Четвъртокласници 2018/2019

  • 86 739
  • 742
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 9 866
Здравейте, мами
някоя мама или дете - дали се интересува от програмиране за деца?
Записах моето на програмиране за деца, онлайн курс
Скрит текст:
Исках да си сверя часовника с вас.
Ако и вашето дете има интерес и сте се записали - ще се радвам да кажете какво мислите. Как напредвате. Аз малко се прецаках - платих си пълният абонамент. Сега виждам 50% намаление.
Ама нищо - да сме живи и здрави Blush парите все заминават

# 151
  • София
  • Мнения: 3 058
Щерката е профил хореография и няма ЗИП/СИП по английски, имат си часовете по задължителна програма. В първи клас нямаха английски, във втори клас бяха 2 часа седмично, тази година са 3 часа седмично.
Ако се сменя училище явно има значение новото училище колко часа е било предвидило за език в началния курс /освен задължителните/ и дали са започнали от 1 клас. Но пък материалът е толкова...че може да се навакса за едно лято преди 5 клас със сигурност...
За съжаление се присъединявам към мнението, че език в основно училище, с 25-30 ученика в клас, на различно ниво, няма как да се научи.
Моята не ходи на английски, а много иска. Но не виждам как да го вклиня в програмата, а и не й стигат затрудненията по другите предмети, че и това да включа. Учим двете, ако не всяка вечер то поне през вечер, разбра ли сме се аз да съм нейната учителка Simple Smile Лекинко разширяваме материала, който взимат, карам я да пише думите повечко пъти, правим изречения, че то думи без текст как се помнят!?... Със сигурност им е голяма каша в главата, не са им систематизирани местоименията, например, появяват се на случаен принцип, къде с глагола "съм", къде без, къде притежателни. Никаква система не е това. Моята още бърка "these are" с  "there are", вчера се появи и "they are" и стана...бърка още "he`s" с  "his" и такива подобни. Търпение му е майката и постоянство, ама кое по-напред.

# 152
  • София
  • Мнения: 3 484
някоя мама или дете - дали се интересува от програмиране за деца?
Моето миналата година ходи в Телерик. Много се забавляваше. Ама си мислил, че ходи да си играе.
Сега поиска да го запиша на програмиране и в училище по тези "Заедно в час" или каквото и да е. На моето му е малко рано да го карам да пише (нали е на мама). Затова си караме с детските курсове. Прави си игри, кефи се, а като стане в осми клас ще учи по-сериозно.
Големият в 4 клас тръгна в Телерик и започна с C++. Справяше се, взимаше си изпитите, но май му беше рано.

Но в Младост не се плаща за програмиране и някак ми звучи странно, че някой е платил.

# 153
  • Мнения: 9 866
По кръжока Твоят час, не се плаща. Но го има само в училището на мо-малкия. А в училището на по-големия-няма Твоят час. Съответно, мама и татко... плащаме Simple Smile
А, да - ти като каза Младост, сигурно си ОТ София. В моя град нямаме такива безплатни обучения. Имаме детска школа, но тя също е платена, и е поне двойно като такса

# 154
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
И според мен в училище няма как да се научи език до 7 клас.След това е друго.
Дъщеря ми ходи около 2,5 години в Англия скул. Говори доста добре.Разбира повече от колкото говори.Няма проблем със сегашно просто и продължително време,с преобразуването от разказни във въпросителни изречения,както и с доста други леки граматични неща.Признавам ,че и аз се занимавам с нея,кака й /която е в Англия/ говори с нея на английски, а годеникът й е англичанин и с него друг разговор няма.НО с писането е трагедия.Почти няма  вярна дума.Затова тази година смених школата ,за да се наблегне и на писането.Не вкарвам особена драма ,защото има време .

# 155
  • София
  • Мнения: 3 484
rumka, а ти за третокласника ли питаш?
До трети клас тук учат скрач и има доста безплатни материали из нета. Няма преподаватели. Правят се само работилници, но децата се справят. Научават какво е цикъл, променлива и условна конструкция (if)
От четвърти започват С++ и май java script. Също има безплатни материали (много по-добри от платените). Преподавателите са от СМГ и НПМГ.
От седми клас започват да учат по един език всяка година. Тази година е java, миналата беше type script. Също има материали.
След 12 клас има още едно едногодишно обичение, където се систематизира всичко и избираш в коя сфера искаш да работиш и те профилират.
Всичко е съвсем безплатно, но има изпити които трябва да взимаш. Ако си ходиш редовно не са проблем. Но не вземеш ли изпит отпадаш от присъствената форма и продължаваш on-line.
Горе долу така стоят нещата тук. Доста добре са уредени.
От кой град си?
Ако имаш въпроси или търсиш материали, пиши, да не досаждам тук с обяснения.

# 156
  • Мнения: 4 200
В училище ползвате ли grammar book, за  blue skies имам предвид? Има ли изобщо такава сега? Разравях стари бумаги и открих това помагало от баткото- и те са учили по същата система, но явно като СИП, защото си спомням, че купувахме учебници и тези грамар букове. На учебника пише трето издание, на древната грамар бук- първо и не вървят урок по урок както е в учебника. Та ако има съвременно издание, бих го купила. Мисля, че е полезно. Събрано нагледно и показно, цялата граматика по темата, разяснено и пълно. Не както в учебника да повтарят като папагали някакви конструкции- ама откъде, ама как....
Ходи и на курс по английски, и там няма събрана граматиката и ясно обяснена. Положението се смръчква още повече, защото по препоръка на г-жите от курса прескочи една година и от началното попада направо в трето ниво и това, което децата са учили за една учебна година, тя трябва да го насмете между другото с техния преговор.
Пише думи и на двата английски, на едното място по 2 или 3 реда, на другото- по десет пъти. От първи клас след азбуката съм я карала да пише всяка непозната дума по няколко реда, така че е отработено занимание и няма проблем.

# 157
  • Мнения: 9 866
Точно такава е граматиката-разхвърляна, но полезна. И аз я бях купила отделно, за вкъщи, ама си седи полупразна Sad

# 158
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
В училище ползвате ли grammar book, за  blue skies имам предвид? Има ли изобщо такава сега?...
Има, да.

# 159
  • Мнения: 14 489
Да, имаме я и ние, както писах по-нагоре.

# 160
  • Мнения: 8 228
Grammar book има, купува се отделно. Имам ги за 3ти и 4ти клас. Малкият сега попълва, баткото почти не е работил точно по тях. Взела съм ги с идеята да се използват и като справочник.
В училище не учат точно граматика, а конструкции и се учат да ги ползват интуитивно. И това е нормално в тази възраст, защото те не знаят какво е това местоимение, спомагателен глагол, време и прочие. Дотук по български са учили само съществително, глагол, прилагателно. Няма как да им обясняват английска граматика с понятиен език. Вкъщи се занимавам допълнително и с двамата, но не изпреварваме учебния материал. По-скоро целта ми е да затвърдят това, което учат, малко допълнителна лексика, диалози правим, четат и допълнителни текстове. Така се чувстват и сигурни в училище. И двамата се справят доста добре. Има много упражнения с разбъркани думи, които трябва да се подредят в различни изречения според поставения препинателен знак. Големият се справя перфектно с такъв тип задачи с много думи, т.е. става едно доста дълго изречение. И всичко това е абсолютно интуитивно. Никога не съм му обяснявала за строеж на изречението, за инверсия. Като учене на роден език, доста неща са им влезли в главата, без да са полагали някакви съзнателни усилия.

# 161
  • Мнения: 4 200
Благодаря за отговорите. А откъде  ги купувате? Преди се поръчваха за целия клас и реално така и не знам откъде са го правили. На борсата за учебници дали ще има? На "Славейков"?
Обяснения  сравнително с българска граматика явно не могат да се ползват. В грамар бука поне са показани всички варианти и е пообяснено, по според мен, достъпен за възрастта им начин- най-малкото едно е да го видиш написано, друго- да караш по усет и интуиция.

# 162
  • Мнения: 9 866
Здравей - Валя,
къде е това "тук" Wink ?

Аз миналата година също пробвах с безплатни материали. Но при мен основният проблем е липса на време, и голяма ангажираност. Реално аз не съм в състояние да го наглеждам и следя какво е направил и минал и научил.

Със Скрача не се справи добре - отплесна се, и само гледа за ефектите, записва си гласа и се забавлява, и не учи особено много. Когато сме заедно е ОК - разказвам, показвам и стават нещата. Но аз не съм в състояние да видя до него постоянно. С учебник към Скрача - хартиено ли е, така си и седи... Хубаво, че е на български, но - явно не е за моя.

Купих миналата година абонамент за Код Мънки. Това беше интересно за мен - за него пак беше трудно - защото не разбира езика. И речник купих - ама ... тц. Речникът поне ще си го ползваме занапред Wink)

Сега платих. 60 лв в крайна сметка, не са толкова много. Е, аз платих малко повечко, ама нейсе Wink за догодина ще знам. Поне е на български. Интересно е. Аз имам възможност да следя до къде е стигнал, и какво е минал. Получава разни рекорди. Не се "отплесва" . Което за мен беше важно.
За нас този вариант работи засега, добре Wink

Аз и за Уча.се - съм го абонирала. Не че не ми е по силите да седна, и да учим заедно Човеците Wink Но аз няма да разполагам с нужното време, да го правя всеки път. Затова и така се реших с двата сайта.
Wink

# 163
  • София
  • Мнения: 553
rumka833 за какво е абонамента  Rolling Eyes

# 164
  • Мнения: 1 232
https://issuu.com/nellybg/docs/grammar_book_-_3rd_grade_-_blue_skies

Граматиката за която говорите е прекрасна. Ще я потърся и аз. Не знам от къде се поръчват само. Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт