Третата сливица - лечение, мнения, препоръки - 5-та тема

  • 126 243
  • 766
  •   1
Отговори
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Ето ни в новата тема, с пожелание потребителите в нея все повече да намаляват  Wink

Старите теми:

Третата сливица - лечение, мнения, препоръки - 4 част

Третата сливица - лечение, мнения, препоръки - 3 част

Третата сливица - лечение, мнения, препоръки - 2 част

Третата сливица - лечение, мнения, препоръки

Трета сливица!!!


Координати на често споменавани в темите УНГ лекари и клиники:

Транспортна болница - УНГ Клиника: 932 39 36, 932 37 65  (код за София 02) директор проф. Едрев, но той не приема деца под 3г. възраст, останалите лекари приемат.
Д-р Френгов, оперирал най – много „форумски” сливици: 0888 370 960 свободен прием: понеделник, сряда и петък от 14.30 до 17ч.
Прегледите при него са само след предварително записан час.

доц.Стефан Лолов 0888 514 977

д-р Петров (МВР б-ца), 0887 374129
Адрес на МВР б-ца: София   бул. Ген. Скобелев №79А  тел. 02 -982 13 00      

Д-р Огнян Попов – Военна болница, 0888 – 84 31 95  

д-р Иванка Кънчева - ИСУЛ – 9432529 и 0887350391

Д-р Николай Улевинов, Александровска болница, Детска клиника
Сл.тел.:9230 / в.429 и 0888/208-343      

МБАЛ „Царица Йоанна“ – ИСУЛ, тел.02 / 9432170
 адрес ул. „Бяло море” 8

Вадене на трета сливица във Варна

Специалист УНГ в Пловдив


Признаци за увеличена трета сливица:

- дишане с отворена уста
- хъркане по време на сън
- нощно изпотяване и неспокоен сън, поради недостатъчното снабдяване на организма с кислород
- чести инфекции на горните дихателни пътища
- може да насъпи временно или трайно изкривяване на небцето и захапката
- постоянна хрема и/или синузит
- чести отити, ангини
- проблеми със слуха
- наличие на бактериален растеж при гърлен и носен секрет.

Не е задължително наличието на всички симптоми, за да се установи увеличена трета сливица!


Полезни сайтове

Сливици – да се махнат ли? от сайта на доц.Лолов

Съвети за дните след операцията.

Всичко за сливиците

Аденоидни вегетации.

Третата сливица.

от форума - Алтернативни методи за лечение на трета сливица.

И още инфо за тези, които искат да опитат алтернативно лечение:
Трета сливица...

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 22:01 от bim_bam

# 1
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Копирам и другото полезно инфо, за да може новите мами да не се връщат всеки път към старата тема да четат.

Инфо от marychery за постявянето на макарички:

Кога се слагат?
Най-честите причини за поставяне на вентилационни тръбички са:
присъствие на течност зад тъпанчевата мембрана за период по-дълъг от 2-3 месеца;
чести и/или тежки отити, които не се повлияват само от медикаменти.
Вентилационни тръбички се слагат и за избягване на трайните увреди на тъпанчевата мембрана при опасност от баротравма.

Защо се слагат?
Ако тъпанчевата мембрана се среже (т.нар. миринготомия) болното средно ухо се повлиява благоприятно от изсмукването на наличната течност и поставянето на лекарства. Ефектът обаче често е временен – разрезът бързо зараства и болестното състояние се възобновява.

Поставянето на вентилационни тръбички подържа отвора в тъпанчето по-дълго време:
налягането зад тъпанчето се изравнява лесно с атмосферното – намаляват или се преустановяват епизодите на среден отит;
при нов епизод на среден отит, това лесно се диагностицира (образуваната течност изтича и се вижда) и лекува (лесно се поставят медикаменти директно в средното ухо).

Как се слагат?
Прави се малък разрез на тъпанчето и наличния секрет се изсмуква. Поставя се вентилационната тръбичка и евентуално медикаменти.
Работи се под микроскоп, поради което при малки деца най-често се използва лека обща анестезия. При възрастни процедурата обикновено е под местна анестезия.

Колко дълго остават тръбичките и как се махат?
Вентилационните тръбички се поставят до трайно оздравяване на средното ухо – най-често за период от 6 месеца до година. През това време ухото периодично трябва да се следи от специалист.

Често ухото спонтанно отхвърля тръбичките. Ако това стане преди ухото да е оздравяло се налага повторно поставяне на тръбички. Ако ухото е напълно здраво и вентилационните тръбички не се отделят спонтанно, те се махат оперативно.

Макар и рядко, след сигурно оздравяване и след махане на макаричките, ухото може пак да се възпали. Тогава може да се наложи повторното слагане на тръбички.
Колко дълго остават тръбичките и как се махат?
Вентилационните тръбички се поставят до трайно оздравяване на средното ухо – най-често за период от 6 месеца до година. През това време ухото периодично трябва да се следи от специалист.

----------------------------------

Серозен отит
От Панайотис Мисирлис, хирург-отоларинголог, директор на Детска евроклиника
Превод - Seni

Серозният отит е едно от най-честите заболявания във възрастта до 8 години, което е тясно свързано с повтарящите се остри средни отити и което ангажира вниманието на УНГ-специалистите и педиатрите както с резистентността си към консервативното лечени, така и с нередките си рецидиви след хирургична интервенция. Става въпрос за заболяване на средното ухо, което се изразява в събирането на течност поради дисфункция или запушване на евстахиевата тръба. Основен симптом е намаленият слух /звукопроводна глухота/, а основни причини – хипертрофията на аденоидните вегетации, алергиите и ринитите – състояния, типични за детската възраст.
Консервативната терапия включва антихистаминови и кортикостероидни препарати, които могат да се съчетаят с антибиотици и промивки на носа в случаите, когато има гноен ринит. Едновременно с това се предлагат упражнения за отпушване на евстахеавата тръба. Що се отнася до хирургичното лечение, то се състои в отстраняване на третата сливица и миринготомия /тоест срязване на тъпанчевата мембрана/ със или без поставянето на вентилационни тръбички.
Кога, обаче, ще подходим с консервативно / демек медикаментозно/ лечение и кога с хирургично? Това зависи от много фактори като възрастта на детето, дали има съпътстващ рецидивиращ остър отит, сезонът, съпътстващо намаление на слуха и развитието на речта.
Ако става въпрос за дете, което е за първа година в детско заведение и има серозен отит, то най-вероятно преживява синдрома на детската градина поради първия си контакт с различни инфекциозни фактори. Вярвам, че в такива случаи е най-добре да изчакаме до следващата година, когато вероятно ще забележим голяма промяна у това дете.
Когато се касае за дете, което преглеждаме за пръв път през студения период от годината, трябва да подходим с консервативно лечение, вярвайки, че предстоящото затопляне на времето ще подпомогне оздравителния процес.
Ако има съпътстващ рецидивиращ остър отит трябва да предприемем по-агресивен подход. В такива случаи не можем да рискуваме появата на трайни увреждания на средното ухо /например хроничен среден отит, адхезивен отит/  независимо от възрастта на детето. Тук вентилационните тръбички са необходимост. При много малките деца може да бъде препоръчана и химиопрофилактика.
Известно е, че серозният отит причинява известна слухова загуба. Ако едно дете  ходи на училище и недочува, скоро ще се превърне в един безразличен ученик. В такива случаи без колебание се поставят вентилационни тръбички.
Увреждането на слуха, което предизвиква серозният отит, трудно може да доведе до изоставане в развитието на речта. Може, обаче, да съществува съпътстваща невросензорна глухота, която да се усложнява от серозния отит. Затова когато се констатира забавяне на речевото развитие у деца със серозен отит, течността трябва да бъде отстранена, за да се осъществи по-обективна оценка на слуха.
Тръбички би трябвало да се поставят когато серозният отит не се поддава на консервативно лечение поне три месеца, когато има съпътстващо намаление на слуха и когато се подозират промени в тъпанчевата мембрана.
Тези тръбички остават в ухото 6-8 месеца и се отхвърлят спонтанно. След това никой не може да гарантира, че  серозният отит няма да рецидивира, особено ако съществува и алергичен субстрат.

# 2
  • Мнения: 1 163
bim_bam мерси за новата темичка. Въпреки, че нашата сливица вече е извадена ще следя редовно темата.   bouquet  bouquet

# 3
  • Мнения: 141
Ние сме на операция за вадене на 3-тата сливица на 2604 в Окръжна болница София
Питам се само дали е удачно да се маха само третата сливица,при условие че и другите 2 са уголемени,но доктора каза че детето е още малко-на 3г Confused

# 4
  • Мнения: 1 163
Ние сме на операция за вадене на 3-тата сливица на 2604 в Окръжна болница София
Питам се само дали е удачно да се маха само третата сливица,при условие че и другите 2 са уголемени,но доктора каза че детето е още малко-на 3г Confused
И нашите две сливици бяха големи. Детето ми е на 5. Посъветваха ме да извадим само третата понеже не правила ангини а и проблема не беше от тях. Сега две три седмици след операцията гледам, че другите две са се поприбрали малко а може по нататък да се свият още. Така че не бързай да ги вадиш. Все пак това е барирера някаква. На едно детенце до нас му извадиха трите сега прави пневмонии.

# 5
  • Мнения: 1 208
Bim Bam благодаря и аз за новата темичка. Ако можеш поправи информацията за др.Френгов, че прегледите стават вече след предварително записан час.

# 6
  • Мнения: 141
Ние сме на операция за вадене на 3-тата сливица на 2604 в Окръжна болница София
Питам се само дали е удачно да се маха само третата сливица,при условие че и другите 2 са уголемени,но доктора каза че детето е още малко-на 3г Confused
И нашите две сливици бяха големи. Детето ми е на 5. Посъветваха ме да извадим само третата понеже не правила ангини а и проблема не беше от тях. Сега две три седмици след операцията гледам, че другите две са се поприбрали малко а може по нататък да се свият още. Така че не бързай да ги вадиш. Все пак това е барирера някаква. На едно детенце до нас му извадиха трите сега прави пневмонии.
благодаря,за информацията,и ние боледуваме остовно от 3-тата сливица,но до сега е боледувал само 1 път от ангина

# 7
  • София
  • Мнения: 334
Здравейте! Simple Smile

И моята дъщеря - 2.3г, е с уголемена, в момента и възпалена сливица.
В понеделник бяхме на УНГ, позната, изписа ни АБ от раз, макситрол и ериус няколко месеца - имало мн гной при 3-та сливица.
Говорих с хомеопатката ни - от 3 мес ходиме, изписа ни ни един монопрепарат и толкова.

Днес отидохме в Исул при д-р Ема Камел, с изключително добри впечатления останах от него. Не съм срещала името му мн мн тук, но е внимателен, обяснява добре и не изписва АБ на ''добър ден''. Каза ни, че гной нямаме, явно хомеопатията действа, но все пак ни изписа пак Макситрол. Освен това Ксизал, Калциев Глюконат и Лимфомиозот. Със сигурност отрече необходимостта от операция и възможно най-мн старание, за да се избегне операция.

Това Ксизал давали ли сте го, има ли смисъл от него?

Питах го за Фариностим - имуностимулатор за устната кухина под формата на бонбони. Каза, че е супер.

Повече здрави деца желая!   bouquet

Последна редакция: чт, 15 апр 2010, 16:29 от irina_a

# 8
  • Мнения: 1 163
irina_a Ксизала е противоалергчен препарат. Изписват ги уж за свиване на сливицата. Ефект не видях но нашата сливица не беше голяма а беше хронично възпалена.

# 9
  • Мнения: 317
Ние също пихме Ксизал,Лимфомиозот(сигурно 5-6 шишета)Тонзилотрен,Дулкамара и още 10 вида лекарства които не знам дали трябва да ги описвам ,а колко АБ Shockedлежахме и в болницата миналата седмица и така и не ми казаха защо не се управя,потдържа си 37-37.2Т и това си е Cryвече не знам какво да мисля.Единия път ми кажат че е трета сливица,после не е от нея от другите две е ,и днес като си вземахме епикризата вече ми казаха че незнаели защо е тази Т,ха сега ми кажете какво да правя Thinking  
p.s а колко имуностимулиращи изпихме направо....

# 10
  • Мнения: 2 587
Ние сме на операция за вадене на 3-тата сливица на 2604 в Окръжна болница София
Питам се само дали е удачно да се маха само третата сливица,при условие че и другите 2 са уголемени,но доктора каза че детето е още малко-на 3г Confused

И при дъщеря ми е така,но според лекарката има шанс другите две да се свият и да не се налага ваденето им.

# 11
  • Мнения: 206
Дайте мнение за доц.Цолов,ще ходим при него да решим да вадим ли третата сливица или не.Синът ми от 1 г не е спрял да боледува,това дете се отрови от лекарства.
До сега ходехме при Кънчева в ИСУЛ,но нещо не съм доволна в последно време.
Започна да претупва.....
Иначе нашата е от сълзящите,възпалява се често ,имаме и Стрептококи прумония в носа,които са полирезистентни и се появяват явно при най -малката настинка.
Пиша всичко това защото останах с впечатлението,че когато не е голяма и тече не я вадят винаги.Дайте мнение.Малкия прави и някакъв обрив с неизяснен произход,това ако е алергия би ли било проблем за самата операция ако ще правим.

# 12
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Bim Bam благодаря и аз за новата темичка. Ако можеш поправи информацията за др.Френгов, че прегледите стават вече след предварително записан час.

Готово!

Моля някой да ми пусне новия адрес на частния кабинет на д-р Огнян Попов, за да добавя и него.
Уж го гледах някъде из старата тема, пък не го открих днес, а ние не сме ходили отдавна /пу - пу.../. Някъде в уличката точно срещу Военна болница е, но питам, за да е точно инфото.

# 13
  • Мнения: 1 163
Дайте мнение за доц.Цолов,ще ходим при него да решим да вадим ли третата сливица или не.Синът ми от 1 г не е спрял да боледува,това дете се отрови от лекарства.
До сега ходехме при Кънчева в ИСУЛ,но нещо не съм доволна в последно време.
Започна да претупва.....
Иначе нашата е от сълзящите,възпалява се често ,имаме и Стрептококи прумония в носа,които са полирезистентни и се появяват явно при най -малката настинка.
Пиша всичко това защото останах с впечатлението,че когато не е голяма и тече не я вадят винаги.Дайте мнение.Малкия прави и някакъв обрив с неизяснен произход,това ако е алергия би ли било проблем за самата операция ако ще правим.

Нашата също не беше голяма. Доктора после я показа. На фона на останалите беше най-малката. Постоянни секрети обаче имаше детето. Последните месеци все прикашляше и плюеше жълто зелени храчки. Осем дена пи антибиотик и си продължаваше с кашлицата и храчките. Установиха, че е хронично възпалена и каквото и да и даваме все тая. И на мен ми бе странно, че така отидох ме на операция с лека кашлица и храчки но за сметка на това изследванията и бяха перфектни. В крайна сметка я извадих ме. Две седмици от тогава да чукам на дърво не е кашляла нито е изхвърляла храчки. Вече втора седмица е на градина, което за нас е един от световните рекорди. Дано да е все така. И ако е така все се питам къде чаках до сега а не я извадих по рано, че изпих ме с литри антибиотици.

# 14
  • Мнения: 206
Благодаря ти ,мила ,че ми писа,защото изпадам в паника вече. След малко сме на преглед и доцента ще реши,но при нас положението е абсолютно същото-спираме АБто и на следващия ден все едно не сме пили.Преди изкарваше по една седмица на градина ,сега макс 3 дни.И това е така от както израстна това чудо на чудесата ,макар че веднъж му я изтиска Кънчева и каза да си вървим ,няма да се реже.
На каката преди 4 г я извадихме за 3 дни,но тогава толкова трески ме тресяха,че нямах време да мисля и да се притеснявам-мъжа ме закара мен да раждам(като не се знаеше какво ще родя) -нея на операция -не питайте  Shocked
Тогава не бях и чула за следоперативен период,докато се прибера от болница с бебето,тя беше фурия,даже след интервенцията мъжа ми я докара примен и я черпих следолед Laughing

Общи условия

Активация на акаунт