МОН - промените продължават

  • 130 374
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 915
  • Мнения: 21 455
Доколкото аз съм пуснала темата, би трябвало да съм наясно защо съм го направила. Идеята беше проектите за промени и самите промени в нормативната уредба, засягащи образованието, да достигат максимално бързо до заинтересованите потребители, четящи и пишещи в този форум.
А ако теб нещо наистина те интересува, ще си спестиш " бих искала" и " не знам" и ще се запознаеш с информацията по въпроса. Претендираш, че си професионалист. Дръж се като такъв. Прочети поне наредбата за приобщаващото образование.
Спирам дотук дискусията по въпроса. Нито мога да те надприказвам, нито виждам смисъл, нито имам желание.

# 916
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз съм професионалиист в моята професия, а тя не съм  експерт в образованието. Нормативните документи, които засягат моята професия съм ги прочела. Нито съм учител, нито съм чиновник в системата на образованието, за да съм длъжна да чета всички нормативни документи, включително наредбата за приобщаващото образование не ме касае, защото  длъжността ми не го изисква. Мен ме касае МКБ-10 най вече. В този смисъл имам пълното право да обсъждам и да питам най-непрофесионално. Родител съм. А ако темата ти е за хора от системата на образованието - напиши го в заглавието и да се знае.

# 917
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може да питаш, никой не те спира, но не изказвай твърдения, в които не си сигурна, защото заблуждаваш.

# 918
  • Мнения: 21 455
http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=118520
Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование вече е обнародвана.
Напомням, че в нея е уреден и въпросът за определяне на броя на паралелките и групите и броя на учениците и децата в тях.

# 919
  • Мнения: 5 160
Все по-сложно ...
С оценки беше лесно - 4 си е 4.
А сега:
Както знаете по новите изисквания всяко училище ще утвърди своя система от символи като звездички и слънчица например, с които да бъдат оценявани малките ученици.Тези знаци ще се поставят по тетрадки, бележничета и други подобни. Това означава, че всеки учител трябва да има 5 броя печати, изразяващи различна степен на оценка. Тази система за оценяване се утвърждава със заповед на директора, и премествайки се от училището, ученикът трябва да носи с всичките си документи и копие от документа, който утвърждава тези знаци в училището, от което идва. Както се казва: "Сериозна работа!". Най-лесният и удобен вариант за такива знаци са печатите.

За да се ориентират в новото училище - ще разгадават пчеличките и калинките на предишното училище.
Да бяха въвели западната буквена система.

# 920
  • Мнения: 3 048
Разяснете, каква е идеята на слънчицата, звездичките и буболечките от тази гениална разработка. Това пак ще е  петстепенна скала, на която и децата ще знаят цифровото изражение.

# 921
  • Мнения: 8 228
За да не се стресират от тройката (двойки и без това не пишат в началните класове), ще им сложат охлювче, демек "бавен си" или вълк, по аналогия с глупавия Кумчо Вълчо от приказките.
За шестица, не знам... бухалче, може би или лисица.

# 922
  • Мнения: 3 048
Петстепенна скала не е лесно да се измисли. Ще може, при всички случаи, да се направи психоанализа на автора, по принцип.

Давам идеи за най-слабата оценка да е хлебарка Simple Smile.

# 923
  • Мнения: X
Значи хлебарка или магаре няма да травмират крехката детска психика, но двойката като нищо ще ги прати за дълги години върху канапенцето на психоаналитика. Доообреее.

# 924
  • Мнения: 6 088
С живтни като оценка оценяват малките ученици в САЩ съгласно филм който съм гледала. Само че там само учителите знаеха какво значат животните.

# 925
  • Мнения: X
Колко умно- децата дори не знаят какво значи оценката, която получават. Т.е. един получава мечка, а друг заек и съвсем не са наясно добре ли е това, зле ли е, колко е добре и дали мечката е по-зле от заека. Тъпотия.

# 926
  • Мнения: 8 228
Ей, за магаре не се бях сетила!
Представям си как бих се чувствала аз като родител, мъчейки се да разшифровам какво иска да ми каже учителят с пчеличката, ами с калинката.
Все ми е тая какво печатче е сложено. Като видя, че е нашарено с червено, ще ми стане ясно и без хлебарка, че положението не е добро.

# 927
  • Мнения: 47 981
Че то в много училища не шарят, щото дори не им гледат домашните...а печатите могат да са по-завоалирани- Спяща красавица, Тимон и Пумба, Пинокио...
И изобщо...как може да се измислят само глупости...

# 928
  • Мнения: 5 160
Как глупости, рИформи ги наричат  Close

ston, учителят е длъжен да ти сведе легендата Wink

# 929
  • Мнения: 8 228
Как глупости, рИформи ги наричат  Close

ston, учителят е длъжен да ти сведе легендата Wink

Нали по-горе някой написа, че в Америка само учителят знаел шифровия код, та в този случай и родителите ще го играят разследващи.
В начална степен домашните се проверяват. Поне при моите и двамата беше/е така. Не са ходили на занималня обаче и реално класните са им проверявали домашните, винаги.
Домашните на тези, които са на занималня, се проверяват май от възпитателя. Доколко той успява да провери 20+ тетрадки по БЕЛ и още толкова по математика, е отделен въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт