система за класифициране на косата

Косата на всеки реагира по своему на различните продукти, среда и третиране, които им се прилагат, но като цяло косите от един и същи тип имат сходна реакция. Има две особено популярни системи за класифициране на типовете коса – на Уолкър и на Фия. Системата на Уолкър акцентира върху африканските коси, затова аз се спирам на другата, отнасяща се за много по-широк кръг от хора.

Тя притежава три основни показателя, чрез които се определя чупливостта, дебелината на отделния косъм и цялостното количество коса.

Първи показател – степента на чупливост (или липсата на такава)

За да се определи правилно косата трябва да се измие с обикновен шампоан, без силикон и парабени, без различните типове протеини и пр. Подходящи са т.нар. clarifying – шампоани, които почистват косъма в дълбочина от всякакви натрупвания на продукти. Косата се изплаква без да се слага балсам и водата се попива с кърпа, само колкото да не капе. Разресва се с пръсти и се оставя да се изсуши сама на въздуха.

Права коса
1a – права… като дъска.
1b – притежаваща едва забележима гънка, придаваща обем в дълбочина на косата
1c – права, с обем, огъната на места S-образно (напр. около лицето и врата)

Чуплива
2a – хлабави, разтегнати S-образни вълни сред цялата коса
2b – по-къси, добре обособени вълни (подобни на чупките след преспиване с плитки)
2c – отчетливи вълни и непълни спирали тук-там

 Къдрава
3a – големи, хлабави, спирални къдрици
3b – пружиниращи спирални къдрици
3c – непрекъснати къдрици, тип „тирбушон“

Афро 
4a – стегнати и тесни спиралки
4b – … охлювчета

Втори показател – дебелина на отделния косъм

F – финна коса
Косъмът е тънък, на светлина изглежда почти прозрачен. Трудно е да се види ако е паднал на контрастна повърхност, а завъртян между пръстите се усеща едва-едва. Подобна коса е типична за хора със скандинавски произход.

M – нормална
Косъмът не е нито много тънък, нито много дебел. Завъртян между пристите, косъма се усеща като тънка памучна нишка. Чуства се осезаемо, но не е много твърд.

C – твърда коса

Дебел косъм, лесно забележим косъм. Между пръстите се усеща твърд, като жичка. При завъртане може и да се чуе. Такава е косата на азиатците и индианците.

Трети показател – цялостен обем на косата

За да се определи трябва цялата коса да се събере в стегната опашка и да се измери обиколката ѝ около ластичето.

i – рядка (обиколката е по-малка от 5 cm)
ii – нормална (обиколка между 5-10 cm)
iii – гъста (над 10 centimeters)

Макар границите между отделните групи коса да са до известна степен размити, тази система може да ви даде поне бегла представа къде попада вашия тип коса. Нейните показатели, в моя случай, биха изглеждали така 2c/M/ii. В редица западни сайтове за продукти използват системата, което увеличава вероятността да си купите продуктт подходящ именно за вашия тип космена структура.

Публикувано на кос(ъ)мология и тагнато, , . Запазване в отметки на връзката.

Вашият коментар