Кърмените минимум 6 месеца е по-малко вероятно да бъдат с наднормено тегло по-късно, установява проучване.

Деца, чиито майки са имали диабет по време на бременност, са изложени на повишен риск от детско затлъстяване, но ако са били кърмени, този риск намалява - сочи ново проучване, публикувано във февруарския брой на Diabetes Care.


 Сред бебетата, изложени на диабет в утробата, тези, които са кърмени в продължение на шест или повече месеца, не са склонни да качват допълнително тегло, когато станат на 6-13 години.
 Резултатите са едни и същи за всички етноси. Този защитен ефект, обаче, не е наблюдаван при бебета, които са кърмени по-малко от шест месеца.

"Нашите данни показват, че кърменето може да бъде ефективна стратегия срещу намаляване на риска от детско затлъстяване при деца, чиито майки са имали диабет по време на бременност", казва ръководителят на изследването в бюлетин на Американската диабетна асоциация.

"Поради това, че детското затлъстяване и излагането на майчински диабет в утробата се свързва с развитие на диабет тип 2 на по-късен етап, следва, че кърменето на тези деца може да спомогне за намаляване на бъдещия риск от развитието му. Макар резултатите да затвърждават значението на кърменето, са нужни допълнителни изследвания, за да се потвърди тази защита", казват експертите.

"Извън важната роля за връзката майка-дете, кърмата в сравнение с адаптираното мляко има значително превъзходство по отношение на положителни краткосрочни и дългосрочни въздействия за човешкото развитие - като намаляване честотата на респираторни инфекции, ограничен риск от астма и атопични заболявания, понижен риск от високо кръвно налягане, диабет тип 2, както и диабет тип 1", казва д-р Андреас Плагеман от Медицински университет Шарите в Берлин.

"Освен това, съществуват неоспорими доказателства, че кърменето има потенциал за трайно намаляване на дългосрочния риск от затлъстяване, както се вижда от резултатите на най-малко четири мета-анализи по този въпрос".

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:39 от BG-Mamma™