Коледни вълшебства...

Дядо Коледа е персонаж от един вълшебен свят, до който имат достъп само деца на определена възраст. Горната граница варира, но се смята, че четири-пет-шестгодишните вярват в Дядо Коледа, чакат го с нетърпение, контактуват с него при срещите си в детската градина или другаде и за тях добрият старец е неделима част от Коледа.

При по-малките (около двегодишни), появата на Дядо Коледа не е задължителен и желан компонент на празника. За тях той е просто чужд, непознат човек, от когото се страхуват. Това може да бъде обяснено с особеностите на развитието в тази възраст, когато елхата и нейните бляскави играчки представляват далеч по-голям интерес. В такъв случай е по-добре на детето да бъде позволено "да запали" осветлението на елхата, за да види сложените отдолу подаръци. Така то ще усети невидимия старец, без да се сблъсква директно с него.

Трябва ли да се придържаме към чудните приказки за вълшебната поява на Дядо Коледа или честно да разкажем на децата си кой купува подаръците и колко струва един червен коледен костюм?
Има си време за вълшебства

Има възрастни, които смятат, че децата трябва да се възпитават без да им се спестяват истините за реалния живот и без да се поддържат у тях наивни илюзии. Те не им четат приказки и дори не се опитват да ги уверят в съществуването на Дядо Коледа, напротив - разбиват на пух и прах мита за коледните чудеса. Разбира се, родителите го правят от благородни подбуди, с идеята детето да не се залъгва напразно. Но те не разбират, че по този начин нанасят вреда на детската психика.

В предучилищна възраст децата преминават през митологична фаза, в която имат нужда да вярват във вълшебства и приказки. Тази фаза е необходима за нормалното им психоемоционално развитие, за разкриването на творческия им потенциал и обогатяването на фантазията им. Затова не бива да се лишават от приказните чудеса. С времето децата сами започват да обръщат все по-малко внимание на измисления свят и се научават да го разделят от истинския, но докато са малки, трябва да фантазират и да вярват на приказките.
Истината е някъде там...

Как да се държат тези родители, които не искат да лъжат детето си, но и нямат намерение да разрушават очарованието на приказния старец? Може би те трябва да се върнат назад във времето и да разкажат на детето си, че Дядо Коледа е наследникът на Свети Никола - реален човек, живял преди векове.

Когато детето все още е малко, подаръците се дават от името на Дядо Коледа - те са предварително поръчани в нарочни писма - едно в детската градина, второ у дома, трето при едната баба, четвърто при другата, пето... И детето не се замисля, че това не е възможно - да има 3-4-5 Дядо Коледовци, то е прекалено малко за това. Когато стане по-голямо, може да му се разкаже легендата за Свети Никола, който раздавал подаръци на децата и помагал на бедните. Светецът е починал, но след него е останала традицията да си подаряваме радост. Такова обяснение ще бъде разбрано, без да донесе разочарование, още повече, ако е поднесено при запитване от страна на детето. Не бързайте да разрушите приказния му свят, отговаряйте само на въпроса "А има ли Дядо Коледа?". Кажете истината и не лъжете. Имайте предвид, че някой по-голям вече може "да му е отворил очите" и от вас да се изисква само потвърждение. Ако детето е съвсем малко, сълзите са неизбежни и може би тогава е най-добре да избегнете прекия отговор: "За тези, които вярват в него, Дядо Коледа съществува и той ще им донесе подаръци. На тези, които не вярват, няма да донесе". Така остава надеждата, че приказният старец ще изпълни заветното желание.
Подаръци за всички

Много родители в навечерието на Коледа заплашват децата си, че ако не слушат, няма да получат подаръци. Не забравяйте, че може да купувате играчки през ден, но тази, която ще бъде поръчана в писмото до Дядо Коледа, е чакана цяла година. Какво е Коледа без подаръци? Това не е просто наказание, а страшно унижение, причиняващо дълбока тъга. Коледните подаръци, дори не самите те, а ритуалът по нетърпеливото отваряне и затаеният дъх преди възторжения писък, са спомени, които остават за цял живот.

Дори детето да се е държало безобразно, не го наказвайте по този начин. Заразете се от добрината на Дядо Коледа и се опитайте да разговаряте с малкия немирник, за да намерите къде са корените на лошото му поведение. Коледа е особен празник, опитайте се да задържите духа на този светъл ден, нека топлината му изпълни сърцата ви.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:39 от BG-Mamma™