МОН - промените продължават

  • 130 235
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 1 065
  • Пловдив
  • Мнения: 3 356
Тези изпити са за определяне на срочна/годишна оценка и нямат нищо общо с НВО.

# 1 066
  • Мнения: 24 467
НВО не се компенсира от срочна / годишна оценка по предмета. Но и не са задължителни за да се завърши клас и образователна начална степен. Простоги вписват като поредната оценка.
Малкият ми син се разболя сериозно и не можа да си положи двете НВО-та в четвърти клас. Ходи на другите две. Никакви проблеми не е имал. То не е и редно да има де.

Чл. 37. (1) Изпити за определяне на срочна оценка по учебен
предмет или модул се полагат от:
1. учениците, обучавани в дневна, във вечерна, както и в комбинирана форма при обучението при условията и по реда на дневна форма, чиито отсъствия надхвърлят 25 % от учебните часове по отделен предмет или модул, предвидени по училищния учебен план за съответната паралелка през учебния срок, което не позволява да бъде формирана срочна оценка поради невъзможност да бъде осъществен минималният брой текущи изпитвания по чл. 12, ал. 1 при спазване на принципа за ритмичност по чл. 11, ал. 1;


А по-често децата с повече отсъствия /болнични, участия по състезания - все по извинителни причини/ ги изпитват и си покриват броя оценки, необходими за оформяне на срочна/годишна, без да се явяват на изпит за определяне на срочна оценка по предмет или модул.

# 1 067
  • Мнения: 4 388
В самостоятелната форма няма срочни оценки.Изпита е един за всеки отделен предмет.
По същество е много по-сериозен и тежък.
Въпроса ми е има ли поощтрение за пълни отличници ? Освобождаване от НВО.

Judy, самостоятелната форма е нещо различно.

Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 09:14 от mamamari

# 1 068
  • Мнения: 24 467
Отговарям по принцип на въпрос за неявяване на НВО. То не служи буквално за нищо, освен за отчетност и в някои случаи  -за кандидатстване в пети клас, ако има такова изискване.

За какви по вид поощрения за пълни отличници питаш?
В четвърти клас почти във всяка паралелка има по няколко броя. Нас ни "поощриха", наред с останалите непълни отличници и неотличници, с документ за завършена начална степен като пълни отличници, например.  Laughing
Допълваш за освобождаване. И аз допълвам. Никой принципно не ви кара да ходите насила на НВО. А и НВО се провежда преди да се оформят годишните оценки, та по това време още не се знае кой какъв е официално.
НАРЕДБА № 11 от 1.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците
Няма причини да се награждават /поощряват/ деца в една форма на обучение само заради избраната форма.
...
Ясно, но си е "форма" и нищо повече. Няма причини за нея да се прилагат по-различни правила, освен тези, които се налагат от самата форма, а това е нъчинът на проверка на годишните знания. Ако никой от тази форма не се явява на НВО, то не става въпрос за поощрение, а за правило. Ако и за там се предвиди общо явяване - тогава няма логика пък да се поощряват отделни деца.
Затова, за трети път пиша, говоря общо за НВО в четвърти клас и подчертавам "срочни/годишни оценки".

Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 09:36 от Judy

# 1 069
  • Пловдив
  • Мнения: 3 356
Не, няма поощрение. А и ако трябва да се освобождават ученици, това ще е масата

# 1 070
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
При прием в МГ не се ли взема предвид оценката от НВО?

# 1 071
  • Мнения: 47 963
Няма освобождаване, защото то не е и задължително да се явиш
Това е
При прием в МГ не се ли взема предвид оценката от НВО?
В някои да, МГ сами си определят критерии.Това не прави матурата задължителна за явяване.

# 1 072
  • Мнения: 24 467
При прием в МГ не се ли взема предвид оценката от НВО?

Затова писах:
Цитат
То не служи буквално за нищо, освен за отчетност и в някои случаи  -за кандидатстване в пети клас, ако има такова изискване.
В другите случаи е без значение.

# 1 073
  • Мнения: 4 388
Няма освобождаване, защото то не е и задължително да се явиш
Това е
При прием в МГ не се ли взема предвид оценката от НВО?
В някои да, МГ сами си определят критерии.Това не прави матурата задължителна за явяване.
Благодаря!
Не, няма поощрение. А и ако трябва да се освобождават ученици, това ще е масата
Не разбирам?
Масата?
Говорим за индивидуални резултати .Каква маса?

# 1 074
  • Мнения: 21 455
Чл. 48. (1) Националните външни оценявания по чл. 47, ал. 1 включват учениците, които в съответната учебна година се обучават в дневна форма на обучение съответно в IV, VII или Х клас, а в случаите по чл. 47, ал. 2 - в съответния клас.
(2) Националните външни оценявания по чл. 47, ал. 1 включват и учениците, които в съответната учебна година се обучават в индивидуална или комбинирана форма на обучение съответно в IV, VII или Х клас, а в случаите по чл. 47, ал. 2 - в съответния клас, в случай че обучението по съответните учебни предмети се осъществява по училищния учебен план.

# 1 075
  • Пловдив
  • Мнения: 3 356
Масата ученици до 4 клас са отличници. Та ако ще има освобождаване, както беше навремето след средно образование, трябва да е за всички с отличен успех.

Другите момичета вече са обяснили, че в 4 клас НВО не е задължително, но за някои училища може да има значение за приема в 5 клас

# 1 076
  • Мнения: 24 467
Масата ученици до 4 клас са отличници. Та ако ще има освобождаване, както беше навремето след средно образование, трябва да е за всички с отличен успех.

Другите момичета вече са обяснили, че в 4 клас НВО не е задължително, но за някои училища може да има значение за приема в 5 клас
Peace
Дори за редовните ученици /"дневна форма"/ не е задължително явяването.
Защото няма негативни последици от неявяването.
За вас, мамамари, не знам кой го изисква. Не вярвам да ви е изискване от училището. Вашата оценка като годишна си зависи без друго от изпита по предмета, на който, така или иначе ходите. Кой ви иска такива неща?
Да не би от МОН да искат да правят някакви сравнения? И така да е - на сила не могат да ви накарат.

Имаше преди три години едни допълнителни изпити за ученици в начална степен, които не ходят на занималня. За мен беше интересно, не знаех, че се провеждат такива. По някакъв критерий се подбираха по няколко такива деца и ги изпитваха писмено по различни предмети. Наше познато момиченце, с 2 години по-голямо от моя сегашен петокласник, беше на такива изпити преди три години. Значи то е било в 3 или 4 клас - на помня добре точно.
Някой има ли представа по какви причини се прави това и дали изобщо се прави още? Мисля, поне така ми обясниха родителите й, че се правело сравнение някакво от МОН за подготовката на деца, които ходели и които не посещавали занималня. Но нищо повече не разбрах, а и те не можаха да ми кажат. Бях забравила за това. Моите деца също не са ходили на занималня, но не са им предлагали такова тестуване. Сега, покрай самостоятелната форма, се присетих за този случай, макар че е различен.

Последна редакция: чт, 22 мар 2018, 09:38 от Judy

# 1 077
  • Мнения: 21 455
mamamari изрично попита за самостоятелна форма на обучение. Цитирала съм наредбата за оценяването. Не виждам в текста да присъства " самостоятелна форма".

# 1 078
  • Пловдив
  • Мнения: 3 356
Дидева, обаче за да пита, явно има нещо, което я притеснява.

# 1 079
  • Мнения: 4 388
Много благодаря! Нямам притеснения. Разбрахме се.
Не искам да се вкарвам в коментиране на различните форми на обучение и оценяване. Но моля мамите да имат в предвид ,че нещата са различни  по трудност когато изпита е само един върху целия годишен материал.
 Т.Е  не върху няколко урока на няколко пъти , а върху всичко и е по-тежко. Също няма опции поощтрение за доклад  или оправяне на оценки както е в училище.

Не може да се сравнява !

Общи условия

Активация на акаунт