Автор: Радост Николова

Как да повишим емоционалния интелект на своето дете

Терминът емпатия (гр. - страст, страдание) означава осъзнато съпреживяване на текущото емоционално състояние на друг човек и трябва да се развива от най-ранната възраст на детето. Има най-различни начини за развиване на емпатията и един от тях е общуването с животните.

Емпатията се счита за познавателен и емоционален навик. Известният американски психолог Даниел Гоулман установил, че тя е важен елемент от емоционалния интелект. Хората, способни на съчувствие, могат лесно да разберат чувствата и преживяванията на околните, без да ги осъждат. Така по-чувствителните хора, по правило, имат по-добри взаимоотношения, по-добре слушат и разбират другите. Например, ако гледате тъжен филм и плачете, значи изпитвате съчувствие, защото се поставяте на мястото на героите във филма. Ако при вида на бедни, бездомни, болни хора чувствате желание да им помогнете, да направите нещо за тях, това е проява на съчувствие. Това чувство е напълно нормално за човека.

Според Даниел Гоулман емпатията е най-важният елемент на емоционалния интелект - способността да разберем собствените си емоции и как те влияят върху хората около нас. В него се включва и нашето възприятие за другите, как те мислят и чувстват. Хората с високо ниво на емоционален интелект (EQ) умеят добре да управляват емоциите си, те са добри слушатели, внимателни и грижовни към околните. Такива хора познават себе си добре и са способни да усетят емоционалните потребности на другите. По този начин те имат възможност да управляват отрицателните си емоции и помагат на околните да правят същото.

Първите елементарни представи за околния свят, в това число и за живите организми в него, човек получава още в своето детство. Общуването с природата и животните влияе положително, прави детето добро, нежно и събужда най-доброто у него. Особено голяма роля играят животните в процеса на възпитанието. Те помагат за развиването на такива качества като жизнерадост, емоционалност, нежност, внимателно отношение към всичко живо. Придобитото в детството умение да се вижда и чува природата такава, каквато е, предизвиква дълбок интерес у малкото човече, разширява неговия кръгозор, помага за формиране на неговите интереси и характер.

- За да събудите у детето си интерес към различните форми на живот, може да му предложите да наблюдава и рисува птици и животни.

- За да сформирате у него чувството за отговорност към природата и състрадание към живите същества, можете да му предложите за обсъждане картинки, изобразяващи горски пожар, лов, изсечена гора и ранени животни. Дайте на детето възможност да разкаже какво са правили хората, преди да настъпи показаната ситуация.

Много е важно да се формират правилни представи за природата и животните у децата от предучилищна възраст. Екологичното възпитание включва познание за околния свят и взаимодействието с него.

Друго важно условие за възпитаването на хуманно отношение към живата природа е осъзнаването, че човекът е само една малка част от нея. За детето е много по-лесно да открие сходствата, отколкото различията. Точно тези сходства му помагат да сравнява със себе си. Например - животното изпитва болка като мен; то бяга, храни се, пие вода също като мен.

Добре е, когато има възможност, да се вземе домашен любимец, който не само ще радва детето, но и ще развие у него чувството за отговорност и емпатия. Но ако по някакви причини не можете да си позволите животно вкъщи, може да си помогнете с някой от следните начини:

- Четете на детето подходящи книги, в които главните герои са животни.

- Водете го често в зоопарка или в някой зоокът.

- Гледайте заедно филми за животни.

Изследванията показват, че хората, които като деца са имали домашни любимци, са много по-чувствителни, имат висок емоционален интелект, социални ценности и умения да работят с хора, много по-висока самооценка. Чрез отношенията си с животните детето ще развива такива качества като съчувствие, състрадание, готовност да помага, грижовност и отговорност, които ще му бъдат от голяма полза в по-нататъшния му живот. Тези навици са много полезни и за разрешаването на проблема с насилието, издевателствата в училище и за поощряване на морално-етичното поведение на децата.

Жестокото отношение към животните е твърде нежелателно поведение и трябва да се пресича още при първите му прояви. Родителите трябва да разговарят с детето и да му помогнат да разбере какво чувства животното, когато към него се отнасят с жестокост. Освен това е важно да се отбележат честотата и мащабите на такова поведение, да се разбере дали е единичен случай, или повтарящ се навик. Родителите трябва да научат детето си как да изразява добротата, любовта и грижата си към животните чрез личен пример, който да се прехвърли и върху него.

Развитието на емпатия от най-ранна възраст ще увеличи шансовете за успех в училище, в социалната и личната сфера на живота. Главната задача на родителите е създадат навици на емпатия у своите деца и да им помогнат да развиват емоционални, духовни, социални и морални способности като допълнение към познавателните. Един от начините е да създадат такава среда за своето дете, в която отношенията между него и животните да подпомага развиването на емпатия.



Image: Grant Cochrane / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:56 от BG-Mamma™