Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 20 фев. 2008, 13:25 ч.

Какъв е проблемът с Nestle?

• 18 961
  • 249
  •   1
Отговори
Гледам Бу си е сложила за аватар снимка на която пише "БОЙКОТ НА NESTLE"
Аз път точно в момета ям едно мюсли на Нестле и ми харесва. Защо трябва да бойкотираме продуктите на Нестле. Какъв е проблема с тях, осветлете ме моля. Не са качествени ли, използват забранени вещества в тях или какво. Ако някой ми каже какъв е проблема повече няма да си купувам мюсли на Нестле.

Последна редакция: ср, 20 фев 2008, 14:15 от Борис

# 1
 Joy Joy

# 2
Що се смееш бе. Въпроса е сериозен. Бу, един уважаван човек във форума, призовава за бойкот на Нестле. Кажете ми защо и повече няма да си купувам мюсли и шоколади на Настле.

# 3
Аре да видиш,че съм пич.
http://www.blizodobebeto.com/2008/02/07/бойкотът-срещу-нестле/

# 4
Що се смееш бе. Въпроса е сериозен. Бу, един уважаван човек във форума, призовава за бойкот на Нестле. Кажете ми защо и повече няма да си купувам мюсли и шоколади на Настле.
И аз бих питала същото и не виждам място за смях. Не следя ежедневно новините, наистина бих искала да знам повече.

# 5
Когато родих малкия си син, неонатоложката му ми каза, че когато преди много години Нестле решили да завладяват американския пазар, пуснали реклама, че не е задължително бебето да пие майчино мляко, защото млякото на Нестле било по-добро.  Shocked Изгонили ги. Явно не са си променили политиката, просто са я насочили към по-лесни за манипулиране държавици.  Sad
В момента обаче бойкотирам Бела, така че и Нестле ще ми дойде малко в повече. Може би по-нататък. Thinking

# 6
  • DE
"Бела" пък защо?

# 7
Когато родих малкия си син, неонатоложката му ми каза, че когато преди много години Нестле решили да завладяват американския пазар, пуснали реклама, че не е задължително бебето да пие майчино мляко, защото млякото на Нестле било по-добро.  Shocked Изгонили ги. Явно не са си променили политиката, просто са я насочили към по-лесни за манипулиране държавици.  Sad
В момента обаче бойкотирам Бела, така че и Нестле ще ми дойде малко в повече. Може би по-нататък. Thinking

за нестле разбрах. защо и бела?

# 8
  • При хората, които обичам
Белла - заради белите мечки.

# 9
Бойкот срещу Белла:
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=407497

# 10
Прочетох, предлагам да почнат да се бойкотират : шишетата на Чико, бибероните на Авент, подгревателите....и т.н.
Няма да бойкотирам нито Нестле, нито Белла. Не обичам масовките.
  "Освен това, ако не се лъжа, производителите на адаптирано мляко са длъжни да отбелязват на кутиите, че майчината кърма е най-доброто за бебето, а само Нестле не го спазват."
А това, горното, е цитат от блога и въобще не е вярно. Все пак съм хранила сина си до почти 2 годинки с адаптираните им млека и, ако и да нося очила, поне мога да чета.

# 11
  • DE
Бойкот на лютеница "Дерони" има ли?
Ако, да и сте закупили определено количество, а бойкотирате консумацията, моля пратете до Германия.

# 12
Ако, да и сте закупили определено количество, а бойкотирате консумацията, моля пратете до Германия.

Нямаш проблеми, имам 2-3 буркана едросмляна, тип домашна. Само дай де да ти пратя колет-и даже няма да ти искам колетни разходи. Mr. Green

# 13
  • DE
Жозефинке, тогава щъ та замоля да пуснеш тема за бойкот и на " Карловска луканка".

# 14
 И аз съм виждала , че си пише специално на Нестле за предимството на майчината кърма, въпреки , че аз не използвах тяхното мляко. Използвам техен шоколад от време на време. Обаче е възможно в страните от третият свят да се възползват, може България да не спада към тази група.

# 15
И аз съм виждала , че си пише специално на Нестле за предимството на майчината кърма, въпреки , че аз не използвах тяхното мляко. Използвам техен шоколад от време на време.
Срам ме е да го кажа, но предпочитам техен шоколад пред майчина кърма  Blush

# 16
Напълни члена и ще решиш проблема с Нестле.  Peace

# 17
  • в баира

rotfImao rotfImbo Това ми напомня за рекламата "Шпек Леки for you?"

# 18
Използвам техен шоколад от време на време.
Срам ме е да го кажа, но предпочитам техен шоколад пред майчина кърма  Blush
Извратенячки такива. Да не ви чуе Бу че ще ви накара да пиете кърма докато ви дойде акъла в главата  Simple Smile кое да предпочитате

# 19
Не може.Прави бойкот на пълният член.

# 20
  • DE

rotfImao rotfImbo Това ми напомня за рекламата "Шпек Леки for you?"

Яд ме е че умираш от смях, а аз не мога! Не съм гледала рекламата.

# 21
И аз мислех да бойкотирам Бела, сама си го измислих, не знаех за масовката, ама пусто много вкусни тез готовите баници, хич не предразполагат към бойкот.

# 22
Добре де. Айде от мен да мине напълних го.... Еййййй ама като се хванете за тия членове не ги пускате ей. Само членове ви в главата. И ако може пълни...

# 23
  • До хладилника, който обичам
Нямаше да е трудно да ме питаш на лични, все пак.
Ето защо.

# 24
  • DE
Добре де. Айде от мен да мине напълних го.... Еййййй ама като се хванете за тия членове не ги пускате ей. Само членове ви в главата. И ако може пълни...

Joy  Joy  Joy

# 25
  • Mediterraneo

По- добре ти не го напълвай

# 26
По- добре ти не го напълвай
Правя бойкот на Борисовия бойкот.

# 27
И аз мислех да бойкотирам Бела, сама си го измислих, не знаех за масовката, ама пусто много вкусни тез готовите баници, хич не предразполагат към бойкот.
Яж баница 'Царица', бре Grinning

# 28
Нямаше да е трудно да ме питаш на лични, все пак.
Ето защо.
Благодаря ти Бу. Вече знам. На лични не посмях защото знам че си много заета и да не те безпокоя затова.  Flutter
Пък и така повече хора разбраха и може би ще има повече отказали се от шоколада и сладоледите на Нестле  Peace

# 29
  • в мъжки прегръдки
Глупав ми се струва този бойкот.
Моето дете например го захраниха със фризо а не с нестле.
Тях защо не бойкотирате?
А и добре че беше това мляко защото като родих малкия имах проблеми, пиех антибиотици, ходех на физиотерапия и трябваше да го храня с адаптирано мляко защото не ми даваха да го кърмя.
За сведение майка ми като ме е родила също е имала здравословни проблеми и ме е кърмила 2 месеца. След това съм била на кисело мляко.
Е по-добре ли щеше да е да му давам кисело мляко?
Него защо не бойкотирате?
На кофичките никъде не пише че е по-добре майчина кърма да се консумира.
А що се отнася до здравето аз не съм кърмена, но съм карала много малко детски болести и до сега всичко си карам на крак.
Малкия ми син също много рядко кара всякакви вирусчета и грипове и ги кара много леко. А искам да кажа че той е с изтощен имунитет по принцип защото е с операция на бъбреците и пие антибиотик (който срива имунитета) вече повече от година всеки ден.
Тук пише една мама дето сме приятелки от детската площадка.  Идвете си деца кърми по две години, малката даже още я кърми а е на две години и месец и вечно са болни - и двамата са с хроничен ларингит, караха бронхиолити, всички вируси в градината първи те пипват.
Дано се включи да сподели колко са й здрави кърмените деца.

Със горното не съм против кърменето! Да не ми изгорите сега чучело на площада. Просто смятам че защитниците на кърменето са прекалено крайни в защитата си понякога.
Случвало се е да задам въпрос относно храненето с мляко и да ме разпънат на кръст че не съм истинска майка щом не кърмя.

# 30
Жади, ти изобщо обърна ли внимание за какво става дума?
Никой не говори против адаптираното мляко или бойкотиране на същото. Чети, после пиши.

# 31
  • София
Доколкото помня Нестле е най-големия производител на пакетирани храни в света. И не само.
Имам познати, които работят там и съм чувала, че условията не са много прекрасни.
И аз бих ги бойкотирала, но не заради АМ.
Но срещу такъв гигант какво ли ще направим с един бойкот.
Муха ги ухапала.

# 32

Естествено. За какво ми е непълен?   newsm78
Да сравняваш пълен и непълен член е като да сравняваш кърма и АМ.  Peace

# 33
Ми само вижте колко хора се посмяха в средата на темата. Аз просто ...в аванс. Знаех, че така ще стане.
Иначе знам за какво става дума, да. И не, не бойкотирам Нестле.

# 34
Опитвали ли сте продуктите на Ганчев?
Или както там се казват онези недуразумения,
дето може да се купят в България. Обичам да
опитвам нови продукти, та се попрестраших.
И сега си признавам, че бойкотирам Ганчев!
Нищо, че няма агресивен или какъвто и да било
там маркетинг. Ама то и продуктите хич ги няма.
Ако пък разбера, че този Ганчев плаща обаче за
бойкота на Нестле, ще го бойкотирна още по-бойко.

# 35
Аз не ползвам продуктите на Нестле, но по други причини, само исках да внеса яснота по нещо написано в началото, Нестле от никаква Америка не са ги гонили. Продават си и сухи млека, че и други продукти.

# 36
Изгонили ги били.  Rolling Eyes
Не само, че са на американския пазар, ами и миналата пролет купиха  Гърбър като с това автоматично се превърнаха в най- големият производител на бебебешки храни в Америка (покриват над 80% от него).

# 37
Не са ги гонили. Нито някой има за цел да преустанови продажбите на адаптирани млека и детски храни - все пак, слава Богу, все още имаме правото на избор.

Става дума само и единствено за това, да не се нарушават правата на майките да могат да направят информиран избор за това, как да хранят бебетата си. Прилагам линк на английски към една голяма статия в The Guardian от 2007(!) година за практиките на Нестле и други производители. Много е дълга и е покъртителна. Разказва за методите на дистрибуторите на адаптирани млека и детски храни в Бангладеш и проблемите, които носят на мъничките бебета там. Страна от третия свят ли? Там разпознах 1:1 практиките от тук, където уж сме по-напред и едва ли не - в Европа.

Та за това иде реч...

# 38
Аз на майтап, на шега спрях да купувам Белла.
Сега пия 3в1 на Нескафе. Това, че  е блъскано с консерванти, не ми беше достатъчна причина да го спра. Но щом е за световното здраве.........

И аз никак не харесвам агресивната реклама. Пожелавам на ЛЛЛ търпеливост и нежен подход.

# 39
  • 1st floor

Имам познати, които работят там и съм чувала, че условията не са много прекрасни.

и аз имам познати , които работят там, и казват точно обратното - всичко се следи изкъсо...
а колко партиди отдиват брак, заради няколко некачествени бройки....
Съгласна съм с Бу , но донякъде...и мисля , че би трябвало, щом нарушават международни споразумения или закони, или там каквото е...да си има санкции от съответните институции , на съответното ниво...

# 40
Аре да видиш,че съм пич.
http://www.blizodobebeto.com/2008/02/07/бойкотът-срещу-нестле/

Аз ги бойкотирам откакто оставих НАН да престои 4ч и се отвратих от гледката. Мое мнение, знам че много го харесват.  Peace

А колкото до този изверг с мечката...газ и после задна, за да знам че съм го довършила.  Close

# 41
Ама моля ви се, какво общо има бялата мечка с подходът на Нестле за завладяване на пазари?

# 42
  • София
Лекомисленото отношение към сериозен проблем не го прави по-малко сериозен. Филмът "Supersize me" доведе до някои промени в Макдоналдс, нали? И сега не са най-полезната храна, но ефект някакъв имаше/помните края на филма/. Ако някой отиде да направи такъв филм в Бангладеш, може би повече хора ще разберат за какво всъщност иде реч. Ако им стиска, разбира се Wink

# 43
Ама моля ви се, какво общо има бялата мечка с подходът на Нестле за завладяване на пазари?

И в двете се прокрадва чисто новата дисциплина - Политика на клиента.  Grinning  Heart Eyes

# 44
А аз се чудя защо Julie  изнесе за секунди аргумент в друг подфорум, че се пропагандирало адаптираното мляко. То тука цяла тема имало...

# 45
Прочетох, предлагам да почнат да се бойкотират : шишетата на Чико, бибероните на Авент, подгревателите....и т.н.
Няма да бойкотирам нито Нестле, нито Белла. Не обичам масовките.
  "Освен това, ако не се лъжа, производителите на адаптирано мляко са длъжни да отбелязват на кутиите, че майчината кърма е най-доброто за бебето, а само Нестле не го спазват."
А това, горното, е цитат от блога и въобще не е вярно. Все пак съм хранила сина си до почти 2 годинки с адаптираните им млека и, ако и да нося очила, поне мога да чета.

Не скачам и, следователно, съм "червена"!
Не ме вълнуват също подобни масовки.
Ако това, което ползвам, е некачествено бих се заслушала, особено ако има конкретна информация. Сега сме на Нестле Джуниър с пробиотици и безмлечни каши "Нестле" - супер сме доволни! Ползвам и една камара други храни, на други производители. Харесвам си ги по описанието на състава.
Хич не ме е грижа за маркетинга.
Ако има нарушение на нормите- нека се търси отговорност по съответния ред. Не обичам саморазправите, не случайно на същите им се вика "самоуправство" и са не по- малко опасни от самите нарушения. Ако са виновни- нека бъдат санкционирани по съответния начин и ред.

# 46
  • София
не случайно на същите им се вика "самоуправство" и са не по- малко опасни от самите нарушения.
Joy Ти да не учиш право? Как точно реализирането на правото ми като купувач, да избера това, което АЗ смятам за най-подходящо, според определени от мен самата критерии, е самоуправство Joy
По-полека с термини, чието значение не знаете, че е смешничко Simple Smile

# 47
Нали не приемаш на сериозно и това, че съм "червена"?  Joy

Внимание- сега съм сериозна- когато не ми е налице информация и от двете страни не заемам позиция. Не знам какво точно отговарят, напр. "Нестле" на обвиненията. Фактически много неща не знам. Та затова "не скачам". /това не е сериозно, налага се да пояснявам/

# 48
Има санкции, разбира се, бойкотът в никой случай не е единично индивидуално действие (и аз бойкотирам от моя гледна точка, не като ЛЛЛ, това засяга личните ми разбирания за правилно и грешно и морално и неетично).

През 1981 Нестле се е ангажирала да спазва Международния кодекс. Въпреки това, 25 години по-късно все така го нарушава както може. Тук вече идват индивидите - например като съобщават за нарушаване на кодекса на IBFAN, както един лекар каза в блога ми - той е бъдещ педиатър и обясни много красноречиво как го атакуват дистрибуторите на млека...
Но в крайна сметка всеки сам трябва да избира кое е етично и кое не, според собствените си разбирания.

# 49
А каква е позицията на "Нестле" по въпроса?

# 50
Не мога да ги бойкотирам, те произвеждат After Eight.

# 51
  • София
Нали не приемаш на сериозно и това, че съм "червена"?  Joy
Ами не знам. Понякога ми е трудно да отсея кога потребителят се шегува и кога изразява мислите си. Може би е заради начинът на изразяване Rolling Eyes
От друга страна, най-лесно е, когато те контрират, да кажеш, че всъщност си се пошегувал Hug
Що се отнася до позицията на Нестле, тя е ясна -" Няма такова нещо, моля ви се Naughty Сложили сме мече вместо дете на рекламата на АМ, какво повече искате от нас, честните търговци Crossing Arms"
Позицията на Спиола ми хареса най-много! Ей това се казва мотивирана категоричност!!! Mr. Green И аз ги харесвам пустите му бонбони Blush

# 52
  • Кацнала на едно дърво.
Лично аз отдавна бойкотирам "Нестле". Не ми харесват продуктите им, затова.
Големият трол обаче пие какао на "Нестле" и яде онези барабонки. Имат мъжки заговор у дома и си купуват нездравословни манджи.  ooooh!

# 53

На въпросът "Възможно ли е при тези [нездравословни] условия в третия свят храненето с адаптирано мляко да е безопасно за здравето на бебетата?" отговорът им е "Не."

Иначе какво да кажат...отбиват атаките както могат. И търсят 'сиви зони' в Международния кодекс, където да минат.
Например (който чете английски, статията от Гардиън е много-много интересна) в Бангладеш дават подаръци на лекарите (което е забранено от Кодекса). Дават им всякакви неща, които виждате и тук по лекарските кабинети. Между тях, да речем - кубче листчета с логото на млякото и някакви факти за него (според Кодекса компании за заместители на майчино мляко могат да предоставят на мед. лица само фактологична и истинска информация за продукта, без мостри и зарибяващи, но неверни информации). Уж идеята е лекарят да прочете за продукта (но ако беше само това, щяха да му дадат една бройка, не цял сноп). Лекарят дава това на майката, уж да чете. Но там жените са в голямата си част малограмотни или съвсем неграмотни. Тя няма да разбере какво пише за млякото или за кърмата там. Ще занесе листчето в магазина или аптеката и ще посочи продукта, който носи това лого. Ей такива работи.

Не сте ли се питали никога защо голяма част от педиатрите тук препоръчват точно определена марка мляко на пациентите си?

# 54
Интересно би ми било ако има линк към съдържанието на тяхната обосновка. Чета английски, би ми било наистина интересно.
Просто "не" и за мен не е отговор. За мен позицията им си остава неизяснена.
belinda, малко извън темата, отдавна съм завършила образованието си. Под "самоуправство" определено тук нямам предвид престъпление по НК /пази Боже!/, правя аналог между това и чисто житейското обвинение на когото и да било /в случая въпросния производител/, без да сме наясно с фактите и неговата позиция по въпроса /например аз лично не съм, а и очевидно повечето от нас не са/. Да ти кажа на нашите опаковки мляко си има въпросното изречение за най- полезното и т.н. На кашите- не обръщам внимание, те не ми заместват млякото, а са част от допълнителното хранене на вече по- голямото ми бебе. И да кърмех пак щях да купувам каши. Лично на мен и при двете ми деца нито един педиатър не ми е препоръчвал АМ, още по- малко марка, нито в болницата, нито след това, в магазина не ми препоръчват конкретна марка, дават ми каквото искам. Не съм получавала рекламни брошури по пощата и т.н.
За политиката в други страни определено не знам, не живея там, не мога да заемам позиция.
Посочените от Бу примери, ако са верни, са определено недопустимо от морална гл. т. дори само поведение, но не моето отношение към производителя, а наложените санкции биха преустановили тази политика.

# 55
Очевидно бойкотът нЕма успех...  Rolling Eyes

Берн. Чистата печалба на швейцарския производител на хранителни продукти “Нестле С.А” за периода на 2007 г. е нараснала с почти 15.8% достигайки сумата от 6.61 милиарда евро, предаде днес агенция РБК. За сравнение през аналогичния период от предходната година фирмата е спечелила 5.71 милиарда евро. Според представители на “Нестле” значително се е увеличил и обемът на продажбите. Компанията е създадена през 1866 г.. Групата произвежда почти 1.5 % от хранителните продукти за целия свят и се явява един от най-големите играчи в индустрията. В настоящия момент тя притежава около 480 фабрики и промишлени предприятия в над 86 страни.

# 56
Джуди, както можеш да се досетиш, тяхната официална позиция е, че те подкрепят кърменето и т.н. Но ако истински я подкрепяха, както пише журналистката в Гардиън, щяха да платят скромна сума и да обучат консултанти по лактация, примерно, които да помагат на неуките жени в третия свят.
Но това, което на практика правят и заобикалките на Кодекса са, както пишеш, недопустими и въсщност разкриват неофициалната им позиция. Бъдещият педиатър написа, че Нестле са сред най-агресивно атакуващите го от всички дистрибутори. Рано или късно все при някой лекар системата сработва.

# 57
  • София
Нещата дори не опират до това дали подкрепяш кърменето или не. Опират до морал. Не може да пробутваш скъп продукт на бедни хора, знаейки че няма да могат да си позволят да си го купят, когато безплатните мостри свършат, но вече няма да има с какво да го заместят. Това не е дейност просто в ущърб на някаква принципна позиция, това е дейност в ущърб на детското здраве и живот. Тук, в българия, ни звучи леко абстрактно и "нас това не ни засяга", но има места по света, където деца наистина страдат от недохранване.

# 58
  • София
Аз пък не мога да разбера, защо Нестле
пробутват скъпия си продукт, след като
им е добре известно, че тези жени не
могат да си позволят да го купят после ?  newsm78
Каква е логиката тогава ?

# 59
Джу, знаеш... в името на детето си готов на всичко.

Пак в същата статия пише как семейството изкарва 6 лири на седмица. От тях 2 отиват за млякото. Не могат да си го позволят. Майката разрежда с повече вода, за да стигне за по-дълго. Бебето е с диария и повръщане, на системи в болницата; предните й две бебета са починали.

# 60
Аз ги бойкотирам, доколкото мога разбира се, много отдавна.
Освен всичко изброено от Бу, дразни ме и фактът, че развалиха вкуса на много хубави наши марки - шоколада LZ не е като преди, бисквитите Житен дар също. Потърсила съм си алтернативи - на Победа са ми много по-вкусни.
Не знаех за козметичните марки, едно време ползвах Гарние, но не съм обръщала внимание. мерси на Бу за инфото. 3 в 1 на Якобс също ми е много по-вкусно и пия него, когато си купувам. Съзнателно не купувам другото. Когато за около седмица трябваше да замествам кърменето с адаптирано мляко, защото бях на гадни антибиотици, също съзнателно не си купих Нан, а нещо си там на Фризо.

# 61

Не сте ли се питали никога защо голяма част от педиатрите тук препоръчват точно определена марка мляко на пациентите си?

Не  е само с млякото. Най-разпространено е при дерматолозите например. Също и при тези разтворимите прахчета от типа на Фервекс - понеже напоследък смених няколко лекари - всеки си изписва "любимо" и си има плакатче в кабинета или аптеката...
А вас не ви ли дразни, че доктор Нивеа Бейби е точно доктор Нивеа Бейби? Този подфорум аз го бойкотирам, влизала съм от любопитство, но просто адски ме дразни и го подминавам....

# 62
А вас не ви ли дразни, че доктор Нивеа Бейби е точно доктор Нивеа Бейби?

Точно тази марка, нейните продукти и специалисти не могат да са ми никакви съветници.

# 63
  • Кори Селести
А вас не ви ли дразни, че доктор Нивеа Бейби е точно доктор Нивеа Бейби? Този подфорум аз го бойкотирам, влизала съм от любопитство, но просто адски ме дразни и го подминавам....

Ако си съгласна на спонсорство не е проблем да се прекръсти на Д-р ДеЩо.

П.П. Съжалявам, но няма да се откажа от кафето на Нестле...

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 13:57 от Reza

# 64
  • на пясъка при черупките от миди
изобщо не знам какъв им е проблемът  на Несле, но съм щаслива,
че днес най- сетне установих със сигурност от къде
ми идва главоболието- честата му форма по- скоро.
от нескафе, а толков го обичах. сега ще се наложи само еКспресо да си е...

# 65
  • Here, There and Everywhere
Бу, не съм наясно с проблема, но ми е интересно, че някой се е хванал точно с Нестле и точно в Бангладеш. Ами да ти кажа например  с моето раждане в САЩ- в болницата ме питаха дали, ако е гладно/ плаче може да му дават по малко АМ. Съгласих се - всъщност носеха при мен, аз да давам като преценя. На изпроводяк ми дадоха бебешка чанта (на марката АМ) пълна с мостри готово за хранене АМ, рекламни материали за АМ, бебешки храни и пр- забележи, само по една от фирмите . Когато детето ми се оказа с АБКМ, от лекарския кабинет също ми дадоха 7-8 кутии хидролизирано мляко само от една марка, не ми дадоха алтернативи. Алерголожката постъпи по същия начин- даде ми мостри на едни още по- скъпи английски млека. Това не бяха продукти на Нестле.
Та, доколкото разбрах, бойкотът е за зарибяване, недостатъчна информация... Според мен корпорациите имат едни и същи методи на действие, някои просто попадат под прожекторите  повече от другите.

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 20:45 от pirinka

# 66
Работя в една от рекламните агенции на Нестле. От както е задължетелно в текстовете да се пише, че майчината кърма няма заместител и е най-добра за бебето и Нестле го пишат върху продуктите си. Същото важи и за всички храни, които се приемат от децата и допълват храненето им, дори и за водата. Аз лично на моите никога не съм им давала от техните продукти, понеже не ме кефят.

А педиатрите препоръчват определени храни, лекарства, мазила и т.н. всички знем защо, преди време направих лично разследване по въпроса.

# 67

Joy Joy Joy

и аз от кафето не се отказвам
както и от някои шоколади

# 68
Пу да съм първи! Никога не съм употребявал нищо на Нестле. Мога да предвождам бойкота. Наздраве!

# 69
Наскоро имаше тема как пък нашите педиатри препоръчвали масово "Фризолак", понеже вземали комисионна. Аз съм го ползвала до навършване 1 година на децата. Замених сега с Нестле заради пробиотика- по информация от форума за хранене с АМ и една много полезна за мен тема.
Включих се, разбира се, по онази тема за Фризолака, тъй като не съм чувала у нас да се изписва АМ на когото и да било, лично не съм виждала такова нещо, никой не ми е споделял. Личният си избор съм направила след консултации с близки и оглеждане съдържанието на продукта. Та в тази тема питах авторката, вече не помня и в кой подфорум беше и коя беше тази авторка, как ще получат "комисионна" въпросните лекари в тези случаи? Никой не даде логичен отговор. Никой не може да обвърже моя избор с даден лекар, че и комисионна да му се плати.  
Затова не обичам кампанийните мероприятия, срещу фирмата Х. Защото фирмата Х не съм я чула.

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 17:18 от Judy

# 70
Онзи ден пред мен в консултацията нахълтаха търговците на Хипп и натикаха на докторката един кашон от тяхното АМ. А тя ме попиата кое мляко ползвам, за да ми даде от мострите... Всички го правят... Листчетат пък, на които ми дават час за следващата консултация всеки път са на различна фирма за детски храни. Неизбежна е рекламата, която ни залива от всички страни. Лоялна или не, има я. Не мисля, че нещо ще се промени. Големите корпорации са си акули и колкото и да се лае срещу тях, печалбите им не спадат... Иска ми се да съм по-добър човек, но мисля да насоча енергията си към по постижими цели...

# 71
  • София
Работя в една от рекламните агенции на Нестле. От както е задължетелно в текстовете да се пише, че майчината кърма няма заместител и е най-добра за бебето и Нестле го пишат върху продуктите си. Същото важи и за всички храни, които се приемат от децата и допълват храненето им, дори и за водата. Аз лично на моите никога не съм им давала от техните продукти, понеже не ме кефят.

А педиатрите препоръчват определени храни, лекарства, мазила и т.н. всички знем защо, преди време направих лично разследване по въпроса.

Странно, рекламна агенция на толкова голяма компания, а пък неграмотен сътрудник?
Както и да е. Бойкот - надали, но отказвам да купувам и Нестле, и Ганчев, що се касае до детски храни. НАНът щеше да ни побърка напълно покрай проблемите, които създаде със запека на детето. От това се оплакват 90% от майките, които познавам и които са го ползвали. Ганчев... Направо думи нямам, с фенерче да тъсиш, няма да намериш пюре без захар там.

# 72
Странно, рекламна агенция на толкова голяма компания, а пък неграмотен сътрудник?

Ей, стига пък и вие! На който и да се разровите ще откриете граматични грешки. Не сме филолози всички.  Peace

# 73
  • гр. Пловдив
Щом Бу се е захванала с тях, спукана им е работата! Simple Smile

# 74
Не мога да бойкотирам Нестле, защото харесвам някои техни продукти, но ме дразни агресивната им реклама, която е насочена директно към децата. Дори в детската градина мина заекът на Нестле и раздаде на всички деца по една мостра от кафявите топчета.
Някакси децата се заблуждават, че с техните продукти ще пораснат по-високи.

# 75
Ами да ти кажа пример  с моето раждане в САЩ...
Това, което казваш, е интересно Grinning Трябвало е (а може и да не е късно) да информираш IBFAN за нарушението. Сигурна съм, че ще им е интересно.

тъй като не съм чувала у нас да се изписва АМ на когото и да било, лично не съм виждала такова нещо, никой не ми е споделял.
Ето, споделям ти Grinning Преди 4,7 години при първи проблеми вместо съвет за кърменето получих от педиатърката рецепта за два вида мляко на точно определена марка Simple Smile Впрочем марката беше точно Фризо.

агресивната им реклама, която е насочена директно към децата
Ами, към децата  Grinning
Кажи, това познато ли ти звучи:
"Педиатрите препоръчват децата да приемат колкото се може повече калций."
Една объркана нова майка, ако се случи да не разчита толкова на акъла си, колкото на цитираните педиатри, ако забуха яко калция, ко прайм...

Щом Бу се е захванала с тях, спукана им е работата! Simple Smile
Шегички, а  Laughing Не съм се захванала с никого. Имам си виждания по въпроса, до колкото мога, ще спазвам принципите, които за мен отговарят на етика.

# 76
  • Here, There and Everywhere
Бу, честно да ти кажа, аз не знам кое е нарушение, защото не знам какво и къде е регулирано.  Всички майки тук ги изпращат от родилния дом с чанти и мостри. А да получиш мостри в лекарски кабинет или да си вземеш рекламни брошурки, химикалчета и пр. си е съвсем нормално.
В такъв смисъл не мисля, че съм била някакво изключение.

# 77
  • на село
Ами, към децата  Grinning
Кажи, това познато ли ти звучи:
"Педиатрите препоръчват децата да приемат колкото се може повече калций."
Една объркана нова майка, ако се случи да не разчита толкова на акъла си, колкото на цитираните педиатри, ако забуха яко калция, ко прайм...

Ей тая реклама като я видя, направо ми действа като червено на бик! Как може да пробутват подобен буклук и да твърдят че е полезен за децата!

# 78
И сладоледите на Делта трябва да откажат бойкотиращите Нестле.

А знаете ли как фирмите, производителки на млека за алергични към белтъка на кравето мляко деца зарибяват периадтрите? Когато моите бяха бебета (2000 г.) имаше бум на "алергични" бебета. И съответно всички получаваха млека, платени от здравното министерство - касата още май я намаше... Според нашата педиатърка тогава това се случвало с доста комерсиална цел - една от вносителките на тези млека била щерка на шефка от педиатрията в София... Дали е вярно или не - не знам...

Това, което искам да кажа е, че всяка голяма фирма има агресивна реклама. Да не подхващаме темата за фармацевтичните монополи.
Моите захраниха с НАН в родилния дом, но аз смених млякото после.

# 79

И в двете се прокрадва чисто новата дисциплина - Политика на клиента.  Grinning  Heart Eyes
а това с мечката не го ли преиграхме малко , да не кажа много - все пак тази мечка е отстреляна със специално разрешително , защото е хищник и мъжкият изяжда малките мечета преди да са пораснали ..
разрешават се убийство на определен брой мъжки , за да е безопасно за малките , но да не бъде нарушено равновесеито , всичко е преценено ..той няма да тръгне току - така от България с ловната пушка в Канада и да си стреля на воля из планината

какъв е проблемът с АМ и третия свят , може ли някой да ми обясни в пряк текст , наистина не разбрах ....

# 80

......а това с мечката не го ли преиграхме малко , да не кажа много - .....

Не знам  Rolling Eyes. Питай мечката.

# 81
  • гр. Пловдив
Шегички, шегички, ама във всяка шегичка има капчица истина, нали знаеш.
Честно - за нищо на света не те искам за противник.

# 82
какъв е проблемът с АМ и третия свят , може ли някой да ми обясни в пряк текст , наистина не разбрах ....
Копирам ти от блога на Еовин:

А всъщност иде реч за агресивен маркетинг на Нестле. За внушаването на майките от страните в третия свят, че адаптираното мляко е по-добро от майчина кърма. За лишаването им от информиран избор, предлагайки на лекарите безплатни подаръци със запомнящо се лого, които майките виждат и после търсят в аптеките. За захранването на бебетата след раждането с АМ (за това съм чувала, че и тук го правят), предлагането на няколко безплатни мостри на майките, които след тях вече не могат да отделят средства за кутиите с АМ. Започват да го разреждат с много вода, бебетата страдат от недохранване. А поради недобрите хигиенични условия (нестерилизране на шишето, мръсна вода) много от бебетата се разболяват от диария и умират.

За да допълня Еовин, говорим за средно над 3,000 деца, които умират от различни причини, свързани с изкуствено хранене на ден. Тези усложнения пък на свой ред се дължат на агресивния маркетинг, който пробутва продукта на хора, които в голямата си част не са в състояние да го ползват както трябва. Над 3,000 бебета - всеки ден. Да, повечето от тях са в Третия свят. Тук имаме по-добра хигиена и култура. Това не го прави по-маловажно.

Където си струва да вметна, че Нестле се е съгласила да спазва Международния код през 1981, в който освен всичко друго е заложено:

КРАТКО ИЗЛОЖЕНИЕ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ КОДЕКС

Кодексът включва следните 10 важни условия:

1. Никаква публична реклама на всички тези продукти.
   2. Никакви безплатни мостри за майките.
   3. Никакво представяне на продуктите в центровете по здравеопазване, включително никакви безплатни доставки.
   4. Никакви медицински сестри, които се занимават с отглеждането на деца на компаниите, които да съветват майките.
   5. Никакви дарения или лични мостри за здравните работници.
   6. Никакви думи или картинки, идеализиращи изкуственото хранене, включително картини с бебета на етикетите на продуктите.
   7. Информацията за здравните работници трябва да бъде научна и основана на факти.
   8. Цялата информация относно изкуственото хранене на бебетата, включително етикетите, трябва да обяснява ползата от кърменето, както и разходите и рисковете, свързани с изкуственото хранене.
   9. Неподходящите продукти, като например подсладено кондензирано мляко, не трябва да бъдат представяни за бебета.
  10. Производителите и дистрибуторите трябва да се съобразяват с условията, които поставя Кодексът даже в случаите, когато страните не са прилагали разпоредбите на Кода.

# 83
Бу, ще те цитирам и аз за допълнението!

# 84
Аз имам 1 такова питане:
1. Избройте ми най-важните условия, за да има една майка достатъчно - както и КАЧЕСТВЕНА - кърма.

# 85
Жоза, това е индивидуално. За количеството, имам предвид. Качествена имат всички, даже да не е достатъчна. Трябва да си много силно недохранена, за да има проблем с млякото.

За количеството условията са различни, но ти знаеш за 2-то процента, няма смисъл да го казвам пак. А и тези 2 могат да кърмят със смесено хранене, въпреки че определено иска повече воля и е по-трудно в началото, отколкото ако всичко протича от самосебе си. Но не е невъзможно. И има такива майки. Дъщерята на кумицата ми сега навърши една годинка Simple Smile от самото начало на смесено хранене (около 50/50) и досега така.

# 86
Аз имам 1 такова питане:
1. Избройте ми най-важните условия, за да има една майка достатъчно - както и КАЧЕСТВЕНА - кърма.

Едно от най-важните според мен е в НИКАКЪВ , ама в НИКАКЪВ случай, да не й носят АМ в родилното ! Толкова ме е яд за този факт ,че  tantrum tantrum tantrum

# 87
Бу, не казвам че не ти вярвам, напротив- сигурно е истина, че на теб са ти изписали, но аз не съм виждала лично такова нещо и при двете си деца, а при разговор /по повод тази тема, за която писах вече, за Фризолака/ с една от двете педиатърки, с които контактувам, тя ми каза, че различните педиатри просто имат различни предпочитания. Специално тя предпочита "Аптамил", а личната ми, по Здравна каса- НАН. Въпреки това и двете не са ми препоръчвали конкретна марка и аз реших изборът да е на Фризолак.
В болницата никой не ми е раздавал безплатни мостри на хранителни продукти. Вероятно е политика и на самите болници- дали да допускат или не нахлуването на фирми и търговци. Вероятно към самите лекари, които допускат това, следва да се насочи вниманието.  Ако те вършат работата си съвестно, нито ХИПП, нито Нестле, нито Фризо ще бъдат допуснати до агресивна намеса в избора на хранене и марка храни.
Търговецът защитава интереса си, законодателството следва да поставя граници кое е допустимо и кое- не е /не аз/ и при недопустими практики да се налагат санкции.

# 88
Жоза, това е индивидуално. За количеството, имам предвид. Качествена имат всички, даже да не е достатъчна. Трябва да си много силно недохранена, за да има проблем с млякото.

Ето, това исках да чуя. И нарочно си зададох така въпроса, няма да скрия.
Според мене нещата се преекспонират, защото във въпросните държави гладуването е СИСТЕМНО.

Радостче-немой се ядосва, знам какво е в България. Аз с друга цел си зададох въпроса и Бу ме разбра идеално.

# 89
Judy, възможно е...
Аз обаче съм виждала и конкретни марки АМ в болниците. Виждала съм и как търговски представител на пособия за хранене (биберони, шишета) действат с акушерки в родилните домове, как 'зарибяват'. А акушерките просто искат нещо по-качествено, вместо бибероните с големите дупки; какъв ущърб нанася това на майките, които ще родят после там, е някак отделен въпрос...
Много може да се каже. За съжаление, политиката на нашите родилни домове и маркетинга тук не е много по-различен от тези в третия свят. Виждам това както при моята педиатърка, така и при свекърва ми, която работи като детска сестра в друг кабинет. Това е реалността. Не навсякъде, но в общия случай.

Според мене нещата се преекспонират, защото във въпросните държави гладуването е СИСТЕМНО.
Но пак подчертавам, недохранването трябва да е силно - истинско, неподправено гладуване, при което най-вероятно и майката и бебето ще си умрат така или иначе. В този случай, щом майката няма пари за най-проста и евтина храна, как би могла да има за мляко? Няма как.
Ето пак примера с Бангладеш от статията - семейството общо има 6 лири на седмица. Млякото струва 2 лири. Говори ми... в случая би било по-добре тези 2 лири да идат за картофи, ориз или която е най-достъпната и евтина храна, за да яде семейството, не спа?

# 90
А не ме мисли ти много , много , аз съм си перманентно ядосана  Joy
  bouquet

# 91
Бу, не смяташ ли, че би било много по- полезно, ако енергията бъде насочена именно към нашето законодателство по този въпрос и към ограничения на нашите лекари и лечебни заведения тогава?
Определено не мисля, че един бойкот срещу един от тези производители /очевидно не само практиката на Нестле е такава/ с примери на политиката му в третия свят /кое ли вече може да наречем така/, ще даде някакви резултати. Другото ми се вижда доста по- реално- да се работи за забрана на рекламата в лечебните заведения.

# 92
Judy, има такава енергия, насочена в тази посока Simple Smile Това е Националният Комитет по Кърмене, това е УАБА - България.

Но това сме и ние, хората, които можем да направим малко. Днес е малко, но ако е от полза за само един човек, дали всъщност е малко? Аз не мисля така Grinning

Най-лесното примерно е, ако човек види нередност, да сигнализира на ИБФАН за нарушението.

# 93
Judy, има такава енергия, насочена в тази посока Simple Smile ...Grinning

Най-лесното примерно е, ако човек види нередност, да сигнализира на ИБФАН за нарушението.

На какви координати?
Бих предпочела истинска работа с реални резултати- за нарушение на кого да се обадим, къде?
Определено бих го направила.

# 94
Judy, заповядай  Grinning Много се радвам, че приемаш всичко сериозно, наистина.

Сайтът (абстрахирай се от оформлението му) http://bebe.bg/bebe.htm
Неетичен маркетинг (в България, конкретно), нарушения, мониторинг http://bebe.bg/Narushenia/sudurjanie.htm
Контакти (за съобщаване на нарушения и други) http://bebe.bg/za_kontakti/kontakt.htm

# 95
Мерси, на обед ще ги отворя да прочета.
Първо да видя какво се има предвид под "нарушение" по нашите стандарти и след това ще видя и координатите.

# 96
Аз като раждах при изписването ми връчиха две торбички с всевъзможни мостри и каталози,като се започне от АМ до кремчета най различни и чак и паста за зъби ми бяха сложили(за детето) не за мен.Аз лично не бойкотирам Нестле,харесвам им продуктите,детето ми е пило Нан не защото съм повярвала на рекламата,че АМ е по добро от кърмата,а защото просто така се случи. Не са ми го препоръчвали просто сама си реших.

# 97
Ако мога да помогна - не ме жалете. На разположение съм !

# 98
(абстрахирай се от оформлението му)

Това е невъзможно. Познаваш ли ги? Предлагам помощ в тази насока.

# 99
  • София
Е хайде сега, добре, че са се намесили отговорните власти, че да се въведе ред и да се осигури процъфтяването на беломечешкия вид! Crazy Че иначе с тези мъжкари - канибали май беше тръгнал към изчезване... И аз вече бойкотирам Бела Crossing Arms А на Бу обещавам да се старая да бойкотирам и Нестле! (снощи вече проведох една разяснителна кампания пред мъжа ми... Simple Smile)

# 100

Едно от най-важните според мен е в НИКАКЪВ , ама в НИКАКЪВ случай, да не й носят АМ в родилното ! Толкова ме е яд за този факт ,че  tantrum tantrum tantrum

Радостинче, нормално ли ти се вижда да изпишат бебето с 600гр. по-леко, отколкото се е родило, защото майката няма кърма. Бебето е апатично и поспаливо. И гладно. Какво се очакваше от мен? Да стоя и да гледм как пухкавия ми бебешок от ден на ден слабее? Поисках да я хранят с АМ. Започнаха едва, след като се убедиха с 4 тегления преди и след кърмене, че действително нямам кърма. Сестра ми донесе НАН и  тогава вече детето ми беше нахранено.
Не говорете "по принцип", моля.

# 101

Че аз да не съм им копи, та за сътрудник да не говорим  Laughing Laughing аз съм просто девойче от село.  Едвам пиша с два пръста......то си ми и личи  Peace
Ще им пусна линка на  девойките от Нестле.

# 102

Радостинче, нормално ли ти се вижда да изпишат бебето с 600гр. по-леко, отколкото се е родило, защото майката няма кърма. Бебето е апатично и поспаливо. И гладно. Какво се очакваше от мен? Да стоя и да гледм как пухкавия ми бебешок от ден на ден слабее? Поисках да я хранят с АМ. Започнаха едва, след като се убедиха с 4 тегления преди и след кърмене, че действително нямам кърма. Сестра ми донесе НАН и  тогава вече детето ми беше нахранено.
Не говорете "по принцип", моля.

Напротив - точно "по принцип" трябва да се говори.  А изключението от правилото сте вие с твоето бебе...Като казах "НИКАКЪВ" случай , нямах предвид майките , които по здравословни причини не могат да кърмят - ясно е ,че техните деца не трябва да бъдат оставени да умират от глад...  Надявам се ,че детенцето ти бързо е навакслао загубата на тегло  Peace . А моят яд идва от това, че ако имаше компетентни съветници по кърмене , и не тикаха шишето с Ам на всеки 3 часа, още можеше да кърмя , а не 8 месеца да ходя по мъките с помпа в ръка , за да осигуря поне малко кърма на детето си ! За това правилото трябва да е да се стимулира жената да кърми. Не ме разбирай погрешно, всеки изживява личната си драма. Но правилата са си правила и те трябва да бъдат установени, така че да бъдат угодни на мнозинството , а не на изключенията!

# 103
Всъщност с Бу си разменихме някоя и друга приказка. Разбрах те. Права си.

# 104
Две неща само бих желала да добавя:
1. И в Бг се зарибяват с АМ семейства, които живеят в условия на лоша хигиена и в голяма бедност. На мен ми се е случвало например млад ром да проси кутия Фризо пред кварталния магазин за бебешки стоки. В наште ромски гета не е по-добре положението, отколкото в Бангладеш. Тъй че не е баш да не ни засяга работата.
2. Проблемът с контрола върху маркетинга е много сериозен, защото IBFAN e просто едно NGO, макар и голямо. Институцията, която поне на хартия отговаря за контрола от страна на държавата, е ХЕИ. Пишете им на тях или на главния санитарен инспектор към МЗ. Много ще ги изненадате, но надявам се поне да знаят, че те отговарят за това.

# 105
А майките от страните от 3 тиа свят откъде имат пари за АМ - странно ??? Там хората умират от глад, убиват  се, благодарни са,  ако може въобще да сложат нещо на масата на семейството - от къде тези хора ще имат средства за АМ. Аз нещо май не съм в час. Някой ако може да обясни.

# 106
  • Linz
Аз бойкотирам Нестле, Данон и Бела.
С Нестле проблемите ми са много, но предполагам, че вече са изброени в темата.

# 107
А майките от страните от 3 тиа свят откъде имат пари за АМ - странно ??? Там хората умират от глад, убиват  се, благодарни са,  ако може въобще да сложат нещо на масата на семейството - от къде тези хора ще имат средства за АМ. Аз нещо май не съм в час. Някой ако може да обясни.
Е точно за това става дума, смути Simple Smile
Нямат пари, нито условия за нормално приготовление на млякото. Отделят си от залъка за мляко - като всеки нормален родител, детето стои на първо място. За съжаление, това при тях не води до подобрение на нещата, напротив.

# 108
Това което виждам по ТВ за 3 ти свят не предполага дори течаща вода в колибата. Това са бараки от тенекия  с пръстен под. Семейството има огнище на пода , яде  1-2 картофа на  ден ( за всички), имат една очукана тенджера - нито намек за шишета, биберони, АМ. Бебетата се кърмят, но растат много зле, понеже поради  системното недояждане на майката кърмата е почти никаква. Най често самата майка е доста под 20 г. има 3-4 деца , бачка на тръстиката и мъжа и е убит  в някоя от многото войни. Изкарва колкото за 2 картофа на ден -и то ако отиде на работа.

# 109
Струва ми се, че някак дискусията се измества и се губи основната линия.
Не става въпрос дали харесвате продуктите на Нестле или не. Ако не ги харесвате - не ги купувате. Това не е бойкот, а потребителски избор.
Става въпрос за гражданска, а не потребителска позиция. Независимо дали ти харесват или не продуктите на дадена компания, не ги купуваш, защото не ти харесва как тази компания действа и какво влияние оказва тя върху хората и тяхното здраве. Още повече, че в случая става въпрос за здравето на деца, към които всички ние носим отговорност.
Бу се е нформирала и е взела своето решение - за нея то е правилно. Ако някой иска да разбере повече за позицията на Нестле - търси и чете. Всеки в съвременния свят има почти неограничен достъп до информация. Ако някой смята, че позицията на Нестле не е убедителна, но не иска да се лишава от продуктите им, може да направи и други неща - пак се интересува и чете. Всъщност този бойкот е за правото на избор - такъв имате и относно начина, по който ще изразите позицията си. Или няма да я изразите.
Колкото до това дали такъв протест е безсмислен - не е. Същото е като да продължаваш да си изхвърляш хартийките и фасовете на улицата, защото всички други го правят и ти сам няма да направиш света по-чист. Една птичка пролет не прави, но след зимата има толкова много от тях, защото самите птички не действат по този "закон".

# 110
  • Варна
Аз мисля , че тук най-добре се обяснява защо точно Нестле и защо да ги бойкотираме http://www.babymilkaction.org/pages/boycott.html  . Ясно е , че при добро желание може да се бойкотира почти всяка голяма фирма , но тук става въпрос за съвсем конкретни неща .  Замислете се само ако си представите бебе , 3 - 4 месечно да речем , как си представяте , че се храни ? Като изключим всички бивши и настоящи кърмачки , някак си подсъзнателно изплува бебе с шише . Не бебе на гърда . Ето това е резултат от рекламата . И така в един момент се забравя , че нормалният начин за хранене на това дете е на майчината гърда , не с шише в ръка .
А Нестле имат агресивна реклама , натякват продуктите си , но за разлика от фармацевтичните компании , при които има въпрос на избор между с или без лекарство и това или онова , при храненето на кърмачето вариантът с или без мляко , ако майката няма нагласа да кърми , някак не съществува . И посяга към бутилка АМ на Нестле .
И между другото някои бойкотират Бенетон заради расистки настроените им реклами

# 111
Гледам Бу си е сложила за аватар снимка на която пише "БОЙКОТ НА NESTLE"
Аз път точно в момета ям едно мюсли на Нестле и ми харесва. Защо трябва да бойкотираме продуктите на Нестле. Какъв е проблема с тях, осветлете ме моля. Не са качествени ли, използват забранени вещества в тях или какво. Ако някой ми каже какъв е проблема повече няма да си купувам мюсли на Нестле.

Не ми се четат отговорите,не ми се рови да търся в профила на Бу в момента,но проблема с Нестле не е вчерашен.
Нета изобилства от инфо за хората,които наистина искат да разберат повече Wink.
Бойкотът срещу агресивната рекламна политика на компанията е от поне 20 години и един от начините да си съпричастен е да не купуваш продуктите на компанията,които са наистина много.
Предполагам конкретно Бу протестира заради промотирането на адаптираните млека НАН,защото си има правила в рекламният бранш и етичния кодекс не позволява да се рекламират така агресивно и да се представят едва ли не като единствена алтернатива продукти,които са заместващи.
А Нестле нарушава това правило като раздава безплатно продукти по АГ отделения,разпространява мостри и т.н.
Дано не съм в пълна заблуда,но това е,което се върти из виртуалното пространство.
Утре ще я намеря тази Бу Laughing и ще и разнищя подписа Wink 

# 112
Та, доколкото разбрах, бойкотът е за зарибяване, недостатъчна информация... Според мен корпорациите имат едни и същи методи на действие, някои просто попадат под прожекторите  повече от другите.

Peace

жалко, че от кърменето не се изкарват пари, та да се задействат хора да информират  Rolling Eyes  няма ли благотворителни органзиации да действат по-засилено там, където наистина иам нужда  Praynig

# 113
жалко, че от кърменето не се изкарват пари, та да се задействат хора да информират  Rolling Eyes  няма ли благотворителни органзиации да действат по-засилено там, където наистина иам нужда  Praynig
Има, разбира се. Големи организации като УНИЦЕФ, СЗО, УАБА, Ла Лече Лига и други кърмачески организации правят много неща. Но както сама пишеш - от кърменето не се изкарват пари... Логично каквото и финансиране да има една такава организация, то не може да достигне парите, налети в реклама и маркетинг от компания, която има милиарди постъпления.

В статията от Гардиън (жалко, че е ужасно дълга и не се наемам да я преведа) имаше нещо много интересно: на рекламите за детски млека и храни в Бангладеш се показват бели хора, т.е. с бяла кожа. Това изглежда действа на местните много добре: за тях всичко, което е 'подходящо' за белия човек, е по-добро и по-качествено. Щом белите хранят така, очевидно това е по-добрият начин. Ето един пример за много фина, но много добре действаща маркетингова кампания в действие.

# 114

А едно време се изкарваха. Майки с повече кърма продаваха излишната в Домовете за изоставени деца. Държавата го беше организирала - всеки ден специален куриер взимаше шишетата с кърма от дома на майката, в края на месеца ѝ се плащаше. Моя приятелка изкарваше по 100-на лева месечно, тогава това бяха много пари. Не знам защо вече не се прави това или просто аз не съм информирана?  newsm78
Имам познати, които също купуваха на частно кърма от познати кърмачки за децата си, когато по някакви медицински показатели майката не можеше да кърми. И лекарите в родилните отделения кандърдисваха майките да кърмят. Говоря за началото на 90-те години, че и преди това. Не знам кога и как са се променили нещата, но явно рекламата играе своята роля.  Както и инфлацията на морал сред лекарските среди. Thinking

# 115
Не си информирана Simple Smile Банката за майчина кърма функционира - само в София, но я има. Плащат сравнително добре (9лв/литър, ако сама я носи, 7,20 ако я взима тяхна кола; продава се на 1,60 лв/литър - колкото излиза хранене с адаптирано мляко - но количествата са недостатъчни, с предимство са деца с алергии и проблеми; част от донорската кърма се хидролизира и дава в домовете; за свободна продажба много рядко остава). Но далеч не всяка жена може да покрие изискванията им (да има поне 300 мл излишно мляко на ден); отделно, че повечето майки биха предпочели да регулират кърмата си и да правят точно толкова мляко, колкото е нужно за бебето им, вместо да цедят и така да карат тялото си да прави още повече мляко (свръхлактацията и постоянно препълнените гърди могат да са много неприятни).

А и Банка за кърма не е еквивалента на агресивната реклама Simple Smile Тя е само вид подпомагане на майки, които не могат да кърмят, а за децата им е още по-важно да са на кърма поне отчасти.

# 116
Не си информирана Simple Smile Банката за майчина кърма функционира - само в София, но я има.

Аз говоря за Ст. Загора. Тази практика съществуваше във всички окръжни градове.

# 117
Да, знам, посочвам, че вече я няма по градовете, само в София. Единствената БМК на Балканския полуостров.

# 118
аз отдавна бойкотирам нестле, а също и данон
мисля че е излишна дискусията "За" и "против" кърменето, става въпрос за други неща тук
и наистина идеята за бойкот на нестле е доста стара, но все още се поддържа от много хора
всъщност нестле са нарицателни вече, но въпреки това продължават...

# 119

И понеже гладуването е системно, а СПИН-а под път  и над път - дай да ги доуморим хорицата, но и да им вземем и последните стотинки. Всъщност парите, които големите компании дават за реклама определено могат да решат проблема с недохранването.

# 120

Иии, много смешно. Говорим си за агресивна реклама нали? За мен това е крайно агресивна реклама. Обикновено се слагат банери, препратки, предполагам знаеш как е. Но да кръстиш цял подфорум и да го боядисаш в различен нюанс от останалите - евала, явно добро е спонсорството.

# 121
Разбирам бойкота и съм съгласна.Бу,преведи все пак статията,така ще е най-полезно и много повече хора ще са наясно...

# 122
това е началото на статията в Гардиан. малката се събуди далеч, преди да довърша превода, така че другата част ще постна довечера.
моля да не ме критикувате много - много за правописа.
През 1977 за пръв път се чуват гласове за бойкот срещу Нестле, заради агресивната им реклама на адаптирано мляко в развиващите се страни. Дали Нестле и  другите производители на адаптирано мляко са се поправили след 30 години? Джоана Мурхард отиде до Бангладеш за да провери.

Ети Куман лежи сгушена на рамото на майка си, а бузката й е допряна до ключицата на Мина. Ети е красива, но изглежда зле: диша тежко, а Мина има разсеяния поглед на майка, която е наистина много разтревожена. Болестта на Ети – първо повръщане, а след това диария, се е развила без предупреждение. Като всички майки в Бангладеш, Мина знае, че трябва да се страхува от диарията – в тази страна болестта убива. Затова, без да губи време, тя е довела осемседмичната си дъщеря тук, в най-добрата в лечението на диария болница, близо да дома им в столицата Дака.

Ети е приета и сега тя и Мина са в главното отделение – задушна стая, така натъпкана с легла, че е почти невъзможно да се мине между тях. Това е общо отделение, но повечето пациенти са бебета. Някой, като Ети са гушнати от майките си, други лежат тихо в леглата си на системи. Никой не плаче – всички са твърде слаби за това.

Преди двадесет и пет години, когато доктор Икбал Кабир за пръв път е дошъл да работи в тази болница, малките бебета са били почти непознати като пациенти. Днес, казва той, невръстните пациенти са почти 70 % от приетите.

Причината? Кабир поклаща глава и сочи към плакат близо до леглото на Ети. Същият плакат се повтаря много пъти в отделението. Показва бебешка бутилка, зачертана с голям дебел кръст. Посланието е ясно. „ Храненето с шише е  вредно.” , казва доктор Кабир. „ Защото хранените с шише бебета се разболяват от диария, тъй като адаптираното им мляко се смесва с мръсна вода и шишетата не са стерилни. Знаете ли колко кърмени бебета с диария приемаме – почти николко.”

Ети е хранена с шише почти откакто се е родила – Мина казва, че е искала да кърми, но щом е срещнала трудности не се е намерил никой да й даде съвет или да я подкрепи. Историята на мина е типична за многото майки, които срещнах в Бангладеш: когато срещнат проблеми отидат на лекар им се предлага да дават адаптирано мляко. В лекарските кабинети и аптеките в страната бързат (и то прекалено според привържениците на кърменето) да предложат изкуственото хранене .

Кабир е ужасен от историята й, както е бил много пъти досега. В един перфектен свят той би искал да няма адаптирано мляко и бутилки по магазините, а то да е достъпно само в краен случай с рецепта. „ Звучи прекалено, но така беше и когато се заговори за забрана на пушенето отначало. Тук проблемът е същият, само че при изкуственото хранене моята страна не се примирява със смъртта на възрастните, а с тази на малки бебенца.”

За момента обаче гневът на Кабир е насочен към производителите на адаптирано мляко. Като много от колегите си, той смята, че тези производители искат да наложат продуктите си прекалено агресивно, понякога нарушавайки правилата на международния код за маркетинг на адаптирано мляко, написан през 1981, ратифициран от членовете на СЗО и въведен със закон в Бангладеш през 1984.

Този код от своя страна е резултат от обществената подкрепа на международния бойкот на продуктите на компанията, която е изглеждала най-виновна преди 30 години – Нестле. Кодът е можел да сложи край на бойкота, но поддръжниците му продължават да привличат внимание към бойкота, защото, както твърдят, компанията, а и много други производители на адаптирано мляко не спазват изискванията на кода.

Въпреки гаранциите, които дават компаниите, майките в развиващите се страни – най-уязвимите от всички майки, тези, които най-малко могат да си позволят да купуват адаптирано мляко, тези, чиито бебета най-много се нуждаят от кърма, която могат и трябва да получават безплатно, са били и продължават да бъдат основна цел на големите компании, които са решени да си проправят път на ценен пазар. (Организацията „Пази детето” , която публикува доклад за индустрията с бебешко мляко е сметнала, че общата стойност на вноса на адаптирано мляко и бебешки храни само в Бангладеш е почти 16 милиона паунда на година, но потенциалната стойност е много по-голяма, ако повече майки хранят изкуствено децата си.)

И така, три десетилетия след началото на бойкота, дойдох в Бангладеш, за да разбера дали Нестле е променила поведението си и е реформирана организация както твърди, или бойкотиращите са прави да поддържат натискът си през тези години, не само на Нестле, но и на други производители на адаптирано мляко.

По-надолу по улицата на болницата където се лекува диария се намира  красивата сграда на болница Саджида, частна болница, като тази, в която се е родила Ети. Да родиш в частна болница в Бангладеш не е привилегия на богатите – да родиш тук струва само няколко паунда, но точно персоналът в тези болници, казва активистът на „Пази детето” др. Мунир Ахмед, е на прицела на търговските представители на адаптираните млека.  Доктор Калик Заман е педиатърът в болница Саджида: да, той казва, че често има посещения от производители на адаптирани млека, включително и Нестле, производителите на Лактоген, една от водещите марки в Бангладеш.

„ Търговските представители са много агресивни – има три или четири компании и те идват на всеки две седмици”, казва той. „Главната им цел е да се препоръчват продуктите им. Понякога носят подаръци- Нестле ми донесоха голяма торта на Нова година. Някой компании носят неща като химикали и бележници с търговската им марка на тях. Те са много настоятелни, въпреки че знаят, че не съм заинтересован и винаги препоръчвам да се кърми, пак идват.”

Докато говорим Заман държи химикал с името на добре позната марка адаптирано мляко ясно изписано на него: химикалът не е скъп, но даването на каквито и да е подаръци на здравните работници е забранено от кода. Така е и с директните промоции на продуктите на майките.И все пак доказателствата от Заман сочат, че Нестле и другите производители намират начин да изпратят посланието си до майките.

Ето и сега на бюрото на Заман лежат разхвърляни много малки бележничета: всяко съдържа листи с информация за адаптираното мляко със снимки на съответната опаковка. Идеята, казва той, е когато при него дойде майка с въпроси за храненето, да откъсне лист от бележника и да й го даде. Майката, която може и да е неграмотна, после ще занесе листа (който по всичко прилича на флаер на продукта) в местния магазин или аптека и ще поиска точно този продукт, като посочи картинката на магазинера или аптекаря,  или просто като потърси за идентична опаковка на рафтовете. „ Никога не бих  раздавал тези листи, като се съберат достатъчно ги нося вкъщи и ги горя.”, казва Заман. Но това не значи, че всеки друг здравен работник ще направи същото.

Поне три от марките мляко на бележниците на бюрото на Заман са на Нестле.

Говорителят на Нестле Робин Тикъл отрича тези бележници да са реклама на Лактоген. Всъщност той твърди, че способът е   „ по същество предпазна мярка. Бележниците се разпространяват като информация за здравните работници, които ... е позволено според кода. Единични листи наистина се дават на майките, но само след като адаптираното мляко се предпише от доктор.” Той не приема, че кодът не прави разлика между тези листчета и друго представяне, или че всяко късче хартия, на което има снимка на продукт, който дадена фирма иска да продаде си е несъмнено реклама. 

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 18:05 от Melaniya

# 123
А Данон какво са направили?
Извинявам се, че малко се отклонявам, но ми е интересно.

# 124
  • Linz
А Данон какво са направили?
Не ме кефят. Много ме дразни рекламата на Данонино- рекламират го като полезен продукт.
Но Нестле са царе да рекламират вредните си продукти за полезни.
А Бела ги бойкотирам отпреди случката с белите мечки. Те пък ме дразнят ъс витаминозния маргарин. И баниците им са обилно натъпкани с маргарин.
Следя етикетите на всяка стока, която купувам и не взимам нищо, съдържащо маргарин, мононатриев глутамат, аспартам, консерванти и оцветители. По този повод тези производители са ми трън в очите!

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 19:56 от Рени

# 125
това е началото на статията в Гардиан. малката се събуди далеч, преди да довърша превода, така че другата част ще постна довечера.
Мелания, много си ценна Simple Smile
Благодаря ти, аз не бих се навила. Мисля, че можеш да съкращаваш някои части, да оставиш само най-важните точки от статията, защото е наистина дълга.

# 126
Прочетох превода, браво на Мелания за труда.
Интересно обаче защо авторката на статията не СПОМЕНАВА ни веднъж име на друга марка адаптирано мляко, което се предлага в Бангладеш?
Цитат:'' Този код от своя страна е резултат от обществената подкрепа на международния бойкот на продуктите на компанията, която е изглеждала най-виновна преди 30 години – Нестле. Кодът е можел да сложи край на бойкота, но поддръжниците му продължават да привличат внимание към бойкота, защото, както твърдят, компанията, а и много други производители на адаптирано мляко не спазват изискванията на кода."

„ Търговските представители са много агресивни – има три или четири компании и те идват на всеки две седмици”, казва той. „Главната им цел е да се препоръчват продуктите им. Понякога носят подаръци- Нестле ми донесоха голяма торта на Нова година. Някой компании носят неща като химикали и бележници с търговската им марка на тях. Те са много настоятелни, въпреки че знаят, че не съм заинтересован и винаги препоръчвам да се кърми, пак идват.

Питането е - кои са тези 3-4  компании? Кои са другите, които не спазват правилата-ок, съгласихме се защо не трябва да се използва адапте в Бангладеш. Защо авторката фокусира само и единствено върху "Нестле"?

Иначе принципите са ясни, но понякога....в детайлите се крият някои отговори. Confused

# 127
това е втората част от статията, има и още, но утре Simple Smile не правя съкращения, тъй като, така или иначе, смятах да я разпространя сред познатите ми.

Той казва, че от съображения за сигурност, докторите трябва да изяснят на майките дали децата им имат нужда от Лактоген 1 (за малки деца) или Лактоген 2 (за по-големи). Значи това не е просто случай, в който Нестле се възползва от пропуск в международния код? Разбира се, че не, казва Тикъл: Нестле е един от най-големите разпространители на информация за ползите от кърменето. И въпреки това, както му отговорих, не видях  каквото и да е доказателство за спонсорирана от Нестле литеатура подкрепяща кърменето, при все че прекарах два дни да обикалям болниците, родилните отделения и педиатричните клиники.  Не е ли странно, че Нестле са толкова добри в раздаването на листчета на майките в Бангладеш (имаше рецепти в изобилие на много от местата, които посетихме) а не успяват, доколкото мога да кажа, да им дадат това, което наистина ще им послужи – информация как да кърмят? Пък и активистите се питат доколко е реалистично да се мисли,че  компания като Нестле, голяма част от парите, на която са свързани с  продажбите на адаптирано мляко, ще се отдаде на разпространението на девиза „кърмата е най-добрата”.

„Брошурите на Нестле със снимка на Лактоген са нарушение на кода ако се дават на майки”, казва Констанца де Тома, автор на доклада на Пази детето. „ Истината е, че производителите на адаптирано мляко са умни, търсят слаби места в кода и ги използват.”  Като се има предвид, че кодът не им дава достъп до майките де са станали умели в канализирането на усилията си към привличането на здравните работници на своя страна.  Във всяка страна, но най-вече в страни като Бангладеш, където обучението по време на женската консултация е минимално, и където има ограничен достъп до други източници на информация, това , което казват лекарите, сестрите и акушерките на майките е много важно. Много от майките с които говорих казаха че точно тези хора са ги насочили не само към адаптираното мляко, а към конкретна марка, често Лактоген.

Самсън Шахида Актер Рита на 19, майка на двадесетседмичната Мим ми каза, че е ходила на лекар, понеже се тревожила, че плаче. „Докторът каза да опитам Лактоген... каза кърми я но опитай и Лактоген” (експертите по лактация предупреждават, че освен опасността от мръсната вода , даването дори на малко количество адаптирано мляко нарушава кърменето).

Друга млада жена,  17 годишната Самсун Нахар Шенли, майка на 13-седмичната Танджила, ми каза, че са я посъветвали да започне изкуствено хранене от първия ден от живота на бебето й. „ Говорих с лекар и той ми каза да да й давам определен вид адаптирано мляко. Каза, че то си прилича много с кърмата и им същите витамини.” Оттогава, казва тя, четири нейни приятелки  са родили, и когато са изпитали трудности с кърменето, тя им е предала думите на лекаря -  да опитат “My Boy”

Дори и във Великобритания, производителите на адаптирано мляко се възползват от пропуски в кода, когато могат. През 2006 когато правителството тук стартира  нов план, „Здравословно начало” за да замести стария: План за здравословно хранене”, два от най-големите производители на адаптирано мляко в Британия  -„ “ Cow & Gate” и “ Heinz” се опитаха да го използват като възможност за маркетинг. “Cow & Gate” направиха реклами, в които се казва че тяхното мляко е най-близо до майчината кърма, твърдение, което се забранява от кода. Здравното министерство им наложи ограничения и “Heinz”  публикуваха графика, която навежда на мисълта че тяхното мляко е по-близо до кърмата и по-добро от конкурентните марки. И двете компании нарушава т не са мо кода но и законите на  Великобритания.” казва Де Тома.

Един от проблемите със кода на СЗО, освен многото слаби места, се състои в това как се прилага. Много страни, включително Великобритания и Бангладеш са го защитили със закон. Но, Пази детето казва, че СЗО и Уницеф могат да направят повече. „ СЗО трябва да са по-настоятелни и да накарат компаниите да се подчинят” се казва в доклада. „Уницеф трябва да се уверят че спазването на кода ще се превърне в мярка за напредъка на държавите в осъществяването на Конвенцията на ОН за Правата на децата.”

В Бангладеш витае усещането, че ако активистите, подкрепящи кърменето се разсеят дори за момент, производителите на адаптирано мляко бързо ще напреднат. В Института за обществено здраве и хранене в Дака – инструментът на правителството за ограничаване на производителите на адаптирано мляко -  директорът, професор др. Фатима Парвен Чаудъри гледа подозрително няколко кутии мляко струпани на бюрото й. Докато се мръщи на рисуваните картинки казва че са твърде привлекателни, твърде изкусителни – фучи и за надписите на кутиите: „Кодът изисква да се напише, че няма заместител на майчиното мляко, но на тази кутия надписа е твърде малък, написано е с мънички букви, че това е заместител на кърмата, а това не стига” , казва тя.

Има и други проблеми: много компании, които продават адаптирано мляко в Бангладеш не са изпълнили задължението си пред закона да се регистрират в министерството и така е трудно да се следи какво вършат. „ говоря с компаниите и пред мен изглеждат благоразумни. Но не съм убедена. Трябва да сме внимателни. Те намират различни начини да предлагат продуктите си. Извършват нарушения. Те са много изкусни и потайни.”

А понякога и скандално прозрачни. Публичната реклама на производителите на адаптирано мляко е специално забранена от кода на СЗО и закона в Бангладеш. Ахмед обаче ме заведе в чакалнята на лекар чиито стени бяха окичени с плакати с здрави на вид бебета и имената на производители на адаптирано мляко (не на Нестле в този случай). На мен ми изглеждаше странно, че бебетата до едно бяха бели, но Ахмед имаше обяснение и за това: „За много хора тук това, което правят белите е най-правилното. И затова да сложиш бели хора на такъв плакат е като да кажеш това е западния модел, най-добрия начин. Това е един от многото коварни начини, по които се подценява кърменето тук.”

И така, запада ли кърменето в Бангладеш? Според др. Суапн Рой, главен секретар на Фондацията за кърмене в Бангладеш е трудно да се каже защото не може да се разчита на статистиките. Около 95% от майките започват да кърмят, до един  месец процентът спада до около 89, а до 6 месеца(възрастта до която СЗО препоръчва изключително кърмене) процентът е може би 25 или още по нисък – 16%.
Колкото и да е странно, много от здравните работници усещат, че настроенията се обръщат срещу тях, а като се позавъртиш из педиатричните клиники, като мен миналата седмица, виждаш, че определено не липсват майки хранещи изкуствено.

Не липсват майки и не липсват тъжни истории. Изкуственото хранене е не само здравен проблем в тази страна но и икономически. Хапи Атер разговаря с мен докато чака лекар да прегледа 9 месечния й син с белеща се кожа. Нур е на изкуствено хранене откакто е станал на около месец. Хапи казва, че е чувствала, че няма достатъчно мляко. Първите й две бебета са починали скоро след раждането. „ Какво друго да сторя, никой не ми предложи нищо друго.”(всъщност специалистите по лактация смятат че поне 98% процента от жените – дори и недохранените в развиващите се страни могат да произвеждат достатъчно мляко за да изхранят децата си ако получат подкрепа и адекватни съвети.) Нур е хранен с Лактоген от самото начало, но млякото му струва на майка му и баща му Гиас, който работи във фабрика за боядисване около 2 паунда на седмица. Ако това не ви изглежда много го съпоставете с факта че Гиас печели по 6 паунда на седмица. „ не можем да си го позволим” казва Хапи, клатейки главата си. „Всичките ни пари отиват за мляко” всички майки с които говорих, повечето от които неработещи домакини чиито съпрузи работят в подобни фабрики, имат подобни истории (от 10 майки с които говорих по отделенията само една ми каза че е започнала да дава адаптирано мляко защото трябва да се върне на работа ) .

За някой семейства бремето да си купуват адаптирано мляко е прекалено голямо.” Не могат да си позволят да го смесват в нужните пропорции и за да им стигне за повече време използват твърде малко мляко”,казва др. Рой, „ или прибягват до купуването на обикновено мляко на прах, което е много по-евтино от марковите бебешки млека. В  резултат бебетата се хранят с нещо съвсем малко повече от това, което бихме нарекли бяла вода. ”

Според доклада на „Пази детето”  детската смъртност в Бангладеш може да се намали с една трета, т.е. да се спаси живота на 314 деца на ден, ако повече майки кърмят. В световен мащаб, от организацията смятат, че могат да се спасят 3800 живота всеки ден. Като се има предвид, че световните лидери са се ангажирали да намалят детската смъртност с две трети до 2015, като една от целите на развитие през милениума, защитата и пропагандирането на кърменето са със сигурност най-доброто, което може да се направи за да се повиши процента на оцеляващите деца.

# 128
защо авторката на статията не СПОМЕНАВА ни веднъж име на друга марка адаптирано мляко, което се предлага в Бангладеш?
Кодексът на СЗО и УНИЦЕФ е за всички фирми производителки на заместители на майчина кърма и детски храни.
Статията в Гардиън (според мен) е основно за Нестле, точно защото последните са най-крупният нарушител на Кодекса; това не значи, че другите не го нарушават, но явно там го нарушава основно Нестле. Както пише в статията, т.к. бойкотът е стар, но все още активен, авторката е решила да види дали има основание за него (и явно има).

# 129
Мелания,благодаря за хубавата статия  bouquet

# 130
А как да бойкотираме здравните работници, които освен адаптирано мляко, изписват на новородени зимафлуор, а на здрави деца измислят алергии и предписват зиртек по 6 месеца или дават мостри от лекарства? Явно големите производители твърде лесно си намират пазар.

# 131
това е краят на статията, ако все още се интересува някой.

Но производителите на адптирано мляко, въпреки международния кодекс, продължават да подкопават усилията на активистите. В западния свят, както и в страните от третия свят, парите давани за кампании в подкрепа на кърменето са нищожни, в сравнение с парите давани от производителите на храни за реклама на продуктите им. Във Великобритания например, през 2006-2007 за всеки паунд, похарчен в кампания в подкрепа на кърменето, се харчат 10 за реклама на бебешки храни и млека, сочи доклад на „Пази детето”.  Ако компании като Нестле наистина искат да направят това, което твърди Тикъл, т.е. да подкрепят кърменето, има лесен начин да го постигнат – като превърнат ефикасната си мрежа от търговски представители в също толкова ефикасна мрежа от консултанти по кърмене. С правилно дадени съвети, без съмнение бебета като Ети и Нур биха били кърмени, както и всички други бебета на майките, с които говорих в Бангладеш. А и всички те бяха на мнение, че кърменето е за предпочитане пред скъпото мляко и опасностите от диария.

А в Дака, в болницата за лечение на диария, Ети се поправя. Тя и майка й са прекарали известно време с консултант по кърмене и Мина се е съгласила да опита отново да кърми. Доктор Кабир е много доволен – той твърди че почти 70 процента от майките, които са се отказали от кърменето могат отново да произвеждат мляко, ако получат адекватна подкрепа или съвет. Въпреки това, ще бъде неизмеримо по-добре, ако майки като Мина не са спирали да кърмят въобще, а това би било по-лесно за постигане, ако компании като Нестле обуздаят усилията да придават продуктите си. Защото истината в тази история е една – за бебета като Ети и Нур, в старни като Бангладеш, няма здравословен заместител на кърменето.

История на бойкота на Нестле

Хенри Нестле, основател на най-голямата в света хранителна компания, е признат като откривател на адаптираното мляко през 1867. До края на 20 в. пазарът на  адаптирано мляко се е разрастнал в индустрия за милиарди долари в световен мащаб, а Нестле е от главните играчи.

При наличието на толкова голям пазар, производителите на адаптирано мляко са обвинени, че подкопават кърменето като дават безплатно мостри от продуктите си и правят рекламни кампании предназначени директно за майките. Маркетинговото послание е, че адаптираното мляко е здравословно колкото кърмата, въпреки че, в някой страни няма чиста вода, с която да се направи млякото. В някой случаи се продават опаковки с инструкции на непознат за майките език.

Тези твърдения добиват обществена значимост в карая на 70-те г. в  едно общоизвестно съдебно дело. Фондация “ War on Want”  публикува брошура наречена „Убиецът на деца”. През 1974г., когато тя е издадена (с поправки) в Швейцария със заглавието „Нестле убива деца” , хранителния гигант започва дело. В крайна сметка делото е спечелено от Нестле , но това се оказва Пирова победа – фондацията е осъдена да плати символична глоба.

В следващата година, 1977 започва бойкотът на всички продукти на Нестле в САЩ и бързо се разпространява в Европа. През 1981, като резултат на бойкота Общото събрание на СЗО приема Международния кодекс за маркетинг на заместителите на кърма, и го обявява за минимално изискваното от производителите. През 1984 Нестле се съгласяват да спазват кодекса  и бойкотът е официално спрян от групите от най-горещите му поддръжници. Но, през 1988 IBFAN алармира, че производителите на бебешки храни наводняват здравните заведения в третия свят с евтини или безплатни стоки и байкотът е възобновен в следващата година. През 2000 главния директор на Нестле казва че компанията  ще се погрижи етикетите да са винаги на правилния за страната език, но активистите твърдят, че кодекса все още се нарушава и потребителите трябва да бойкотират компанията.

Никой не твърди, че Нестле са единствената компания с неправилни практики. IFBAN и великобританската активистка група „Baby milk action” казват, че бойкотират Нестле, защото са най-големите нарушители на кодекса и, като лидер в областта, трябва да послужат за пример.

Нестле не коментират отражението на бойкота върху продажбите или имиджа им. Но, страстите се разгарят вече 30 години. Тази седмица юзърите на сайта “Netmums”  подложиха на изпитание основателите му, след като те се съгласиха на спонсорство от Нестле. А в събота демонстранти ще се съберат пред главния офис на Нестле, за да покажат, че каузата им е силна все още.

Статията е писана на 15.05.2007

# 132
  • # супернатурална #
Маалии,Нестле все едно лош хероин са предлагали на Бангладеш.Ама и ти като ги бойкотираш ще им накривиш шапката.Аз лично(ще се повторя)бих бойкотирала само лошото качество.

# 133
И според теб има нужда да се повтаряш? Колкото и пъти да повториш номера със скриването на главата - резултатът ще е същия. Дай боже, по-малко хора, които мислят като теб.

# 134
Втората тема за последните 2 чака, които прочитам от - до.......

Ще пратя линкове към темите до познатите си, пък те са преценят  за себе си какво ще правят...

Благодаря на Бу Hug, благодаря на Melaniya Hug!

# 135
Нестле са на-неетичния производител на адаптиранеи млека за бебета - заместители на кърмата. В някои страни поради изключително засилената реклама на продуктите си, кърменето намалява в пъти за сметка на изкуственото хранене със заместители, производство на компанията. Организации като УНИЦЕФ имат много ясни позиции по отношение на Нестле, а именнно, че са обявени за "враг" номер 1 на кърменето.

# 136
Вижте на какво попаднах вчера: http://www.investor.bg/?cat=6&id=61273
Тия дечица в тези страни... просто нямам думи. Искам да благодаря за информацията от Бу и за огромните усилия на Melaniya   bouquet
Бу , във форума за Адаптираните никога не съм попадала на такава тема, а именно там майките черпят инфо за млеката и фирмите-производителки... newsm78. Аз лично взех участие в обсъждането и за Фризо и даже днес за Хипп, но не знаех тези фрапиращи неща за Нестле...
Кой знае още колко нарушения на колко фирми ще излязат Confused
Мисля, че всяка мама трябва да е информирана за тези неща преди да спре да кърми или като отиде да избира АМ в магазина...

# 137
  • Sf
Борисе, Борисе, защо я започна тази тема...

Аз не съм против Nestle!!! Аз съм за Nestle!!!

Nestle - 1. настанявам (се) удобно(в легло, кресло) (down, in, into, among)

сгушвам (се), притискам (се) (close to, up to)

2. приютявам се.

Това е просто информативно Simple Smile Харесвам продуктите на Nestle  и компанията е една от многото, които не само развиват сериозна благотворителна дейност и въпреки агресивния си маркетинг в сравнение с други компании, които също упражняват и благотворителност и агресивна реклама, Nestle  е име, което стои зад качеството на продуктите си.

И понеже говорите за прдукти на Nestle, които веднъж щом ги започнеш, трябва да продължиш да ги ползваш, логиката е същата и при други компании, производители, примерно на козметика, на скъпа козметика. Докато ползваш техните мазила, кожата ти сияе и младенее, но като ги спреш и замениш с друг продукт, ефектът се губи и трябва отново да се върнеш към скъпата козметика.

Моля Ви, не организирайте лов на вещици поради прочетени 20-тина статии в Интернет или се водите по нечий пример.

Иначе харесва ми как скачате и хуквате на виртуален "митинг" Simple Smile Стадният инстинкт е много силен при нас все още Simple Smile

# 138
Какво общо има видът на нечия кожа с живота на бебе? Не виждам логиката на сравнението  Thinking. Иначе, ако попрочетеш малко ще видиш, че "стадният инстинкт" влияе на хората по света вече 30 г. Не прибързвай да пишеш по "дифолт" преди да си се запознала с фактите.
Никой не те насилва за нищо.

# 139
  • Sf
Реагирате смешно - какво е общото между нечия кожа и живота на едно дете...

И в двата случая става въпрос за здравето на хората.

И не пишем ли прибързано, просто защото трябва да се отговори и да се опонира събеседника?! Защото така се ползват неубедителни доводи, както и оправдания... Никой никого не кара насила? Сигурни ли сте?  Grinning