такъв вариант. Немалко родители - също.
Но пак да повторя. Изместването на фиксираното начало на учебната година не струва нищо, ако краят също не бъде закован на точно определени дати.

# 166
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Като се коментира промяна в края на учебната година, нормално е да се помисли за по-удачни алтернативи.
Обаче тези спорове за край-начало са безмислени - има толкова повече неуредени неща в училищата, за които да се помисли.
Както винаги се натрапва някаква идея, с цел най-вероятно скрито-покрито да се пробута поредната глупост в образованието.

# 167
  • София
  • Мнения: 1 082
От чисто икономическа гледна точка, времето на село прекарано от децата си е чиста загуба за икономиката. Не се консумират "блага" с добавена стойност, от разходките на чист въздух никой не печели. В София по време на лятната ваканция оборотите на молове, кина, хипермаркети, рязко намаляват, колите са на половина.
Може и това да дразни някой. Факта, че ГЕРБ не правят нищо за да намалят вредните емисии във въздуха, както и намаляването на времето за дишане на чист въздух извън града, също е много дразнещ!!!

# 168
  • Мнения: 1 161
За какво са тези кратки ваканции през годината?! Коледна и Великденска ваканция са достатъчни. Ако се преподава и изисква, ако материалът е добре балансиран може да приключат на 15 юни и да започват на 15 септември. Не си спомням много да съм забравяла като съм имала дълга лятна ваканция.

# 169
  • София
  • Мнения: 1 082
Малко е извън темата, но:
aninica, би ли си оправила цитата. Сложила си твои думи в моя пост, които аз не съм написала. Може да са две думи, но редно е да се цитира правилно, утре ще сложиш на някой друг думи, които не е изрекъл (написал) и ей така стават скандалите.

Относно писмените рецензии-аз до сега не съм прочела нито една. На нас тестове, работи и контролни не ни се представят. Ако искаш да видиш, насрочваш ден, в който е възможно да ти отворят папката, в която уж се събират тези тестове и работи. Т.е.-излизаш от работа, гледаш. Вкъщи до нас не стига, често и детето не вижда и не разбира рецензията каква е, свежда се до знанието им само оценката. Ама какво си сгрешил, за да го коригираш-отново същата работа-отиваш, изискваш си работата, че да я разгледаш. На фона на тази секретност се преписваше на НВО.Rolling Eyes
За рецензии съм-ясни, достъпни и навременни.

Извинявам се, оправила съм го. Напълно неволно е станало.

# 170
  • София
  • Мнения: 1 082
Почването на 1-ви септември е също толкова малоумно, както ученето до края на юни, началото на юли. От една простотия, на друга! Най-изгодното време за почивки на семейства, които не могат да почиват в натоварения сезон. Има и хора, които не издържат на големите жеги и почиват  през септември. А горките учители ще трябва още към края на август да са в училище. Дано разумът надделее и броят на изперкалите даскалици да не е толкова голям, че това решение да мине. Освен това е крайно време и някои родители да разберат, че училището е образователна институция и има различни функции от детска градина.
Това е политическо решение. Взима го МС, за какви учители говорите? Както казах в началото е свързано с нечия печалба, в никакъв случай не и с качеството на образованието. Това дето учителите искали да имат време да преподават "на спокойствие" пет дена в повече е прах в очите.
Поне такова е моето мнение.

# 171
  • Мнения: 21 440

Това е политическо решение. Взима го МС, за какви учители говорите?
За кое решение става дума?
Началото на учебната година е уредено със закон. Допускам, че всеки знае кой приема промените в законите.

# 172
  • Мнения: 8 209
Аз пък не мога да разбера работодателите какво ги бърка кога започва и свършва учебната година.
В голяма част от фирмите отпуските са по график и така или иначе през цялото лято до късна есен има отсъстващи хора. Други, като тази в която работя, спускат изцяло кепенците по някое време. Когато се почива, почиват всички, като се работи, работят всички. И нищо от това не е свързано с учебната година.

# 173
  • Мнения: 3 040
Аз пък не мога да разбера работодателите какво ги бърка кога започва и свършва учебната година.
В голяма част от фирмите отпуските са по график и така или иначе през цялото лято до късна есен има отсъстващи хора. Други, като тази в която работя, спускат изцяло кепенците по някое време. Когато се почива, почиват всички, като се работи, работят всички. И нищо от това не е свързано с учебната година.

И на мен ми се видя странно, че работодателите се изказват. Те могат да се изкажат като група родители, например, но е и в качеството си на работодатели. Иначе сега ще трябва да чакаме националната федерация по баскетбол, например, да вземе становище...

# 174
  • Мнения: 6 031
Аз все повече си мисля, че предложеното удължаване е с цел началото на учебната година да бъде изместено на първи септември, но идеята да не дойде от МОН.
...
Изобщо не ми харесва и този вариант!
Надявам се, приемащите законите да имат повечко деца.  Laughing

# 175
  • София
  • Мнения: 1 082

Това е политическо решение. Взима го МС, за какви учители говорите?
За кое решение става дума?
Началото на учебната година е уредено със закон. Допускам, че всеки знае кой приема промените в законите.
МС решава дали да се увеличи уч. година с една или две седмици. Чисто технически още преди няколко дена ми обясни, че началото /15.9/ може да се промени само от НС.

# 176
  • Мнения: 3 040
Поне е сигурно, че тази година няма как да се започне от 01.09. А ако това е алтернативата на свършването със седмица по-късно, то значи че и него няма да го въвеждат и следващата учебна година ще започне в началото на септември.

# 177
  • Мнения: 21 440
Скрит текст:

Това е политическо решение. Взима го МС, за какви учители говорите?
За кое решение става дума?
Началото на учебната година е уредено със закон. Допускам, че всеки знае кой приема промените в законите.
МС решава дали да се увеличи уч. година с една или две седмици. Чисто технически още преди няколко дена ми обясни, че началото /15.9/ може да се промени само от НС.

Не го решава МС. Министърът на образованието определя края на втория учебен срок със заповед, пак съгласно закона. Отделен е въпросът дали решението е негово и на експертите му.
А проектите вероятно ще претърпят промени. През последните години обикновено така става.

А ако това е алтернативата на свършването със седмица по-късно, то значи че и него няма да го въвеждат и следващата учебна година ще започне в началото на септември.
Днес веднъж вече го писах, но ще се повторя. Заместването на 15. септември с първи няма да реши проблема, ако краят на учебната година също не е на точно фиксирана дата за съответния клас.

Последна редакция: вт, 01 авг 2017, 20:50 от министър Дидева

# 178
  • Мнения: 21 440
Скрит текст:

Това е политическо решение. Взима го МС, за какви учители говорите?
За кое решение става дума?
Началото на учебната година е уредено със закон. Допускам, че всеки знае кой приема промените в законите.
МС решава дали да се увеличи уч. година с една или две седмици. Чисто технически още преди няколко дена ми обясни, че началото /15.9/ може да се промени само от НС.

Не го решава МС. Министърът на образованието определя края на втория учебен срок със заповед, пак съгласно закона. Отделен е въпросът дали решението е негово и на експертите му.
А проектите вероятно ще претърпят промени. През последните години обикновено така става.

А ако това е алтернативата на свършването със седмица по-късно, то значи че и него няма да го въвеждат и следващата учебна година ще започне в началото на септември.
Днес веднъж вече го писах, но ще се повторя. Заместването на 15. септември с първи няма да реши проблема, ако краят на учебната година също не е на точно фиксирана дата за съответния клас. Утре могат да решат и междусрочната ваканция да стане десет дни примерно.

# 179
  • Мнения: 3 040
Размишлението ми не беше толкова за реда, по който ще се случат нещата, а за това коя от възможноститте може да ни споходи най-скоро....

Общи условия

Активация на акаунт