Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Истанбул 3

• 135 358
  • 724
  •   1
Отговори
# 690
  • София
Таня, лек офф- пълнят ми душата вашите снимки! Може ли да се абонирам да ми пускате по една всяка сутрин, по-малко лоша ще съм след това. Simple Smile

Благодаря! Дори и мъжът ми видя похвалите, но няма право да пише в "На път"  Grinning. Повечето снимки са негови. Аз снимам само когато той е зает (например с шофиране) или просто го мързи на моменти  Laughing. Изключвам орхидеите и котарака, който ми е любим фотомодел. Съвсем скоро в сайта ще има снимки от Египет(след 3 години му дойде музата и за тях  Mr. Green), но не съм сигурна, че ще стане преди заминаването ни за Истанбул.

2 ден-кулата Галата сами, пихме чай горе

Трудно ли е качването до горе? Ние стигнахме до кулата в края на деня и всички бяха категорични, че нямат сили да се катерят  Laughing. За сметка на това я съзерцавахме поне 1 час от околните пейки докато съберем сили да продължим  Laughing.

# 691
С асансьор е качването. Само последните 2-3 етажа, където е тясно, там е пеша.

# 692
  • София
С асансьор е качването. Само последните 2-3 етажа, където е тясно, там е пеша.

Благодаря!  bouquet

# 693
  • Казанлък of all places
И хооооп, плавен преход към следващия албум, наречен : Квартал Галата

Сега като чета описанието на интересните сгради наоколо си мисля колко неща съм изтървала при първото си търчане в квартала.Нито Доган Апартманъ помня, въпреки,че нарочно ми го посочиха, нито Музеят на Османската банка...чак при последното си ходене отбелязах наличието им като артефакти.

# 694
  • Варна
И хооооп, плавен преход към следващия албум, наречен : Квартал Галата

Благодаря! Точно от това имах нужда!

Пина, не видях в твоите предложения Бейлербей. И дворецът, и кварталът. Дворецът е умалено копие на Долмабахче, но без лудницата от тълпи туристи. Влизането е с екскурзовод. На всеки 20-тина минути се редуват с английски или турски език. Градината е малка, но интересна. Кварталът ни е познат от турските сериали. Красиви заведения и паркове покрай Босфора, къщи с интересна архитектура, много различни от къщите на историческия полуостров. Стига се до там лесно - с ферибот, идолмуш или автобус.

# 695
Информация за любителите на сериали, от любезна наша съфорумка - redemi, тъй като тя не може да пише в подфорума, поствам от нейно име. Ще бъде указана с линк, в заглавния пост на следващата тема.

За любителите на турските сериали-ето и някои от местата ,където са снимани филмите!
     Бинбир Гедже-1001 нощ.
1. Къщата на Онур и Шехерезада от третия сезон на филма се намира на Европейския бряг на Босфора,в Йеникьой. След втория мост и залива Истиние. За тези които правят самостоятелно целия тур на Босфора до Румели и Анадолу каваъ-Каваклар ще могат да я видят. Иначе почти всички агенции водят туристи до втория мост и обратно. Вилата с кулите е много красива,сегашниге собственици са я купили от наследниците на Ахмет Афиф паша,аристократ от последните дни на Османската империя.

2. Къщата на Периде Аксал- майката на Онур, е на Азиатския бряг,под втория мост Фатих.
снимка на къщата на мама Периде

3. Пиер Лоти- там са снимани най-култовите сцени от филма- в 5 и в 89 епизод.Трите начина на придвижване дотам- с корабче от Халич- Босфора, слиза се на Еюп и оттам на шатъла и на кафето,с автобусните линии,или с такси. За връщането всеки си преценява сам.
  4.Ташхан- магазините на  Бурхан бей. Много лесно и достъпно място за почти всички български туристи и гости на Истанбул. Намира се на Генчтюркджадеси,от горната страна на трамвайната линия,в близост са хотелите- Загреб,Султан Отел,Меринем,Буюк кебан,Блекбърд.
http://www.tashanarkat.com/
  5.Офиса на Шехерезада от втори и трети сезон се намира на Саъхил Йолу- в близост до Румели Хисар,сега е променено разбира се, вратата на офиса не съществува,но мястото е същото.

Мелодията на сърцето-Dudaktan calbe
 Вилата -кьошка на Пашазааде се намира на най-големия остров,Буюк Ада. Повечето наши агенции водят хората до втория,Хейбелиада. Четириместен файтон мисля че е около40-45 лири за час и половина.

Запленяваща сърцето-Гьонюлчелен
Последната серия на първи сезон е снимана в двора на Археологическия музей на стълбите. Белия конак на Мурат Туралъ от първи сезон според някои е в Нишанташъ,според други в Азиатскатачаст. Доста от филма е сниман и по Баъдат джадеси.
 Ашк-ъ-мемну- Забраненият плод.Къщата на Зиягюл се намира в Саръйер,крайбрежна улица Месербурну,собственост на фамилията Коч.

Къщата от Перла се намира на Азиатския бряг, достъпна е за снимки от всички български туристи,защото повечето от корабчетата минават край нея.

Къщата от "Листопад" /Lazın Köskü/ може да откриете на адрес Beylerbeyi, Şemsi Еfendi sokak 9, Üsküdar, Istanbul.

Също ще ми е нужно време да намеря инфо за Каменната къща на Бехлюл от ЗП, но тя е извън Истанбул на 40 км,и едва ли някой ще се засили да ходи там,но може би като инфо.
Мястото където учи Бехлюл от Забраненият плод- Университета Галатасарай,на Европейския бряг на Босфора,достъпен за снимки от туристите.
http://en.wikipedia.org/wiki/Galatasaray_University

Последна редакция: ср, 06 апр 2011, 19:04 от pina

# 696
Ще направя един списък от мен, на тази тема, с молба към другите съфорумки да допълват, коментират и т.н. въпроса и после ще дам линк в новата тема към тази дискусия с идеи.

Места в Истанбул, на които туристическите агенции няма да ви заведат: .............]

Браво Пина,   bouquet точно от това имаме нужда. Ако е удобно да напишеш и необходимия транспорт до всички тези места, като отправна точка например Еминьоню или Кабаташ за европейската част и Кадъкьой за азиатската.
Аз да попитам, някой знае ли какво стана с Хайдарпаша, нали горя през зимата. Ако са я ремонтирали, мисля, че е интересно да се види. Също и крепостта Румели Хисар.

Предварително се извинявам, ако е коментирано.

# 697
Как се стига до някои от моловете, може да допълните и за други молове, ако се сещате.

Форум мол
От Лалели пеша до голямото кръстовище на няколко нива, което е Аксарай , от там с метрото до спирка Байрампаша.
Оливиум аутлет
От Лалели с трамвай №38 до последната спирка Зейтинбурну.
Джевахир мол
От Таксим с метрото.
От Еминьоню с автобуси №74; 74А; 66; 54Е; 46Ç – до спирка Шишли джами.

skf , по твоя въпрос, указания за транспорта ще има, но едва ли за всичко. Но сайтовете на всички видове транспорт ще са дадени, пак ще се пита, евентуално, че няма как да се препише целия график на всичкия транспорт. Сигурна съм, че ще останат и пропуски, но да има и за какво да си пишем в темата  Simple Smile

# 698
Пина, мерси много и за последната информация   bouquet, наистина ще е много хубаво всичко да е систематизирано, че доста станаха темите за четене. Аз вадя листа и продължавам да записвам, довечера пътуваме.
Много се смях на инфото за къщите от сериалите  - къщата на мама Периде   Joy.

Последна редакция: чт, 07 апр 2011, 11:41 от Mayflower

# 699
  • Преди на юг, сега на север, но все на изток!

Момичета, завърнали се от Истанбул, няма ли да постнете поне една снимка?  Praynig
Ако може да е с лалета, още по-добре!

pina, angelina.bgk и другите момичета, които давате инфо - чудно е това, което правите за нас! Браво!

# 700
А, така, пишете, че новата тема чака, пък се закучихме нещо, на последните 3 страници  Simple Smile

# 701
  • Варна

Момичета, завърнали се от Истанбул, няма ли да постнете поне една снимка?  Praynig
Ако може да е с лалета, още по-добре!

Още не съм стигнала до Истанбул, но ще те черпя една - две снимки с лалета.

Пък и чакам новата тема с нетърпение!

# 702
  • Варна
А, така, пишете, че новата тема чака, пък се закучихме нещо, на последните 3 страници  Simple Smile

Пине, нещо момичетата се изплашиха от лошото време и се отказаха да пътуват, пък и да пишат в темата.

Аз като казвах, че пролетите там са непредсказуеми, вие ме убеждавахте, че климата бил субтропичен. Такъв студ съм брала там втората половина на май, че сега хич неми се тръгваше.

Относно павилиона на липите, или така наречения дворец Ъхламур имам питане. Гледах го къде е на картата, но нещо не мога да си преценя разстоянията.

Ако от Кабаташ се качим на тюнел-а и слезем на втората спирка, май се произнася Мачка и тръгнем на изток през две-три пресечки трябва да излезем на парка на двореца, нали?

# 703
И аз си го мислих това, днес, за субтропичния климат  Simple Smile Рекох аз, в началото на тази тема, че по- топло от тука няма да е, ами тя пролетта и тука (поне във Варна) е толкова променлива и непредвидима...

Значи, Кали, аз тунела не съм го ползвала, ама си мисля че е до Таксим, а? До Ъхламур - да на липите е, виж колко романтично... то е било ловна хижа, че там е било гори, когато е строено. Нали съм писала, че там е отсядал Ламартин и от там (предполагам) е възклицавал - 'ако имаш право на един единствен поглед към света - виж Истанбул'. Та, преди няколко страници писах с кои автобуси може да се отиде до там, точно там спира автобуса. Това е покрайнините на Нишанташъ, ама оттатъшните покрайнини и ми се струва, че тунела не ходи там  Thinking Ей сега ще погледна предните страници и ще допълня в този пост, с кои автобуси се стига до там.

Ето кои автобуси съм споменала:
Предлагам ти №26 от Еминьоню, с него да слезете на спирка Ъхламур/ Ihlamur. Там е дворчето и ако сте с лице към входната порта на дворчето, в ляво трябва да поемете и са вече първите улици на Нишанташъ. Самото дворче Ъхламур е в края на Нишанташъ. Разписание:
http://harita.iett.gov.tr/saat.php?hat=26

Също №26А; 26B - все от Еминьоню. Евентуално може да слезете и на следващата спирка и пак на ляво да вървите. Маршрута на тези линии е в покрайнините на Нишанташъ.
Ъхлмаур е около 13-та спирка.
От 3 автобуса, все единият ще дойде бързо и ще се придвижите бързо до там.

Ако ти проработи сайта на градския транспорт - виж карта на една от тези линии. В дясно на картата има един плюс. От там цъкни и избери 'гугъл хибрит' - отваря се карта, като сателитна снимка. Увеличавай, увеличавай - много и гледай, там където е спирка Ъхламур - има едно кръгово, а до кръговото, в ляво се пада, се виждат едни тревни площи, с две сгради насред тях и езерце пред едната - това е двореца Ъхламур. Ще се ориентираш къде да го търсите от спирката. То е на 10метра от спирката, но да видиш за какво става дума.

Последна редакция: чт, 07 апр 2011, 17:02 от pina

# 704
  • Преди на юг, сега на север, но все на изток!
кали 08, ей такива снимки исках!
Пълнят ми очите и душата! Благодаря ти!
Напомнят ми малко на ботаническата градина в Балчик през пролетта. Преди да извадят колекцията кактуси на това място има лалета, а също и в градината на Аллах.
Страхотна гледка е!

Това време е наистина никакво! Ето днес предиобед беше слънчево и топло, а сега задуха студен вятър. Надявам се момичетата да имат късмет, за да могат пълноценно да се насладят на Истанбул.

Аз да кажа, че едвам открих хотел за идния уикенд (14,15,16). Всички хотели, които харесах в Султанахмет бяха пълни, а на други им бяха вдигнали доста цените в сравнение с този уикенд. Заради Великден - това им беше обяснението. Тази година нашия нали съвпада с католическия? Или нещо се бъркам? А и явно за тях сезонът вече почва...

Общи условия

Активация на акаунт