Търсене в този блог

Показване на публикации, сортирани по уместност спрямо заявката боб в касерол. Сортиране по дата Показване на всички публикации
Показване на публикации, сортирани по уместност спрямо заявката боб в касерол. Сортиране по дата Показване на всички публикации

събота, 10 септември 2016 г.

Боб по Боснешки

    Много обичам боб, но рядко го готвя, тъй като обикновено не улучвам хубав боб, който добре да ми увира, а и до момента нямах достатъчно добра и изпробвана рецепта, която да приготвям.
     Рецептата за този божествено вкусен боб научих от леля Оля, от местната кръчмичка в с. Боснек, където често ходим на гости, в къщата на наши приятели. След като веднъж го опитах бях сигурна, че искам точно тази рецепта и помолих нашите приятели да ме заведат при нея да си я запиша. Спазих всичките й препоръки, включително си снимах и етикета на боба, който ползва, за да съм сигурна в успеха на рецептата. Бобът, който тя препоръча като най-добър е на Кръстев, боб народен. По-долу сложих снимка, за да го разпознаете. Възможно е и с други, изпитани от вас, марки боб да се получи добре. 
     Най-важното условие е да накиснете боба от вечерта и на другия ден да излеете водата. След това да го варите час и отново да излеете водата. При варенето можете да сложите половин лъжичка сода (това го знам от баба ми), която ще подпомогне увирането. След това ще го изплакнете. Леля Оля препоръча сами да си смелите доматите за пюрето, да не слагате купешко. Букетът от подправки е задължителен, както и сушените чушки. 
     Рецептата е страхотна и изключителна българска класика! Много ароматен и вкусен боб се получи. Горещо Ви го препоръчвам и се надявам да го опитате. Децата си облизаха пръстите :)


Продукти:

500 г боб
50 мл. олио
1 глава лук
1 морков
3 сушени, червени чушки
1 парче целина
1 ч.л. червен пипер
2 с.л. брашно
2 домата
1 и 1/2 ч.л. сух сминдух
1 и 1/2 ч.л. сух девесил
1 ч.л. суха чубрица
1 ч.л. сух джоджен
черен пипер
1 и 1/2 ч.л. сол


Почистете боба и го накиснете за една нощ. 
На другия ден, излейте водата, покрийте с нова вода, 2-3 пръста отгоре и варете час, докато поомекне. По средата на времето добавете 1/2 ч.л. сода, за да подпомогне омекването. Излейте водата, в която е врял.


Нарежете на ситно глава лук, 1 морков, 3 сушени чушки, почистени от семето и парченце целина. Сложете ги в тенджерка. Налейте около 30 мл. олио и мъничко вода и задушете, докато зеленчуците омекнат. Накрая започват да се пържат. Бъркайте непрекъснато. Сложете 2 с.л. брашо и разбъркайте, докато стане на паста. Пресипете в тенджерата на отцедения боб. 
Смелете в блендер два домата и ги добавете при боба. Полейте със струя олио, разбъркайте всичко добре и налейте вода, колкото да покрие боба. Поръсете с всички подправки. Разбъркайте добре. 
Кипнете боба, след това намалете огъня и варете боба, около два часа, до пълно омекване. Ако е необходимо доливайте отвреме на време малко вода. 



Да ви е сладко!


Ако обичате боб, може да опитате и някоя от другите ми рецепти:

- Крем супа от белен боб
- Боб плакия (по арменски)

четвъртък, 17 януари 2013 г.

Боб касерол с наденици

Само при вида на този ароматен боб с наденици със сигурност ще зарадвате по силните ви половинки дами! :) Изключително вкусен и засищащ. Бърз и много впечатляващ боб, който трайно ще навлезе в менюто ви. 
Готвенето на боб е много бавно и трудоемко занимание. Първо бобът се кисне, после се вари, за да се махне първата му вода, накрая се готви. Отнема много време, а доста често и резултатът не е този, който сте очаквали, защото бобът, въпреки всичко, понякога хрупа. Именно по тази причина използвах консервиран бял боб в буркан, екстра качество с моркови и чушки, който смесих с домашно приготвения доматен сос с характерни български подправки като джоджен и девесил. Ако не откриете такъв боб, непременно добавете един морков и една червена чушка към соса. Надениците приготвих на скара, но ако вие желаете можете и да ги изпържите в тиган. Аз както знаете ако мога да си спестя някоя излишна калория не бих пропуснала тази възможност :) 
Поднесете топлото ястие директно в съда на масата и ще почувствате домашния уют, който това вкусно блюдо създава. 



Продукти:

400 г консервиран боб (с моркови и чушки)
1 глава лук
1 скилидка чесън
1 люта зелена чушка
2 ч.л. джоджен
1 ч.л. девесил
680 мл доматено пюре
черен пипер
сол
4-5 бр. селски наденици
пресен магданоз за поръсване


Нарежете лука и чесъна и лютата чушка на ситно и ги задушете в зехтин с малко водичка, докато водата се изпари и остане само на мазнина. Поръсете с джоджена и девесила и разбъркайте добре. Налейте доматеното пюре, поръсете със сол и черен пипер и разбъркайте. Оставете да поври, докато се редуцира и водата се изпари. 


През това време направете на надениците по няколко напречни малки разреза с остър нож и ги изпечете на скарата (парти грил) от всички страни до зачервяване. Прехвърлете ги в дълбок съд за печене.


Изсипете боба в доматения сос с подправки и оставете да покъкри всичко заедно на бавен огън за около 15 минути, след което го пресипете при надениците. Печете на предварително загрята фурна на 200 градуса 20 минути. Поръсете топлото ястие с магданоз. Поднесете с мек хляб, люти чушлета и горчица. 


Да ви е сладко!