Успешно склерозирах голяма киста на щитовидната жлеза

  • 10 773
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте Дами.
Искам да споделя как ми се размина отстраняването на почти целия ляв лоб на щитовидната жлеза и евентуалното доживотно хормонално лечение. Дано информацията е полезна поне на една от Вас.

В началото познатата история на всички, сблъскали се с подобни здравословни неприятности – преглед >> киста 25/20/20 >> ЗА ОПЕРАЦИЯ– не търпи отлагане! >> преглед при Начев >> запазен час при Пандев >> запазен час при Сечанов >> четене, питане, реване… и се оказва, че не се отстранява само кистата, а жлезата под нея също, дори и да не е рак!!! Последствията – прием на хормони, вероятно завинаги.
Питам лекаря, "Защо да отстранявам работеща жлеза?" – тогава (през юни 2014) TSH-то ми беше 1,83;  FT4 14.59;  FT3 4.17 – всичко в норма - цикъл, килограми, нерви.

Искам алтернатива!

Съсредоточих се върху склерозиращата терапия, за която разбрах от едно интервю на доц.Ковачева. Започнах да чета из чуждите сайтове… и се оказа, че тази манипулация е доста разпространена в чужбина – дори има филмчета в youtube. Започнах да търся кой лекар практикува у нас и с горчива изненада намерих само двама – доц.Ковачева в София и д-р Райков във Варна, вероятно има и още, но не попаднах по следите им. 
Доцентката е специалист по паращитовидните жлези и лечението на повърхностни кисти до 2см. с високочестотен ултразвук. Следователно разполагах само с едно име.

Свързах се с д-р Райков и му изпратих на мейла ехографиите и всичко, което имах от прегледите. Становището му беше, че това, което вижда е подходящо за склерозация.

И така след една седмица се качих на сутрешния самолет за Варна.
Манипулацията отне по  малко от час, чакането за резултата от биопсията около два часа и после пак на самолета и обратно в София. Бях си в къщи към 23 часа същият ден – детенцето ми беше още будно.

Манипулацията представлява следното:
Под ехографски контрол, лекарят аспирира/изтегля със спринцовка течността (при мен беше гъста и черна - излезе около половината), после взема проба от солидната част на кистата за биопсия – 4 проби (тънкоиглена биопсия), после инжектира спирт в кистата и … я препарира. Следва отнасяне на пробите – течната и солидната в лабораторията. Тук идва най-неприятната част – чакането за резултата 
?има ли канцер или няма?… при мен Слава на Бога нямаше.
И така вчера 24.09.14 (три месеца по късно) бях на контролен преглед – в София – дори не ходих до Варна. Изпратих ехографиите пак по мейла. Изследванията: TSH 1.45; MAT 0.468; TAT 2.5, всичко в норма.
Становището е „Много, много добър резултат…“ – настоящи размери 12/9/9 (а беше 25/20/20) 54% успех и най важното – остатъкът е „убит“ тази киста вече няма да се пълни и уголемява. Ще видим следващите контроли, дали ще продължи да се смалява, дали организмът ще я изхвърли….

Големи благодарности на д-р Райков – страхотен е

# 1
  • Мнения: 4 270
Какво по-хубаво от това? Пожелавам ти много здраве и много спокойствие! Hug

# 2
  • Мнения: 20 154
Доцентката е специалист по паращитовидните жлези и лечението на повърхностни кисти до 2см. с високочестотен ултразвук.

Манипулацията представлява следното:
Под ехографски контрол, лекарят аспирира/изтегля със спринцовка течността (при мен беше гъста и черна - излезе около половината), после взема проба от солидната част на кистата за биопсия – 4 проби (тънкоиглена биопсия), после инжектира спирт в кистата и … я препарира.
Тоест, склерозиращата терапия е пълнене на кистата със спирт, правилно ли съм разбрала?

# 3
  • Мнения: 23
Благодаря ти Herz!

# 4
  • Мнения: 23
Да, точно така.
Първо аспирират колкото могат от съдържимото, после вкарват спирт, за да я "убият" грубо казано. Тя спира да се пълни завинаги. Възможно е организмът да изчисти изцяло остатъците с годините, но и да не успее - кистата спира да расте.
Разбира се от значение е дали е доброкачествена, дали жлезата функционира нормално...при мен е така.
Изборът ми беше дали да си премахна добре работещ орган заради киста или да намеря алтернатива. Операцията не се губи ако се налага.

Последна редакция: пт, 26 сеп 2014, 20:15 от MV_

# 5
  • Мнения: 1
Здравейте!
Започвам с хилядите благодарности към Мария, защото това е човекът, без когото най-вероятно към днешна дата щях да съм оперирана ненужно, заради киста на щитовидната жлеза,  ако не беше споделила опита си със склеротерапията. След което безкрайно  благодаря на д-р Райков, велик човек и професионалист!
 Чувството преди и след склеротерапията е поразяващо!  Преди интервенцията неможех да спя нормално дори ми се налагаше да държа главата си в определена поза, защото големината на кистата ми пречеше да стоя естествено, най-вероятно който има подобен проблем разбира за какво говоря. Всичко друго беше нормално, както и към момента. Хормоните ми са в норма при последното мерене бяха 0,93. Този проблем при мен се разви изключително бавно може би над 6 години кистата растеше постепенно, докато в един момент  значително започна да ми пречи, и потърсих алтернативни методи за решаване на проблема. Причината беше сериозните притеснения от операцията, както и възможните последствия от нея, а те са приемането на хормони. В интернет намерих много рецепти за премахване на кисти, които се приемат под формата на отвари. Аз така и не се реших да ги пия. Освен това логически не намерих отговор възможно ли е самата обвивка на кистата да се свие, както се случва след PEI-склеротерапията, а също така след този метод кистата гарантирано няма да увеличи размерите си в бъдеще. Както Мария аз също попаднах на интервютата относно склерозиращата терапия, скоро ми предстоеше преглед при ендокринолог  в София умишлено няма да спомена името му. Споменах на въпросния доктор, че съм чела в нета за склеротерапията като алтернатива вместо операция. Неговите думи бяха, че това е метод, който не се практикува поради възможността кистите да нагноят или да възвърнат размерите си, но не мога да гарантирам, че правилно сме се разбрали с доктора, защото аз нямам спомен дали съм осъзнавала към момента, че говоря за PEI, а не за просто и самостоятелно изтегляне на съдържимото от кистата без да се замести със спирт. Важното, е че този метод работи.
Манипулацията беше едно към едно както описва Мария.  Всичко е много бързо и не болезнено, защото аз смятах, че ще усетя нечовешки болки, но не не е така. Доктора слага упойка и цялото преживяване е поносимо. Страховете са повече от всичко като цяло  А тук ще вметна, че съм малко по-голяма паника от повечето хора и д-р Райков беше така любезен да ми отговаря на всички въпроси и най-важното да ми вдъхне увереност, че всичко ще е наред както и стана.  Вече около месец и половина съм със склерозирана киста и се чувствам добре. Отново благодаря на този добър и хуманен човек, без когото както разбирам щяхме да сме оперирани не нужно. Резултата от склеротерапията при мен е 84 % с големина на кистата 1,2/0,7/0,9 см. Началните размери на кистата бяха 2,6/1,2/1,6. Резултата е впечатляващ и е невероятна алтернатива на операцията разбира се, ако всичко е наред и няма злокачесвени клетки. Желая успех на всички!

Общи условия

Активация на акаунт