Често задавани въпроси за фолиевата киселина...

Целта на тези въпроси и отговори е да помогнат на жените в детеродна възраст да разберат колко е важен приемът на 400 мкг /0.4 мг/ фолиева киселина дневно. Това би намалило риска от спина бифида с 50 до 70 процента.


Въпрос: Какво представлява фолиевата киселина и къде /в какво/ се съдържа?

Фолиевата киселина е витамин В9. Тя е необходима за образуването на ДНК, за бързия клетъчен растеж в ранна бременност, за растежа и развитието на всички тъкани и органи, както и за нормалното развитие на зародиша. Дефицитът и може да доведе до намаляване на ДНК-синтеза и оттам на клетъчното делене.

Препоръчителната доза за предпазване от спина бифида и други увреждания на невралната тръба е 0.4 мг дневно.

За да сте сигурни, че приемате достатъчно фолиева киселина:

Приемайте синтетични витамини, съдържащи 0.4 мг фолиева киселина дневно. Комбинирани витамини, съдържащи фолиева киселина, могат да се намерят във всички аптеки.

И/или: Закусвайте с порция обогатени зърнени ядки /100%/. Някои готови за консумация зърнени закуски са обогатени с 25% до 100% от препоръчителния дневен прием(ПДП) на фолиева киселина.

Яжте здравословно. Менюто ви трябва да включва много плодове, зеленчуци /листни/ и храни богати на фолиева киселина като паста, макарони, ориз, хляб, брашно, овес и др.

За да сте сигурни, че приемате достатъчно фолиева киселина, приемайте фолиева киселина на таблетки.

Фолиевата киселина, приемана месец преди забременяване и през първия триместър, намалява риска от дефекти на невралната тръба с 50% до 70% процента. Тя е необходима за правилното развитие на ембриона.


Въпрос: Какво означава "дефекти на невралната тръба"?

Между 17-ти и 30-ти ден след зачеването /или 4 до 7 седмици след първия ден на последния цикъл/, невралната тръба се формира в ембриона и се затваря. Дефектите на невралната тръба /ДНТ/ се получават, когато невралната тръба не успее да се затвори напълно. ДНТ варират от много леки и често субклинични форми с малък отвор на задния вертебрален канал, до напълно отворена неврална тръба, представляваща най-тежката форма на дефекта. От горната част на невралната тръба, от която се развиват черепните кости, възникват дефекти като енцефалоцеле, а от гръбначния канал възниква spina bifida, която варира от леки форми /представляващи дефект на един прешлен/, до засягане на голям участък от гръбначния стълб, при които са отворени почти всички вертебрални дъги.


Въпрос: Какво представляват "спина бифида" и "аненцефалия"?

Спина бифида (Spina bifida) и аненцефалия (anencephaly - пълна или частична липса на главен дял от краниалната дъга) възникват в ранните етапи на ембрионалното развитие (в първите четири седмици на бременността).

Тъй като немалка част от бременностите са непланирани, особено важно е в хранителния режим на всяка жена в детеродна възраст да присъства фолиева киселина.

Спина бифида настъпва, когато долният край на невралната тръба не успее да се затвори. Степента на засягане определя различните форми spina bifida.

- Spina bifida oculta е най-леката форма - има непълно затваряне само на костния канал, който е покрит с тъкани и кожа и обикновено не се подозира за наличието и.

- При meningocele - на нивото на кръста има киста, съдържаща гръбначно-мозъчна течност.

- При myelomeningocele (по-тежката форма) в кистата преминават и нерви, заедно с част от гръбначния мозък.

Парализа на долните крайници, невъзможност за контрол при уриниране и дефекация, хидроцефалия, енцефалоцеле, са сред увредите, свързвани със спина бифида.

Аненцефалията е вродено заболяване на нервната система, при което горната част на невралната тръба не успява да се затвори. В тези случаи се говори за пълна или частична липса на главен мозък. Най-често тази малформация се съчетава и с недоразвитие на черепните кости. Бременности, засегнати от аненцефалия, често завършват със спонтанен аборт. Деца, които са родени живи, умират много скоро след раждането.




Въпрос: Какви други преимущества носи приемът на фолиева киселина?

Има индикации, че фолиевата киселина намалява риска от други вродени дефекти като цепната устна и небце и определени вродени сърдечни дефекти.

Високите нива на аминокиселината хомоцистеин /homocysteine/ се свързват с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и инсулти. Установено е че приемането на фолиева киселина, както от жени, така и от мъже, понижава нивото на homocysteine и оттам риска от сърдечно-съдови заболявания, включително коронарна болест на сърцето и мозъчен инсулт.

Установено е, че дефицитът на фолиева киселина увеличава риска от някои видове рак, което е свързано с неефективния синтез на ДНК и нарушаване на клетъчната физиология и структура. Фолиевият дефицит най-често се свързва с по-голяма заболеваемост от рак на дебелото черво.


Въпрос: Какво да направя, ако имам предишна или настояща бременност/дете с ДНТ?

Трябва да се обърнете към генетичен консултант. Той ще ви разясни какви са рисковете за настоящата (ще ви насочи към специалист, който ще следи на ултразвук развитието на невралната тръба на бебето) или евентуална бъдеща бременност (ще ви даде съвети за профилактика преди настъпването на такава). При нужда ще ви бъдат предложени изследвания, които да диагностицират дали има проблем или да гарантират раждането на здраво дете при следваща бременност.Не бива да забравяте за профилактичния прием на фолиева киселина - най-малко 2-3 месеца преди зачеването, както и по време на първия триместър от бременността.


Въпрос: Кои жени са застрашени да родят дете с дефект на невралната тръба?
при жени родили дете с дефект на невралната тръба, рискът е с 20 пъти по-голям да родят друго дете с такъв дефект;


[/list]

  • жени с инсулинозависим диабет;
  • висока температура в ранния етап на бременността;
  • нисък социално-икономически статус;
  • определени медикаменти срещу припадъци;
  • диагностицирано затлъстяване.




 Като високо рискови се определят жените, които са имали предишна засегната бременност, те самите имат ДНТ или има фамилна обремененост в тяхното, или на съпруга им семейство. Жените от тези групи би трябвало да приемат по-голямо количество фолиева киселина най-малко 1-2 месеца преди забременяването и 3 месеца след това.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:24 от BG-Mamma™