Истанбул 9

  • 60 418
  • 731
  •   1
Отговори
# 615
  • София
  • Мнения: 2 623
Чамлъджа е парк, който е разположен в една
от високите точки на азиатския бряг, над Босфора
и гледката от там е прекрасна.
Бостанджъ е квартал на Истанбул.
За паркингите, не мога да отговоря  Rolling Eyes

# 616
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Аз само да допълня - Чамлъджа е на най-високото тепе в Истанбул и гледката е вълшебна  Peace
Бостънджа е крайбрежен квартал, много модерен и с палми и булевард Байдът пълен със световни марки и доста намаления по масовите магазини - води се истанбулския Родео драйв  Peace
Има и истанбулско 5то Авеню - аз не съм ходила още, но ми е в програмата - намира се Нишанташъ, то е много близо до Таксим  Mr. Green

# 617
  • Единбург
  • Мнения: 13
Момичета здравейте,
 е  да се похваля и аз се справих сама в Истанбул за това искам да изкажа искрената си благодарност към всички които пишат тук.На тези които като мен им предстои 1-во пътуване им препоръчвам сами да се организират и да не се ангажират с допълнителните турове на агенциите.Само четете тук  и  всичко ще ви светне като пристигнете на място .
Да попитам някоя от вас присъства ли на снимките на Джеймс Бонд тази седмица- аз ги изтървах за малко и хванах само  как изнасяха камерите, като колите и останалото оборудване все още стоеше,имаше много народ насъбран...
За  Истанбул думите са малко и е трудно да го опиша ,както много от вас са казвали той трябва да се преживее,знам че пак ще отида...
Бих препоръчала вместо босфор тур да се пробва  фериботната линия на ИДО до Саръиръ.Корабчето тръгва от Кадакьой спира на Кабаташ,Бешикташ,Истиние...само за 4,75 с истанбулкарт,а после да се качат на 25 Е да си намерят обезателно място в автобуса /по  възможност  близо до шофьора за да виждат пътя/ и да се приготвят за едно екстремно изживяване ...такова чудо нема хора, нееема... Препоръчвам и с двете ръце, тез от формула 1 ряпа да ядът ви казвам.
Имаше едни французи до нас -хората свикнали на ред и дисциплина ,казвам ви взе им се  акъла...
по едно време имаше линейка зад нас ,ама не нашия шофьор решил човека по бърз преход ли да прави какво и път не даде дълго време,то бяха бибитки беше чудо имах чувството ,че линейката ни придружава за всеки случай.На   два пъти аха и опс да целунем другарчето отпред-отзад...чудо,чудо ви казвам...
Намерих и магазинчето на Али Баба за което някой беше споменал,е там можеш бая пари да охарчиш за отрицателно време,има много джунджурийки и то доста ефтинки.
И в инджи ходих,ядох от перфитролите,но да ви кажа честно на Кадакьой хапнах много по вкусни само за 1,50.От същото магазинче си купихме казан диби и още едно нещо/какаово-шоколадов блат / пак облят  с шоколад като перфитролите ,но мнооого по вкусен не знам как се казва, не видях на друго място такъв десерт.
Бях на Сапфир,4Д обиколката и...и...какво да кажа хорта знаят как да ти вземат парите,а на теб да ти е кеф да им ги дадеш това е то.
Видях Каньон,а после Истиклял,Балък пасажа и там някъде уцелих един ресторант в който преядох за скромната сума от около 6 лири- някакво пилешко със зеленчуци  и кадаиф за десерт.Облизах си пръстите ви казвам,дали защото бях изгладняла не знам ,но пилешкото бе убиец...След това обичайните Глата ,а после моста ..Водохранилището  и това е само което успях да видя,но емоцията още ме държи...пожелавам на всеки да отиде ,види и да се чувства победител като мен...пак ще отида и сигурно и пак...
Лека нощ и много усмивки

# 618
  • София
  • Мнения: 388
На Джеймс Бонд му видяхме само яхтата. Задмина ни на Босфора. И някакво надбягване с коли на доковете на Кабаташ.

# 619
  • Мнения: 4 567
Добре дошла, irdbg  
Много добро предложение за Саръир. Радвам се, че ти е харесал Истанбул, много хубаво разказваш   bouquet
Мисмарина, ти си нашия репортер от мястото на събитието  Laughing  bouquet, продължавай да ни заливаш с актуално инфо  newsm10
Хубав и позитивен ден на всички!

# 620
  • Единбург
  • Мнения: 13
На Джеймс Бонд му видяхме само яхтата. Задмина ни на Босфора. И някакво надбягване с коли на доковете на Кабаташ.

Е блазе ви вие сте видели сцена ...Ние видяхме блъснатите коли на Еменюню между египетския пазар и йени джами.

# 621
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 448
 HugЕее,вчера значи голям фраш е било! Mr. Green Laughing То колоездене,екшънфилм,мач,направо пълна програма! Crazy

И да поздравим Ивайло Габровски като победител в 48-та Президентска Колоездачна Обиколка на Турция! На почетната стълбичка още един българин-Данаил Петров-трети.Браво момчета! Като фен на колоезденето и на Истанбул много се радвам че това стана точно там! Успеха е грандиозен,при наличието на такива супер отбори и асове в този спорт да спечели едно българско момче,състезател на турски вело клуб! Щастлива съм!
Нищо,че вчера любимите ми коментатори от Евроспорт малко объркаха и забележителности,и посоки,но простено им е! Wink Wink

Ирдбг,добре дошла,25 Е-супер преживяване,нали,давай снимки! Hug
Меланхоли чакам,да си почине и да каже пи ли кафе в Археологическия! Wink

# 622
  • София
  • Мнения: 2 623
Една божествена снимка  Heart Eyes

# 623
  • Мнения: 27
Ехааааа jullianna страхотна е снимката Hug Благодаря ти   bouquet За момент се пренесох там   Peace

# 624
  • Мнения: 726
Здравейте,

И ние се завърнахме от Истанбул. Беше ни второто пътуване до там и беше много различно от първото като преживявания и впечатления. Съвсем спокойно можем да наречем второто ни пътуване "Пътуване през Ориента". Туптяхме с пулса на града, тълпите ни водеха без посока, видяхме много различни хора и ситуации, мизерия и мръсотия, лъскави коли и сгради, умирисахме се на пушек, потъвахме в прахоляк...И точно когато решиш, че си попаднал в някой друг свят, пред теб се открива невероятна градина, поддържана, пълна с аромати и цветове...Наистина не мога да намеря точните думи да опиша емоциите, които изпитах, те са толкова разнопосочни, противоречиви, цветни...Изпитвах и удоволствие, и раздразнение. Беше пълно с преживявания от всякакъв калибър. За мен беше много интересно да срещна целия свят и културата, която всеки носи със себе си...Съпругът ми не си прекара толкова добре, но е нормално едно и също място да се види по различен начин, през различни очи и нагласи...Мога да кажа, че се наситих на Истанбул, още го усещам върху кожата си, помирисвам го...Странно, но когато се прибрахме в София, тя ми се видя толкова подредена и европейска, никога не съм я виждала по този начин преди...
Извинявайте за дългия пост, той не носи никаква информация, само емоция. Когато успея да кача снимки в нета, ще ви ги покажа...

# 625
  • София
  • Мнения: 2 623
Много вълнуващо slastna, но наистина всеки гледа различно.
Аз, обратното на теб, всеки път щом се прибера в БГ, и в частност в София,
ми се ще да не се бях прибирала.

# 626
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Джулс, снимката е невероятна, вЕднага ще се опитам да я метна на десктопа. Благодаря!
danielad, единствено ти споменаваш за сити туровете и зелената им линия. Моля да споделиш повече подробности. Кои автобуси, цена, възможности за слизане по разните точки за спиране и качване на следващия... изобщо, каквото си разбрала.
slastna, и аз съм озадачена от виждането ти за европейска София. Аз, подобно на Джули, винаги получавам комплекс от това, колко по-европейски град е Истанбул от който и да е български. Явно наистина си видяла повече ориенталското, но на мен лично именно това съчетание на Европа и Ориента най-много ми прави впечатление - как може да има хем от азиатското, хем толкова много европейско. Чудесно е, че и така си го харесала! Чакаме снимки...

# 627
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Много вълнуващо slastna, но наистина всеки гледа различно.
Аз, обратното на теб, всеки път щом се прибера в БГ, и в частност в София,
ми се ще да не се бях прибирала.

и аз така  Cry Cry Cry

# 628
  • Мнения: 726
Ами и аз съм озадачена. Обяснявам си го с това, че все пак е мястото, където живея и, лошо-добро, го обичам. А и беше тъмно  Laughing

# 629
  • Мнения: 8
Здравейте момичета!  bouquet
Първо искам да кажа едно огромно БЛАГОДАРЯ на всички вас, които търпеливо обяснявате и повтаряте информацията, която имате. Благодаря ви сърдечно!  bouquet  Hug  Heart Eyes Успях да направя една добра и изпълнима програма точно с взетата информацията от тук, както и спестихме доста пари от излишни трансфери с фирмата. Ще ви разкажа как мина и къде бяхме, както и общи впечатления, а в по-долните постове ще кача и снимки. Снимахме много. Имаме към 1400 снимки, защото и аз и приятеля ми сме големи любители на красиви изгледи и само щракахме.  Mr. Green

Като за начало ще ви разкажа как мина пътя. Тръгнахме към 21.15 от Централна гара. Към 02:15 бяхме на границата. Към 3 я минахме. Не сме спирали излишно. На добри интервали имаше почивки. Аз и моето другарче останахме много доволни от фирмата. Пак бих пътувала с нея. За нищожните пари, които платихме всичко си беше на много добро ниво. Хубав автобус, с приятна музика. Водача ни беше също добър. На границата бяхме към 3-4 автобуса, но много бързо минахме. Към 7.00ч. влезнахме в Истанбул. Първите ми впечатления от града са, че много хубаво си правят зеленината край пътищата. То направо ти е кеф да се возиш и да гледаш. Толкова много цветя навсякъде.. беше божествено. Обаче видяхме и една друга лоша страна.. На влизане в града валеше дъжд и на магистралата беше станала верижна катастрофа и се бяха блъснали около десетина автомобила. Движение в града е ад. Това ми беше най-големия ужас. Всеки пресича както и където му скимне, шофьорите въобще не се съобразяват. Един бетоновоз се блъсна в близост до нас като се разхождахме и спука гума, но това е друга история... Като стигна до там ще разкажа.  Laughing

Стигнахме до хотела. На пръв поглед не бях очарована. Малко ми беше пренакичен и не по моя вкус, но персонала беше изключително любезен. Човекът на рецепцията говореше много добре английски и на всички, които имаха нужда от обяснения кое къде е и как да се стигне обясняваше най-подробно. Даде ни карти. Вси1ко беше много добре. Имаше малко свободни стаи и настаниха семействата с децата. Останалите си оставихме багажа в една стая и тръгнахме към пешеходната обиколка. Много търчане, много бързане, половината от групата се отказаха още в началото.. иначе информацията, която ни даде екскурзовода беше много подробна и интересна. Отговаряше на въпросите ни. Ние само подтичвахме и щракахме всичко що видехме.  Laughing Влезнахме в Султан Ахмед. Много ми хареса. Вътре атмосферата е невероятна. Толкова е красива. Хареса ми повече от Света София и от вътре и отвън. Света София си е за ремонт. За съжаление площада с фонтана беше в ремонт и не можахме добре да поснимаме, защото гледката не беше много за снимане.  Laughing Тук да спомена за търсенето на Истанбулкарт. Много трудно я намерихме. Чак от Аксарай. За 7 лири я взехме и накрая сметнахме, че двамата сме използвали 40 лири за път. А доста се движехме. Ходихме с ферибот до Азия, возихме се на рейсове няколко пъти, на фуникулера също се качихме, трамвая го използвахме всеки ден по 3-4 пъти.

След Султан Ахмед се разделихме с групата, те тръгнаха с екскурзовода към Топкапъ, а ние влезнахме в Света София. Не чакахме на никакви опашки, защото бяхме с билети, закупени онлайн. Горещо ги препоръчвам!!! Не сме чакали на никакви опашки никъде. А пред Света София опашката беше километрична. Ако имам снимки ще кача. Не си взехме аудио гид, а четох от пътеводителя.  Laughing Сигурно сме били много смешна гледка, защото в пътеводителя пишеше в източната страна има еди какво си, сега се завъртете на еди къде си и ние само се въртим и гледаме, а около нас минават сума ти хора със слушалки и водачи с чадъри в ръка.  Laughing Обиколихме я много подробно. Някъде около 2 часа сме разглеждали. Интересно беше. Много ми харесаха полилеите.  Heart Eyes Разгледахме я и горе, макар, че трудно се ориентирахме как се качва там.  Laughing След това излезнахме и тръгнахме пак да дирим Истанбулкарт. Бяхме умрели от глад и си взехме гевреци с чай от Симит Сарай. Чая много ми хареса. Минахме край Йеребатан, но като видяхме каква огромна тълпа хора чакат се отказахме и решихме да се върнем до хотела да се настаним. Стая ни беше хубава, с изглед към улицата, а после като говорихме с няколко хора от групата се оплакаха, че стаите им са с изглед към вътрешен двор и сутринта в събота към 5 часа ги е събудила сутрешната молитва. Стаята не беше голяма, но си имаше всичко необходимо. Банята също беше доста малка, но беше ремонтирана и чиста. Всеки ден ни почистваха и ни сменяха кърпите. Доволни сме от хотела. Закуската също беше хубава.

След кратката почивка в стаята излезнахме пак да търсим Истанбулкарт, намерихме на Аксарай. Изненадах се от много улични търговци в района. Толкова много магазини има, толкова различни неща, направо се шашнах.  Laughing станах разногледа от толкова много изложени неща. После отидохме да се разходим. Надолу към брега. Вървяхме по крайбрежната под стените на Топкапъ, изведнъж задуха много силен вятър и заваля страшен порой.  Laughing Носихме само един чадър и бяхме много мокри, но бързо изсъхнахме. Стигнахме до Еминюню, опитахме се да се ориентираме как седи въпроса с фериботите, обаче всичко беше толкова объркано, с толкова много пристанища и фирми, че решихме да го оставим за другия ден, понеже ставаше вече към 20:00 часа, а ние трябваше да отиваме на вечерната автобусна обиколка. Обаче тя не беше много сполучлива, понеже много силно валеше и прозорците бяха зацапани и почти нищо не се виждаше. Обаче беше много дълга и минахме през много места за които иначе нямаше да имаме време да видим. Слезнахме на един много висок хълм, май беше до парка Улус, защото на една врата на оградата пишеше нещо си там Улус.  Joy (извинявам се за лошото обяснение, просто още не мога добре да се ориентирам) . Минахме под първия мост и от този хълм се разкриваше невероятна гледка към Азия и към моста. Беше прекрасно. Направихме снимки и тръгнахме. Спряхме и на Долмабахче, но валеше силно и не седяхме дълго. Минахме и през вторият мост на Златния рог. Много беше красиво. От там продължихме покрай стените на стария град. Впечатли ме, че почти всичките бяха запазени или възстановени. Като цяло добре беше разходката, жалко само, че валеше, което пречеше на гледката. Така завърши първият ни ден. Беше дълъг, пълен с много емоции и прключения. Беше много по-различно от това, което си представях. С ориентирането бързо се оправихме. Много ми хареса чистотата в града. Всичко е подредено и направено с вкус. Забравих да кажа, че ходихме и до Ортаклар. Добре, че видях от форума за този прекрасен ресторант. Изкарахме си много приятно там. Големи вкусотиики си хапнахме. Персонала е много мил, обслужването перфектно. Донесоха ни меки топли хлебчета с лютичката салатка. Исках да хапна кюнефе, но бях преяла с Пилешкия кебап и нямах място, но в последствие хапнах в Мол Форум и много ми хареса. Извинявам се за дългия пост, надявам се да не съм ви отегчила и ако искате мога да понапиша и за останалите дни, които бяха още по-интересни!  Heart Eyes

ВЛЮБИХ СЕ В ИСТАНБУЛ!!!!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт