Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Истанбул 4

• 134 709
  • 735
  •   1
Отговори
# 630
Ами, и аз не видях такъв мост на Златния рог, но помислих да не са го направили наскоро, през последните 4-5 месеца. Не съм виждала и снимка или компютърна реализация, не знам как ще изглежда.

# 631
  • София
Пине, ти си съкровище   bouquet
Хиляди благодарности  Heart Eyes

# 632
  • Варна
Чакаме отчета за тази седмица ,има завърнали се

# 633
Има, има. Ние прекарахме чудесно. Бяхме с Караджъ, нямам никакви оплаквания. Настаниха ни във Версион 3, на 6-я етаж със супер гледка към морето. Първия ден бяхме самостоятелно. Обиколихме не малко част, ползвахме трамвая без проблеми. Дори железницата Кабаташ - Таксим. Втория ползвахме услугите им. Малко набързо ми се стори че преминавахме по обектите. А може и ние предния ден да не сме си давали толкова зор. Опитах почти всичко което продаваха по улиците. С удоволствие ще повторя пак.

# 634
  • София
Момичета, и ние се върнахме от Истанбул в неделя. Искам отново да ви благодаря за прекрасната тема и най-вече за труда на pina.   bouquet Благодарение на вашите мнения и препоръки прекарахме един страхотен уикенд в любимия на всички ни Истанбул - почти не съм отваряла пътеводителя, защото знаех всичко от тук. Нистина темата е адски полезна.

Сега по същество - пътувахме с Бутик Травел - бяхме 3 автобуса. Организацията беше ОК, макар че гида ни малко се моткаше - на отиване според мен го правеха нарочно, за да не пристигнем хептем по тъмно, а на връщане не знам защо. Бяхме в Истанбул в 06:00 в петък сутрин, оставихме багажа във фоайето на хотел Ayma 1, понеже нямаше свободни стаи. После отидохме в Гранд Емин, чието фоайе е по-голямо, за да чакаме да стане 08:00 и да тръгнем за обзорната обиколка. Заведоха ни на хиподрума, разказаха ни коя колона каква е, вкараха ни в Синята джамия, после на Йеди тепе и накрая в Св. Стефан. Не мога да кажа, че съм впечатлена от екскурзоводката ни, но нямам и оплаквания.

Към 12 се върнахме в хотела за настаняване. Дадоха ни страхотна стая, наистина – на последния, 9-ти етаж, просторна, светла, с хубава гледка. Всъщност се водеше SUITE и имаш едно голямо и едно малко легло, явно не им стигнаха двойнита стаи. Вярно, че и ресторантът е на този етаж и сутрин е малко шумно, но ние така или иначе ставахме рано, за да не изпуснем деня. Та след всичките ми притеснения в каква ли дупка ще ни настанят, хотелът надмина всичките ми очаквания.

След като се настанихме, взехме по един душ и се отправихме сами да разузнаем града – посетихме Света София, Топкапъ и Йеребатан, после се прибрахме до хотела, вечеряхме в един от многото ресторанти по съседните улички и в 22:00 бяхме пол леглата. Малко цени – вечеря от салата, основно ястие с гарнитура, пържени картофи, картофено пюре и три коли ни излезе 50 лири (освен това дават пита без пари и на корем, а аз мноого обичам  Crazy). Общо взето изпълнихме програмата си за деня, но ни беше много трудно. Въпреки че спах през цялото време в автобуса, през целия ден имах адско главоболие и ми беше много замаяно. Тези нощни преходи не са за мен.  Tired

В събота сутринта отидохме до аквариума в мол Форум – наистина много лесно и бързо се стига с метрото. Нашият хотел беше на около 100 метра от трамвайната спирка Aksaray, а метрото тръгва от спирка със същото име, която обаче е на една трамвайна спирка разстояние – ние отидохме пеша, не е далече. Аквариумът беше интересен – входът му е 26 лири. След това отидохме до Еминьоню, където си взехме билети за разходка с корабче, но не се сетихме да питаме кога тръгва и се оказа, че имаме едина час да се помотаем наоколо – разходихме се по моста, ядохме симид и дюнери и така. Точно тогава времето беше малко кофти, духаше вятър и валеше, та на кораба постудувахме, но пък самата разходка беше приятна. След разходката ядохме балък екемк (по препоръка от тук), но май сме единствените, на които не им хареса.  Sick Аз моя не можах да го изям, но и аз не съм много по рибата. Виж гевреците им със сусам (симид) мога да ям нон-стоп.  Embarassed

Разходихме се и из египетския пазар и после поехме към Таксим. Видяхме къде е входа на Тунела и решихме да се повозим – малко се изненадах, че билета е 2,5 лири, но както и да е. По-късно предположих, че билета за метрото сигурно важи и за стария трамвай, който върви по Истиклял, понеже ни на него пише Тунел, но не съм сигурна – така ли е според вас? Разходихме се по булеварда, намерих сладкарницата INCI, ядох профитероли (наистина са невероятни), после  седнахме да починем в едно кафене в една от пресечките, играхме табла, въобще много хубаво си прекарахме.  Heart Eyes На връщане се сетихме да идем до кулата Галата, но вече минаваше 21:00 часа и не ни пуснаха горе. Преди да се приберем в хотела се отбихме през сладкарница MADO, която се намира срещу трамвайната спирка до хотела. Освен че сладоледът им е страхотен, правят и хубави сандвичи, салати и т.н.

В неделя мислехме да ходим на Капалъ чарши, но дали заради изборите или защото беше неделя, пазарът не работеше. Затова отидохме пак до кулата Галата, като този път се качихме до горе – входът е 11 лири, но гледката е страхотна и си заслужава – прекрасни снимки станаха. После се разходихме из малките улички наоколо – много от магазините бяха затворени и беше адски спокойно и много приятно. След това се върнахме в хотела да си съберем багажа, хапнахме набързо и стана време да си ходим. Бяха обявили час на тръгване 12:30, но естествено не можахме да се съберем до 13:00 часа. Малко беше досадно, че много спирахме на връщане, но пък минахме границата бързо и в 23:30 бяхме на централна гара в София.

Не знам дали си личи от разказа ми, но и аз се влюбих в Истанбул.  Heart Eyes Градът е омагьосващ и е толкова необятен, че има за всекиго по нещо. Въпреки това, нямаше тълпи и навалици, както на други места. Много ми хареса как навсякъде освен много туристи има и местни и става една амлгама от хора, звуци и цветове. Освен това, както и преди сте казвали, всичко е много добре урдено – и градският транспорт и самите забележителности – всичко. Понеже някой питаше – жетони за градския транспорт се продават на всяка спирка (ние всъщност ползвахме само трамвай и метро и мога за тях да говоря) – има автомати JETONMATIK, които приемат монети и банкноти до 20 лири и връщат ресто. Друго важно за мен беше, че има тоалетни буквално на всяка крачка – на спирките, в джамиите, в подлезите, във всички забележителности – на места са безплатни, на други струват между 50 куруша и 1 лира – и всички са чисти, знам, понеже ги посетих всичките.  Embarassed Храната също адски ми хареса, а също и чаят и фрешовете. Една препоръка от мен – хубаво е който може а си обмени малко лири от тук, за да има за вода, чай, храна и т.н. до петък на обяд, когато сврършва обзорната обиколка. Аз имах само 1,50 лири останали ми от есента и успях да си купя една вода колкото да изкараме до обяд.  Иначе на място покрай хотелите в Лалели е пълно с чейндж бюра.....

Опасявам се, че вече съм досадна и повтарям неща казвани и преди, затова спирам дотук с разказа и вече планирам следващо посещение...  Crazy

# 635
Deva,  Hug

Момичета, подготвям новата тема. Добавих линк към пътеписа на Джулианна, както и на zwarte tulp (дано не сбърках изписването). Моля, ако някой иска да има линк към разказа/отчета/пътеписа му на първа страница, да ми пише на лични, като ми даде линк към него. Има още поне 2-3 момичета, които са слагали доста подробни разкази в картинки или с букви, та да добавя и тях, ако искат.

Добавила съм линкове към напъствтия за Св. Стефан, че се пита често, за Истанбулкарт, за кафе Мехмед Ефенди, за къщата от Листопад и... не помня още какво. Гледам да има за неща, които често се пита и има масов интерес. А, и за френската уличка!

# 636
  • Преди на юг, сега на север, но все на изток!
Deva, какво спокойствие лъха от поста ти! Отново се разходих из любимия Истанбул!
А може ли снимка от кула Галата?

Pina, повтарям се, но пак да кажа - безценна си! Толкова труд полагаш за нас!

# 637
Аз се уплаших, че тая тема върви към края си, а не е подготвена нова, ама ще има време, гледам, че днес се забави темпото. За лятото май няма много планирали пътувания, а? Пролетта и най- вече есента е пика там. От минали години помня, че септември и октомври темата е препълнена.

# 638
  • Казанлък of all places
 zwarte tulp, а искаш ли и аз да сложа снимки от кулата Галата?

Пине, точно днес си мислех за моите служебни и други пътувания и в каква жега ще подскачам аз из хорските кампуси... Mr. Green Иначе към края на юли, точно преди Байряма се очеертава едно по-продължително пътуване, ма да видим... Иначе сега Джул като отиде на концерт, тя няма да е сама, смятай колко хора четат за Истанбул само покрай бай ти Джон Бон Джоуви!  Wink

# 639
  • София
момичета ще може ли малко помощ
ще ходя в истанбул след около месец и нещо (за 2 път)
ще може ли да ми дадете маршрута за стигане от ЛАлели...
1. ЛАлели-Долма Бахче
2. Лалели - Музея на Ледените фигури
3. Лалели - аквариума „Turkoazoo"
преди съм ходила с кола затова и транспорта ми е непонятен
и ако знаете ориентировъчно цената на такси от таксим до лалели
п.с вече си извадих маршрута до таксим и моловете
  bouquet

# 640
  • София
Отдавна не бях преглеждала какво става тук и сега гледам - страхотна тема... много пътуващи, много и чудесна полезна информация, интересни и завладяващи разкази.Изненадана съм ... 3 автобуса, 5 автобуса потеглящи от една фирма. Аз отложих плановете за екскурзия през май месец и се чудех кога ще е по-спокойно. Според твоите наблюдения pina и октомври ли е натоварен сезон?

# 641
Моите впечатления са от темата. Октомври може би не е толкова предпочитан като септември, когато обичайно има и по 3 или 4-ри почивни дни в началото и края и това го прави още по- предпочитан, но и през октомври има доста пътуващи. Което ме подсеща да посъветвам, ако някой има далечни планове за септември, да резервира в туристическа агенция от сега, защото покрай почивните дни и подходящите метеорологични условия автобусите се пълнят главоломно.

lepidopteria, от Лалели за Долмабахче е много лесно - хващаш трамвай №38 или Т1 (оказва се, че се среща и по двата начина  Thinking ) и слизаш на последна спирка Кабаташ Kabatas. Това е, мисля, 3-та спирка след моста Галата (трамвая минава по моста). За 10-тина минути го прави трамвая - Лалели - Кабаташ. От тази спирка право напред, покрай Босфора и за 3-4мин ходене си пред портите на Долмабахче. А в Лалели, по главния булевард - Орду джадеси, върви трамвая и няма начин, да не го видиш.

# 642
  • Казанлък of all places
Цена на такси от Лалели до Таксим - около 20 лири.
астра, не съм Пина, но съм била през октомври в Истанбул - не бих го нарекла много различно от едно мартенско "натоварено"  например. Нормално тоест.

# 643
  • София
Ето снимки:
Гледка от кулата Галата към моста Галата
Гледка от кулата към квартала под нея
пак, но и малко от Златния рог
гледка в другата посока

Ето и една любима моя снимка, на която се вижда самата кула от далече (мисля, че от Топкапъ я снимахме):
http://prikachi.com/images/42/3455042G.jpg

lepidopteria , аквариумът и музеят на ледените статуи са в мол Форум. Дотам се стига бързо и лесно с метрото, което тръгва от станция Aksaray (това е в Лалели, на същия булевард, където върви и трамвай 38/Т1). Слизате на петата спирка май беше, тя се казва Kartaltepe - Kocatepe / Istanbul Forum, освен това там метрото върви над земята и самият мол се вижда през прозореца, а също и Икеа и май Карфур. Т.е. няма как да го изпуснете.
Освен това се сетих да редактирам pina (ще ме прощаваш, но са ми много пресни впечатленията и искам да съм полезна Simple Smile ). Трамваят, който върви през Лалели, може да стигне до Долмабахче, а може и да не стигне - т.е. едната линия стига само до Еминьоню без да пресича моста, а другата продължава към двореца. Дори да се окаже, че сте хванали кратката, обаче, няма проблем от същата спирка да вземете следващия трамвай до Кабаташ - ако не излизате от спирката няма нужда и от втори билет/жетон.

Последна редакция: ср, 15 юни 2011, 16:50 от Deva

# 644
  • Varna
Тъй, тъй, да подкрепя аз Анжето...редовно пътувам Октомври, та не виждам да са малко желаещите. Миналата година и Ноември бая  желаещи имаше. А времето беше наистина прекрасно....едно такова меко, лежерно....и златно някак си.....падаха вече есенните листа. Може би заради това.
Пинеееййй, сякаш народО се научи да ходи на Станбул, по всяко време smile3521...

Офф, Деваааа,
СтраОтен пътепис и ти си ни изпраскала Hug Кеф ми беше да те чета и тебе  bouquet Много писателки във тая тема бе  love001 Което ме радвЪ многУ!!!!!

Общи условия

Активация на акаунт