Берлин отхвърли задължителните часове по религия

Предложението да се даде в берлинските училища на часовете по религия същият статут, като на тези по етика, се провали на реферндум в неделя. Това разпалва отново дебатите за толерантността и интегрирането на мюсюлманите в Германия, допълва Ройтерс.


След т.нар. Убийство на честта на млада туркиня от брат й заради това, че водела западен начин на живот, в столицата от 2006г. стана задължително изучаването на светска етика. Религията, която е задължителен предмет в повечето германски провинции, е свободно избираема в Берлин, обяснява Ройтерс.


Защитници на промяната опитваха да въведат възможност учениците да избират между часове по религия и такива по етика, като ислям, католическо и протестантско вероизповедание се изучават отделно. Едва 14.1% (при необходими 25%) от всички, имащи право на глас, одобриха този т.нар. Pro Reli предложение.




Иначе идеята да стане задължително изучаването на религия бе отхвърлена от 51.5% и одобрена от 48.4% от гласувалите при 29% избирателна активност.


Противниците на изучаването на религия настояваха, че с такива уроци расте рискът да се задълбочат разделенията в обществото и да се наложи предимно християнски дневен ред. В традиционно светския Берлин живее най-многолюдната мюсюлманска (изключително турска) общност в Германия – около 220 хиляди души.


"Резултатът сочи, че защитниците на Pro Reli, представящи всичко това като въпрос на свобода – сякаш едва ли не руснаците ще нахлуят – са изгубили връзка с реалността в Берлин", заяви кметът Клаус Воверайт, яростен противник на мярката.


Кристоф Леман, ръководител на Pro Reli кампанията заяви, че е разочарован от резултата, но е доволен от дебата, който се е получил. За каузата си той бе привлякъл много знаменитости от Германия и консервативния канцлер Ангела Меркел.

Ключови думи към статията: