:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 273
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

"За една роза милиони дадоха, а истинското лого е циганин бере рози"

Розоберът отдавна не е празник. За туристите е блясък, за работниците - опустошение и безизходица
Никой не насилва Тюркян, никой не я кара да бере. Освен животът.
На 22 май, неделя, към 10 часа сутринта, в казанлъшкото село Кънчево спира автобус. От него слизат туристи и започват да снимат. Руси девойки с вплетени цветя в косите пеят, играят, правят венци от свежи цветове - разиграват ритуала розобер. Младежи в китни носии им поднасят плетени кошове, усмихнато придърпват косите на момичетата и ги закичват. Туристите, основно японци, изпълват сърца с тази радост и хармония - берат се рози, долината грее, щастието полита към слънцето.

На 20 км на запад, няколко часа по-рано, в сърцето на Розовата долина, към землището на село Ясеново пристъпва Тюркян. На 10 юли тя ще стане на 12. Петокласничката отива да събира рози,



за да изкара 10 лв. за училище.



Часът е 5.30. Вали. Не е порой, но упорито. Тюркян е най-малкото от осем деца, а бащата, известен като Инката, два часа след нея с махмурлийска походка върви към изкупния пункт - отива, взема заработеното от предния ден и се прибира на сухо. Розоберът въобще не е това, което е.

"Няма работна ръка. Просто няма. А работната ръка е лимитиращ фактор при розопроизводството. Преди 12 години, когато започнах да гледам рози, беряха хора от заводи, взели отпуск, данъчни инспектори дори. Спират колите, слизат... След това идваха баби, пенсионери, небето ги прибра... После разчитахме на цигани - опитни работници, качествени, започнаха да ходят по Гърция, Испания... Сега рози берат хора, които са на дъното на социалната пирамида. От най-най-най-ниското дъно. Други просто няма, на тях разчитаме", казва розопроизводителят Павел Пенев. Никой не кара Тюркан да бере, не я насилва. Но го прави. Край нея е 25-годишният й брат Рашко, учил до 5 клас. Там са 30-годишната Бонка, която не работи, 59-годишният Рашо, завършил 8 клас в строителен техникум, 29-годишната Анифе, която също не работи, и се притеснява да не й вземат майчинските... Това са розоберачите на България.

Липсата на работна ръка е следствие на опустошителното обезлюдяване на страната. Специално край Казанлък тази година има и друга особеност - оръжейният завод "Арсенал" е затрупан с поръчки, назначава работници. Хората нямат интерес да оставят дългосрочната служба, за да се занимават един месец с рози. А в последните години масивите от Карлово през Стрелча до Казанлък се увеличават. Появяват се стопанства от по 500-600 декара с дестилерии, построени с пари по САПАРД. Търсенето на хора вследствие на увеличените розовите масиви още повече катастрофира в... липсата им. Пенев, който притежава 40 декара и произвежда розово масло, обяснява: "Не може да си представите колко важни са берачите в нашия бранш. Трудът е изцяло ръчен, розата се бере на мига, не чака... Може най-добрите рози да отгледаш, да се грижиш за тях месеци, но като няма берачи... И знаете ли какво се получава - розите окапват. Идете в стопанство от 500 декара, да видите как цветът загива. Производителят губи. Сбъркан модел.



Не трябваше да се насърчават големи стопанства,



а по-дребната собственост. Така едно семейство само можеше да си ги бере, нямаше да са нужни толкова много работници. А и хората щяха да си останат по селата, свързани със земята".

Рози се берат през втората половина на май и юни. В пиковите моменти, когато цветът е най-много, на декар е нужен един берач. Търсенето на работници увеличава цената на труда. За десетина години заплащането се увеличава от 30 на 60 стотинки, до 1 лв. сега на килограм. Бере се 3-4 часа сутрин. При 1 лв. на килограм за месец сръчен работник си докарва около 800 лв. "Бера всеки ден към 25-26 кила", казва 59-годишният Рашо. "Около 20-40 лв. на ден с жената вадим. Вчера заедно имахме 41 кг", съобщава 30-годишният Зибеид (той е "средна класа" - гледа 41 кози). А Анифе, която се притеснява да не й вземат майчинските, пита: "По 10-12-15 лв. на ден изкарвам, проблем ли има?". Налага се да обяснявам, че съм журналист, не съм инспектор и няма да й взема майчинските.

Всъщност работниците са притеснени от еднодневните договори, които сключват това лято. Преди розобера социалните служби са провели кампания, в която са им разяснили, че никакви помощи не губят с тях. Производителят Пенев обаче е недоволен: "Досега не се сключваха никакви договори. А някой от нас е предложил граждански, а на другия ден ромите са отишли при друг, понеже не искат да изтърват помощите. За мен няма проблем да има договори, искам да има - досега им плащах пари, които никъде не ми се отчитаха като разход. Но еднодневните са пълна глупост. Той набрал за 5 лв. рози, а себестойността излиза над 6 лв. с осигуровките. Може ли да работи 2 часа, а да му платиш осигуровки за 8 часа?! Питам и друго - видяхте какви хора работят при нас; той никога не е сключвал договор, няма трудова книжка, партиди... Къде отиват осигуровките?".

В долината има и други проблеми. Мощни фирми - френски и американски, са изкупили масиви, произвеждат розово масло, като едновременно са краен потребител - и диктуват цените. Говори се за подставени лица, които перат пари на мощни фигури, което още повече изкривява пазара. Както и за несправедливото субсидиране (колкото за пшеница, толкова и за рози). "Българските производители сме световни монополисти. Клиентите са изцяло външни, сред най-богатите в света, привличаме свежи пари. Трябва да се помогне на отрасъла - с добри цени, по-малко бюрокрация... Предлагахме да се върнат ученическите бригади, за да има кой да бере... Иначе и аз искам да давам по 2-3 лв. на килограм, но не мога да се конкурирам с Гърция, Англия, Испания... Дадоха милиони за една роза да нарисуват, но за да е реално, трябва да сложат един циганин, дето бере рози", казва Пенев.

Цената на килограм розово масло миналата година наближи 10 000 евро. За повечето производители това не е милионерски бизнес - през 2013 г. България произведе общо 1.2 тона, през 2015 г. след слаба реколта - около три пъти по-малко.

На самия Павел Пенев, който е 44-годишен и ветеринар по образование, мечтата му е била да се занимава с животни. Но понеже животните в България са кът покрай унищожаването на животновъдството, се е насочил към рози. Би трябвало да е най-големият им ласкател. Шокира ме: "Един цвят тежи 2 грама. От 3500 кг розов цвят излиза 1 кг масло. 20 човека са станали днес в 5 часа. Газят в дъжда, калта. Продукцията е изцяло,



за да се удовлетворява нюхът на човека, капризи...



Цялата една промишленост се завърта, за да му мирише хубаво на някого, който лежи в легло в стил "Луи XIV". Ние не храним бедните хора, а се стремим на някого да му мирише на хубаво. Човечеството е извратено".

А дъждът продължава да вали. Тюркян е между редовете, снимам я. "Ще се разболееш", казвам й . "Аз съм болна. От пневмония", отвръща. Аз, журналистът, в този момент се обърках: "Как? От пневмония?!" "Да, лекарят каза. Даде лекарства, но свършиха", отвърна братът Рашко. "Като се прибере, ще си стопли краката, ще й направим чай", отговори добродушно на стреснатия ми поглед Рашко.

"Мама пак избяга.... А кой ще ми даде пари за училище?...", чувам между редовете.

Част от хората си тръгват. Тюркян кашля. "Тюркян, хайде, отивай си", казва някой. Остава.
 Зибеид и жена му Зоя си докарват към 40 лв. на ден.
 “Бера всеки ден към 25-26 кила”, казва Рашо.
41
24168
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
31 Май 2016 21:21
И какво като е циганин? Не разбирам защо това е проблем. Нали работят? И ако собствениците на нивите бяха по - организирани, можеха да стегнат 2 - 3 изоставени сгради наоколо и да си наемат цигани от по - отдалечени райони. И стоката им нямаше да гние, и циганите, вместо да крадат, ще работят, макар и сезонно.
31 Май 2016 21:36
" Well its a dirty job but someones gotta do it...."

Faith No More, " We Care a Lot"


31 Май 2016 22:21
Сутрин да товарят умниците от София на рейсове и хайде в казанлъшко да берат рози. Нали това искаха?
31 Май 2016 22:24
я да се самоцитирам от съседната соба:
дистилаторни със затворен цикъл, дето сами сичко си правят, и крайният продукт е 10 000 евро килото. да реват. и да си помислят ако вдигнат с 15% надника колко повече народ ще привлекат и дали ще им стигнат. а с 20%? а с 30?

нали е пазарна икономика бе, маа му стара? като не идват хората, трябва да им вдигнеш интереса. нали искаха по-малко държава? невидимата ръка на пазаря? що риват чорбаджиите?
31 Май 2016 22:52
Интересна статия... Накара ме за първи път от доста време да симпатизирам на циганите. Реве, милия собственик, че няма хора... Те, хората обикновено за пари работят. Като няма хора или вдигаш цената на труда им, или сам отиваш да работиш. Излъгали го били да прави големи масиви??? Тук вече съм безмълвен! Ми, джанъм, ти едно магазинче ако тръгнеш да отваряш, първо търсиш кой да ти работи и срещу какви пари ще го прави. Как можеш да засееш 40 декара без да знаеш кой и за какви пари ще ти бере листенцата? Нали си бизнесмен? Това в първи клас на бизнесменското училище се учи...
31 Май 2016 23:45
При 1 лв. на килограм за месец сръчен работник си докарва около 800 лв.
Че това да не е много? Или зависи за кого?
01 Юни 2016 00:01
Това 800 лв. с осигуровки и данък, или без ? Щото те са грубо към 40%, или към 300 лв. при 800 лв., т.е. към 500 чисто...
01 Юни 2016 00:08
Това 800 лв. с осигуровки и данък, или без ?
Кой плаща такива неща по тези забравени места?
01 Юни 2016 00:13
Всъщност работниците са притеснени от еднодневните договори, които сключват това лято.

Това е изречение от статията...Ако се прочете внимателно...
01 Юни 2016 00:16
Това е изречение от статията...Ако се прочете внимателно...
Вярно, ама има и друго:
Досега не се сключваха никакви договори. А някой от нас е предложил граждански, а на другия ден ромите са отишли при друг, понеже не искат да изтърват помощите
01 Юни 2016 00:24
Мдаа, дяволът винаги е в детайлите...Ма както обикновено, конкретиката е проблем на журналята...
01 Юни 2016 07:27
Българските капиталисти са див башибозук !
Ще съсипят и това златно мероприятие , както и повечето неща до които се докосват !
Можеше да се въведе държавен монопол върху розовото масло или друго , каквото са направили в Коняк !
Ама се искат топки ! С вайкане не става , с ром и вафли също !
01 Юни 2016 07:55
Имам някакъв спомен, че абсолютният пик в производството на розово масло е през ... 1916 година. Мъжете на фронта, вкъщи жени, деца и старци. И заложили на розовия цвят и маслото. Не ми хвали стока, най ми хвали пазар. Но по стар български обичай ний първо ще омрънкаме и овайкаме, после може и да ни дойде акълът. "Циганин бере рози" може да се окаже разковниче. Защото в технологията на розата все още ръчният труд се счита за присъщ и даже ... есенциален. А ние, уви, разполагаме с доста нискоквалифицирана и нискообразована работна ръка. И не само при братята роми, впрочем.
01 Юни 2016 08:20
И не е само маслото има и вода , колкото и смешно да звучи !
01 Юни 2016 08:24
Маслото плава отгоре ! Ха , ха ха ! Като лодка !
01 Юни 2016 09:01
И тия ли реват за квалифицирани берачи? За работа 1 месец в годината? А, стига бе!!
01 Юни 2016 09:50
Предлагахме да се върнат ученическите бригади, за да има кой да бере...

А-ха! И ако може работата да е безплатна, само срещу храна.
01 Юни 2016 10:18
Истината е: "а истинското лого е циганин бере рози", но и неказаната истина в статията е, че доста розопроизводители (лично познавам няколко), които се "циганят" за заплати и всякакви други разходи в същото време карат поршета за 100-ци хиляди. То не само те, но и цялото им семейство.....лошо няма - пазарна икономика. Просто да не мрънкат, че нямало работна ръка за 300-400 лева къртовски труд (защото розобера е точно такъв), а да вземат да вдигнат възнагражденията пък да видим тогава дали няма да има работници
01 Юни 2016 10:21
А-ха! И ако може работата да е безплатна, само срещу храна.
Така беше едно време по социалистическо. Като невръстни ученици-берачи на рози, от 4 до 8-ми клас, за 6-7 часа бране на рози на нас ни даваха по една баничка или кифла. Струваха тогава по 10 стотинки. Понякога имаше и боза или лимонада. Толкова горе-долу струваше труда на розоберачите ученици. Явно някои от съвременните робзовладелци си спомнят тези велики времена и им се ще да приложат светлия опит на предците си от ТКЗС и АПК и да да се уредят и те с безплатни малолетни роби за брането на розите. Е, сега храната (баничката) ще им струва цял лев. Но какво да се прави, такива са цените на закуските сега. Между другото- брането на рози изисква минимална квалификация: наличието на два крака, две ръце и едно-две очи са съвсем достатъчни.
01 Юни 2016 11:09
Някой тука търсеше неквалифицирана работа за 800 лв. Кайли?
01 Юни 2016 11:40
Да вметна само ...

Брането на розите започва рано сутрин – около 5-6 часа и продължава най-късно до 12 часа на обяд. Ако времето е облачно и прохладно, срокът на бране за деня може да бъде продължен. Решението за удължаване на времето за бране се взема от специалиста, отговарящ за качественото и своевременно обиране на цвета.
Останал и непреработен цвят от предишния ден не е добър за дестилация и е с по-малко съдържание на масло.
Целта е разцъфналият цвят, готов за влагане в производство на розово масло, да бъде обран в точния момент и да не остава за следващия ден. Розовото масло е акумулирано в цветовете, затова при повишаване на температурата на въздуха съдържанието му намалява. Когато пролетта е дъждовна, кампаниите могат да продължат и повече от 30 дни, обикновено продължителността е 20-25 дни. За предпочитане е розите да изцъфтяват бавно и равномерно, и да няма ясно изразен пик на брането.
Набраният сутрин цвят е свеж, леко влажен от сутрешната роса, с наситен розов цвят и характерен аромат. Този аромат се предава и на розовото масло.

http://www.mzh.government.bg/MZH/bg/ShortLinks/ZashiteniNaimenovania/Zaiavlenie.aspx



Става дума за непълен работен ден - в общия случай с продължителност от 6 часа. Това във връзка с възнаграждението от 800 лева. При осем часа работа (бране) вероятно може да достигне и до над 1000 лева при стандартната продължителност на кампанията.

01 Юни 2016 11:46
Хм, в деня на детето странни послания с тази статия. Оръжия срещу рози.
Тъжна история и съвсем истинска.
01 Юни 2016 12:02
Някой тука търсеше неквалифицирана работа за 800 лв. Кайли?

С данъци и осигуровки 500 лв, ти го обясниха по-горе. А освен това аз ти обяснявам, че и циганинът има мозък и ако трябва да се гърбави, ще иде да бере портокали в Испания за доста повече пари.
Пазарна икономика, брато.
01 Юни 2016 13:15
ти го обясниха по-горе


Тия хора не плащат данъци и осигуровки. Но дори и да плащаха, пак става нетно 620 лв. а не 500 лв..
01 Юни 2016 15:40
далеч по добре от "Циганин бере джелязо" - мисла ас...
01 Юни 2016 17:09
За съжаление розопроизводителят няма как да плати повече от лев за кило цвят.
Той отглежда розите цяла година и влага много пари в труд и материали, за да може да достигне до изкупна цена 4.50 само за няколко дни по време на кампанията. През останалите дни, цената е по-ниска. При цена над 1 лев ще бъде на загуба.
Производителят на розово масло също е притиснат до стената и за него пък цена от 4.50 лв на розов цвят е твърде висока.
Ако средният рандеман е литър масло от 3300 к.г. цвят само стойността на цветовете ще бъде около 15 хил. лв. за него. Към разходите за розов цвят трябва да се прибавят разходите за нафта на пароцентралата /до няколко хиляди лева дневно/, за работен персонал - не по малко от 15-20 човека, работещи на смени на пароцентралата и в дестилерията, на кантарите при изкупуване и за платена охрана също, лихви за заеми, ако няма пари за изкупуването /почти никога няма достатъчно/, бонус за търговеца /обикновено равен на половината печалба/, амортизация за оборудването и много други разходи.
О този литър розово масло ще получи 8 хил. евро, което е 16 хил лв. Подозирам, че при тази изкупна цена на цвета всеки производител ще бъде на минус или в най-добрия случай - на нула. Тази година е лоша за розопроизводителите - те работят само, за да запазят квотите си и да оцелеят на пазара, иначе няма как да не са вътре. Ще запазят надеждата си за догодина. Дано тогава времето е по-благосклонно за тях.

01 Юни 2016 18:08
Тия хора не плащат данъци и осигуровки.

ураааа, значи е добре
01 Юни 2016 18:24
За съжаление розопроизводителят няма как да плати повече от лев за кило цвят.
като няма как - да си ги бере. тва е. пазарна икономика.

а за големите, дето си берат и дестилират сами, калкулацията ми изглежда много имагинерна, ма както и да е. конкретно с рози не съм се занимавал.
01 Юни 2016 18:58
Аз също не съм се занимавал, писал съм софтуер по заявка на една такава фирма, производител на розово масло и затова съм наясно.
При дребните собственици, всички от фамилията се събират и си обират сами цветовете. Вземат отпуск за което. Това е решението за няколко декара.
Всеки, който гледа повече, трябва да наеме работна ръка - на практика организира превоза на работниците от друго място, защото по време на кампанията всички се мобилизират около собствените си насаждения, които притежават.

Фирмата, за която говоря, изкупува реколтата на около 2000 дка . Приходите й обикновено са достатъчни, за да поддържат висок стандарт и да реинвестират в производството си. Тази година и да влезнат вътре - догодина ще наваксат.

На дребните собственици на розови насаждения им остава приход от по няколко хиляди лева за една година, който е брутен и за който са работили цяла година, не само по време на розобера. Розите се окопават, торят /включително и с листен тор-пръскат се листата с него/, режат, зариват, отриват, пресаждат и т.н. Розата е много капризно растение. В най-добрият случай половината от приходите ще идат за обработка, гориво, торове, хербициди и пестициди. Въобще не са за завиждане, но повечето от тях просто нямат друг избор. Това е поминък за селата и малките градчета, където традиционно няма работа.
01 Юни 2016 19:08
писал съм софтуер по заявка на една такава фирма
колега, значи.

всеки, на когото му трябва работна ръка, трябва да си е планирал разходите за нея. а тези разходи не са константа - те вървят само и единствено нагоре. и ако не са го предвидили - си берат розите сами.

между другото, има още един сценарий - минимизиране на загубите. гледаш ххх декара, очакваш продукция 10 000 кг. хвърлил си вече едни диви пари за торове и обработки, иде време за обиране. като не можеш да намериш хора, ще прежалиш ли повишение на надника или ще оставиш цветовете необрани? колко губиш в първия и колко - във втория случай?
01 Юни 2016 19:19
между другото, има още един сценарий - минимизиране на загубите. гледаш ххх декара, очакваш продукция 10 000 кг. хвърлил си вече едни диви пари за торове и обработки, иде време за обиране. като не можеш да намериш хора, ще прежалиш ли повишение на надника или ще оставиш цветовете необрани? колко губиш в първия и колко - във втория случай?

нема ли еврофондове за тия рози?
Щото ако има, е налице трети вариант - ни ги ториш, ни ги копаш, ни ги береш, показваш насажденията на проверяващия орган и си свиркаш, накрая получаваш субсидии за тях, чиста работа
01 Юни 2016 21:33
Не може ли поне тук да се въведе български държавен монопол и да не се допускат чужди фирми да притежават розови масиви и да произвеждат розово масло ?
01 Юни 2016 22:15
Анджак сме цъфнали та се сетих . Кой бере розите на американците и французите ? Колко плащат ? Излиза ли им сметката или карат на загуба ?
03 Юни 2016 08:09
Кой бере розите на американците и французите ? Колко плащат ? Излиза ли им сметката или карат на загуба


Много хубав въпрос. Даже май най-важният. А авторът е пропуснал да (си) го зададе...
04 Юни 2016 22:24
Брането на розите започва рано сутрин – около 5-6 часа и продължава най-късно до 12 часа на обяд.

То също като брането на аспержите. От 6-7 години берачите са румънци в Германия (преди бяха поляци, но се замогнаха и само 5-10% от берачите са поляци). Румънците печелят 55 - 65 евро чисти на ден - за 6 часа труд, при платена нощувка и закуска. Останалото си го плащат сами. И не са цигани, а румънски румънци.
04 Юни 2016 22:28
Кило аспержи започва през април на цени 13,50 - 13,90 за кг за да падне на 8 - 8,50 през юни, когато и свършва сезонът.
http://www.kaufda.de/Prospekt/Berlin/Kaisers/565782137#page=8
04 Юни 2016 22:34
Анджак сме цъфнали та се сетих . Кой бере розите на американците и французите ? Колко плащат ? Излиза ли им сметката или карат на загуба ?

Преди няколко години тук в едно предаване по ТВ един селянин (професия в Германия) се жалваше, че от службата по заетостта взели да му пращат безработни германци, които на втория ден вече не идвали на работа и изпращали по пощата болнични листове, и на човека щяла да му пропадне стоката, ако не били чужденците, от които нито един не се разболявал.
Та това е и отговорът. Няма сега българин да става рано, я, че и да се навежда, пък и да му влезе някой шипък в окото! Циганин, ще! Кой друг!
04 Юни 2016 22:40
Колко плащат ? Излиза ли им сметката или карат на загуба ?

Аз мога да говоря само за аспержи, сега ягоди (тъкмо е сезонът). Ягодите започнаха на цена 7 евро/кг, сега кошница ягоди от 2,5 кг е 10 евро. Берачите са същите румънци и поляци, при същите условия като за аспержите. Заплащането е на час - Mindestlohn. Това е законната минимална почасова ставка по браншове като най-ниската е 8,50 €/час. На загуба никой не работи.
Черешите почнаха на цена 10 евро/кг. Пак същите чужденци ги берат.
04 Юни 2016 23:02
Няма сега българин да става рано, я, че и да се навежда, пък и да му влезе някой шипък в окото!

За 60 евро на ден ли?
05 Юни 2016 00:50
За толкоз, колкото плащат на циганите. Не е ли добре?
05 Юни 2016 10:44
За толкоз, колкото плащат на циганите. Не е ли добре?

Ако няма желаещи, значи не е добре. Пазарна икономика, брато.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД