Да храним детето правилно

На родителите много им се иска храната на децата им да бъде не само вкусна, но и полезна.

Те хвърлят много сили, време и средства, за да осигурят на децата възможно най-добрата и пълноценна храна, но често се налага да се подчиняват на забрани и битуващи заблуди за полезността на различните продукти и начините на тяхното приготвяне, които са напълно безоснователни. А това е обидно и досадно.


Ето няколко от най-популярните митове:

Мит 1:

През лятото детето трябва да изяде максималното възможно количество плодове и зеленчуци, за да обезпечи организма си с витамини за цялата година.

В действителност:

Витамините, за разлика от ферментите, не се синтезират в организма на човека, те се получават само отвън, с храната. Нашият организъм може да натрупва запаси само от мастноразтворимите витамини: А, Е, D и K. А плодовете и зеленчуците, с които бабите и дядовците се опитват за подхранят децата през лятото, съдържат предимно водоразтворими витамини: С и фолиева киселина. Тези вещества бързо се извеждат от организма и не могат да се натрупват. Затова зеленчуците и плодовете трябва да присъстват в детското меню през цялата година.



Мит 2:

Плодовете и зеленчуците са надежден и единствен източник на витамини и минерални вещества. Достатъчно е да се изядат два моркова или две ябълки и детето ще получи дозата си от витамини за целия ден.

В действителност:

Плодовете и зеленчуците могат да служат за надежден източник само на два витамина: С и фолиева киселина, както и на провитамин А - каротин.

И това е при условие, че количеството плодове и зеленчуци за деня е достатъчно разнообразно. При това, за жалост, в процеса на съхранение съдържанието на вит. С намалява и през пролетта, например, в картофите то ще бъде наполовина по-малко, отколкото през есента.

Що се отнася до витамините от група В, както и мастноразтворимите А, Е и D, то техният източник не са зеленчуците. Тези витамини се съдържат в такива продукти като месото, черния дроб, млякото, киселомлечните продукти, кравето и растителните масла, зърнените храни, яйцата...

Важно!

При термичната обработка на продуктите се губят от 25% до 90-100% от витамините. А някои от тях се разрушават от светлината. Например витамин А и витамин В2.



Мит 3:

Преди основно хранене децата не трябва да ядат ябълка или круша, защото ще си загубят апетита.


 В действителност:

На практика плодовете не убиват апетита, а обратно, възбуждат го. Те са нискокалорични, но сладки и бързо повишават нивото на кръвната захар. За да я използва, организмът отделя инсулин, който бързо преработва фруктозата, но неговото високо съдържание в кръвта още известно време ще предизвиква силен апетит.

Важно!

Желателно е колкото се може по-рядко да се дават на децата екзотичните плодове и зеленчуци, с които изобилстват пазарите и супермаркетите. Храносмилателните ферменти на човека са насочени към преработката на тези плодове и зеленчуци, които са характерни за родното му място. Съответно за организма, особено детския, е особено сложно да се справи с чуждата му храна. В резултат е възможно да възникнат неприятности: от стомашни разстройства до хранителни алергии.



Мит 4:

Плодовете трябва да се ядат за десерт.

В действителност:

Да дадете на детето за десерт плодове не е най-удачният начин да наситите организма му с необходимите вещества. Лакомството дълго ще се задържи в препълнения стомах, затруднявайки процеса на храносмилане и главно, ще се загубят много от полезните му съставки.

Плодовете са най-полезни, когато се приемат между две хранения.



Мит 5:

Свежите плодове и зеленчуци са по-полезни от замразените.

В действителност:

Това твърдение е вярно, но само отчасти. Ако става въпрос за откъснати и изядени през сезона им плодове и зеленчуци, няма за какво да се спори. Ползата им е очевидна и изобщо не става дума да се сравняват със замразените. Тук става въпрос за тези, които консумираме извън сезона. В повечето случаи предлаганите на пазара плодове и зеленчуци са откъснати още зелени. След това се подлагат на процес на изкуствено съзряване по време на транспортирането. Докато попаднат при нас, повечето от съдържащите се в тях витамини и минерали отдавна са загубени.

Докато замразените няколко часа след откъсването си плодове и зеленчуци запазват голяма част от витамините и другите полезни вещества, които съдържат.



Мит 6:

През зимата детето може да получи необходимите витамини от домашните консерви.

В действителност:

Това е поредното заблуждение. Вече споменахме, че в процеса на термообработката се губят значителна част от витамините. А след консервирането и дългото им съхранение те на практика липсват. Но за сметка на това детето получава свръхдози от захар и сол.



Мит 7:

Детето трябва да изяде всичко, което е в чинията!

В действителност:

Това твърдение изобщо не е вярно. Ако детето се е нахранило, защо трябва да преяжда? Претоварвайки стомаха, само ще затрудните храносмилателните процеси, с което ще нанесете вреда на здравото дете.






Във всяко нещо трябва да има мярка - това е златното правило, което никога не губи актуалността си. Приятен апетит и бъдете здрави!




Image: Clare Bloomfield / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:33 от BG-Mamma™