Съдебна битка в час по литература: Седмокласници станаха адвокати на Македонски

8161
Съдебна битка в час по литература: Седмокласници станаха адвокати на Македонски

Истинска съдебна битка се проведе в час по български език и литература в столичното 76 ОУ „Уилям Сароян“. Седмокласници се разделиха на два лагера по време на обсъждането на X глава на Иван-Вазовата повест „Немили-недраги“, в която Македонски е пратеник на хъшовете до Васил Левски в Русчук. По пътя си той преодолява редица препятствия. Спорът в час възникна около епизода с убийството на влаха, което Македонски извършва. Обвинителният акт бе съставен и прочетен от седмокласничката Станимира Асенова, която влезе в ролята на прокурор по време на процеса.

Учениците се разделиха на две групи. Едната пое защитата на убития влах, другата – на Македонски.

Петокласници станаха сватбари в час по български език и литература

Петокласници станаха сватбари в час по български език и литература. Нетрадиционният урок се проведе на 18 декември в 76 ОУ „Уилям...

„Човешкият живот е безценен и никой няма право да го отнема, независимо от фактите и обстоятелствата“, бе тезата на адвокатите на влаха. „Македонски е принуден да използва насилие, след като опитва всички други начини да се разбере с добро със своя опонент“, контрираха от защитата на хъша. Те допълниха, че като пратеник на хъшовете до Васил Левски, Македонски извършва истински подвиг. В името на дълга към родината той е готов на всичко.

Ролята на съдия в процеса бе поверена на Цветелина Терзиева, учител по български език и литература в 76 ОУ „Уилям Сароян“. Тя прочете решението на съда: „Фактите по делото говорят, че Макеноски прави безуспешни опити да се разбере с добро с влаха. Той не среща разбиране, а това поставя в опасност не само него, а и високопатриотичната мисия, с която е натоварен. При тези обстоятелства убийството изглежда неизбежно“. Решението на съда бе, че Македонски е невинен.

„Игровият метод на преподаване се използва активно в 76. ОУ. Той отключва активността и иницативността на ученика. Поставя на друго равнище общуването между учениците по време на час, както и контакта с техния учител. Практиката показва, че така се трупат трайни знания по интересен за децата начин“, обясни Емилия Стефанова, директор на училището.

 

Писатели рекламираха българската литература пред BBC

Литературата може да бъде най-добрият посланик на България в чужбина. Около това мнение се обединиха писателите Капка Касабова и Мирос...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com