Дневният режим на кърмещата майка напълно зависи от храненето и поведението на нейното бебе, особено в първите месеци.

В медицината има две направления, съгласно които режимът на кърмене може да бъде строг (под час) или гъвкав (при поискване).

Съгласно разписанието "под час", би трябвало бебето да се храни в 6.00, 10.00, 14.00, 18.00, 22.00 и 2.00, независимо дали то иска или не. При този режим майката има минимум по три часа между храненията. За какво бихте могли да употребите това време, за да могат да ви останат и минутки за отдих?

Периодът от завръщането вкъщи до 2,5-3 месец е най-труден. Бебето е все още много мъничко, мъчат го колики, то плаче, а мама все още не разпознава видовете плач и не може да разбере емоционалното му състояние. Налага се често да го взема на ръце, за да го успокои. И така времето май не стига за нищо друго.

Затова трябва да се научите да дремвате тогава, когато бебето спи. Най-добре е, ако бебето ви остави възможност за два часа дневен сън. Следващият ви сън е чак след храненето в 22,00 ч.

Опитайте се да си лягате не по-късно от час след това хранене, за да имате време да се наспите.

Що се касае до разходките, те са задължителни, но се управляват от природата, не от вас. Разходката на бебето трябва да продължи не по-малко от 10-15 минути до 1 час в студените сезони и до три часа (за две излизания) в топлите. В студено време е добре да се разхождате между 12 и 13 часа, а в топлото - от 8 до 11 и след 17 ч.

Неработещата жена, която няма кърмаче или малко дете, отделя за домакинството от 5 до 7 часа на ден. Кърмещата майка няма тази възможност, затова младият татко трябва да помага.

През първите три месеца неустойчивото самочувствие тормози не само бебето, а и майка му. На всяка жена и е необходимо време както за физическо, така и за психическо възстановяване, тя трябва да свикне с новата си роля и безпрекословно да приеме господстващото положение на бебето.

Младата майка трябва да отделя време и за посещение при лекаря си, за да се увери, че възстановяването и протича нормално. Най-подходящите часове за това са след храненията в 10 или в 14 часа. В тези часове обикновено децата са най-спокойни. Помнете, че гледащият бебето трябва да има вариант за хранене, в случай, че нещо ви задържи.



Не е толкова далеч времето, в което лекарите твърдяха, че в първите месеци след раждането кърмещата жена не трябва да прави никакви упражнения, за да възвърне формата си. Сега не е така, но всичко зависи от това, как се чувства младата майка. Все пак, ако раждането е било тежко, лекарят е този, който трябва да определи времето и степента на физическите натоварвания
 Сегашното мнение на медиците е, че жените трябва да пристъпват към възстановяване веднага, започвайки с лека сутрешна ведрина и постепенно увеличавайки продължителността и интензивността на натоварванията. Пълноценни тренировки можете да започнете, когато бебето стане на 3-4 месеца.



Колкото повече расте детето, толкова по-малко време ще ви остава. Оказвате се в омагьосан кръг: докато бебето е малко, имате твърде малко време за сън. Когато порасне, времето за сън ще ви стига, но времето за бодърстване ще ви е изцяло заето с прохождащ, тичащ без посока и разпитващ мъник

 


Следвайте майчината си интуиция. Тя ще ви подскаже режима, който е най-подходящ за вас и детето ви.



Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:17 от BG-Mamma™