Разсадете мушкатото сега, за да цъфне за Великден

Пеларгониумът може да израсте и като дърво с повече търпение
пеларгониум

Червеното мушкато не само, че радва очите, но и енергетизира

Точно сега е моментът да прегледате саксиите с мушкато – Pelargonium zonale, и да отчупете подходяща китка за разсаждане. Подходяща, означава да е зряла, с три-четири междувъзлия и да е захваната за долната част на стеблото. Може да я потопите във вода, за да пусне коренчета. Но цветето ненапразно се нарича мушкато. Дори и да забодете резника веднага в торфена смес, то пак ще се захване. Преди да засадите резниците в нова саксия или сандъче, е добре да се оставят за няколко часа да завехнат.

Много специалисти препоръчват мушкато да се сади в късното лято (август – септември), но когато и да го „мушнете“ в пръстта, винаги ще има резултати. Ако сега се погрижите, домът ви ще цъфти още през април и за Великден мушкатото вече ще радва очите ви.

За да подмладите старо растение, трябва да направите следното: Поливате мушкатото обилно с вода. Изчаквате водата да се изцеди, след което измъквате  растението от саксията. Скъсявате корените с около 5 см, а от стеблата се оставят раменца с дължина около 10 см.

Най-масовото цвете у нас е непретенциозно към почвата, но по-добре се развива на по-тежки и добре наторени почви. Ако го подхраните с тор от калифорнийски червеи, със сигурност ще ви се отблагодари с ярки, едри, кичести цветове. Мушкатото е непретенциозно към светлината – справя се дори и да го „настаните“ на северно изложение.

Както всяко цвете, и мушкатото трябва да се отглежда с любов. Поливайте го с престояла поне едно денонощие вода. Водата се изсипва в подложката, а не направо в саксията. През топлите сезони мушкатото се полива два пъти седмично. И цъфти от април до октомври в бяло, розово, ярко червено и вишнево. За да цъфти обаче има нужда от подхранване и обилно поливане.

За да го оформите като дърво (както расте в родината си Африка), трябва да се въоръжите с търпение от около 2-3 години, но затова пък резултатът е чудесен. Отрежете ствол от по-старо мушкато. Очистете го от листата и го прикрепете към летвичка, за да се запази изправен. Постоянно почиствайте ствола от избилите филизи, като оставите такива само на върха. С течение на времето ще спрат да избиват филизи по ствола и в основата, и „дръвчето“ ще се разлиства само на върха на стеблото. Там вече лесно ще оформяте коронката, като периодично режете върховете, от което се получават нови разклонение. През това време ще се появяват пъпки на цвят, от които смело ще трябва да се лишавате, но накрая ефектът е неповторим.

 

Leave a Comment