МОН - промените продължават

  • 130 369
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 7 277
По параграф 12 от Наредбата, за чл.43 относно приема в първи клас - според мен критериите трябва да обхванат и приема в подготвителните класове, когато има такива в училището (за 6-годишни, дори за 5-годишни, които карат предучилищна в училище, а не в детската градина). Т.е. водещият критерий за прием в подготвителен клас към училището според мен е хубаво да се уточни, защото сега не съм запозната да е дефиниран някъде (може и да греша) и да е подчинен основно на района на местоживеене.

# 241
  • Мнения: X
Не искате да се започва на 1ви септември, не искате да се учи една седмица повече, искате след нова година да са във ваканция, ако се пипне априлска/ великденска, пак ще се възпротивят камара хора.
Когато аз бях ученичка преди 100 години (края на 70-те и през 80-те), зимната ваканция беше две седмици, априлската- също. Имахме и дървени, и грипни ваканции. Това не попречи на 100% от моите съученици да сме с висше образование. Някои от над дори имат по две. И сме добре реализирани специалисти. Така че нищо за потрес не виждам. В малките населени места с какво ще помогне започването на учебната година на 1 септември или ученето през юли?

# 242
  • Мнения: 9 124
По новините по БТВ съобщиха , че нямало да се променя лятната ваканция на учениците. Решено било така да си остане.

# 243
  • Мнения: 21 455
Общо-взето го казаха още сутринта. Даже после министърът уточни откъде какво ще вземат. Може да се върнеш и да прочетеш последните няколко страници.

# 244
  • Мнения: 2 298
По параграф 12 от Наредбата, за чл.43 относно приема в първи клас - според мен критериите трябва да обхванат и приема в подготвителните класове, когато има такива в училището (за 6-годишни, дори за 5-годишни, които карат предучилищна в училище, а не в детската градина). Т.е. водещият критерий за прием в подготвителен клас към училището според мен е хубаво да се уточни, защото сега не съм запозната да е дефиниран някъде (може и да греша) и да е подчинен основно на района на местоживеене.

Абсолютно! Hands Plus1 Критериите за прием в ПУК и 1 клас трябва да са еднакви.
Така, децата кандидатстващи за ПУК и 1 клас ще бъдат поставени при равни условия и критерии за прием  даденото училище. В противен случай, това би поставило децата кандидатстващи направо в 1ви клас, без да са били в ПУК в училището, в неравностойно положение, спрямо тези, които са приети по оставени вратички за дискриминационни критерии, даващи последващо предимство за прием в 1ви клас.

# 245
  • Мнения: X
Глупости, тук подготвителни има само в 4 от 15+ училища, неприложими са критериите за уседналост.  А посещаване на ПГ в училище е логично да е предимство при кандидатстване в първи, чак дискриминация измислихте.

# 246
  • Мнения: 2 298
Има, има! Запознайте се с начините на прием в ПУК и 1ви клас и пак може да говорим. Предимството е ОК,  когато критериите са уеднаквени. Но да приемат децата в ПУК (при незнайно как измислени критерии) и после същите да имат предимство пред другите, за които има уседналост няма да е редно. С или без уседналост, критериите следва да са еднакви.  В София вероятно повечето училища приемат от ПУК и от 1ви клас.
Ясно е, че това няма да се хареса на тези, които се възползват от тази вратичка за избягване на уж единните критерии за прием в 1 клас.

# 247
  • Мнения: X
Ако при ПУК в училищата ще се прави прием по критерии, то тогава би трябвало да се прекласират заедно с тях и тези от 3 и 4 група в детските градини. Но недоволните ще са доста повече. Дете, което е учило година в същото училище при всички положения трябва да е с предимство пред онези, които не са. Няма нищо неравностойно, всеки е свободен да си премести петгодишното от ДГ в училищна.

# 248
  • Мнения: 2 298
Ако при ПУК в училищата ще се прави прием по критерии, то тогава би трябвало да се прекласират заедно с тях и тези от 3 и 4 група в детските градини. Но недоволните ще са доста повече. Дете, което е учило година в същото училище при всички положения трябва да е с предимство пред онези, които не са. Няма нищо неравностойно, всеки е свободен да си премести петгодишното от ДГ в училищна.

Мисля, че не ме разбрахте. Децата учили в предучилищен клас, нека имат предимство, но за целта следва да са приети при същите критерии. В противен случай създаваме вратичка за заобикаляне на уж единните критерии за прием, за които всички така усилено се борят от месеци наред.

# 249
  • Мнения: 21 455
Изменението в наредбата предполага наличие и на други критерии освен изрично изброените в нея. Нищо не пречи като такъв допълнителен критерий да бъде включено това, че детето е посещавало ПУК в същото училище.

В София се осъществява(ше) прием в в предучилищна група ( клас) и в първи клас на общински училища след подборна процедура, което е забранено от закона. Практиката е от години. В тази посока също трябва да се вземат някакви мерки. Възможно е такава практика да е имало и в други градове.

# 250
  • Мнения: X
Много добре разбирам. По Вашата логика сте дискриминирани и от деца с братя и сестри в същото училище. За да има строго отсяване при прием в ПГ в училище, той трябва да е общ и за ПГ в детските градини. Т.е. да се прави наново единен прием в трета и четвърта група - а сигурна съм, че и там, дори да дадат предимство на посещавалите първа и втора, ще има изместени. Къде предлагате да се запишат тези, които не са посещавали преди да навършат 5?

Моето дете е в ПГ в училище, ако не го бяха приели в това, щеше да ми се наложи да го водя до другия край на града. Няма да продължи в същото училище, освен в краен случай. Нямаше критерии за ПГ в училищата и тук, директно записват, ако се съберат повече желаещи правят допълнителна група.  При една ПГ и няколко паралелки за първи изобщо не би трябвало да е проблем, дори в София, да бъдат приети всички трайно живеещи в района на училището. Пречат тарикатите с фалшиви адресни и фалшиви бележки от работодател, а не децата в ПГ.

# 251
  • Мнения: 12 003
А какво пречи, когато се определя приемът в първи клас съответното РУО да получи данни от общината колко деца има в района на всяко училище? Като се прибавят определен допълнителен брой, да речем 10-20% за приходящи от други райони, смяна на местожителство и други ето, че всички деца от района ще намерят място в училището по местоживеене. Така и ще се намалят фалшивите регистрации и бележки. А дете, което е посещавало ПУК, но е от друг район не е редно да има предимство пред това, което е от района или има брат/ сестра, за да не се налага на родители на две и повече деца да водят децата си в две различни училища. В наредбата и критериите на столична община имаше май такива аномалии, но ги няма в другите градове - там децата по район са с предимство, следва предимство за брат/ сестра и едва след това останалите критерии.

# 252
  • Мнения: 21 455
А какво пречи, когато се определя приемът в първи клас съответното РУО да получи данни от общината колко деца има в района на всяко училище?
Ами то така трябва да бъде на практика.
Чл. 47. (1) Общините изготвят списък на децата, които следва да постъпят в групи за предучилищна подготовка и в I клас, и го изпращат в срок до 1 март в училищата и детските градини на територията им.
Допускам, че се прави точно по райони. Едва ли засилват целия списък към всички възможни училища и градини.
А иначе директорът предлага училищния план-прием, но все пак се съобразява и с възможностите на училището.

# 253
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Хайде стига само с това местоживеене ... На мен пък ми е по-удобно децата да са близо до работата ми. По-добре ни е на всички да сме  в трафика , но  заедно,  отколкото да закъснявам с прибирането им.

# 254
  • Мнения: 2 298
Много добре разбирам. По Вашата логика сте дискриминирани и от деца с братя и сестри в същото училище. За да има строго отсяване при прием в ПГ в училище, той трябва да е общ и за ПГ в детските градини. Т.е. да се прави наново единен прием в трета и четвърта група - а сигурна съм, че и там, дори да дадат предимство на посещавалите първа и втора, ще има изместени. Къде предлагате да се запишат тези, които не са посещавали преди да навършат 5?

Моето дете е в ПГ в училище, ако не го бяха приели в това, щеше да ми се наложи да го водя до другия край на града. Няма да продължи в същото училище, освен в краен случай. Нямаше критерии за ПГ в училищата и тук, директно записват, ако се съберат повече желаещи правят допълнителна група.  При една ПГ и няколко паралелки за първи изобщо не би трябвало да е проблем, дори в София, да бъдат приети всички трайно живеещи в района на училището. Пречат тарикатите с фалшиви адресни и фалшиви бележки от работодател, а не децата в ПГ.

Пречат много неща, но и тарикатите, който в големите градове не са никак малко. Има достатъчно райони, където кварталното  училище е набелязано като "добро" и масата прави какви ли не сложни схеми за може децата им да учат там. Така дори и вашето квартално училище да не е сред тях, също сте потърпевши.
За целта трябва да има единни критерии за прием в ПУК (независимо дали са на 5 или 6г) и 1 клас. Каквито и да са критериите, те следва да са еднакви, независимо кога влизате в училището.
Не само, че за ПУК се кандидатства, но има и достатъчно училища с прием в ПУК с изпит, което както по-горе стана дума е нарушение на закона, което също трябва да се преустанови.

Последна редакция: ср, 02 авг 2017, 22:44 от shrekie

Общи условия

Активация на акаунт