Според комисията, трите фирми са манипулирали процедурата за сключване на рамково споразумение за възлагане на обществената поръчка "Осигуряване на самолетни билети за превоз по въздух на пътници и багаж при служебни пътувания в страната и чужбина", открита през септември 2010 г.
Сигналът бе на министъра на финансите Симеон Дянков в качеството му на Централен орган за обществени поръчки, а комисията уличи фирмите през декември миналата година.

КЗК наложи имуществени санкции на туроператорите. С 48 480 лв. е глобена "Хорнит", 47 280 лв. - "Бългериан ВИП Травъл", а най-голяма глоба от 2 818 800 лв. е за "Астрал Холидейз". Парите са процент от оборота им.

Трите предварително се договорили, както за конкретните цени, които да послужат за изготвяне на офертата, така и до определянето на общ сбор на ценовите предложения, който да служи като цел при изготвянето на офертите и да доведе до еднаквото им оценяване.

"Подобно поведение оказва решаващо влияние върху крайното класиране.
Това води до деформации в конкурентната среда, и по-конкретно - до непазарни подходи в поведението на предприятията", смятат от комисията.
Оттам посочват, че действията на трите дружества са "тежко нарушение", тъй като водят до пълно предотвратяване на конкуренцията помежду им при участието в обществената поръчка.
Ефектите от това поведение са преустановяване на ценовата конкуренция и ограничаване на конкурентите да участват в изпълнението на обществената поръчка, допълват от КЗК.

Преди комисията да наложи глобата, трите фирми имаха право да предявят писмени възражения, както и да бъдат изслушани в открито заседание.

По-късно от "Астрал Холидейз" заявиха за Дир.бг, че ще обжалват решението на КЗК във Върховен съд, което, според фирмата, означава, че решението се отменя, докато съдът не се произнесе.

"Няма как да има споразумение между "Астрал Холидейз" и цитираните фирми за съгласуваност на цените, тъй като те не са наш продукт, а на авиокомпаниите - обявени са официално от тях и са достъпни за всички фирми. Въпрос на професионализъм е да се избере най-ниската цена", коментират от туроператора.

от "Астрал" са изненадани от размера на глобата, тъй като не са предоставяли "никакви финансови документи и съотвено КЗК няма основание да определи тази сума".

През февруари 2010 г. правителството реши обществените поръчки за доставка на канцеларски материали, гориво и самолетни билети за министерствата да се провеждат централизирано - от финансовото ведомство. С това се целеше да се ограничи корупцията при раздаването на държавните пари и да се спести някой лев на бюджета. Финансовият министър дори сметна, че това ще доведе до  икономии до 25 млн. годишно.

Година след създаването на Централния орган за провеждане на обществени поръчки (ЦООП) се оказва, че схемата така и не може да заработи на пълни обороти. Миналия месец финансовото министерство реши, че само ще си урежда полетите и обяви самостоятелен търг за близо 2 млн. лв., с който да осигури полетите на служителите си.