Проф. Кайъхан Енгин: Излекували сме 120 души от белодробен рак

Избрано 02.10.2010 00:32

Кайъхан Енгин е професор по радиационна онкология. Образованието си получава в Турция и САЩ в престижни университети и университетски болници, като „Томас Джеферсън” във Филаделфия (САЩ), Национален раков институт в Мериленд (САЩ), Медицински униврситет „Uludag” в Бурса (Турция) и др. В момента работи в Анадолския медицински център, като преди това се е изявявал професионално, както в Турция, така и в САЩ. Медицинските области, от които се интересува и на които се е посветил, са хипертермия, ракова епидемиология, радиационна биология и публично образование по рак. Член е на 9 международни и 7 национални общности. Професор Енгин има над 100 публикации в международни журнали, 5 национални и международни награди и е редактор на 5 книги за рака. Непрестанно участва в международни медицински конгреси и конференции. Той е един от малкото специалисти в областта на радиохирургията, прилагащи технологията на киберножа.

- Г-н професор, имате ли пациенти от България в Анадолския медицински център?
- Да, имаме пациенти от България, особено през последните години. За да ви дам някаква представа, близо 70-80 души на месец са българите, които търсят нашите услуги. И приблизително около една пета от тези пациенти пристигат при нас заради киберножа.

- Колко българи са минали през тази процедура и от кои страни освен Турция и България имате пациенти?
- Не знам като цяло каква е статистиката до момента, но може би около 10-15 българи всеки месец идват за процедура с киберножа. Имаме пациенти и от други страни, около 300 чужденци общо. За различни видове лечения, които предлагаме, идват пациенти от Румъния, Ирак, Иран, САЩ, Русия, Израел, Казахстан.

- Може ли киберножът да се използва за лечение на всеки вид тумор?
- Теоретично да, може да се използва за всеки един тумор в тялото, но това не означава, че всеки пациент е подходящ за тази процедура. Затова предварителния преглед и селекцията, която правим, е най-важната част от работата (над 50 % не биват одобрени). Трябва да оценим състоянието на човека, патологичната му картина, евентуално лечението, което му е провеждано до момента. След това трябва да обсъдим всички тези данни с колегите, които работят в други дисциплини.

Защото киберножът понякога може да се приложи като допълнение при друго лечение. Ако трябва да обобщя и да съм напълно коректен, киберножът не е подходящ за всеки пациент – има много параметри за самия болен и за историята на неговото лечение.

- Бихте ли описали накратко какво представлява процедурата?
- Процедурата започва с планиране, като на този етап трябва да оценим всички данни, с които разполагаме – с петскенери и радиомагнитни резонанси. Определено ни трябва радиомагнитен резонанс, защото нашето лечение се основава на данните от него. Следващата стъпка е да разгледаме внимателно тумора във всичките му отделни части, както и околните тъкани.

Много е важно туморът да се разгледа от всички гледни точки, защото, ако не го направим, може да не успеем да приложим правилното лечение. През тази фаза използваме различни видове снимки. После данните от всички видове заснемане се смесват, а това се прави, за да не бъде пропуснат и най-малкият детайл.

След това се предписва необходимата доза облъчване, като прилагаме най-високата, но също така преценяваме внимателно да не бъде премината определена граница, за да не бъдат наранени околните тъкани. Има около 1200-1300 виртуални точки към третираното място и системата преценява от какъв ъгъл е най-добре да бъде облъчването. Обикновено при една процедура се използват около 150-200 различни ъгли.

След това се преминава към самите сесии. Обикновено се използват три вида техники – за третиране на мозъчния ствол, на костите и на белите дробове, както и други вътрешни органи. В последния случай се използват малки парчета метал, които се поставят в самия тумор. Наскоро лекувахме тумор в белия дроб и без метални пластини, но това зависи от конкретния случай.

Броят на сесиите пък зависи най-вече от размера на тумора. При белодробен тумор процедурата е три пъти за три дни. При по-малки мозъчни тумори понякога е достатъчна само една процедура. Ако туморът е близо до много чувствителни места, например до очен нерв, броят на сесиите може да стигне до 10.

За пациенти, които са били подлагани на някакво лъчево лечение, също може да се наложи по-продължително третиране на тумора. Продължителността на сесията при лекуването на мозъчни образувания може да е от 45 мин. до 1 час. При рак на белия дроб може да стигне до час и половина. Причината е, че машината спира да работи всеки път, когато пациентът мръдне.

- Колко ефективна е процедурата с киберножа, можете ли да ни дадете статистически данни за процента успешно излекувани пациенти?
- Това зависи от предишните лечения и вида тумор. Досега сме излекували 120 души с белодробен рак. Успеваемостта обикновено е около 60-70 %, като под напълно излекуван пациент ние разбираме следното: преди процедурата правим пет снимки, след нея също толкова и сравняваме; ако картината е абсолютно изчистена, тогава приемаме, че пациентът е излекуван. При образувания на панкреаса имаме около две трети успеваемост. При мозъчните тумори този процент е много висок и надминава 70 %. Дори и при по-сложни тумори имаме висок процент успеваемост.

- Колко време трае следоперационното възстановяване?
- Не е необходима хоспитализация, при повечето случаи няма никакви странични ефекти. При мозъчните тумори може да е необходимо да се предпишат стероиди, за да се неутрализира радиацията. На практика няма следоперационно възстановителен период и пациентът може да се прибере у дома веднага след това. Процедурата е абсолютно безкръвна и в повечето случаи безболезнена.

- При деца и бременни прави ли се тази процедура?
- Досега не съм имал бременни пациентки, но по принцип не бих ги подложил, освен ако не е силно наложително, тъй като има вероятност да бъде засегнат плодът. За деца не препоръчваме каквато и да е форма на облъчване, поне докато не навършат тригодишна възраст. Но сме имали няколко много успешни случая, в които нямаше какво друго да се направи. Повечето от децата бяха с мозъчни тумори.

- Кои ракови заболявания най-често могат да бъдат третирани с киберножа?
- Мозъчни и черепни тумори се лекуват най-добре. Това лечение е особено подходящо, ако образуванието е в близост до нервни окончания и мозъчния ствол. Тези органи са много по-чувствителни на радиация и затова са най-подходящи за това лечение.

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447