Показват се публикациите с етикет Crock-Pot. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет Crock-Pot. Показване на всички публикации

29 май 2015 г.

Кисело зеле с патешко месо


      Това студено време си е точното време за едно кисело зеле :smile1: Сега оплаквания, че нямате кисело зеле не приемам :) който си прави кисело зеле, обикновено прибира във фризера, или в буркани, последните зелки. Който пък не прави - ползва готови буркани от магазина, а там винаги има.  Аз така или иначе целогодишно си готвя кисело зеле. Дори зелев сок във фризера имам в малки бутилки - за по едно готвене.
      Тук обаче предложението ми е по-скоро заради патешкото месо. Напоследък често се предлага в едни вериги магазини, но с доста неприлична цена за патешки бутчета :) Тройна на тези, които аз купувам от магазин за патешки продукти. Дори в кварталния супермаркет има патешки продукти, замразени, естествено, на много прилични цени. И често купувам от там патешки бутчета и маншони  за готвене с ориз, зеле, или с картофи и шийки за супа.  Тук точно зелето е с патешки маншони - онези малките "бутчета", които се намират до крилцата. Показвам ги, тъй като доста хора питат какво е това "маншони". Обикновено имат малко повече перушина, но тя се чисти лесно.  Имат и мазнина, както и патешките бутчета и затова за ориз и картофи  ги варя предварително - ако е много мазен бульона, охлаждам и отделям част от мазнината. За сотирани картофи е много добра добавка. Но за киселото зеле  мазнината е приемлива и ги слагам сурови.  



Продукти за 4-5 (примерно) порции :)
1 пакет патешки маншони (или бутчета) около 1кг 
кисело зеле - около 1,3- 1,5 кг 

сок от кисело зеле 0,5л. или 1 ч.л. лимонтозу 
по 1 к. л. кимион и копър (семена) 
и тук добавка от кървавица, която си купих от Велинград и прибрах във фризера за готвене. Слагам по няколко парченца от нея.  Икономично, но за аромат :))) 

ориз и червен пипер  по желание 
олио - ако няма мазнина па патешкото месо 
 

Приготвяне: 
* Зелето се нарязва и поставя в тавата за готвене.  Поръсва се с подправките и разбърква. 
* Върху него се нареждат патешките маншони/бутчета и парчета от кървавицата 
* Налива се зелевия сок, още толкова вода и тавата покрива със фолио. 
* Пече се във фурната - първо 20-30 мин. на 220*, а когато се  чуе, че зелето къкри - фурната се намалява на 160*. Така се пече около 1,30-2 часа. Развива се и запича за  10-15 мин :) за тен. 

Ако ще се прибавя ориз - тук е момента - повдига се зелето, там, където е само зеле и под него поставя по 1/2 лъжица ориз - това са  10-на местенца, под което слагаме ориза. И тук трябва да се погледне ще има ли достатъчно течност, която да стигне за набъбването на ориза. Ако няма - долива се вряла вода. Такава се разклаща внимателно, за да се разпредели ориза на дъното и връща във фурната,  да се запече за още 20-на мин, докато се сготви и ориза. 

Долу варианта е с червен пипер и ориз.  Това с тавата е само зеле, без ориз и червен пипер, но в готов вид не е стигнало до снимка. 

И сега готвене в  слоукукъра - крок-пот. 
Поставя се половината зеле в гърнето на уреда, върху него месото, а върху вмесото - останалото зеле с всички подправки. 
Включва се уреда и се готви  на І степен (ниската) за 8 часа, или на ІІ (по-високата) за 6 часа.  



2 ноември 2014 г.

Задушен бут от сърна с лучен сос и кореноплодни зеленчуци


       Тук първо ще помоля за извинение за многото снимки, но така става, като снимам повече от 5, еднакъв ракурс и не мога да избера  

      И ще започна отзад напред. Точно това месо е приготвено в бавно-готвещата тенджера. Която е керамична и доказано всяко месо вътре става разкош - топи се в устата.  Дори това месо с неизвестна възраст. За глиганите  съм писала, че кипвам за 15 мин. в силно вряща вода/бульон месото, но тук ( приятел  ме изненада със сърнешки бут) месото е сърна и няма нужда от кипене на висока температура. Не можах да събера цялото бутче в  съда за готвене :) затова обезкостих на едри парчета и тези сготвих, а кокалът чака ред за бульон с други подобни. 




      При някои манджи предпочитам да сложа всичко наведнъж в глинения гювеч, или в слоукукъра, но има такива, при които предпочитам да запечатам месото първо или да карамелизирам лука. В този случай -  и двете. Не ми харесва вкусът на суровия лук, сложен в манджата. Дори на обикновени яхнии, задушавам лука, докато омекне и остане на мазнина и тогава продължавам. Е, според времето, с което разполагам. 
      Ако си нямате слоукукър, но пък имате сърнешко месо, непременно си го сгответе така. В глиненото гърне във фурната, или   в тава, завита плътно с фолио ......... като ги поставите във фурната и забравите за 3-4 часа.  Ако нямате сърнешко  -  не мога да помогна. Месото е близко до телешкото (според Мише до козето), които се намират по-лесно по магазините и може да опитате  с тях. Но вкусът си струва, повярвайте ми :)  Количеството е доста, но е вкусно както топло, така и студено. 



Продуктите са: 
месо от сърна (разбира се ) - около 1,8 кг 
3-4 лъжици олио 

2 лъжици масло 
2-3 лъжици олио 
5-6 глави лук 
~ 100 мл бяло вино 

3 моркова 
малка глава целина (кервиз)
1 корен пащърнак 
5-6  малки глави  чесън 
2 лъжици доматено пюре 
сол на вкус
2 зърна бахар 
3-4 листа салвия (преди да я завъдя тази подправка  листата бяха дафинови :) 
~ 100 мл бяло вино 

1 с.л. препечено брашно 
3-4 сварени картофи***


Приготвяне: 
* Месото се запържва/колкото да се запечата  от всички страни за по 2-3 мин

* Прехвърля се в уреда на слоукукъра (или глинения гювеч) 
* В същия тиган и останалата мазнина се прибавят останалото олио и маслото и нарязания на полумесци лук. 
* Запържва се за 3-4 мин, прибавя се виното и задушава под капак, докато виното се изпари и остане на мазнина. 
* Прехвърля се при месото. 
* Прибавят се почистените и нарязани: моркови, целина и пащърнак,  почистените цели глави чесън, зърната бахар, листата салвия; посолява се. 
* Налива се виното с размитото в него доматено пюре, още толкова вода . 


И тук готвенето в различните съдове:
* Ако е в слоукукър - уреда се включва на  І степен (ниската) за 8-9 часа, или на ІІ (по-високата) за 6 часа.  
* Ако е в глиненото гърне - поставя се в студена фурна, включва се на 150-160* и оставя за 4-5 часа във фурната. Тук количеството   вода, което се прибавя е около 400-500 мл  

Когато е готово месото (пробва се - вилицата трябва да го пробожда без усилие и влиза леко в него) се прибавят картофите, размитото в малко вода брашно и затваря съда за още 10-15 мин. 



Големите парчета месо се нарязват на филии и сервират заедно с 2-3 лъжици от зеленчуците и залива с получения гъст, лучен сос.  




30 септември 2014 г.

Постни лозови сарми


     Моля, да не се обръща внимание на зелевата  гранде-сарма отзад. Тя е с кълцано месо :secret:  
Постни сарми съм правила и друг път, но с лозов лист - не. Пък и онези с листата от лапад са  си хапки от  гъби с ориз и лапад. Затова останах приятно изненадана от вкуса на тези постни лозови сарми, когато ги опитах. 
     Тези се сготвиха през нощта в слоукукъра, но могат да  бъдат приготвени в глинения гювеч, или в тава, добре покрита с фолио във фурната.  Време за готвене - 2 часа  на 170*; водата е 3/1 части на ориза; 


Продукти: 
~ 50 бр. лозови листа  (буркан стерилизирани. Ако са пресни - трябва да се бланшират предварително) 

~300 г ориз 
2-3 моркова 
2-3 домата (не се виждат  тук, защото моите бяха жълти, но са си   домати :) ) или 200 г. домати от консерва
2 глави лук 
1 ч.л. сух джоджен 
1 ч.л. черен пипер
сол на вкус 

~ 80/100 мл олио 
1 лимон 




Приготвяне:
* Доматите и морковите се настъргват на ситно ренде.
* Лукът с нарязва съвсем ситно. 
* Оризът се измива на течаща вода, докато спре да пуска бяла вода :)
* Всичко (без лимона и олиото)  се разбърква в купа и така плънката ни  е готова. Може да се  запържи лука с ориза и моркова, но понякога дори аз избягвам пърженето :)) 


* Всеки лозов лист се поставя върху плоска чиния или дъска.
* Върху него се поставя 1 чаена лъжица от плънката (това зависи от големината на лозовия лист, може да събере и супена, но така, на една хапка са много по-симпатични smile1 ).
Свиват се   сарми - не ги стягайте, за да набъбне оризът добре. 

Готвене в Crock-pot:
* На дъното на керамичния съд се налива олиото и изстисква сока от лимона. 
* Сармите се нареждат  плътно една до друга (при необходимост се нареждат на два реда) . 
* Заливат се с вода - около 500 мл.; в крок-пот на ориза слагам вода 1.5 части на 1 част ориз, когато има и други продукти, които са с голямо водно съдържание като домата (за сарми и чушки иде реч :) 
И сега ще споделя, че когато готвя сарми в крок-пота, поставям под капака един лист фолио, с който да се задушават плътно сармите и така дори на втория ред сарми ориза е добре  задушен (както се вижда и на зелевата сарма, която беше тук на втори ред)
* Уредът се включва  на І степен-режим “LOW” и наглася часовника за 8 часа. (щом изключи той продължава да подгрява храната, така че не е фатално, ако точно след 8 часа не се отвори тенджерата).


31 август 2014 г.

Пилешки хапки с гъби в лучен сос, бонус - воденички пак в такъв :))


      Нищо ново под слънцето :smile1: тези и двете рецепти ги правя отдавна и съм ги споделила тук. Пилешки хапки с гъби в лучен сос са по рецептата на тези Пияни пъдпъдъци, но от пилешко месо  (тъй като у нас имаме споразумение пъдпъдъци с перушина да не се внасят повече) и с добавени гъби, а воденичките са по тази рецепта на Воденички с лук и лимон, само че с добавени 2-3 лъжици доматен сос за пица. :smile1: Ама пък много по-ароматни станаха така с подправките.  
      "Голямата разлика" е, че тези двете са приготвени в мултикукъра.  И двете манджи :smile1: са много вкусни и си заслужава да бъдат направени, независимо дали в обикновена тенджера (по старите рецепти) в бавноготвещия  слоукукър (изпитани и там), или в мултикукъра.  Пилешкото съм правила и с големи парчета пиле с кокал, така че филето не е задължително.  А  другата рецепта вместо с  воденички, може да се направи с пилешко месо. Изобщо :) свободен избор. От мен идеите; всеки да си ги направи с любимото пилешко месо (за свинско просто ще трябва по-дълго време на готвене).


Пилешки хапки с гъби в лучен сос

Продукти за 4 порции:
1 кг пилешко месо ( без кост и кожа) 
350 г гъби 
1 кг лук
250 мл бира 
100 мл вода
60-80 мл зехтин/олио
1 ч.л. сол/на вкус/
черен пипер, риган или мащерка, магданоз
1 с.л. царевично нишесте или брашно

Приготвяне: 
* Пилешкото месо се нарязва на едри хапки;
* Гъбите се почистват и нарязват на едро (дребните оставят цели) 
* Лукът се почиства и нарязва на полумесци. 
* Всичко се поставя в съда на мултикукъра  наливат се бирата, водата, олиото и посолява.


* Натиска се бутона MENU (средния от дисплея, с тенджерката) и избира програма за готвене 6 (Запичане, или Експрес ).  на дисплея се появява 40 (мин.) С копчето за време (вдясно от менюто)  времето се увеличава на 60 мин.. 
Следва натискане на бутона START  ......  
........... и след 60 мин. се отваря капака, прибавят се черния пипер и ригана; размитото с малко вода  брашно, или царевично нишесте, разбърква и затваря капака да постои така още 10 мин. 
* По желание порцията се поръсва със ситно нарязан магданоз  :smile1: (е, това е на девойчето, няма как да бъде озеленена). 
Тук вече трябва къшей хляб :) соса е много, ама много вкусен!   


***За слоукукър - всички продукти ( вода и бира - само 1/3 от количествата) се поставят в керамичния уред;включва се на ІІ степен за 5 часа. Лукът се поставя най-отдолу, върху него гъбите, най-отгоре - месото. 
***За обикновена тенджера - всички продукти се поставят в дълбока тенджера и включва котлона. В момента, в който съдържанието в нея заври, котлона се намаля на най-слабата степен  и готви отново около час. 
По същия начин в края на готвенето соса се уплътнява. 



Задушени воденички с лук и доматен сос 

(който сос с лупа трябва да се търси, но поизтървах нещата заради козметични процедури :)))) 

Продукти: 
1 кг пилешки воденички 
5-6 глави лук 
100 г доматен сос за пици (моят е домашен) 
1/2 пак. масло (60 г) и 3-4 лъжици олио 
200 мл бяло вино
200 мл вода или бульон.
по една голяма щипка риган и чубрица;  сол на вкус 
лют червен пипер по желание
сока на  1/2 лимон

Приготвяне: 
* Лукът се почиства и нарязва на едри полумесци.
* Воденичките се почистват и измиват; 
* Всичко се поставя в съда за готвене; прибавят се  олиото, доматения сос, виното, лимоновия сок и водата. 


* Уреда се включва на програма готвене 6 (Запичане, или Експрес ) и от  дисплея се наглася време 60 мин. 
* Когато уреда  сигнализира (изпищи :smile1:) край на работа воденичките се проверяват дали са омекнали и ако трябва  се включва за още 30 мин.  Винаги ги купувам от едно и също място и друг път за час са готови, но този път не бяха :) затова и останаха почти  без сос. 
* В края на готвенето се прибавя маслото, подправките, разбърква и затваря съда  за 10-15 мин. 
***За слоукукър - всички продукти ( вода и вино - само 1/3 от количествата) се поставят в керамичния уред; включва се на ІІ степен за 5 часа. Лукът се поставя най-отдолу, върху него воденичките и всичко останало. 
***За обикновена тенджера - всички продукти се поставят в дълбока тенджера и включва котлона. В момента, в който съдържанието в нея заври, котлона се намаля на най-слабата степен  и готви   около час - час и половина. 



26 февруари 2014 г.

Зелеви сарми с кълцано месо



Сарми  при мен много :nyam: най-вече в зелев лист. С лозов лист само аз ги харесвам, но  имам едни новини, че и младежът Н. ги е проял. Поздравления  на този, който е успял да го убеди! 
В повечето случаи ги правя с кайма (дори да е от месо с доказан произход, пак е смляно на кайма), но си е друга работа да са  с шарено свинско месо. И ориза и зелето понасят мазнината му. Пък и  като отделих листата на сармите, авджи се зарадва на нов вид "манджа" - ориз с месо, сервирано на топки в чинията. И евентуално листа за втора употреба :secret:

Нищо ново под слънцето (което изненадващо липсва тези дни), но  ето им рецептата. 




Зелеви сарми с  кълцано месо 

листа от  кисела зелка  - всяко нарязано на 2-3 правоъгълни парчета, на които са отстранени твърдите жилки. Изобщо тия жили винаги ги отстранявам - и като готвя зелето, и за сарми

~600-700 г  шарено свинско месо - врат, гърди
~ 150-200 г ориз
2-3 с.л. доматено пюре 
1 с.л. подправки - смес от равни части  кимион, черен пипер, чубрица. 
2  с.л. универсална подправка
70-80 мл олио

Приготвяне: 
* Месото се нарязва/накълцва  - със сатърче било по-доброто според М. и разбърква  с подправките, измития ориз, доматеното  пюре и олиото.
* На всяко парче листо се поставя пълна лъжица от сместа и завива на стегнато руло, с прегънати двата странични края, за да не излиза плънката. 

В обикновена тенджера (или глинен гювеч за фурната): 
* На дъното на тенджера се поставят 3-4 цели зелеви листа, върху които подреждат готовите сарми; покриват се отгоре с чиния. 
* Пълни се не повече от 3-4 пръста до ръба и, налива се вода/зелев сок - равни части -  така, че да ги покрие.
* Включва се котлона и щом заврат се оставят да къкрят около 1,5ч. (а с гювеча във фурната - 2 часа.) 

Готвене в Crock-pot:

* Завитите зелеви сарми с кълцано месо се нареждат на два реда на тенджерата, без да се поставя нищо на дъното. 
* Наливат се равни количества вода/зелев сок -1,5 -2  към  1 част ориз, включва се уреда на І степен-режим “LOW” и наглася часовника за 8 часа. (щом изключи той продължава да подгрява храната, така че не е фатално, ако точно след 8 часа не се отвори тенджерата).
Ако няма да правите млечен сос, сложете 1/1 части течност/ориз.  

Приготвянето  на млечен сос, ако се налага :) 

* Изцежда се сока (не повече от 500мл е) и  кипва  в тенджерка на котлона. 
* Разбива се 1 кофичка кисело мляко с  щипка сол  и 2 с.л. препечено брашно. 
* От врящия бульон с черпак се прехвърля при непрекъснато бъркане към млякото, докато сместа се удвои и температурите се уеднаквят, след което млечната смес се връща в тенджерата. 
* Прибавя се парченце масло. 

29 януари 2014 г.

Яхния с пиле, спанак и ориз

 
Откакто заваля снега в неделя само яхнии са ми в главата. Топли, гъсти, ама и с мръвка Grin.
Друг път "голямото неделно готвене" включва само една; този път бяха две. И ден трети след неделя няма помен и от двете, а аз се чудя каква да я забъркам посред седмицата. Или да заредя Крок-пот уреда да я сготви, докато сме на работа.

Това е симбиоза между    Спаначена яхния с месо и спанак с ориз - точно ей така сочен и леко разварен много го харесвам :nyam: а на другите сигурно им се налага да го ядат. Но недоволни няма. С домашно пиле (петле) ситуацията отива вече към окапване посред бял ден.

Необходимите продукти са: 
около килограм пилешко месо
~ 1/2 кг спанак 
2 връзки пресен лук
една чаша от 300мл ориз 
2 с.л. универсална подправка 
50-80 мл. олио, зависи колко тлъста е птицата; колко кожа има по него

1 с.л. червен пипер, сол на вкус, магданоз, щипка джоджен 




Приготвяне: 

В обикновена тенджера:
* Пилето се сварява до готовност  (преди кипенето се отпенва. Ако не успявате да уловите точния момент - когато заври се прецежда бульона и месото поставя в чистия от парцалчета/белтък бульон да се готви). 
* Прибавят се почистените и нарязани  спанак и пресен лук; универсалната подправка, червения пипер, солта и мазнината. 
* Изчаква се отново да заври и се прибавя  почистени и измит ориз - който трябва да е 3 до 3.5 пъти повече от ориза. Ако си познавате добре тенджерата и знаете колко е нейната вместимост - не трябва да измервате бульона с точност. Ако не сте сигурни - измерете колко е, преди да се добавят зелените продукти и ако е по-малко от 3-3.5 части към ориза - прибавете  вода. 
* След прибавянето на ориза се оставя тихо да ври за 10-15 мин. и разбърква. 
* Прибавят се магданоза и джоджена; изключва се котлона; тенджерата се затваря с капак и оставя така още 20 мин. докато ориза поеме водата. През което време може да се разбърка още 1-2 пъти. 

Цялото това упражнение след сваряването на пилешкото месо може да продължи да се готви и в тавата, но трябва да се увеличи водата на 4 чаши, тъй като там повърхността на изправяне :) е по-голяма. Фурната се изключва 15 мин., след завирането; тавата остава вътре, а идеята е не ориза да изпълни тавата, а да остане в сос. 


в бавноготвещия Крок-пот: 
* Пилето пак се кипва отделно в тенджера :) , за да може да се отпени. 
* Прехвърля се в гърнето на Крок-пота, заедно с бульона - бульона трябва да е 2.5 части към ориза. 
* Прибавя се олиото, солта и включва на ІІ степен - high  за 5 часа (до готовност на месото, ако е кокошка или петел ще трябва повече време).
* Когато месото е омекнало се прибавят почистените и нарязани спанак и пресен лук, червения пипер и добре измития, отцеден ориз. 
* Разбърква се и оставя да се готви още 1.5 часа. 
* Тъй като повечето уреди след приключване на времето за готвене автоматично преминават в режим   "* -запази храната топла"- сега е момента да се прибавят подправките и яхнията се оставя за още час гърнето.   



отклонението - Лук в бурканче посред зима :) да  напомня, че във всяко домакинство по това време на годината има лук, който покълва. Преди години го чистих (т..е изхвърлях, ако не е стегната и твърда вече главата), но после се сетих, че  на село зимата винаги имаше бурканчета с лук на перваза на прозореца.  И започнах да си слагам тук. 
Перваза на прозореца е място опасно, но си намирам разни местенца, където да наредя бурканчетата - колкото е по-светло и по-топло, толкова по-бързо растат перата.  Бурканчета от пюрета или от сладко,  пълни с вода, на които главата лук да се задържи, без да пропада надолу.  
На пазара цяла зима има пресен лук,  но пък не всеки ден обикалям пазара, или се сещам да купя за когато ще ми потрябва . Е, добива не е толкова голям, че да стигне за една лучена яхния, но е много свежо да си направиш зимна салата от консерва домати с пресен лук, салата от сварени яйца с пресен лук, или забъркаш няколко яйца с лук и суджук :smile1: И за да има винаги "свежа реколта" - през 5 дни по едно бурканче с нова глава лук. 

18 декември 2013 г.

Ябълки "Бон Фам"


Странно име, а :smile1:  Най-точно казано това са  Печени ябълки. 
Ябълки и плодове зимата печем всякакви (сега им е сезона), но обикновено със захар, или мед. Преди време дори пекох едни с кексова плънка, но снимката имаше много екзотичен вид и освен най-близките ми хора, други не я видяха.
А тези ябълки са напълнени със сладко, смесено с мед и масло; така ги видях в предаване на  Големия Жак Пепен, затова и тук така ги записвам. Той ги изпече в нормална фурна, а тези аз - изпекох в крок-пота, който е перфектната тенджера за печене на плодове. 


Продукти:
6 големи ябълки 

За всяка ябълка по:
2 ч.л. сладко от кайсии (сигурно може и друго, по кисело) 
2 ч. л. мед 
по 1 с.л. масло 

виното от мен :) ~ 60-70 мл. 

6 кръгчета с хляб, малко по-големи от диаметъра на ябълките 


Приготвяне:
* Фурната се загрява на 190 градуса.
* С помощта на специален уред или нож се изважда сърцевината на ябълките.
* С остър нож се прави плитък прорез (около 2-3 мм) в кората по цялата обиколка на ябълката, на около 1/3 от върха ѝ, за да прилича на капаче щом се опече.Ако не се направи този прорез,  при печене ябълката може да се пръсне, затова е добре поне да се надупчи ябълката на няколко места.  
* Подреждат се  ябълките в по-висока тавичка - всяка, на кръгче хляб. 
* Сладкото и медът се смесват. 
* В отвора на всяка ябълка се поставя по 1 пълна с.л. от сместа и  парче масло.
* Виното се налива в купичката, за да се разтвори останалия мед и сладко в него. 
* Течността се изцежда в съда за печене. 
* Ябълките се покриват с фолио и пекат 30 мин. на 180*. 
* Развиват се, поливат се с отцедения сок и пекат още 20 минути. 
* Накрая трябва да са сочни, кафяви и меки на пипане. Без сос - хляба е  трябва да е поел малкото останала течност.
* Може да се сервират с ванилов сос, цедено мляко ли заквасена сметана. Тук е със сметаната.

Това за печенето във фурната е както го направи Ж. Пепен.

В Крок-пот времето за печене е 3ч. на ІІ степен.



8 декември 2013 г.

За супите, закуските и зайците :)


     Една японска поговорка гласи „Закуската изяж сам. Обяда раздели с приятел. А вечерята - дай на врага си".  Днес всички диетолози  твърдят,  че закуската е най-важното хранене за деня. Напълно прави smile1 са за мен.  Закуската помага за събуждането ни и дава необходимата „начална скорост“, за да се справим с това, което ни чака през деня и то с добро настроение.  А у нас "човекът е човек, когато е закусил" :) може в 6, може в 9 или 11ч., но може и в 5.
     Когато бях малко хлапе закуската  беше в повечето случаи от тесто - ама си имахме баба, която докато ни събуди и закуската  беше готова на масата. А супата се ядеше около обедно време.
     Около второто ми десетилетие обаче срещнах Мише,  който пък израснал  със супите и чорбите на дядо си. И някак си "поделихме" закуската - от негова страна  идеята за винаги топла закуска (тогава работното време започваше в 7.30), от мен - правенето и. После минахме през период, в който топлите сандвичи, тостове, принцеси, солени кифлички заради подрастващите Стоеви поизместиха супата, но така или иначе тя си остава на челно място в списъка за закуска. Защото и 100-ев младши е съгласен, че една паница супа  за закуска държи сито до обяд дори студента.
     В крайна сметка  почти два пъти седмично правя супа или чорба, а има ли супа - закуската е сигурна и топла, положението спокойно и не ми се налага да ставам в тъмни зори да вия баници , да мятам палачинки, или да пека катми. Не че и това не се случва. 

     Супите - с ориз, или с фиде, но в почти всички случаи със застройка. Топла застройка, при която яйцето не се пресича, не ме притеснява дали ще се стопля супата на котлон, или в микровелето, за да не се пресече белтъка (коагулира :)) Е, ако не е с нарочно пресечено яйце като на магданозената супа. Мама ме научи на топлата застройка преди да се изнеса тук в "големия" град. 
     Когато изрязвам филетата и бялото месо на заека за Заешка пастърма , или пък когато му отбирам бутчетата    за най-вкусния печен заек,  ми остават точно скелетната  система , корема, врата и дробчето.   В повечето случаи те са в основата на заешките ми супи ( а може и от хубави парчета месо да се направи супата).  А заешките супи са сродни с пилешките ми супи. Никакво разнообразие :)  



Супа от заешко месо 

Продукти: 
заешко месо (сварено, обезкостено  да е около 400-500гр., ако е повече - останалото количество може да се замрази с част от бульона за друга супа или готвене)

2 с.л. от универсална зеленчукова подправка - домашна - солена, сушена  или купена за супи
1 чушка, 1-2 моркова - може пресни, може и замразени, ако има във фризера.
сол на вкус
олио - ок. 60-80мл, зависи дали има лой по месото 


3-4 с л ориз или 3 топки фиде - по желание

4 с л кисело мляко
1-2 яйца /зависи от големината/
1-2 с л царевично нишесте или препечено брашно
4-5 стръка магданоз 

Приготвяне:
* Месото се поставя в студена вода да се свари до готовност - т.е. като се дръпне с вилицата - да се отделя лесно от кокалите, . Тук трябва да се издебне момента с отпенването - белтъка от месото коагулира и излиза на повърхността на завиращата вече вода. Когато не успявам - обера колкото мога, а накрая прецедя бульона.

Вариант І:
* В друга тенджера се настъргва моркова/морковите и нарязва чушката.
* Прибавя се олиото и съвсем за кратко (2-3 мин.) запържват, колкото да си пусне моркова цвета - тази хитринка се прави, за да придобие по-наситено жълт цвят супата. Както на първата снимка горе. Налива се  бульона, прибавя се универсалната подправка, сол, нарязаното месо.........


Вариант ІІ: (като на втората снимка, няма толкова приятен жълт цвят) 
* Когато месото е сварено се изважда, за да изстине и да се нареже. В бульона се прибавят нарязаните/настъргани зеленчуци, олиото; посолява се; връща се нарязаното месо.

И в двата случая щом  бульона заври отново:  
- се прибавя ориза  и вари до омекването му - ок. 15 мин. (ако супата ще бъде с ориз ) 
- ако ще бъде с фиде - оставя се да ври 10-на мин., след които се прибавя фидето и готви още 5-6 мин. 
* Приготвя се топлата застройка:
- разбива се  киселото мляко с яйцето/яйцата и нишестето /или брашното/ в отделен съд на котлона, който е намален на ниска степен / 1-2 /.
- щом загрее сместа - при непрекъснато бъркане, се налива  по малко от врелия бульон на супата и непрекъснато разбърква. Така, докато сместа стане 2-3 пъти повече и температурите в двата съда се уеднаквят, за да не се пресича белтъка на яйцето. 
- изсипва се обратно при супата 
* Така при претопляне супата не се пресича.

* Накрая супата се поръсва със ситно нарязания магданоз (може и естрагон, стига да има,и или да се сетя :) 

**Не винаги разбивам яйчената смес за застройка на котлона.  Но тогава наливам врящ бульон от супата и бъркам. Обаче за тази "манипулация" си трябва опит и сръчни - научава се с годините; внимателно, за да не  се изгорим с врелия бульон и т.н. 
*** Когато в супама  има дреболийки от зайчето и се подправи накрая и с джоджен, вкуса на супата заприличва на агнешка супа. 

Вариант ІІІ за Крок-пот: * Вместо в тенджера, сварявам месото в крок-пота - за 4 или 5 часа на режим ІІ (бързия) 
* Когато е готово процедирам както с вариант ІІ горе, но затварям гърнето с подправките и ориза за още 30-40 мин. и едва тогава правя застройката. 

При готвенето на всички супи напомням, че и при варенето със зеленчуците, отгоре се образува пяна; не само като се вари месо. Мен тази пяна ме дразни :) и я обирам с решетъчна лъжица. 


ПП: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ СТУДЕНТИ! 
Бъдете винаги усмихнати, весели и много сърцати, преследвайте неуморно своите мечти, борете се за всичко, което има смисъл! 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...