МОН - промените продължават

  • 130 234
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 3 048
С това уточнение преди обяд, видимо идеята за една смяна, не включва нормален учебен ден, особено за мъниците, за които това 7.30 сутринта е убийствено.
Напротив, в момента е така:
Чл. 6. (1) Учебният ден включва учебните часове и почивките между тях.
(2) Учебният ден започва не по-рано от 8,00 ч. и приключва не по- късно от 19,30 ч.
(3) По изключение от ал. 2 учебният ден може да започва не по- рано от 7,30 ч., когато условията в училището не позволяват обучението на всички паралелки да бъде само преди обяд.



При нас 1-4 клас - започват 7.40. Да, когато има две смени в училището, първата трябва да приключи навреме, и затова съответно се налага започване по-рано. Но ако в училището има само една смяна, какъв е проблем да учат децата от 8,30 или 9, можейки да приключват в 13 или 14 часа.
Аз даже си мислих, че това е смисълът.

# 226
  • Мнения: 5 160
Да вземат 2 дни - 30 и 31 октомври по-добре, отколкото в зимата.

# 227
  • Мнения: X
О, щели да вземат дните между 2 и 5 януари. А пък един немалък процент родители ще вземат или медицинска бележка на детето си или ще му пуснат такава за отсъствие по семейни причини.

# 228
  • Мнения: 21 455
Но ако в училището има само една смяна, какъв е проблем да учат децата от 8,30 или 9, можейки да приключват в 13 или 14 часа.
Аз даже си мислих, че това е смисълът.
Затова е написано " не по-рано". По-късно - може.  Началото и краят на учебния ден за всяко училище се
определят със заповед на директора на училището преди началото на всяка учебна година. При една смяна нищо не пречи началният час да изместен. Живея срещу основно училище. Първи и втори клас започват в 8/30, а останалите - в 8:00. При седем часа дневно, понякога и повече, и нормална продължителност на междучасията, за големите е съвсем резонно да се започва в осем.

Да вземат 2 дни - 30 и 31 октомври по-добре, отколкото в зимата.
Два дни не стигат, а и ще ги скъсат от подигравки за продължителността на есенната ваканция. Smile
Иначе, ако наличието на есенна ваканция не беше регламентирано в наредба, аз бих махнала нея и бих върнала НВО на същите дати с ДЗИ за тази учебна година. От следващата става малко по-сложно с НВО, защото тогава седмокласниците ще учат до 30. юни.

# 229
  • Мнения: 1 417
О, щели да вземат дните между 2 и 5 януари. А пък един немалък процент родители ще вземат или медицинска бележка на детето си или ще му пуснат такава за отсъствие по семейни причини.


Естествено! Точно тези дни такъв ефективен учебен процес ще има-чудо просто. Само ще разкарват учителите.

# 230
  • Мнения: 21 455
Същият блестящ порив на мисълта се наблюдава и през май около ДЗИ. Между 19. и 27. май включително има точно един учебен ден.

# 231
  • Мнения: 147
Според мен ДЗИ трябва да са по-рано.

# 232
  • Мнения: 11 924
Аз пък все съм си мислела, че началото на учебния ден е свързано и с начало на работния. Все пак повечето хора започват работа в 8.00, а не в 9.00.  Детето ще започва 1клас в 8.20 при двусменен режим, а занималнята приключва в 17.00 Кажете ми колко души са с работно време 9.00-16.30 ч? Успоредно, че не може да всички да се угоди.
Според мен с това райониране на училищата, една от причините беше преразпределяне на учениците, така че постепенно да се  премине на една смяна. Но и тази година имаше разрешени допълнителни паралелки в първи клас, за да се удовлетворят желанията на родителите.
Скрит текст:
В нашето училище бяха обявени 4 паралелки за четирите езика. Но се кандидатстваше за конкретна паралелка/ език. Тъй като единствената с АЕ се напълнила с втори деца от квартала, а други останаха неприети с АЕ откриха втора паралелка. А в класовете с другите езици сигурно са приети деца с по-малко точки, но желаещи този език. Същевременно в другите две училища в квартала паднаха паралелки.
Права е и потребителката, чието дете учи в друг град. Добре е учебния процес да започне на 3.01, а не на 2-ри. Само че, тези, които вземат решенията никога не се сещат за тази категория деца.
Целта на обхващането на 4-годишните, пак според мен, е да се обгрижат и подготвят за училище децата от смесените райони (от малцинствен произход), които влизат в класните стаи без да са овладели българския. Точно една немалка част от тях постепенно отпадат от училище. Но няма как да е задължително само за тях, нали?

# 233
  • European Union
  • Мнения: 1 382
Аз писах и по напред, че датите за НВО на 7 клас съвпадат с тези на държавните изпити. И тази година тези дни бяха неучебни за професионалните гимназии.

# 234
  • Мнения: 5 160
Да вземат 2 дни - 30 и 31 октомври по-добре, отколкото в зимата.
Два дни не стигат, а и ще ги скъсат от подигравки за продължителността на есенната ваканция. Smile
Иначе, ако наличието на есенна ваканция не беше регламентирано в наредба, аз бих махнала нея и бих върнала НВО на същите дати с ДЗИ за тази учебна година. От следващата става малко по-сложно с НВО, защото тогава седмокласниците ще учат до 30. юни.

Хъх, пропуснала съм за текст в Наредба  Twisted Evil И имах предвид да си остане просто Празникът и Черноризец Храбър  Mr. Green

# 235
  • Мнения: 47 963
Вярно е, че не може да се угоди на всички, но понякога се вреди на всички Simple Smile някои решения просто нямат разумно обяснение и искат само малко логика...

# 236
  • Мнения: 21 455
Скрит текст:
Да вземат 2 дни - 30 и 31 октомври по-добре, отколкото в зимата.
Два дни не стигат, а и ще ги скъсат от подигравки за продължителността на есенната ваканция. Smile
Иначе, ако наличието на есенна ваканция не беше регламентирано в наредба, аз бих махнала нея и бих върнала НВО на същите дати с ДЗИ за тази учебна година. От следващата става малко по-сложно с НВО, защото тогава седмокласниците ще учат до 30. юни.

Хъх, пропуснала съм за текст в Наредба  Twisted Evil И имах предвид да си остане просто Празникът и Черноризец Храбър  Mr. Green
По наредба имат есенна ваканция. Министърът казва кога и колко. В тоя смисъл няма проблем да си останат точно тези две неща - Празникът и Черноризеца.  Но нали се сещаш колко вицове ще роди ситуацията. Laughing

# 237
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Няма как да се мине на една смяна. Голяма част от училищата нямат този капацитет.
Според мен в момента МОН за пореден път не могат да намерят компетентно решение по всички наболели проблеми в образованието.

# 238
  • Мнения: X
Действията на МОН ми напомнят за бащата на един съученик, който поглеждаше синковеца изпод вежди и казваше:"Сине, ти си мислител. По цял ден нищо не правиш, па току измислиш някоя простотия." Та и от МОН така. Мислители са те, мислители!

# 239
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Честно казано съм леко потресена, четейки мненията тук. Ако може ваканциите, началото и края на учебния ден и учебната година да бъдат решени индивидуално според желанията на родителите ми се струва, че ще е най- добре. Не искате да се започва на 1ви септември, не искате да се учи една седмица повече, искате след нова година да са във ваканция, ако се пипне априлска/ великденска, пак ще се възпротивят камара хора. Предлагате да се премахне есенната ваканция, но без нея се натрупват близо 4 месеца  без никаква почивка за децата, а тя е нужна, особено след първоначалното натоварване с преговори и входните нива. Роптаете за почивките през май, но повечето са свързани с официалните празници, а не с решение на МОН. ДЗИта да бъдат по- рано? И как да стане това? Абитуриентите приключват на 15ти май и първото ДЗИ реално е 3-4 дни след това. Ако сте родител на абитуриент, ще знаете, че почти до края на април ходят на предварителни изпити. После следва приключване на учебната година, последна подготовка за изпитите, няма как да са по- рано. И много моля, държавата не е само София, Пловдив и Варна, не съдете за нещата само от вашата представа за образование.

Общи условия

Активация на акаунт