Всичко за етажната собственост 2 - Домоуправител в нужда се познава

  • 108 709
  • 938
  •   1
Отговори
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 928
старата тема

ЗУЕС
за безопасността на асансьорите - да благодарим на Lost  Hug

Правилата са ясни  Hug

Споделяме опит!
Помагаме си!
Не правим реклама на професионални домоуправители!

за домоуправителите с либоф Mr. Green

Цитат
отговорностите са ясно разписани в ЗУЕС

а минусите ...  Laughing
да ти звъннат в 2 през нощта за да ти кажат, че в мазето има вода... от два дена   Crazy
същото, но защото някой е откраднал виното от мазето.   Crazy  без да разбие двете ключалки  Whistling
че на някой му липсва фикуса от междуетажната площадка, по паднали листа е проследен до изтривалката на апартаментХХХ, да съдействам да им го върнат   Laughing в апартамента нямаше фикус.
общуването с институциите си е също голяма "тръпка";
а колко пъти трябваше да доказвам, че входа ни е на 6 етажа и има партерен етаж с магазини дори не ми се припомня   ooooh!!

Ако искате в първи пост да се включи нещо друго, имаме 24 часа  Hug

Последна редакция: ср, 17 юни 2015, 11:02 от st. Dobri

# 1
  • Мнения: 5 215
Какъв е добрият домоуправител?
Със сигурност той е един от нас. Човек, който има нашето доверие и уважение. Готов
да посвети свободното си време на общите ни проблеми.
Домоуправителят знае:
кои са собствениците в етажната собственост;
какво е състоянието на общите части;
кои са наемателите в сградата;
как да разпредели различните вноски и задълженията между обитателите;
колко има в общата каса;
какви са изискванията за сигурност и безопасност в сградата;
към кого да се обърне, ако възникне проблем.
Домоуправителят умее:
да разговаря с всеки от нас;
да балансира между различните интереси в етажната собственост;
да ни представлява и защитава пред администрацията и операторите на обществени услуги.
Домоуправителят прави животът ни заедно:
по-подреден;
по-малко конфликтен;
по-защитен.

st. Dobri  Hug

# 2
  • Мнения: 6 528
Каква е таксата за външен домоуправител?

# 3
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 059
Каква е таксата за външен домоуправител?

Аз разговарях с такава фирма и офертата беше 5лв на апартамент на месец.

# 4
  • Мнения: 976
    Ако човек е съвестен май си взема голяма беля на главата с домоуправлението...

# 5
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 484
Ако искате в първи пост да се включи нещо друго, имаме 24 часа  Hug
Аз лично гласувам за цитат на твоите плюсове и минуси на домоуправлението, st. Dobri.  Wink
Това за доброто настроение в темата. И като дуплика към горната реплика на Мари дьо ла Фер.
Темата иначе ми е много полезна. И благодаря на всички вас, които споделяте знания и опит.

# 6
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 928
 Blush ще ги потърся, мячик, макар да не съм сигурна, че са толкова важни, че да са в първи пост

готово Peace

Последна редакция: вт, 16 юни 2015, 22:01 от st. Dobri

# 7
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 484
Благодаря!  Hug
Макар че за обаждането в 2 часа през нощта по проблем с известна давност... и без това няма да го забравя.  Crazy

# 8
  • Мнения: 47 888
От мен http://www.damtn.government.bg/index.php?option=com_content& … d=159&lang=bg
Въпрос номер 6 е за отговорността на домоуправителя във връзка с асансьорите, на сайта има и регистър с лицензираните фирми за ремонт и поддръжка на асансьорите
Оказа се че нашата фирма е била известно време без лиценз, но е поддържала асансьорите и си е взимала таксата  Tired

# 9
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 928
От мен http://www.damtn.government.bg/index.php?option=com_content& … d=159&lang=bg
Въпрос номер 6 е за отговорността на домоуправителя във връзка с асансьорите, на сайта има и регистър с лицензираните фирми за ремонт и поддръжка на асансьорите
Оказа се че нашата фирма е била известно време без лиценз, но е поддържала асансьорите и си е взимала таксата  Tired

включих го в първи пост  Hug да не се изгуби  Hug

# 10
  • при късмета
  • Мнения: 23 862
Само за да не ви изтърва, че темата ми е полезна   bouquet

# 11
  • Мнения: 104
Имам едно въпросче:
Ако до покрива на сградата се стига само и единствено през един апартамент на последния етаж, а не от общите части, може ли да не се дава право на живущите да не минават през апартамента?


# 12
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 928
Имам едно въпросче:
Ако до покрива на сградата се стига само и единствено през един апартамент на последния етаж, а не от общите части, може ли да не се дава право на живущите да не минават през апартамента?




постави се на негово място, всеки, за щяло и нещяло да ти гази из къщата когато му се прииска...

за важни неща може би може да се разберете.

попаднах на това, но пак си мисля, че  "со кротце, со благо"  е по-добре  Peace

Скрит текст:
ЗУТ - Чл. 194. (1) Собствениците и обитателите на недвижими имоти са длъжни да осигуряват свободен достъп в тях за извършване на разрешени или предписани проучвателни, проектни, строителни, монтажни, контролни и други работи, във връзка с устройството на територията, въз основа на заповед на кмета на общината, а в определените от закона случаи - със заповед на началника на Дирекцията за национален строителен контрол.
(2) Собствениците на недвижими имоти са длъжни да осигуряват свободен достъп в тях за извършване на дейности и мероприятия при бедствия, аварии и катастрофи и изпълнение на комплексни геозащитни проекти (укрепване на свлачища, защита на речни и морски брегове и други отводнителни и укрепителни работи). Изпълнението на дейностите и проектите се извършва така, че да не засяга обектите на основното застрояване. Достъпът се осигурява със заповед на органите по ал. 1, освен ако в специален закон не е предвидено друго.
(3) При неизпълнение на задълженията по ал. 1 и 2 достъпът до съответните недвижими имоти се осигурява принудително по административен ред, а при необходимост - и със съдействието на полицията.
(4) След завършване на работите по ал. 1 и 2 лицето, на което е осигурен достъп, е длъжно веднага да отстрани всички повреди, причинени на недвижимия имот във връзка с изпълнението на работите. Ако повредите не могат да бъдат отстранени, правоимащият се обезщетява за причинените вреди.
(5) Определянето на размера на обезщетението се извършва по реда на чл. 210 и се изплаща в едномесечен срок от влизането в сила на оценката.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 503
Здравейте,
искам да направя едно уточнение по коментарите относно получаването на наем от ЕС. От 2012 г. има нова уредба в закона, а именно:
Чл. 38, ал. 12 от ЗДДФЛ: "С окончателен данък се облагат доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица."
Вече не се налага всеки собственик сам да подава декларация и да плаща данък. Наемателят плаща данък 10%, а ЕС накрая на годината не подава декларация.

А относно асансьорите имам едно питане:
Техническият преглед констатира, че трябва да се направи ремонт на асансьора. Фирмата, която го поддържа, дава цена колко ще струва. Има съседи, които искат да се съберат още оферти, за да може, ако има по-ниска цена, да се избере тя. Но ме притеснява, че ако друга фирма дойде да ремонтира асансьора, ще трябва после тя да поддържа асансьора, вместо тази ,която е била досега.
Има ли някъде законова уредба на случая?

# 14
  • Мнения: 47 888
За асансьора виж сайта, който съм дала по-нагоре, там има някои общи положения, иначе предполагам зависи от договора със сегашната ви фирма, и общите положения в закона, доколкото този ремонт си е ремонт на обща част.
Имай предвид, че тия фирми доста си правят номера като тръгнеш да ги сменяш, от сорта на откраднати части и прочие...  Rolling Eyes Гнусна работа.

Общи условия

Активация на акаунт