Курсова разлика при покупко-продажба

  • 6 781
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 029
Ако сумата 65 € идва от разлики в курса, ти може да видиш в сайта на банката си днес какъв е курса за касови и безкасови операции. Но ако това е таксата ти за изходящ валутен превод, по-добре на ръка кеш да му ги дадеш тези 65 €. Ако ги преведеш по същия начин, по който си превела 30500 €, пак ще ти вземат голяма такса.

# 16
  • София
  • Мнения: 4 192
В България няма ли закон разплащанията по сделки да са в левове? Ако Договорената цена е в евро в нотариалния акт се записва левовата равностойност и се превежда именно тя.
Продавачът може да пие една вода, ако имате документ, че сте му превели записаната в нотаралния акт сума.  Wink

# 17
  • Мнения: 524
В България няма ли закон разплащанията по сделки да са в левове? Ако Договорената цена е в евро в нотариалния акт се записва левовата равностойност и се превежда именно тя.
Продавачът може да пие една вода, ако имате документ, че сте му превели записаната в нотаралния акт сума.  Wink
Не, след отмяната на разпоредбата на чл. 10, ал.1 ЗЗД в българското право няма забрана за уговаряне на цената в чужда валута.

# 18
  • Мнения: X
В България няма ли закон разплащанията по сделки да са в левове?
Независимо, че не сме в еврозоната, то се прилага РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 260/2012
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:32012R0260
Единна зона за плащания в евро(SEPA).
http://www.bnb.bg/AboutUs/AUFAQ/CONTR_PAYMENT_SYSTEM_FAQ

# 19
  • Мнения: 1 354
Важното е колко получини пари има в сметката, а не на вас колко ви струва да ги захраните. С или без уговорка тази разлика е редно да е за този, които захранва. Все пак и който тегли ще си има такси, но силно ме съмнява да протестира по това.

# 20
  • Мнения: X
В нотариалния акт би трябвало да пише "продавачът декларира,че е ПОЛУЧИЛ уговорената цена ххх лева/евро изцяло", оттам нататък коментарите са излишни.
Почти всяка банка има брутални такси за издадени и получени преводи в чужда валута. Някъде дори са и % от получената/изпратената сума. Това може да се види в тарифата на съответната банка, всички са свободнодостъпни в интернет.
Разбира се, когато човек не се е сблъсквал с това, няма как да знае. А служителите в банките обикновено не са особено проницателни, а и едва ли ще предложат по-евтин вариант. В моята банка, например, таксата за получаване е  0.1%, или 31 евро, а за издава 0.22% или 68.2 евро, съответно при сходни такси общият разход за превод е към 100 евро, значи вие дори сте минала тънко.
В лева, аналогичен превод в произволна банка би струвал макс 4 лв., като за получаване няма такса.
 Това, което обясних, според мен е причината за 65-те евро разлика, а именно банковите такси, а не курсови разлики.
Тъй като вие сте превела  евра при точно уговорен курс, единствения вариант да има курсови разлики, е ако сметката на продавача е в друга валута, различна от евро (например лева). Ако това е случаят, е било най-лесно да се разберете предварително и изобщо да не превалутирате, от което, предполагам, също сте загубила, поради факта,че сте купила евро на курс, различен от 1.95583 (БНБ),предполагам, по който сте уговорили цената с продавача. Честито ново жилище!

Последна редакция: вт, 17 окт 2017, 22:28 от Анонимен

# 21
  • Мнения: 213
Тези 65 Евро са такса от банката на продавача. Ако се погледне извлечението в страната на Кредита ще е сумата от 30500 Евро, а в Дебита 65 евро - такси. Според мен не дължите тези пари на продавача. Във вашето платежно сумата трябва да е същата като в натариалния акт и е доказателство че сте платили цялата сума.

# 22
  • Мнения: 40 838
Тези 65 Евро са такса от банката на продавача. Ако се погледне извлечението в страната на Кредита ще е сумата от 30500 Евро, а в Дебита 65 евро - такси. Според мен не дължите тези пари на продавача. Във вашето платежно сумата трябва да е същата като в натариалния акт и е доказателство че сте платили цялата сума.

Авторката отдавна написа, че се е усетила какво е станало, но продължават тълкувания... Преводът е бил в левове и няма такива такси. Просто не са се договорили за курса - авторката е платила в лева, като е изчислила суматапо курса на своята банка и ги е превела, но банката на продавача е обърнала левовете в евро по свои различен курс и се е получила разлика.

# 23
  • Мнения: 213
Тези 65 Евро са такса от банката на продавача. Ако се погледне извлечението в страната на Кредита ще е сумата от 30500 Евро, а в Дебита 65 евро - такси. Според мен не дължите тези пари на продавача. Във вашето платежно сумата трябва да е същата като в натариалния акт и е доказателство че сте платили цялата сума.

Авторката отдавна написа, че се е усетила какво е станало, но продължават тълкувания... Преводът е бил в левове и няма такива такси. Просто не са се договорили за курса - авторката е платила в лева, като е изчислила суматапо курса на своята банка и ги е превела, но банката на продавача е обърнала левовете в евро по свои различен курс и се е получила разлика.

Какъви валутни курсове, какви пет лева. Авторката много добре каза че превежда по евровата сметка на получателя и превалутира левове в ЕВРО от нейната банкова сметка и превежда ЕВРО в евровата сметка на купувача. Това че тя е договорила различен курс купува от курса на банката я касае само нея (плаща по-малко левове за една и съща сума ЕВРО). Продавача получава точната сума в ЕВРО, но неговата банка прави удръжка за банкова такса за получен превод по сметка различна от лева. Имам доста голям опит с банки и банкови извлечения за да не говоря празни приказки.

# 24
  • Мнения: 29 319
Според мен трябва продавачът да покаже извлечение от банковата транзакция. Ако са постъпили точно парите, а после е удържана такса, си е за негова сметка. Ако са постъпили по-малко пари с 65 евро, те се дължат от купувача.  Peace

# 25
  • Мнения: 40 838
Какъви валутни курсове, какви пет лева. Авторката много добре каза че превежда по евровата сметка на получателя и превалутира левове в ЕВРО от нейната банкова сметка и превежда ЕВРО в евровата сметка на купувача. Това че тя е договорила различен курс купува от курса на банката я касае само нея (плаща по-малко левове за една и съща сума ЕВРО). Продавача получава точната сума в ЕВРО, но неговата банка прави удръжка за банкова такса за получен превод по сметка различна от лева. Имам доста голям опит с банки и банкови извлечения за да не говоря празни приказки.

Има следното питане - кой плаща курсовите разлики при покупко-продажба на имот. Случая я следния. Купувам имот като съм платила 500 евро капаро. В деня на сделката от моята сметка, която е в лева преведох левовата равностойност на останилите 30500 евро (общо цената е 31000 евро). Сметката на продавача е в друга банка в евро. Неговата сметка обаче е заверена с 65 евро по-малко, което са курсови разлики.
За превода аз съм си договорила курс, който се различава от курса в другата банка.
Сега продавача спори и иска да му дадам тези 65 евро разлика.
Кой е прав и кой не. Аз ли трябва да платя курсовите разлики или те би следвало да са си за негова сметка. Продажната цена е в евро и аз от моята левова сметка превеждам левовата им равностойност.

Читать надо, Петка...

# 26
  • Мнения: 213
Какъви валутни курсове, какви пет лева. Авторката много добре каза че превежда по евровата сметка на получателя и превалутира левове в ЕВРО от нейната банкова сметка и превежда ЕВРО в евровата сметка на купувача. Това че тя е договорила различен курс купува от курса на банката я касае само нея (плаща по-малко левове за една и съща сума ЕВРО). Продавача получава точната сума в ЕВРО, но неговата банка прави удръжка за банкова такса за получен превод по сметка различна от лева. Имам доста голям опит с банки и банкови извлечения за да не говоря празни приказки.

Има следното питане - кой плаща курсовите разлики при покупко-продажба на имот. Случая я следния. Купувам имот като съм платила 500 евро капаро. В деня на сделката от моята сметка, която е в лева преведох левовата равностойност на останилите 30500 евро (общо цената е 31000 евро). Сметката на продавача е в друга банка в евро. Неговата сметка обаче е заверена с 65 евро по-малко, което са курсови разлики.
За превода аз съм си договорила курс, който се различава от курса в другата банка.
Сега продавача спори и иска да му дадам тези 65 евро разлика.
Кой е прав и кой не. Аз ли трябва да платя курсовите разлики или те би следвало да са си за негова сметка. Продажната цена е в евро и аз от моята левова сметка превеждам левовата им равностойност.

Читать надо, Петка...


Едно си баба знае, едно си бае....Как се прави валутен превод в левове бре. Предполагам имаш банкиране и вземи да направиш един превод в евро и виж че ти иска да въведеш сумата в ЕВРО. Друг е въпроса каква сума ще ти вземат на теб като левова равностойност и какъв курс ще договориш....Ако се превежда на каса вече незнаем какво са направили банкерите на място.

# 27
  • Мнения: 40 838
Мога да направя превод в евро или в лева. Второто е по-евтино и по-лесно. Как е било не знам, но знам какво е написано, а то е превод в лева.

# 28
  • Мнения: 213
Мога да направя превод в евро или в лева. Второто е по-евтино и по-лесно. Как е било не знам, но знам какво е написано, а то е превод в лева.

Това че тя може и да е наредила сумата в лева неозначава че на получателя няма да му бъде удържана такса за получения превод в евровата сметка.

# 29
  • Мнения: 1 970
ЧС, банкирането е едно, а превода с платежно - друго, впрочем всяка банка си има специфики, но като цяло. При банкирането обикновено са заложени макети, а макета предполага, че за превод в евро се задължава еврова сметка... Друго не те пуска да направиш
На гише можеш да наредиш превод по еврова сметка с дебит на левова като източник. Тогава банката ти превалутира сумата - било по официалния (обявен на табло , в този смисъл официален) курс, било по фиксинга, както се договориш, ако имаш мегдан, защото в повечето банки има граница над която се допуска договаряне.
Е, тук, четейки цитираното по-горе първо мнение на потребителката, аз ( след твоята напълно уместна забележка, че са платени левове), аз разбирам :
1. Договорили са сума за плащане в евро - от купувача на продавача.
2. Потребителката е наредила на собствената си банка да плати левове чрез задължение на левовата й сметка при тях като на полето на сметката на получателя е посочила евровата сметка на продавача в другата банка. Колко точно левове да нареди - осведомила се е от собствената си банка на какъв курс ТЯ продава евро и е сметнала левовата равностойност за превод, без да съобрази, че другата банка е на друго мнение относно курса.
3. левовете са излезли от нейната сметка и съответно кюповата левова сметка на нейната банка в БНБ и са влезли по кюповата левова сметка на банката на бенефициента.
4. Последната е конвертирала левовата сума в евра по най-дървения си курс - обикновена практика при разлика на валутата на превода и сметката посочена в него, а именно "продава евро", вероятно 1.96 или 1.9610) и с така получената еврова равностойност е заверила евровата сметка на продавача.

Естествено, цъфва разлика минимум между фиксинга 1.95583 и 1.9600 или 1.9610 = 0,00417 или 0,00517 което умножено по желаната да бъде преведена сума 30,500 евро прави 127,15 лева (или 157,68, ако е 1.9610), което пък през курса продава на банката на бенефициента са около 65-80 евро курсова разлика, с нея реално е намалена постъпилата сума.

Ако четем буквално описаното - това е станало.
Виновни са и купувач и продавач, просто не са уточнили какво точно и как ще плащат. И понеже сега някой трябва да отнесе разликата, справедливо би било да си я разделят, в смисъла на писаното от мен в началото, без да прочета внимателно, че всъщност са платени левове а не евра. Подведе ме изречението
"аз съм си договорила курс" - за мен то означава, че длъжникът е договорил и КУПИЛ от банката си валутата на превода, а всъщност май не е....

Така че, като не сте си опекли работата - който успее да принуди другия да плати, той ще е прав....
И другият път питайте как се прави.

Общи условия

Активация на акаунт