🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

С малки суми, но редовно

Взаимните фондове търсят повече дребни инвеститори чрез разнообразни спестовни планове

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ако сте от хората, които "с малки суми, но редовно" допринасят за непрестанния ръст на банковите депозити, но са все по-недоволни от падащите лихви, имаме добра новина за вас.

Според доста анализатори най-лошото от голямата криза вече е минало. Това пък означава, че може би е дошло време да потърсите нови възможности за по-голяма доходност от парите си. Разбира се, за сметка на поемането на известен риск. От няколко години сред сериозните алтернативи на депозитите са взаимните фондове, които осигуряват сравнително лесен и евтин достъп до капиталовите пазари. Последно своето по-структурирано предложение към точно този тип потенциални клиенти направиха "Елана фонд мениджмънт". От дружеството представиха своята програма «Достъпно спестяване», чрез която може да се инвестира в един или комбинация от няколко от техните взаимни фондове чрез месечни вноски от поне 50 лева.

"Насочихме сме се към спестовни планове, защото те предоставят възможност за инвестиция във взаимен фонд с малка сума. По този начин се стремим да неутрализираме една от пречките при инвестиране във взаимен фонд, а именно акумулиране на относително голяма сума от средства за инвестиране", каза за "Капитал" Вяра Иванова, портфолио мениждър в "Елана фонд мениджмънт". "От отдавна сме мислили за спестовни продукти, които да предложим на пазара. Фактът, че други източници на приходи като продажба на недвижими имоти или увеличаване на възнагражденията, вече ги няма, ни подтикна да ги разработим и предложим сега", добави тя.

Спестовните плановете на Елана са два вида - стандартни и комбинирани. Първите са структурирани върху пет отделни фонда на дружеството. При тях вноските отиват за закупуване на дялове в един от фондовете. Комбинирани планове, както си личи по името, представляват три комбинации от инвестиции в няколко фонда с различен рисков профил. Това осигурява по-силна диверсификация на вложенията.

Предимството, което дават плановете на дружеството, е, че може да се направи вноската в който и да е ден от месеца. Ако сте достатъчно редовен инвеститор и не пропускате месечните си вноски, това също се възнаграждава. След определен минимален срок, като не се взема такса за обратно изкупуване на дяловете. За стандартните планове минималните срокове са 2 години за нискорисковите фондове, 3 години за балансираните фондове и 5 години – за високорисковия фонд. За комбинирани планове минималните срокове са 3 и 5 години. Ако обаче пропуснете месечната си вноска, тогава планът се прекратява.

Схемите на "Елана" нямат допълнителни такси извън тези на самите фондовете за емитиране и обратно изкупуване. Тези такси варират за отделните фондове между 0.1% и 0.75%. Когато правите и инвестиция чрез плановете във взаимен фонд, не трябва да забравяте, че за неговото управление също се взема такса, която се начислява при определянето на стойността на активите на фонда. За отделните фондове на "Елана" тя е между 0.75% и 3%.

"Елана" не са първите, които предлагат подобна схема на българския пазар. За да привлече инвеститори, които нямат възможност да отделят големи средства наведнъж, в края на миналата година "Статус Капитал" предложи сходен план, обясни Владислав Панев, председател на борда на директорите в дружеството. При тази схема поръчката за покупка за дялове във фондовете на дружеството има минимална стойност от 50 лв. Предимството й е, че дружеството няма такси на входа и на изхода, а при изпълнението на минималния срок от 3 години инвеститорите може да получат надбавка в размер на 0.5% при обратно изкупуване. Тази надбавка може обаче и да не бъде дадена "при форсмажорни обстоятелства". Клиентът може да забави вноската си до 2 месеца, след което схемата се прекратява, при което за обратно изкупуване на дялове има такса в размер на 2%.

Индивидуална инвестиционна схема предлагат и от "Райфайзен асет мениджмънт". При него минималната вноска е 30 лева. Известно удобство при този план е, че плащането може да бъде направено чрез директното теглене от разплащателната сметка. Отскоро управляващото дружество Pioneer Investments също предлагат подобни планове в България. Те са два вида – от 3 и 5 години. Минималният размер на месечната инвестиция е 20 евро или долара. Веднъж опредена вноската, както и датата, на която се прави, не може да бъдат променена. В плана се определя и обща сума на инвестицията за периода. Пропускането на месечната вноска не води до прекратяване на плана, а само удължава срока му. Самият той падежира с достигането на общата сума. При 5-годишния план има и 20% отстъпка от входящата такса.

Когато избирате спестовен план, не забравяйте обаче, че инвестициите във взаимни фондове не  гарантират печалби и винаги съществува риск да загубите част от вложените средства.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    flasha avatar :-@
    Flasha

    ТЪЙ КАТО ОТДАВНА СЕ ЗАНИМАВАМ С КРЕДТИ И ЛИХВИ ПО ТЯХ ИМА НЕЩО КОЕТО Е СПАСИТЕЛНО ЗА БГ-ИКОНОМИКАТА, А ИМЕННО : ЗАБРАНА ДАВАНЕ НА ДИВИДЕНТ ПО-ВИСОК ОТ 5% ПО ДЕПОЗИТИТЕ ОТ БАНКОВИ И ДР. ИНСТИТУЦИИ. В РЕЗУЛТАТ НА ТОВА АВТОМАТИЧНО В ИКОНОМИКАТА ЩЕ СЕ ВЛЕЯТ МЕЖДУ 5 И 10 МЛД. ЛЕВА ТЪЙ КАТО ДЪРЖАНЕТО ИМ В БАНКИТЕ ЩЕ СТАНЕ НЕ РЕНТАБИЛНО .МИСЛЯ ЧЕ ИДЕЯТА Е ОСЪЩЕСТВИМА САМО ОТ СМЕЛ ФИНАНСОВ МИНИСТЪР КАКЪВТО ЗА СА СЪЖАЛЕНИЕ В МОМЕНТА НЯМАМЕ ,КАКТО И ЧЕ ТОВА НЕ СЕ ВИЖДА ОТ ПРЕМИЕРА БОРИСОВ.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал