Страшни ли са кърмаческите колики и запекът? Избавление дебне отвсякъде

  • 1 750
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 50
Консултациите ни стартират отново с темата "Страшни ли са кърмаческите колики и запекът? Избавление дебне отвсякъде"

От 1 до 30 септември 2020 г. на Вашите въпроси, свързани с преодоляване на кърмаческите колики и запека, ще отговаря д-р Марияна Свещникова, педиатър с дългогодишен опит.



Д-р Свещникова завършва медицина във ВМА - София с отличие. Започва работа в ДО в гр. Перник, а след това се премества в София като педиатър. Придобива три специалности и множество специализации в областта на педиатрията, общата медицина и трудовата медицина. Уважаван лектор в множество училища за родители.
Понастоящем има голяма практика в София. Има научни интереси в областта на детското хранене и физиологичното развитие на детето.


Очаквайте отговорите на д-р Свещникова всеки понеделник и четвъртък.
Темата е част от съвместния проект на Aptamil и BG-Mamma - Важните моменти в развитието на Вашето бебе

Последна редакция: вт, 06 окт 2020, 16:05 от Редактор**

# 1
  • Мнения: 39 050
Здравейте. Имам племенница, която до скоро беше на смесено хранане, а вече изцяло на формула. Според Вас коликите зависят ли от начина на хранене? Моите деца нямаха колики, но се храниха с кърма, а племенницата според снаха ми е с много чести и тежки колики.

# 2
  • Мнения: 1 024
Здравейте,
детето ми е на 1г и 2м. На смесено хранене беше до 11м, като приемаше Аптамил комфорт и кърма. Млякото не съм го сменяла  с обикновен Аптамил и до ден днешен. Вече няма колики и пробеми като запек, но мисля че е по-щадящо за коремчето. Обича да пие мляко, моля посъветвайте ме, необходимо ли е да се премине на Аптамил (обикновен)?
Благодаря!

# 3
  • София
  • Мнения: 1 904
Здравейте, д-р Свещникова! Дъщеря ми, в момента на 4 г., има проблем с изхожданията още откакто навърши 1 годинка. Като по-малка имаше много трудни, сухи и болезнени изхождания, често прибягвахме към клизми, имаше и анални фисури. Ходили сме на детски гастроентеролог, давали сме Дуфалак, Лактулоза, пробиотици, инулин, магнезиево мляко, храна с повече фибри и плодове, добавяне на кокосово масло към храната- ефектът от всички тези неща е временен, след това организмът сякаш привиква и пак се влошаваше положението. Последната половин година като че ли положението е малко по-добре- почти всеки ден се изхожда, но като консистенция са твърди топчета /каквито си бяха и преди, просто е по-редовно/. Някъде попаднах на информация, че този проблем би могъл да се дължи на "джобове" в  червата, където се натрупва материал и в един по-дългосрочен план би могло да доведе до неблагоприятни последици. Конкретният ми въпрос към Вас е- на какво може да се дължи запекът и какви разширени изследвания да се направят, за да се види цялостното състояние на чревния тракт?

# 4
  • Мнения: 50
Здравейте. Имам племенница, която до скоро беше на смесено хранане, а вече изцяло на формула. Според Вас коликите зависят ли от начина на хранене? Моите деца нямаха колики, но се храниха с кърма, а племенницата според снаха ми е с много чести и тежки колики.

Здравейте, mariat,

Коликите са много често срещано състояние при кърмачетата, като приблизително всяко 1 от 5 бебета могат да страдат от тях. Това състояние прави родителите неспокойни и обезпокоени, виждайки как детето им изпитва дискомфорт. Важно е да знаете, че не е задължително коликите да означават заболяване или липса на родителски умения.

Възможни причини за кърмачески колики:
- Поглъщане на въздух по време на хранене
- Незряла храносмилателна система
- Реакция към нещо в тяхното мляко

Когато кърмачетата преглъщат, техните  стомахчета се изпълват с поетия въздух, което води до болезнено образуване на газове. Детето все още се учи да бъде хранено и може да не усвоява напълно млякото.
Бебетата могат да станат временно чувствителни към някои протеини и захари в кърмата или млякото за кърмачета.

Няма клинични доказателства, че кърмените деца не страдат от колили или обратното, че бебета на мляко за кърмачета страдат повече от кърмените. Ако се установи, че бебето страда от колики и не се кърми или се храни със стандартно мляко за кърмачета,  можете да му предложете специално мляко, с което да намалите проявите на дискомфорт.

Млякото за кърмачета, което съдържа пребиотици, може да помогне за по-мекокашава консистенция на изпражненията, както и да ускори изхождането им. Млечните протеини в някои от млеката за кърмачета са частично разградени  (частично хидролизирани), което улеснява тяхното смилане и усвояване.
Aptamil Comfort е мляко за кърмачета, специално създадено за комфорт на храносмилането и добро здраве на бебето.

Поздрави,
Д-р Свещникова

# 5
  • Мнения: 50
Здравейте,
детето ми е на 1г и 2м. На смесено хранене беше до 11м, като приемаше Аптамил комфорт и кърма. Млякото не съм го сменяла  с обикновен Аптамил и до ден днешен. Вече няма колики и пробеми като запек, но мисля че е по-щадящо за коремчето. Обича да пие мляко, моля посъветвайте ме, необходимо ли е да се премине на Аптамил (обикновен)?
Благодаря!

Здравейте, 33hope,

Млякото все още играе важна роля в хранителния режим на Вашето дете; то може да приема до 500 мл мляко или комбинация от мляко, сирене и кисело мляко, за да се гарантира препоръчаната дневна норма.

Вашето дете е израснало проблема с коликите и можете спокойно да преминете на стандартна формула Aptamil Pronutra Advance 3 - мляко за деца е със специални scGOS/lcFOS пребиотици, специални добавки, наподобяващи тези, които се срещат естествено в редица плодове, зърнени храни и зеленчуци. То съдържа повече желязо от кравето мляко, което е важно за развитието на мозъка и за добрата кръвна картина на Вашето дете.
Като се има предвид, че Aptamil Pronutra Advance 3 съдържа и повече витамин С от кравето мляко, то осигурява набавянето на важните хранителни вещества, от които се нуждае подрастващото дете.

Поздрави,
Д-р Свещникова

# 6
  • Мнения: 50
Здравейте, д-р Свещникова! Дъщеря ми, в момента на 4 г., има проблем с изхожданията още откакто навърши 1 годинка. Като по-малка имаше много трудни, сухи и болезнени изхождания, често прибягвахме към клизми, имаше и анални фисури. Ходили сме на детски гастроентеролог, давали сме Дуфалак, Лактулоза, пробиотици, инулин, магнезиево мляко, храна с повече фибри и плодове, добавяне на кокосово масло към храната- ефектът от всички тези неща е временен, след това организмът сякаш привиква и пак се влошаваше положението. Последната половин година като че ли положението е малко по-добре- почти всеки ден се изхожда, но като консистенция са твърди топчета /каквито си бяха и преди, просто е по-редовно/. Някъде попаднах на информация, че този проблем би могъл да се дължи на "джобове" в  червата, където се натрупва материал и в един по-дългосрочен план би могло да доведе до неблагоприятни последици. Конкретният ми въпрос към Вас е- на какво може да се дължи запекът и какви разширени изследвания да се направят, за да се види цялостното състояние на чревния тракт?

Здравейте, stelaartois,

За да отговоря на Вашия въпрос ми е необходимо малко повече информация от анамнезата – има ли в семейството хора с подобни проблеми (болест на Крон, други ентероколити, обстипация и др). изследванията, които биха отговорили на Вашия въпрос зависят много от състоянието на детето,  има ли чести периоди на „болка“ в коремчето, подложено ли е на стрес?

Най-обикновеното изследване, което ще отговори на въпроса „има ли джобове“ дивертикули или други стеснения (структури) е фиброколоноскопията. Най-честите причини за запека в детска възраст обаче остават функционалните смущения, неправилният режим на хранене, липсата на физическа активност и хроничен стрес.

Поздрави,
Д-р Свещникова

# 7
  • Мнения: 50


Какво са коликите при бебетата?

Не е необичайно бебето да плаче, но ако бебето Ви плаче по-дълго, може би демонстрира един от основните симптоми при колики. Коликите често настъпват в първите месеци от живота на кърмачето и може доста да притеснят Вас и Вашето бебе. Те са често срещан проблем – 1 на всеки 5 малки бебета страда от колики. Точната причина е неизвестна, но може да се дължат на няколко фактора, включително незрелост на храносмилателна система и задръжка на твърде много газове в коремчето. Въпреки че не съществува магически лек, мерките, които можете да предприемете, за да облекчите симптомите на коликите, са изпитани и нерядко решават проблема.

Вижте цялата ни статия, за да разберете:
People Baby Какво причинява коликите?
People Baby Какви са симптомите при колики?
People Baby 6 мерки за облекчаване на колики на бебето
People Baby Какво мляко за кърмачета да даваме за облекчаване на колики?

# 8
  • Мнения: 1
Здравейте, изключително полезна тема поздравявам ви!
Моят въпрос е следния: Дъщеря ми е на почти три месеца . Роди се в 36г.с с тегло 2.950 , а в момента е около 5,500 . Кърмена е около 40 дни , съответно е и дохранвана с Аптамил 1. Много съм доволна от това мляко , още от болницата беше захранена с него , тъй като лежа в кувиоз и 4 дни не сме правили опити за кърмене. Всичко вървеше добре , педиатърката каза, че бебето си качва нормално, но в един момент изхожданията и започнаха да стават все по нарядко. Първоначално през ден, после през два и накрая стигна до 4 дни без да се изходи. Предполагам разбирате моите притеснения първо дете ми е и сметнах, че това не е нормално. Започнах да чета  тук във форума и реших да сменя млякото с друга марка. От една седмица е на друго мляко, изхожда се всеки ден , но не пие млякото с такова удоволствие с каквото пиеше Аптамла,
Искам да попитам има ли Аптамил , който да не запича така бебка, и съответно , ако има, можем ли отново да сменим млякото .
Предпочитам дъщеря ми да се храни с Аптамил , тъй като от четене по фороми и сайтове изградих мнение, че то е най-близко да майчината кърма, а както споменах по-горе дъщеря ми почти не е кърмена.
Благодаря предварително Simple Smile

# 9
  • Мнения: 14
Здравейте д-р Свещникова,
синът ми направи 6 месеца, досега бяхме на Аптамил АР 1,като от другите млека връщаше. Водихме го на гастроентеролог на 4 месец и там ни казаха, че щом наддава няма рефлукс, а може би се прехранва, но може до 6 месец да сме с антирефлуксно и после да го сменим. Въпросът ми е следния незнам на кое мляко да минем, като първия месец от Аптамил 1 се запичахме сега незнам, ако минем на него дали ще имаме този проблем или трябва да минем на Аптамил 2?
Синът ми се храни 6 пъти, като още нямаме заместено хранене- 5 пъти по 180 мл мляко и на обяд зеленчуково пюре 100гр., но си дохранвам и с 90 мл мляко!

Последна редакция: вт, 15 сеп 2020, 08:48 от vanya_asenova87

# 10
  • Мнения: 50
Здравейте, изключително полезна тема поздравявам ви!
Моят въпрос е следния: Дъщеря ми е на почти три месеца . Роди се в 36г.с с тегло 2.950 , а в момента е около 5,500 . Кърмена е около 40 дни , съответно е и дохранвана с Аптамил 1. Много съм доволна от това мляко , още от болницата беше захранена с него , тъй като лежа в кувиоз и 4 дни не сме правили опити за кърмене. Всичко вървеше добре , педиатърката каза, че бебето си качва нормално, но в един момент изхожданията и започнаха да стават все по нарядко. Първоначално през ден, после през два и накрая стигна до 4 дни без да се изходи. Предполагам разбирате моите притеснения първо дете ми е и сметнах, че това не е нормално. Започнах да чета  тук във форума и реших да сменя млякото с друга марка. От една седмица е на друго мляко, изхожда се всеки ден , но не пие млякото с такова удоволствие с каквото пиеше Аптамла,
Искам да попитам има ли Аптамил , който да не запича така бебка, и съответно , ако има, можем ли отново да сменим млякото .
Предпочитам дъщеря ми да се храни с Аптамил , тъй като от четене по фороми и сайтове изградих мнение, че то е най-близко да майчината кърма, а както споменах по-горе дъщеря ми почти не е кърмена.
Благодаря предварително Simple Smile

Здравейте, Силвия Коприщенова 677018,

Храносмилателната система на новородените и кърмачета през първите няколко месеца се характеризира с незрялост и висока чувствителност. Те се изразяват много често с колики, чест плач, неспокойствие, запек. Съветвам Ви да преминете на хранене с формула Аптамил комфорт1. Тя се различава от Аптамил1 по това, че в състава ѝ са добавени съставки, които да подобрят комфорта при храненето на кърмачето. Аptamil comfort 1 е мляко за кърмачета с по-гъста консистенция, специално създадено за комфорт на храносмилането и добро здраве на Вашето бебе. При използване на Aptamil comfort 1 е възможно да забележите, че изпражненията на Вашето бебе са по-меки и по-светли на цвят, в сравнение с тези на бебета, хранени с други млека за кърмачета.

Поздрави,
Д-р Свещникова

# 11
  • Мнения: 50
Здравейте д-р Свещникова,
синът ми направи 6 месеца, досега бяхме на Аптамил АР 1,като от другите млека връщаше. Водихме го на гастроентеролог на 4 месец и там ни казаха, че щом наддава няма рефлукс, а може би се прехранва, но може до 6 месец да сме с антирефлуксно и после да го сменим. Въпросът ми е следния незнам на кое мляко да минем, като първия месец от Аптамил 1 се запичахме сега незнам, ако минем на него дали ще имаме този проблем или трябва да минем на Аптамил 2?
Синът ми се храни 6 пъти, като още нямаме заместено хранене- 5 пъти по 180 мл мляко и на обяд зеленчуково пюре 100гр., но си дохранвам и с 90 мл мляко!

Здравейте, vanya_asenova87,

Смятам, че трябва да преминете на стандартната формула  на Аптамил 2 постепенно,  спазвайки следната схема на замяна на АR формулата:



Поздрави,
Д-р Свещникова

# 12
  • Мнения: 50


Запек при новородените

Запекът при новородените не е рядкост. Много неща могат да повлияят на храносмилателния тракт на бебето. За да можете да помогнете на бебето си да нормализира чревната перисталтика и ритъма на изхожданията, е важно да разпознавате страданието при запек при бебето  (и да не го бъркате с напълно естествените реакции, които може да наблюдавате, когато то сбръчква лице, почервенява и се напъва силно, за да се изака).

Признаци за запек при бебетата
По-скоро размерът и консистенцията на изпражненията на Вашето бебе, отколкото честотата на изхожданията, определят дали то страда от запек. Съвсем здрави бебета могат да стигнат до три дни без изхождане. Ако бебето Ви има запек, изпражненията ще са малки, сухи и твърди или може би необичайно големи. В такива случаи при изхождане може да има следи от кръв и бебето Ви да плаче. Запекът може също да причини загуба на апетит, дискомфорт и най-вече миризливи газове или изпражнения. Възможно е дори бебето Ви като цяло да отказва храна.

Посетете Aptaclub, за да научите:
People Baby Какво причинява запек при бебетата?
People Baby Как да помогнем на бебе със запек?
People Baby Какво мляко за кърмачета да даваме при запек?

# 13
  • Мнения: 3
Здравейте, д-р Свещникова,

Бебенцето ми е на почти 3 месеца (родено на 3.07) и в момента се храни с Аптамил 1. Страда от много силни колики и след всяко хранене повръща, като понякога повръщанията стигат до 4 броя след хранене. Наддава много добре и е доста едър и висок вече (около 7 кг). Лежахме в болница заради повръщането, там го гледаха на ехограф и правиха изследвания и така и не се установи от какво повръща, казват ни, че щом наддава добре, значи няма проблем. Не установиха рефлукс, но на мен не ми изглежда нормално да повръща така. Въпросите ми са:
1. Според вас трябва ли да преминем на друга формула мляко (до момента това е 3та формула, с която го храня и я понася добре, преди това в болницата го хранеха с друга марка, от която огладняваше много начесто и смених 2 вида млека докато намеря нова, от което се чувства добре)?
2. Смятате ли, че е опасна смянага на млеката?
3. В града, в който живея предлагат Аптамил 1 за английския пазар. Според вас има ли значение с кой вид ще го храня и формулата различава ли се от този за българския пазар?
4. Последният ми въпрос е свързан с изхожданията. Обикновено се изхожда през ден с нормална консистенция, не е запечен. Не трябва ли да се изхожда поне по 1 път на ден и необходимо ли е да предприема нещо?

Забравих да спомена, че го храня по 6 пъти със 120 мл (това включва и нощно хранене), гледам да е изправен по време на ядене, плавя 1 почивка докато го храня и го уригвам по 2 пъти, но не помага за повръщането и коликите.

Благодаря ви предварително за отделеното време!

# 14
  • Мнения: 50
Здравейте, д-р Свещникова,

Бебенцето ми е на почти 3 месеца (родено на 3.07) и в момента се храни с Аптамил 1. Страда от много силни колики и след всяко хранене повръща, като понякога повръщанията стигат до 4 броя след хранене. Наддава много добре и е доста едър и висок вече (около 7 кг). Лежахме в болница заради повръщането, там го гледаха на ехограф и правиха изследвания и така и не се установи от какво повръща, казват ни, че щом наддава добре, значи няма проблем. Не установиха рефлукс, но на мен не ми изглежда нормално да повръща така. Въпросите ми са:
1. Според вас трябва ли да преминем на друга формула мляко (до момента това е 3та формула, с която го храня и я понася добре, преди това в болницата го хранеха с друга марка, от която огладняваше много начесто и смених 2 вида млека докато намеря нова, от което се чувства добре)?
2. Смятате ли, че е опасна смянага на млеката?
3. В града, в който живея предлагат Аптамил 1 за английския пазар. Според вас има ли значение с кой вид ще го храня и формулата различава ли се от този за българския пазар?
4. Последният ми въпрос е свързан с изхожданията. Обикновено се изхожда през ден с нормална консистенция, не е запечен. Не трябва ли да се изхожда поне по 1 път на ден и необходимо ли е да предприема нещо?

Забравих да спомена, че го храня по 6 пъти със 120 мл (това включва и нощно хранене), гледам да е изправен по време на ядене, плавя 1 почивка докато го храня и го уригвам по 2 пъти, но не помага за повръщането и коликите.

Благодаря ви предварително за отделеното време!

Здравейте, Gold123,

От Вашето изложение не разбрах дали до момента бебето Ви е приемало Антирефлуксна формула по повод повръщанията след почти всяко хранене. Съветвам Ви да преминете на APTAMIL AR 1. Смяната на формула не крие опасност за Вашето бебе, когато това се налага с цел оптимизиране на храненето.

Относно въпроса Ви дали формулата, която се предлага по интернет от Англия, не бих могла да Ви гарантирам качеството и идентичността на съдържанието. Не препоръчвам купуването на такива храни за хранене на бебета и малки деца.

Обичайно, децата, хранени с мляко за кърмачета е възможно да имат обстипация /запек/. Това, което описвате не е запек, според мен. Когато повръщанията изчезнат, бихте могли да преминете на хранене с Аптамил Комфорт 1 или 2 . Добавете пробиотик, ензимен индуктор на лактозата /например капки Ко-лактаза/, редовно правете масаж на коремчето и гимнастика.

Поздрави,
Д-р Свещникова

Общи условия

Активация на акаунт