Сурогатното майчинство – не "как", а "дали"

Да приеме или отхвърли сурогатното майчинство за едно общество е дебат от ранга "за" или "против" смъртното наказание. Обществото ни трябва да реши дали ценностната ни система допуска човешкото същество да бъде предмет на сделка. Изчистено от емоции и конкретика, сурогатното майчинство представлява договор, според който:


- Две страни се договарят помежду си, едната да зачене и износи дете, като е предварително договорено то да бъде предадено на другата страна срещу заплащане (нали никой не си прави илюзии за некомерсиалност)


- След раждането въз основа на договора сурогатната майка се отказва от правата си върху детето, а възложителите по сделката го осиновяват. Винаги и навсякъде, където тази възможност е уредена, последователността – договор, износване, раждане, отказ от родителски права и осиновяване, се спазва желязно.




Друга схема не е възможна. Ако някой си представя обаче, че сурогатната майка ражда бебе, което щастливите възложители просто отнасят вкъщи, сякаш нищо не е било – дълбоко се лъже.


Темата сурогатно майчинство, макар и твърде едностранно и мелодраматично представена, доби популярност у нас. Заговори се за едва ли не готов законопроект, който да го уреди подробно. На 30 март в Народното събрание се проведе кръгла маса, на която


бъдещите вносители представиха за обсъждане идеите си


за такава нормативна уредба. Оказа се, че единен законопроект няма да има (защото е сложно и ще отнеме много време), а вместо това ще бъдат променени разпоредби на съществуващи закони, хем по-лесно, хем по бързо, защото явно въпросът е спешен и направо не се издържа вече без регламентацията му.


Предлаганите бъдещи бързи "щрихи" по Семейния кодекс никой не е видял черно на бяло, но според авторите (Калина Крумова от "Атака" и Лъчезар Иванов от ГЕРБ - бел. ред.) като начало ще се извърши промяна на разпоредбата за произход от майката.


Подобна идея вероятно ще докара нервни конвулсии на специалистите по вещно, семейно и наследствено право, тъй като без отговор ще останат въпроси като: какви са родствените връзки между сурогатната майка и плода по време на бременността, как наследява нероденото дете и неговите възходящи, изобщо кои са неговите възходящи към момента на бременността и след момента на раждането, какъв се явява съпругът на сурогатната майка и какви са неговите права към всеки отделен момент на историята.


По природа договорът за сурогатно майчинство се доближава най-вече до договора за изработка по чл.258 от Закона за задълженията и договорите, според който изпълнителят се задължава на свой риск да изработи нещо съгласно поръчката на другата страна, а последната - да заплати възнаграждение.


Някои твърдят, че сделката съдържа елементи на наемен договор – оттам и изразът "утроба под наем", тъй като поръчващите "наемат" тялото на жена да износи, роди и предаде генетично тяхно дете. И докато изброените договори обичайно имат за предмет вещи, някак си е очевидно какво се случва при сключването, развитието и приключването на подобен тип отношения.


Всеки от нас пряко или косвено е имал наблюдения при спорове относно неправилно, неточно или липсващо изпълнение на договор.


Хайде сега да си представим, че


предметът на поръчката не е къща, бижу или картина, а живо човешко същество


Защото, като изключим романтичната музика и излезем от мелодраматичния тон на сутрешните блокове, остава не твърде приятната истина – сурогатното майчинство винаги и навсякъде, където то е позволено, се извършва без изключение въз основата на договор.


И откъдето и да го погледнем, се изисква да приложим суровите и безпристрастни правила на облигационното и вещното право спрямо живи човешки същества, емоции и съдби. Какво ще се случи например при неизпълнение, разваляне или отмяна на такъв договор?


Как ще "се отчете" изпълнението на сделката? Какво ще стане, ако по време на бременността един от поръчващите почине, а сурогатната майка не е планирала да гледа бебе; или ако тя реши да се откаже от договора и пожелае да задържи детето; или ако детето се роди с аномалия и поръчващите не пожелаят да "си го вземат"?


Това за авторите на идеята са просто детайли, които великодушно и снизходително се отминават, а изказващите опасения от подобна регламентация се обявяват за студени и бездушни или за назадничави фанатици.


Трагедията на жените, нуждаещи се от сурогатно майчинство, е истинска, дълбока и заслужава искрена и безрезервна съпричастност. Тези жени не бива да бъдат залъгвани, като им се представя само розовата и красива страна.


Ако си почтен човек и познаваш копнежа на една жена по това да стане майка и чувството й на обреченост, когато това е невъзможно, никога не би дръзнал да поставиш този копнеж в риск, нито да го обречеш на изнудване и комерсиализация, нито да спекулираш с него, извличайки лични дивиденти от това.


Малко факти, които се изкривяват в публичното пространство:


1. Към момента у нас сурогатното майчинство е забранено от чл.182а на Наказателния кодекс, както и от Наредба №28 от 20.06.2007 г. за дейности по асистирана репродукция


2. Държавите, предвиждащи изрична забрана за сурогатното майчинство, са демокрации, към чиито ценности ние уж се стремим – Австрия, Норвегия, Швеция, Франция, Унгария, Италия, Швейцария, Германия, а така също Канада, щатите Мичигън и Невада и др.


3. Държавите, предвиждащи силно рестриктивен режим на сурогатното майчинство и изрична забрана за неговата комерсиализация, са Холандия, Белгия, Великобритания, Израел, Гърция и някои щати на САЩ. Това са страни, в които решението е взето с основния мотив, че бездетните двойки наистина нямат друг шанс, защото изоставени за осиновяване деца на практика няма.


В България, уви, това далеч не е така. В тези страни договорите се одобряват от съд, комерсиализацията е криминално деяние, а в някои от тях сурогатната майка има право да развали сделката до три дни след раждането. Готови ли са нуждаещите се у нас да поемат този риск?


4. В повечето страни, позволяващи сурогатното майчинство, то се е превърнало в доходен бизнес за "утроби под наем". Това са Индия, ЮАР, Русия, Грузия, Украйна, Беларус, Казахстан. Там пазарът е свободен, можете да поръчате сурогатна майка по интернет с утвърден ценоразпис.


Ето част от реклама на Грузинска агенция за сурогатни майки: "Мы помогаем бездетным парам в поиске потенциальных суррогатных матерей . Некоторые иностранные пары, приезжающие в наш Центр, одновременно планируют отдых в Грузии, так как зимние и летние курорты Грузии (Гудаури, Боржоми, Батуми…) пользуются на сегодняшний день большой популярностью в Европе."


*Авторът е юрист


Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.