Регистриране на дете в България, ЕГН, Пасаван, Паспорт, Еднократна помощ в България за родени деца, Английско гражданство за деца родени в UK



Какво се случва след раждането на дете в Обединеното Кралство, какви са процедурите по регистрация, ЕГН, паспорт и всичко останало - четете в днешната статия.

Стъпка 1. Издаване на свидетелство за раждане на дете родено в Обединеното Кралство

Когато родите в Обединеното Кралство,  трябва да си извадите акт за раждане от службата за раждания и бракове във вашия кансъл по местоживеене.  Всички раждания в Англия, Уелс и Северна Ирландия трябва да бъдат регистрирани в рамките на 42 дни от раждането на детето.

Къде да регистрирам детето си? - Трябва да направите това в местния регистър за района, където бебето е родено или в болницата, преди майката да напусне. Болницата ще ви каже дали можете да регистрирате раждането там. Ако нямате възможност да регистрирате раждането в района, където бебето е родено, можете да отидете в друг регистрационен офис и те ще изпратят вашите данни на правилния офис. За да намерите регистър в района, вижте тук: (Registry offices)


Информацията, която трябва да знаете когато регистрирате раждането е:

  •         Мястото и датата на раждане
  •         Име, фамилия и пол на бебето
  •         Имената на родителите, фамилното име и адреса
  •         Местата и датите на рождението на родителите
  •         Работа на родителите
  •      Майчино фамилно име

При регистрирането, носете и следните документи с вас:

  •          Паспорт, или акт за раждане, или лична карта, или шофьорска книжка
  •          Доказателство за адрес, например кансъл такс сметка
  •          Свидетелство за брак
  •          Носете и картона на детето си или така наречената "червена книга", тъй като някои регистратори може да поискат да го видят.

Цената на свидетелството за раждане е £9.25 като получавате два варианта:

  •          Свидетелство за раждане с детайлите на детето (кратък)
  •          Свидетелство за раждане с пълни детайли на детето и на родителите (дълъг)

Желателно е да изискате поне няколко екземпляра от пълния (дългия) вариант на свидетелството за раждане тъй като ще са ви необходими в бъдеще (за ЕГН и регистрация, за паспорт, а и в случай че загубите някое от свидетелствата).

Стъпка 2. Легализиране на свидетелство за раждане

След като се сдобиете със свидетелствата за раждане, трябва да легализирате поне едно от тях (дългия вариант) с апостил. Апостила представлява формуляр попълнен от правителството потвърждаващ че документа който легализирате е легален и издаден от валидна институция в Обединеното Кралство. За да се сдобиете с апостил, трябва да попълните форма, която да принтирате и изпратите заедно с документа за легализиране.

Попълнете и принтирайте формата от тук:

Платете с дебитна или кредитна карта – цената е £30 за легализация на един документ и £5.50 доставка за Англия. Доставката до България е около £12 ако желаете свидетелството за раждане да бъде изпратено направо там и упълномощен от вас човек да го даде за превод. За Англия доставката отнема около 1- 2 седмици.

Принтирайте формата която сте попълнили, добавете документа за легализация и я изпратете на адрес:

Legalisation Office
Foreign and Commonwealth Office
PO Box 6255
Milton Keynes
MK10 1XX

Стъпка 3. Издаване на Пасаван (временен паспорт)

ВАЖНО!! Ако детето има право на Британско гражданство и паспорт (четете по – надолу) нямате нужда от пасаван и ходене до посолството - направо пътувайте с британския паспорт.

За пасаван няма нужда да запазвате час, просто се явете рано, МНОГО рано, поне час – два преди отварянето на посолството, за можете да сте сигурни че ще успеете да се вместите в НЕобичайното работно време на нашенците, а именно:

Понеделник
Вторник
9:30 – 13:30
9:30 – 13:30
Сряда
9:30 – 13:30
Четвъртък
9:30 – 13:30
Петък
9:30 – 13:30
Събота и Неделя
Затворено

ВАЖНО!!! Посолството не работи на национални Български И Английски празици!

НЯМА НУЖДА да се връщате в посолството за да вземете пасавана си! – преди да се явите в посолството посетете най – близкия пощенски офис и си купете предлатен плик (pre-paid envelope) който да оставите в посолството и с който да ви върнат пасавана на посочен от вас адрес.

Временният паспорт е със срок на валидност ДО 12 месеца и е съобразен с необходимото време за завръщане в Република България.

ВАЖНО! При подаване на документи за издаване на временен паспорт на дете, родено в Обединеното Кралство, се представя пълната (дългата) форма на акта за раждане, съдържаща имената на родителите, снабдена с апостил! Ако акта за раждане няма апостил, няма да ви го приемат!

При издаване на пасаван за дете, и двамата родители трябва да присъстват при издаването, или само един родител заедно с валидно пълномощно от другия родител. ДЕТЕТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да бъде с вас защото ще го снимат за пасавана.

Срокът за издаване на стандартна услуга временен паспорт е 5 работни дни:

Стойността на временния паспорт (пасаван) е £60 за нормална поръчка до 5 работни дни.
Стойността на временния паспорт (пасаван) е £81.50  за експресна поръчка до 2 работни дни.
Стойността на временния паспорт (пасаван) е около £105 за експресна поръчка до няколко часа.

ВАЖНО!!! Заплащането се извършва само в брой /кеш/!!!

Стъпка 4. Регистриране на детето в България и издаване на ЕГН

Новороденото дете трябва да бъде регистрирано в България в рамките на 6 месеца (някои общини са по - толерантни и може да е и след 6 месеца) след раждането си в общината по местоживеене на майката, ако тя е българска гражданка. В случай, че само бащата е български гражданин, детето се регистрира на адреса по местоживеене в България на бащата.

Необходимият документ за регистрация е оригинален акт за раждане /формата с имената на родителите/ - дълъгия вариант. След като документа е легализиран с апостил той се дава за превод на български език. Това може да се направи и в България, и в Англия от някой от заклетите преводачи, регистрирани към Посолството на България в Лондон .

Списък на заклети преводачи в Лондон:


За България, просто се насочете към всяка една агенция за превод и легализация на документи.

Ако преводът е направен от заклет преводач в Лондон, той и оригиналният документ се заверяват в Консулската служба на Посолството в Лондон.

След като имате преведен и легализиран акт за раждане, документите се подават в общината по местоживеене на единия от родителите в България (желателно майката), където детето се регистрира и получава  българско удостоверение за раждане с ЕГН. Цената е около 70 лева и става за около 1 – 2 седмици.

За целта ви трябва дългия вариант на английския акт за раждане с апостила както и преведен и легализиран акт за раждане на български език.
Английският документ за раждане се задържа от общинските власти!!!

Важно!!! Регистрацията на детето в България също може да бъде направена и чрез упълномощено от родителите лице, като пълномощното се заверява от Консулска служба на Посолството.

Стъпка 5. Издаване на първи български паспорт

След като вече имате ЕГН и детето е регистрирано в България, отивате в паспортна служба където попълвате форма за първи паспорт, представяте преведен и легализиран акт за раждане, на място ще снимат детето и плащате за стандартна услуга която отнема 30 дни. Ако желаете експресна поръчка, говорете със службата – не всяка община предлага експресна поръчка за първи паспорт. В деня трябва да присъстват и двамата родители – ако един от родителите липсва, подписът в заявлението се полага от лице, упълномощено от него с нотариално заверено изрично пълномощно.

Ако не желаете да се прибирате и да издавате паспорта там, след като упълномощено лице преведе, легализира акта за раждане и регистрира детето, може да ви прати документите и вие да подадете заявление за първи паспорт в Посолството в Лондон, като стандартната услуга отнема до 90 дни а съкратената до 60 дни.

Еднократна помощ в България за живородено дете/деца

Българската държава отпуска еднократна помощ при раждане на всяко живо родено дете регистрирано като български гражданин, родено не само в България, но и в други страни. Еднократната помощ при раждане може да бъде изискана от майката в срок от 3 години, който започва да тече от края на текущия месец, в който е родено бебето. За да бъде отпусната тази еднократна помощ при раждане са необходими няколко документа. Тези документи се подават в Агенцията за социално подпомагане по адресна регистрация на майката – например, ако живеете в София но по адресна регистрация на лична карта се водите в Пловдив, трябва да подадете заявлението и своите документи в Агенцията в Пловдив. Еднократната помощ при раждане се дава на всяка майка, без да се има в предвид месечния или годишния доход на семейството. Макар че във формата се дава заявление че живеете и отглеждате детето/децата си на територията на България, това не е проблем за вземане на помощта защото проверки не се правят т.е. няма да имате проблем че живеете в Обединеното Кралство.

В агенцията по социално подпомагане по постоянен адрес ще ви се предостави Молба – Декларация, която е утвърден образец от Министерството на труда и социалната политика.

Можете да изтеглите, принтирате и попълните и молбата от тук:

С тази молба ще трябва да предоставите и следните документи в комплект:

  • Оригинал на български акт за раждане на бебето, за което се изисква еднократната помощ при раждане т.е. преведен и легализиран акт за раждане на детето + оригинален дълъг вариант на английски акт за раждане
  • Копия от актовете за раждане на всички деца, които са родени от съответната майка (преведени и легализирани ако не сте раждали в България)
  • Лична карта на майката (за справка)
  • Служебна бележка от вашата банка (само ако желаете парите да бъдат преведени по банков път)

Какъв е срокът за отпускане на държавна еднократна помощ при раждане?

Всяка родила жена има фактическото право да изиска еднократна помощ при раждане от датата на раждане на бебето в Обединеното Кралство. Изплащането на еднократното обезщетение се извършва по касов или безкасов път. Ако желаете парите да ви бъдат преведени по банков път, е необходимо да кажете това в момента на подаване на декларацията, към която да се приложи служебна бележка от банка, в която е отразен номерът на вашата банкова сметка.

Длъжностното лице, което Ви връща оригиналния акт за раждане, останал в агенцията за изплащане на помощта, отразява на гърба му следните данни: Основание за направеното плащане, сумата на еднократното обезщетение, поредността на детето, както и датата на изплащане на сумата. След това длъжностното лице потвърждава верността на данните с печат и подпис.

Какъв е размерът на еднократната помощ при раждане и в какъв срок се изплаща тя?

Държавната еднократната помощ при раждане на дете се изплаща обикновено за около 1 месец след подаване на молба – декларация. Нейната сума е съответно както следва:

За първо дете – в размер на 250 лева.
За второ дете – в размер на 600 лева.
За трето дете – в размер на 300 лв и за всяко следващо – в размер на 200 лева.
За близнаци еднократната помощ при раждане е в размер на 1200 лева.

Британско гражданство и паспорт придобити при раждането

В някои обстоятелства деца родени в Англия придобиват Британско гражданство с раждането си.

Важно!!! Не всяко дете придобива Британско гражданство когато сероди в Обединеното Кралство!!! Процедурата за натурализация е съвсем различна, изискванията са други и цената е много, много по - висока!

Ако детето е родено в Обединеното Кралство, за да придобие Британско гражданство още при раждането е нужно:

-  Един или двамата родители да имат така наречения ‘’Settled status’’
-  Един или двамата родители да имат Британско гражданство

Статута ‘Settled’ се дава на хора които са придобили статута Permanent Residence.

За да придобиете този статут, трябва да сте пребивавали в страната минимум 5 пълни години ПРЕДИ раждането на детето, и да можете да представите валидни доказателства за всички изминали 5 години, а именно:

P60 ,P45, Self Assessment Tax Returns, банкови стейтмънти, доказателства за адрес (Rent agreement, Council Tax, Gas, Electricity, Telephone Landline…) , както и валидни документи за самоличност – Лична карта или Паспорт.

В случай че вече имате придобит статут и карта за Permanent Residence, тези доказателства са излишни.

Важно!!! Няма нужда да сте кандидатствали и да сте придобили статут Permanent Residence за да може вашето дете да се квалифицира за Британски паспорт. Нужно е да сте пребивавали в страната минимум 5 години преди раждането и да имате възможност да докажете своето законно пребиваване с нужните документи.

И още - ако един от двамата родители е Британски гражданин, няма нужда от доказателства, а само валиден Британски паспорт.

Кандидатстване:

Цената е £46 ако подадете документите си онлайн или по пощата сами, или £55.75 ако подадете документите си чрез офис на Post Office - Passport Check and Send service.

Каква е разликата?

Post Office Passport Check and Send Service включва услугата вашите документи да бъдат проверени от служител на пощата за да се уверят че всичко е попълнено правилно, че имате правилните документи, както и специална доставка Special Delivery включена в цената. Ако сами си пращате документите и изберете другата опция – само passport fee £46, трябва да попълните формата онлайн и да платите, да занесете своите документи запечатани и готови да бъдат изпратени – служител на пощата не е задължен да ги преглежда преди това.

Ако решите да кандидатствате онлайн, последвайте линка:

Ако кандидатствате чрез пощенски  клон, посетете най – близкия такъв, вземете и попълнете Passport Application form и се върнете с нужните документи за проверка и изпращане.

Освен формата и документите, ще са ви нужни 2 стандартни снимки паспортен вариант на детето, такива може да направите във пощенски офис или студио/фото кабина, или у дома сами.

Освен това, ще ви е нужен и ОРИГИНАЛЕН акт за раждане на детето, дългия вариант с всички детайли на родителите (краткия вариант ще бъде отказан!!) – направете си повече актове за раждане в случай че не ви върнат този, случва се.

Помощ при попълване на формата:

Ако детето придобие британско гражданство и паспорт, няма нужда от пасаван и ходене до посолството.


Надяваме се че сте намерили статията полезна и интересна. Ако желаете още подобни или други статии, коментирайте и споделяйте! Харесайте и нашата фейсбук страница ТУК - UK ЕМИГРАНТЧЕ!

No comments:

Post a Comment