Симптоми и основни правила при оказване на първа помощ

Попадането на чуждо тяло в дихателните пътища може да настъпи при различни случаи и поводи както при деца, така и при възрастни. Малките деца, изследвайки тялото си, са способни на напълно лишени от смисъл (от гледна точка на възрастните) постъпки. Например, могат съвсем сериозно да си зададат въпроса: "А какво ще стане, ако напъхам това копче в носа си?" и без капка колебание да се опитат да намерят практически отговор. Така в носа на детето могат да се окажат копчета, всякакви видове зърна и семена, камъчета, дребни монети, парченца дърво, метал, дребни играчки, батерии и др.

Чужди тела могат да попаднат в носа при повръщане, при травма, но най-често детето само ги пъха там. Обикновено родителите даже не подозират за това, а то не им казва, защото се страхува, че ще му се скарат.

Твърдите тела (от пластмаса, метал) могат да престоят в носа продължително време и да бъдат открити случайно при преглед, а такива като хартия, парченца тъкан, дървесни пъпки, могат да започнат да загниват след време. Затова миризмата на гнило, която се носи от детето, трябва да наведе родителите на мисълта, че то може би има нещо в носа си. Освен миризмата на гнило, има и други симптоми: безпокойство, капризи, оплаквания от болки в носа, сълзене на очите, нарушение на носното дишане и обонянието, гнойни секрети от носа, понякога примесени с кръв и др. Възпалителният процес, развиващ се в лигавицата на носа, може да се разпространи и да засегне синусите, тогава към гореописаните се прибавят и други симптоми - главоболие, усещане за тежест в синусите.
И така, симптомите на попаднало в носа чуждо тяло са:
  • Едностранно затруднено носово дишане
  • Кръвотечение или гнойни секрети от същата ноздра
  • Усещане за присъствието на чуждо тяло в носа
  • Болка
  • Парене
Какво можем да направим?

Ако заседналият в носа предмет се вижда добре, може леко да го захванете с пинсета и да го издърпате внимателно.

Преди да пробвате да отстраните чуждото тяло, за да намалите отока на лигавицата, капнете в ноздрата няколко капки за нос.

Чуждо тяло от носа на малко дете може да се опитате да отстраните по следния начин: издишайте енергично в устата на детето, като при това закриете другата ноздра на носа му. В този случай трябва много внимателно да регулирате силата на струята.

Частици от храна (хляб, сладкиши) може да опитате да отстраните чрез издухване, след като предварително се накапали в носа физиологичен разтвор, който да ги размекне.
Внимание!

Не се опитвайте да отстраните заседналото дълбоко в носа чуждо тяло. До момента, в който лекарят не го извади, добре е детето да диша през устата.

Не се опитвайте да извадите чуждо тяло, което е трудно да бъде видяно или захванато - рискувате да разраните лигавицата на носа или да го напъхате по-дълбоко в дихателните пътища, което може да бъде опасно.

Ако опитът ви самостоятелно да отстраните чуждото тяло от носа се окаже неуспешен, побързайте да потърсите лекарска помощ. Продължителният престой на тялото в носа може да предизвика възпаление на синусите и други неприятни последствия.

Тази статия съдържа само най-обща информация. За конкретни съвети и лечение се обръщайте към съответните специалисти!




Image: arztsamui / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:22 от BG-Mamma™