Това предвижда проекторецептурник за детското хранене до три години, който се очаква да е готов до края на тази година, каза доц. д-р Веселка Дулева, ръководител на секция "Хранене и обществено здраве" към Националния център по опазване на общественото здраве, цитирана от БТА.

Каймата за ястията трябва да е от мляно месо без сухожилия и кости, без видими мазнини. Продуктите трябва да са качествени, но не е поставено условие, задължително да са "Стара планина", каза Дулева.

Ястията за децата ще се приготвят само от пресни или замразени зеленчуци и в краен случай от консерви. Зърнените храни задължително ще присъстват в дневното меню, защото са богат източник на енергия и растителни влакнини и са в основата на хранителната пирамида, предвижда се дори и в някои супи да се влагат зърнени компоненти (овесени ядки, булгур и др.). Нишестените кремчета за закуска ще включват и пюрета от пресен плод.

В продуктите, с които се приготвя детската храна, ще бъде намалено съдържанието на сол, захар и мазнини в това число и наситени мазнини.

Националният център разработва рецептурника в сътрудничество с няколко детски ясли в софийските квартали "Красна поляна, "Западен парк", "Люлин", както и от Кюстендил, Габрово и Перник.

Качеството на храната според д-р Цветелина Георгиева от отдел "Профилактика на болестите и промоция на здравето" в Районна здравна инспекция (РЗИ) - София - област зависи от сумата, определяна от общината за един храноден на дете в детска градина. В градините, проверени в София-област, вече не предлагат на децата сухи закуски.

В края на септември м.г. министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов обяви, че в детските градини децата ядат храни, приготвени от продукти с неустановен произход и (или) с изтекъл срок на годност и обеща нов рецептурник.

На 11 февруари директорът на новата Агенция по безопасност на храните д-р Йордан Войнов заяви, че ще бъдат утвърдени и стандарти за качеството на храните в детските градини и ученическите столове. Според него обикновено се прави конкурс за храните в детските градини и се избира фирмата, предложила най-ниската цена. Това обаче не означавало, че децата ще ядат най-добрата храна.