Теч от съседи-съвети

  • 14 921
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 712
Здравейте,обръщам се към вас за съвет,какво можем да направим.На кратко,от  някъде над нас тече вода по щранговете в банята.Водата се просмуква в някоя фуга и освен в банята ни тече и в стаята до нея.Мазилката от тавана падна и водата си тече.Сложили сме две кофи.Така сме вече месец.От апартаментите над нас никой не отговаря,не можем да се свържем.Домуоправителите рядко вдигат телефон,но казаха да пуснем жалба,но нямало смисъл,защото трябвало да се осигури достъп до жилището,от което тече.
Теча не е постоянен,тече ни веднъж в седмицата средно.

# 1
  • Мнения: 11 924
А можете ли в момента на теча, когато явно има хора в апартамента да говорите с тях или се крият?
Имате ли застраховка? Домоуправителят, това му е работата, трябва да има телефоните им, дори и да дават апартамента под наем - как им събират месечните такси, как минават инкасаторите, на събрания не се ли вясват?

# 2
  • Мнения: X
При нас така течеше  няколко етажа нагоре. Тоалетната била с меки връзки.

# 3
  • Мнения: 2 039
Отидете в кметството и пуснете жалба.Домоуправителят е длъжен да ви предостави имена и телефони на собствениците на апартамента от който предполагате ,че тече.Но имайте предвид,че ако повредата е във вертикалните щрангове,те са обща собственост,независимо,че минават през определен апартамент.

# 4
  • Мнения: 1 712
Ситуацията е сложна,но нямам време да опиша всичко.Ще пуснем жалба другята сдмица,пък каквото стане.Домуоправителя се свърза по телефон със съседите два етажа над нас,казали че при тях няма проблем.Ние като им звъним не отваря никой,никога.Апартамента над нас...под наем е.На собственика не му пука,от години не плаща нищо,съден е и апартамента уж бил под запор.Наемателите се издирват от полицията до колкото знам,затова никога не отварят.За тях съм писала в друга тема,викала съм полиция че мъжът прибива жената.
Като цяло не им пука,няма да ни пуснат никога,ама и ние не можем да си живеем с кофи в стаята.Дали жалба би имала ефект при това положение? Съмнявам се,но какво остава?

# 5
  • София
  • Мнения: 4 192

Теча не е постоянен,тече ни веднъж в седмицата средно.
Ако течът е точно в неделя търсете някоя баба дето се къпе над вас.  Peace
Страната на шега, щом не тече постоянно е от душ или тоалетна на съседи, които протичат само при ползване. Не е от вертикалния шранг  Wink

# 6
  • Мнения: 1 712
Не е само в Неделя.Веднъж протече лятото,после веднъж Ноември и сега от около месец е често,не знам колко пъти станаха.Да търсим,ама като се крият?

Домуоправителя веднъж спомена,че при теч,ако си тече вода в стаята и съседите не отварят,имали сме право да викнем водопроводчик,ключар и полиция.В присъствието на полиция,ключаря отваря и майстора вижда къде е проблема и ремонтира,без съгласието на собствениците.Но подобно нещо никъде не откривам в нета и не знам дали е вярно.Нереалистично ми звучи.А то има и куче,голяма порода,ако се съди по постоянният лай,та в такъв случай трябва и представител на някое дружество,занимаващо се с животни.Абе зле е положението.

# 7
  • Мнения: X
Жалба срещу кого? Течовете са най-големият ми кошмар, защото почти никога не може да се установи със сигурност откъде са. Преди около две години така ми тече известно време по стената на коридора, която граничи с банята ми. Петното почваше откъм тавана, но над мен видим нямаше проблем, на етажа над горния апартамент също. Всеки вдига рамене и казва-не е при мен, а и като няма видим проблем, не може да се докаже нищо  Sad От една фирма ми предложеха да тръгнели с  някаква камера, която открива течове по етажите над мен(  а те са десет!!!), та да търсят къде е проблема. Цената беше стотина лева на етаж май...Как пък не! Ако открият източника на теча под хубавите плочки на банята на някой съсед, представям си как ще ги разбие, за да го отстрани. Течът спря от само себе си, Слава Богу Praynig
Щранговете ви стари ли са, от поцинкованите?

# 8
  • Мнения: 9
Най-добре в доброжелателен, но и силно обезпокоителен тон, за да ви влезат в положение говорете един по един с всички комшии над вас и да ви дадат достъп до един кратък, но обстоен преглед, ако е необходимо и с вещо лице по темата. В повечето случай с невъоръжено око може да се проследи откъде е теча. Касае се предимно за под без настилка, съответно прагове, които трябва да спират пролука в стените. Възможно е също така теч от корозиал сифон или тоалетна чиния в основата й, където водата да се стича по пукнатини или поради влизане на вода директно в шахтата, където са водомерите и тръбите от недобре уплътнени капаци, и от там по фугите и тавана ви. Обърнете внимание и на съхраняването или складиране на разни предмети, които задържат влага в определен ъгъл в баните на горните апартаменти. Мъка е, разбирам ви. Домоуправителят ви явно просто се води на хартия някъде такъв, но поради липсата на интерес, на който и да е да бъде на такъв пост, сте избрали някой, който да си мине по реда без много шум да се вдига. Така не се решават никакви проблеми по отношение на етажната собственост. Избира се лице, което ще може да поддържа реда и да подобри живота във входа. Течът вероятно може да се оправи до 100 лв с подръчни материали и да се закърпи временно, но преди да го оправите, не предприемайте вкъщи каквито и да е реставрации и освежаване - просто няма смисъл.

# 9
  • Мнения: 1 712
Бихме говорили със съседите,ако бяха откриваеми.Уви,крият се.Домуоправителя(фирма) ще напуска,но по закон,първо трябва да открие заместник.Отказват се от нашият блок,именно заради невъзможността да се разберат с част от собствениците,не могат да си съберат задължения за хиляди лв.,нищо че същите са осъдени да платят.
Сетих се сега,за приятел адвокад,та ми обясни на кратко каква е процедурата.Проблема ми може да се реши само през съд,но мнооого бавно.Посъветва ме,като избирам адвокат,да гледам да е на стедна възраст,че ако е много възрастен,може за не доживее краят на делото.
Почвам да обмислям продажба на апартамента ни вече.
Благодаря за отделеното време,пък темата може да е полезна на някой със сходен проблем.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 742
Слагате кран на тръбата и спирате водата .Съседите сами ще ви потърсят.

# 11
  • Мнения: 1 712
И това мислехме,на шега.Няма как,има още доста етажи над тях,има малки деца...ако бяха последни,нищо чудно да им бяхме скроили този номер.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 742
Като ревнат всички ще се реши проблема.

# 13
  • Мнения: 416
В нашият вход имаше подобен случай-  от съседи, които са дълго време в чужбина протича на съседите под тях.
Не съм присъствала лично / станало е през деня, когато съм на работа/, но точно с полиция и ключар се е решил проблема. Но доколкото знам просто са спрели водата в апартамента. После вратата беше запечатана.
Така че поинтересувайте се, явно има начин.

# 14
  • Мнения: 2 653
За да Ви се спре течът се иска на първо място да не се карате със съседите "отгоре". Второ да се констатира от човек разбиращ от В и К - къде е проблемът. В много случай може течът да е от изгнила тръба в плочата или зад плочките. Направете си "устата" за съфинансиране на на разходите по отстраняване на теча със съсседите "отгоре". И още от първата стъпка си пригответе солидна сума пари за цялостно финансирване на отстраняването на теча. Относно да сезирате кметството --- има си ЗУЕС и то освен да ви издаде един протокол от "налични петна от теч" друго не може да направи. Жилищата са ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ и спорните въпроси се решават съгласно българското законодателство. Но ако правите общи събрания / съгласно ЗУЕС/  си правете протоколи от тях - какво сте приели като решение. Връчването на такъв протокол на съсед за изпълнение става в присъствието на съседи / свидетели/ . Но тръгнете ли по този път ... съседът с проблемният водопровод няма да си мръдне пръста . Влизане в чуждо жилище - става само с решение на районният съд . Но за това има дълга процедура ... дела , заседания и т.н.  Ако сте ме разбра ли о кей.

Общи условия

Активация на акаунт