Особено подчертани са коликите у безразборно кърмените и прехранвани деца, както и у невропатичните деца. При лакомото сучене от гърдата или биберона бебето гълта въздух, което е също причина за поява на колики.

Коликите могат да стана причина за отказ от гърдата или биберона.

Коликообразни болки имат кърмачетата с вродена пилорна стеноза, както и тези с пилороспасъм. Те се появяват на пълен стомах, предшестват повръщане и дават болезнен отпечатък на израза на лицето. Коликообразни болки могат да настъпят и при непоносимост към немайчино мляко. При такава непоносимост, освен колики се появяват алергични обриви и диария. Ето защо, трябва да се разграничават физиологичните колики от парафизиологичните състояния на бебето и някои болести на коремните органи. Ври вземане на решение, че плачът на Вашето бебе е резултат от колики се посъветвайте и с лекар, за да се изключи възможността за друго заболяване.



Според правило на "трите тройки" - КОЛИКИТЕ представляват плач, продължаващ най-малко 3 часа на ден, 3 и повече дни от седмицата, траещ най-малко 3 седмици.



Причина за КОЛИКИ при кърмачетата е натрупването на повече от нормалното количество газове в червата.



Ясна е връзката с подуването на корема, хълцането и флатуленцията.

Чревните газове имат два произхода - външни (погълнатия въздух) и вътрешни (образувани в самият храносмилателен път).







Основен източник на газове е дебелото черво, където бактериите използват множество субстрати, за да осъществят т.нар. вторична ферментация, което е повторно разграждане на храната вследствие нейното първично непълното и разграждане.

В кърмаческа възраст причина за натрупването на газове са стомашно-чревните смущения у бебетата породени от непълното или затруднено усвояване на въглехидратите, приемани с майчината кърма или адаптираните млека, а именно непълноценното усвояване на млечната захар (лактозата).