СЕДМИ клас – 7 – Резултати, статистики и желания редим (04.06.2018–10.06.2018)

  • 175 084
  • 2 022
  •   2
Отговори
# 2 010
  • София
  • Мнения: 11 960
Аз познавам лично двама души, които си вадят хляба с "втория" език. Вярно, доучваха и двамата, но то човек като има желание, и без основа, от нулата, пак може да докара сносно ниво. Животът е разнообразен. Няма как да знаем от сега какво ще им потрябва на децата, нито къде точно им е най-голямата сила. Нашата работа е да предоставяме достъп и възможности, пък то само ще си покаже.
Моят син не знам изобщо откъде накъде реши, че толкова му харесва руския, та непременно трябва да го научи. Не разбрах, честно. Миналото лято на морето само мърмореше покрай русначетата колко са кресливи и колко го дразнят. Сега изведнъж - руски, та руски. Ми като му е мерак на детето - да си го учи. Всеки език е богатство Grinning
Аз с моя втори френски мога най-много боя да си изкарам, понеже умея превъзходно да псувам Joy

Белинда, много добре се е ориентирал младежът с руския. Ценно си е да го знаеш, а за повечето млади е като патагонски. Аз го ползвам в работата, а и чудесна работа ми върши да ругая руснаците по морето. Joy Като ме ядосат с този имперски манталитет и почва да се лее един рускииии. Много са руснаците, а как владеят чужди езици...Scream

Това ме подсети за стария виц за катаджиите и чуждите езици. Joy

# 2 011
  • Мнения: 21 455
... стана ми имтересно за профилиращите предмети в 11 и 12 клас и съответно как балообразуват в дипломата. Не съм чела достатъчно, а ти си напред с материята, би ли споделила повече? На нас ЕГ са ни резервен вариант, същевременно и много реален, защото е на ръба. .
За настоящите седмокласници дипломата за средно образование ще се формира по различен начин в сравнение със сега завършващите. Към настоящия момент според ЗПУО и съпътстващите наредби, както и на базата на получен отговор от МОН по този въпрос, в  нея ще участват само оценки от втори гимназиален етап.
При профил чуждоезиков двата задължителни профилиращи предмета са двата чужди езика. Третият и/или четвъртият се определят с училищния учебен план, който се изготвя година за година.

# 2 012
  • София
  • Мнения: 11 960
Аз съм с испанска гимназия ( малко след динозаврите Wink ) и английска като частна ученичка.Това беше цената да ме пуснат нашите в испанската. Не го ползвам, позабравила съм го, но в Италия (и в Испания,де) се справям. Simple Smile Близки са, но и двата не са баш лесни езици. Лесно се пише, лесно се чете на испански, но има спрежение на глагола, много неправилни глаголи, много времена, подчинително наклонение... Комбинацията испански и италиански ми се струва хипер удачна + английски извън училище. Това е нова паралелка и затова й е нисък балът м.г., но според мен ще се качва. Стратегически погледнато, пък не е толкова скъпо да се издържа студент в Италия или Испания.

Не е нисък - втора е по бал.

# 2 013
  • София
  • Мнения: 11 960
... стана ми имтересно за профилиращите предмети в 11 и 12 клас и съответно как балообразуват в дипломата. Не съм чела достатъчно, а ти си напред с материята, би ли споделила повече? На нас ЕГ са ни резервен вариант, същевременно и много реален, защото е на ръба. .
За настоящите седмокласници дипломата за средно образование ще се формира по различен начин в сравнение със сега завършващите. Към настоящия момент според ЗПУО и съпътстващите наредби, както и на базата на получен отговор от МОН по този въпрос, в  нея ще участват само оценки от втори гимназиален етап.
При профил чуждоезиков двата задължителни профилиращи предмета са двата чужди езика. Третият и/или четвъртият се определят с училищния учебен план, който се изготвя година за година.

Значи, викаш, досега като не влизаше 8-ми клас в дипломата, се отпускаха само в 8-ми клас. А сега ще го карат на уволнение до 11-ти. Joy Екстра! Но предполагам, че профилиращите предмети пак ще са с по-голяма тежест? Или още няма яснота по този въпрос?

# 2 014
  • Мнения: 21 455
С много голяма при това. На практика във втори гимназиален етап се изучават основно профилиращи предмети.  Учебното време за осъществяване на профилирана подготовка във втория гимназиален етап е между 18 и 20 учебни часа седмично, като всеки от профилиращите предмети се изучава с не по-малко от 4 учебни часа седмично през целия етап на обучение. За профил чуждоезиков освен тях (те са в раздел Б), в раздел А се изучават - БЕЛ, математика, първи и втори чужд език, гражданско образование и ФВС.

# 2 015
  • София
  • Мнения: 7 049
Не знам, аз за втори ден, за втори ден, за втори път се опитвам да стана отговорен родител, да проуча, аджеба, какво го чака...и как да му помогна да вземе информирано решение, ако се наложи...
Е, не ми се получава, вЕрвайте ми!
И най-неясна ми е цялата тая работа с 10 клас, кой, какво, с каква цел?
Никога не съм си представяла, че ще се чувствам по този начин пред образователната ни система.
Направо имам чувствот, че  падам от Марс.

# 2 016
  • София
  • Мнения: 7 049
А в парарлелка с математически профил и ИИЧЕ, езика дали е профилиращ? Май да...

# 2 017
  • Мнения: 21 455
Какво за десети клас? За всички, с изключение на децата от обединените училища,  НВО в десети клас ще е нещо като това в четвърти. Завършваш етап, правиш НВО, дават ти удостоверение за завършен първи гимназиален етап.  Само БЕЛ и математика. Чуждият език и информационните технологии ще са по желание, като ако ученикът постигне минимум 60% от максималния брой точки, в удостоверението се записва и постигнатото ниво в съответствие с Общата европейска езикова рамка или Европейската референтна рамка за дигиталните компетентности.

А в парарлелка с математически профил и ИИЧЕ, езика дали е профилиращ? Май да...
За математически профил задължителните профилирищи са математика и информатика, или математика и физика.
Няма проблем език да бъде включен като трети профилиращ.

# 2 018
  • София
  • Мнения: 18 679
Дидева трябва да се впише като национален консултант по въпросите на образователната реформа. Сериозно! Аз не познавам друг човек с толкова задълбочени познания в тази сфера, а аз познавам много експерти в най-разнообразни области. И това при положение, че собственото ти дете е почти изкласило и въобще не ти се налага да ги четеш и помниш всички тези неща?!

# 2 019
  • София
  • Мнения: 7 049
 Благодаря, Дидева!

# 2 020
  • Мнения: 21 455
Благодаря, Белинда. Simple Smile
Помня доста неща, но не с точните формулировки. За сметка на това знам къде да търся, ако ми протрябва нещо.

# 2 021
# 2 022
  • Мнения: 227
За езиковите и математическите нещата са по-лесни и се знаят кои са профилиращите предмети, но как да се провери за техникумите. Става дума за 10 клас като за начало . За 12- ти е много далече и сигурно още не са го измислили.   Като че ли най-добре е една МГ за да ми е мирна главата. И какво ще стане накрая, родителите до проверяват всяко училище, първо в Интернет, ако няма информация по телефона. И да пита за 10 клас, и после да му хвърлят един боб за 12- ти за разкош. Луда работа.
 

Общи условия

Активация на акаунт