Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Истанбул 4

• 134 712
  • 735
  •   1
Отговори
# 660
 Разходихме се добре, обиколихме няколко пъти влизахме и излизахме, починахме, хапнахме на местата за пикник и слязохме от другия изход на парка.
Той се намира под антените в лявата част на парка и минава до стръмната поляна – на снимката пътеката в дясно, другата води към къта за пикник

Под тях има паркинг за „турски пикник” от багажника на автомобила. Излишно е да споменавам носещата се воня на мастика в района.

После по стръмното надолу, та излязохме н спирка Чамлъджа. Този вариант ми се стори по-бърз и лесен за ориентиране, поне на връщане. Тука почакахме около 30 минути докато дойде автобуса ни до площад Таксим.

Минахме през моста, покрай стадиона Бешикташ, където течеше мача в момента, а пътя минава току до трибуните – еее, голяма емоция (после с радост установих, че нашия втори ден е пресъздаден от Сертаб Еренер в клипа на Истанбул, че и там тя минава с автобуса по време на мач от същото място www.youtube.com/watch?v=bgNjGXnkCPA )

Слязохме на Таксим, там се подготвяха, че утре беше 1 май и голяма тарапана по случай празника.

Сумати телевизии предаваха пряко за подготовката, а като прибавим и предстоящата Формула 1 и болидите и стотиците реклами навсякъде, голяма емоция.

Пак преминаване пешеходно по целия Истиклял, пак кулата Галата.

От горната й страна, малко след кафенетата има апарат, подобен на автомат за кафе, който прави моментална снимка и я праща на мейла ти.

Нашите още не са дошли, а такова усърдие в позите на фона на кулата. След това пешком по разкопаната улица до Каракьой. От дясната страна в началото има магазинче за сувенири – 5 красиви картички за 1 лира, магнитчета по 1-2 лири – изобщо народни цени и много мил продавач. И там се отчетохме, човека като разбра че сме от България и отстъпка ни направи, живо се интересуваше как е живота при нас, каква е сега София, че той бил идвал ама преди години. Та така, със сетни сили на трамвая, в хотела отпускаща вана, която приятно ме изненада и беше бонус към хубавата и чиста стая.

Ден 3 – ставане рано, закуска традиционно и експресно пеша до Света София с цел – магнити, локуми, баклави и последни мигове за тоя път в Истанбул, и връщане на Истанбул карт.

Е, метнаха ни и ни върнаха депозит 8, а не 10 лири. Ако не сме били доволни, ето си ни картата да връщаме парите. Е, доволни бяхме по принуда – взехме парите, ама много дребнаво шмекерство.

Две датчанки, тоя си ги ментеше както си иска и ги караше, всяка всеки ден да си купувала за 10 лири карта, че били дневни и персонални и след края на деня, оставали за спомен или за разделител за книги. Добре че, се намесихме и им обясних как се процедира с картата, та те си взеха една обща и разбраха, че после могат да я върнат и да си вземат депозита, или поне част от него.

# 661
Върнахме се в хотела с пълни торби, качихме се на автобуса и на мол Форум. Проверка с детектор за метал като на летище на всеки вход. Мола е невероятен, особено за почитателите и интересуващите се от архитектура и пространствени решения като нас.

Страхотно оформено пространство, много приятно и въздействащо. Виждаш сградата, пространството, а не само магазините и витрините.

Помотахме се, посетихме и парти къта, който е идеален за семейства с деца, ядохме и оставихме час са Икея с цел – каталози.

Изгубихме се, замотахме се из залите и лабиринтите, уж изхода близо а все по-навътре влизахме и все повече се губихме.

След половин часов опит да се измъкнем, успяхме някак си ама вече трябваше да тичаме. Всеки служител близо е все направо и завой на ляво/ дясно, а то все по-навътре влизахме и след всеки завой нова зала…Е, успяхме да се доберем едвам до касите, каталог дин видяхме и го взехме и на изхода охраната ни спира. И ни обяснява нещо на турски, дърпа каталога, чете обяснява и за рамото та при някакъв бабаит на информация. Остави ни и си замина, човека не говори английски и плямпа на турски защо сме там, ама ние като не знаем. Обяснявам криво-ляво какво станало, той вика аааа и сочи един щендер в дъното на залата, приличаща на чакалня с много пейки и хора. А то там щендер с каталози. Взехме няколко и на бегом към мола за тоалетна, и там се изгубихме докато я намерим, после пак бегом до автобуса и така…

Одрин го видяхме на свечеряване, и то само около джамията, че нямаше време – само час почивка. Невероятна е джамията, определено освен Селимие, тази ми хареса най-много. Пък и беше празна, от всички автобуси само ние влязохме, а имаше 5-6 местни само. Много голяма, спокойно и респектираща. Купихме малко локум от пазара и на автобуса.

На границата стояхме около 3 часа, слизахме и се качвахме няколко пъти, проверяваха ни и багажите, оглеждаха всички ниши от автобуса. Доста ни мотаха, за разлика от отиването. Но все пак, 2:45 бяхме в София.

Като цяло сме много доволни от пътуването, влюбихме се в Истанбул и планираме септември пак да идем. Но ще идем без агенция, избрали сме място за сапне около кулата Галата, Метро са ни подсигурени. Доста видяхме за 2 дни и половина, и още доста имаме. От плана не видяхме само Египетския пазар, парка Йълдъз и разходката по моста галата и около Босфора. Но следващия път ще ги наваксаме. Вече нямаме търпение пак да идем там, само се молим за повече слънце, синьо и ясно небе, че ще повторим Чамлъджа и дано случим на гледка този път.

Благодаря на всички, които всеотдайно ми помогнаха да направя това първо стъпване в Истанбул завладяващо и незабравимо, надявам се прекалено подробния ми пътепис да не ви е отегчил.

Последна редакция: пт, 17 юни 2011, 20:42 от pina

# 662
  • Троян
Пине,извинявай,че се намесвам,но дали ще може в следващата тема да има и маршрута до Принцовите острови на първа страница!
Безценна си за темата,благодарности за труда който полагаш!!!
Прекрасни разкази и снимки на новодошлите!!

# 663
  • Burgas, Bulgaria
Страхотен разказ,фантастични снимки-поздравления за авторката.Пих си кафето тази сутрин и се "разходих" из Истанбул .Другия петък тръгвам и аз,после -отчет.

# 664
Прекрасни разказ и снимки!!! Браво!

# 665
Пина, рядко се впечатлявам, но в случая е така  smile3501
   Снимките са много хубави /тук осъзнавам, че не умея да снимам/, имам си и фаворит  Mr. Green- покритата от главата до петите кадъна и зад нея рекламата на Рексона!

# 666
  • Преди на юг, сега на север, но все на изток!

Голямо удоволствие е да се чете темата. Станах "разногледа" от разкази и снимки!

Шебек, красота голяма!
Роси–72, добре сте си прекарали! Ще се радвам да видя и снимките ти!

Анджи, разкошни са снимките! Помня други твои снимки, но тези сякаш не си  показвала тук..... Благодаря!

# 667
Шебек, страхотни снимки и разказа е увлекателен и полезен.
Ще водя записки за следващото пътуване до Истанбул.
Как успяхте да посетите толкова много места, аз не обичам много да бързам и го дадох много лежерно, нооо за другия път вече съм намислила повече обекти:)

# 668
Чак сега се усетих, че пътеписът е на Шебек  Laughing
   Браво, Шебек! Направо завиждам колко много неща сте успели да видите  Peace

# 669
  • София
Шебек, с удоволствие прочетох разказа ти и се наслаждавах на снимките ти. Има една, която е веднага след арката на Университета и ми се струва, че е от вътре. Ако е така, влиза ли се или сте снимали през оградата? Колкото за участъка Сюлеймание - Акведукта и ние се загубихме малко, но добре че имахме "джавкало" да ни упъти. Направо се уплашихме, имайки предвид, че беше 30 минути преди тръгването на автобуса за Бг  Mr. Green. Почти на бегом стигнахме до хотела  Laughing.

Анджи, много красиви снимки!  Hug    

# 670
И аз мисля, че пътеписа и снимките на Шебек са прекрасни! Показала е места, на които много малко от българските туристи посещават и на които нямахме дадени снимки във форума. Освен това е уловила лалетата страхотно! Изобщо нейните снимки и разказ доста запълват пъзела, за читателите, които Истанбул тепърва им предстои.

natali_80 , ще потърся къде и дали е описвано за Принцовите острови и ще добавя. Ако не е, може тук да напиша - ни в клин, ни в ръкав, за да сложа линк за следващата тема. Аз тия дни съм ужасно много заета, но все ще намеря време, имаме още 5 страници време.

Последна редакция: пт, 17 юни 2011, 20:44 от pina

# 671
  • Панагюрище
Ето малко снимки и от мен
http://rosi72.snimka.bg/travel/istambul-9-12-06-2011g.600519.23908001

Последна редакция: пт, 17 юни 2011, 21:53 от rosi_72

# 672
Хa, така, зад гърба на rosi_72 се вижда надписа на Еминьоню Turyol Iskelesi - пристанище http://media.snimka.bg/8836/023926899.jpg?r=0  от където се хващат фериботи за азиатската част - Кадъкьой и Юскюдар, както и корабчета за краткия тур по Босфора. Пиша го, за да получат визуална представа тези, които четат тук и се подготвят само по описания, да видят и на снимка.

# 673
Готин пътепис, готини снимки, а лалетата ми напълниха душата, ох, как обичам лалета  Simple Smile
В мол Форум най ми харесаха лампите в заведението, с клоните вътре, като ги видях, се подсетих  Simple Smile

# 674
За Принцовите острови - от Лалели се хваща трамвая до последната спирка Кабаташ. На самата спирка има пристанище, което също се казва Кабаташ. От него се хваща ферибот, който прави спирки на 4 от Принцовите острови - Къналъ ада, Бургаз ада, Хейбели ада и Бююкада. Последния е най- големия и може би най- интересен за разходка. Ако човек има време, може да отдели внимание и на другите, аз съм била на Хейбели ада - по- малък е, по- пуст, къщите не са всички реставрирани.

Цената на билета, вероятно, вече се е променила но е от рода на 3-4 лири на посока. Може да се плати с акбил, и не може с Истанбулкарт. Но, се продават жетони. (или билети, как е? - аз съм плащала с акбил)
Има два вида фериботи - бърз и бавен. Бързия го прави около 50мин в едната посока, а бавния час и половина. Единият спира и на Кадъкьой, а другият не. Още не съм успяла да разгадая по графика в сайта, но вероятно е отбелязано. Преди да тръгнете - задължително си проверете разписанието в сайта на Идо, защото то се мени според сезоните и месеците!

http://www.ido.com.tr/en/hrt2/index.html

Ако кликнете с мишката на някой от островите - излиза оранжева линия, която показва маршрута. Кликнете и на самата линия и тогава излиза разписанието по дни и часове.

Друг вариант - от Бююкада има лодки, нещо като маршрутки до Бостанджъ, за десетина минути май го правят. Може да се ползва като вариант - до Бостанджъ има ферибот от Кабаташ, има автобус от Таксим и то денонощен, има автобус от Кадъкьой до Бостанджъ, а до Кадъкьой фериботи колкото искаш - от Еминьоню. Варианта може да се ползва, ако човек изпусне последния ферибот за връщане - с лодка до Бостанджъ и от там евентуално автобус до Таксим, макар че той много обикаля и пътува дълго - дълго, но колкото да не се наложи да се спи по пейките на пристанището.

Общи условия

Активация на акаунт